Yeni Teknolojiler

0
404

Dünya, son 20 yılda çok hızlı bir teknolojik gelişme sürecine girmiştir. Biyoloji, dijital ve robotik teknoloji gibi birçok yerde oluşan bilimsel gelişmelere yeni teknolojiler adı verilmektedir.

Yakın gelecekte her şey mobilleşecek ve bulut teknoloji üzerinden sağlanacak. Gelecekte etrafta hiç bilgisayar olmayacak…

Hatta bilgisayar sözcüğü literatürden dahi silinecek.

Yaklaşık 15 yıllık geçmişi bulunan akıllı telefonlar her geçen gün yeni teknolojik gelişmelerle birlikte yenilenmekte ve güncellenmektedir.

Değişime, zamana ve yeni teknolojilere ayak uyduramayan markalar yok olma sürecine girmekte ve teknolojinin günümüzde gittikçe gelişmesiyle var olmaya devam etmek isteyen markalar, ürünlerini teknolojik gelişmelere entegre etmektedirler…

Yeni teknolojilere örnekler;

Akıllı Saatler; Android ve IOS uyumlu olan akıllı saatler, Samsung, Apple gibi markalara özel olarak entegre edilmiştir.

Akıllı Evler; ‘Jetgiller’ çizgi filmini hatırlayanlar bilirler, filmdeki ailenin yaşadığı evde kumanda ile açılan kapılar, tek bir tuşla çalışan ocak, fırın , küçük ev aletleri vardı. Bütün bunlar artık nerdeyse gerçek olmuş durumda. Biz eve gelmeden evimizin sıcaklığını ayarlayacak, ışıklandırma ve televizyon sistemimizi hazır duruma getirecek bir sistem gerçek oluyor; hem de bu işlemleri telefonumuzdan tek bir tıklama ile halledebileceğiz.

Akıllı Silikonlar: Airxpanders şirketinden özellikle kadınlar için yapılmış sağlık sektöründeki yenilik…

Göğüs büyütme operasyonundan sonra etraftaki dokuyu büyütmek için kullanılan ağrılı süreci tamamen ortadan kaldıran teknoloji sayesinde kadınlar göğüs içindeki silikonu yavaş yavaş büyütebilmektedirler.

Akıllı bir bağlantı: Mercedes-Benz E-Serisi Sedan aracı akıllı telefona entegre edilebilmekte ve bu sayede telefonla araç parkı, navigasyon ve müzik gibi işlemler yapılabilmektedir.

Tekstil Sektörü; Günümüzde Yeni teknolojilerin hemen hemen tüm sektörlere uyarlanması mümkün olmaktadır. Tekstil sektörü de bu uygulamalardan payını almakta ve markalar ürünlerine bu teknolojileri entegre ederek farklılık yaratmaktadırlar…

Kişilerin vücut ısısından tutunda kaldırdıkları ağırlığın vücuttaki etkisine kadar birçok istatistiği toplayan bu kıyafetlerin birçok alanda çok faydalı olacağı düşünülmektedir.

Taşımacılık Sektörü: Günümüz kargo şirketleri de teknolojiden payını almış ve kargo paketlerini daha hızlı bir şekilde yeni teknolojiler ile göndermeye başlamışlardır.

İlk olarak Amazon firması tarafından uygulanan Drone ile kargo taşımacılığı, ülkemizde 2018’de PTT kargonun girişimi ile başlaması beklenmektedir. Drone teslimatında bir sonraki evrede kişiler neredeyse paketleri de o anda bulundukları yere teslim edilecektir.

Kargo firmaları, yeni teknolojileri kullanarak kendi markalarını ön plana çıkarmakta ve bunu bir pazarlama aracı olarak kullanmaktadırlar.

Vitra V-care Akıllı Klozetler: Vitra markası, yeni teknolojileri kullanarak kendi ürünlerine entegre etmiş ve akıllı klozetleri piyasaya sunmuştur.

V-care akıllı klozet otomatik kapak açma/kapama, ayarlanabilir su ve kapak sıcaklığı, farklı yıkama seçenekleri, kurutma ve koku emme özellikleriyle donatılmıştır. Üstelik tüm bu özellikler kişisel ihtiyaçlara göre bir kumanda yardımı ile ayarlanabilmektedir.

İnovasyonlar | Tüm İnovasyon haberleri için bizi takip edebilir, icat ve buluşlarınız için patent alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here