Takip Edin

Girişim

Yeni İş Fikirleri 2019

Yayınlanma tarihi

-

Yeni İş Fikirleri 2019

Yeni İş Fikirleri 2019

2019 yılına girerken bir yılı daha geride bırakıyoruz ve zaman ilerlerdek hayatımıza etki eden bir çok faktörde gelişiyor. Teknoloji gelişiyor, ihtiyaçlar değişiyor. Bu yüzden her zaman yılın trendlerini takip edin ve 2019 yılında karşınıza çıkan bir iş fikiri size ilham verebilir ve başarıyı yakalayabilirsiniz.

Bir işe başlarken oldukça dikkat etmeli ve tüm dip notları aldığınıza emin olmalısınız. Herşeyden önce girmek istediğiniz sektöre emin adımlarla yaklaşmalısınız. Her sektörde artık çeşitlilik mevcut hedef kitleniz iyi belirleyin ve sektördeki boşluğu doldurarak hedef kitlenizin dikatini çekin bu durum rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlamaktadır. Günümüzde insanlar hayallerini takip ediyorlar ve doğru seçimlerle istediği başarıyı yakalayabiliyorlar. Her zaman tutkularını besleyebilecek en iyi başlangıç iş fikirlerini ararlar. 60 yaşında emekli olmak istemiyorlar. Büyük şehirlerde yaşarken yüksek maaş kazanmak yerine mutluluk endeksi arıyorlar.Bu yüzden, her zaman ama para kazanmak olmamalı, para kazanmak demek aynı zamanda daha yüksek bir yaşam kalitesi için özgürce yaşamak demektir.

Bu yüzden sizilere 2019 yılının yeni iş fikirlerini araştırdık ve derledik! Bu yazımızda sizler için Yeni iş fikirleri 2019 yılında nedir ? ayrıca yazımızda ki iş fikirleri uzun vadede takip edildiği takdirde bir çok ilş avantajını beraberinde getirebilir.

Yeni İş Fikirleri 2019 listesi aşağıda sıralanmıştır.

1) Sosyal Medya Yönetimi

Her yıl yazdığımız yeni iş fikirleri listesine mutlaka sosyal medya yönetimi iş fikrini alıyoruz. Çünkü günümüzün en popüler mesleklerinden ve markalaşmaya gitmek isteyen bütün işletmelerin vazgeçilmez bir reklam ayağı olarak bilinmektedir. Ve işletmelerin sosyal medya hesaplarını kaliteli bir şekilde yönetmek için bilgi ve zamanları yoktur. Sosyal medya yönetimi ihtiyacını gidermek için genel olarak ya bir ajans ile anlaşma sağlanır yada bünyelerine bir çalışan alırlar.

Bununla birlikte, bunun pazarlamanın en önemli yönlerinden biri olduğunun farkındalar ve bu bireysel alanda uzmanlaşarak, yerel işletmelere tonlarca değer katabilir ve aynı zamanda özel nakit kazanabilirsiniz.
Sosyal medya yönetiminde başarınızı kanıtlarsanız kısa zamanda müşteri listenizin kısa zamanda artış sağladığını görebilirsiniz. Ayrıca sosyal ağlardaki diğer etkili insanları ve ilerideki kullanıcıları takip ederek en iyi stratejilerini ve modellerini keşfedebilirsiniz. Bu, kesinlikle işletme için en iyi başlangıç fikirlerinizi bu dönemde büyütmenize yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Marka Stratejileri Geliştirme

2) Akıllı Cihaz Onarımı

Tabletler ve akıllı telefonlar gibi bir çok cihaz bu günlerde neredeyse herkesin elinde olduğundan en iyi başlangıç fikirlerinden biri olabilir. Hangi yerden bahsettiğimiz önemli değil, herkes onları kullanıyor. Onlara güveniyorlar. Hatta internette gezinmek, iletişim kurmak ve hatta bir e-ticaret işi yapmak için bile kullanıyorlar . Ardından, bu cihazlar bozulduğunda veya bozulmaya başladığında, bu kişilerin bunları çözmelerine yardımcı olacak birine ihtiyaç duyarlar.

Böylece, akıllı cihazları onarabilir ve dünyanın neresinde olursanız olun gelişen bir işletmeye dönüştürebilirsiniz. Her türlü elektronik akıllı cihazı onarmak için cihaz tamir firmalarından parçaları ve kullanım kitleri için sipariş verebilirsiniz.

Bu süreçte gerçekten başarılı olduktan sonra, suda bozulan telefonlar, kırık ekranlar ve arızalı piller gibi şeyleri birkaç dakika içinde kolayca düzeltebilirsiniz. Bu nedenle, aygıtların onarımı 2019’daki en iyi ve en iyi başlangıç iş fikrinden biridir.

3) Turizm Rehberliği

Bir Turizm ülkesinde yaşıyorsanız ve yabancı diliniz varsa 2019 yılında güzel bir gelir kaynağınız olabilir. Hizmetlerinizi tanıtmak için bir dizi siteye güvenebilirsiniz ve bu hizmetin uygulamaya konmasının maliyeti basit bir yasal veya ticari yapı oluşturmaktan başka bir şey değildir.
Bunu uygulamak için, rehberli turlarınızın en büyük potansiyel izleyiciye ulaşmak için TripAdvisor sitelerde reklam verebilirsiniz. Turunuzun bir bölümünü tanıtmak ve arkadaşlarınızla paylaşmak, görüntülerinizi, Instagram’da yolculuk videolarını yayınlamak ve insanların kolayca bulabilmesi için doğru hashtagleri kullanmak için Facebook’tan canlı bir sunum yapın. Daha fazla etkileşime yol açar ve bu nedenle ilk başlangıçtaki işinizin daha kısa sürede büyümesini sağlayabilirsiniz.

4) Aylık Kutu Hizmeti

Bugün, her türlü dikeyde bir ton aylık “kutu” hizmeti ile kutsandık. Böylece, kendi premium veya premium olmayan kutu servisinizi kolayca oluşturabilir ve sürekli tekrarlayan geliri olan büyük bir işletmeye sahip olabilirsiniz. Bu süreçte, her ay, bu yeni iş fikirlerini kullanarak sektörünüz için geçerli olan tek bir benzersiz kutu elden seçilmiş parçadan göndereceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  İş Fikirleri Girişimcilik

Şarap, kozmetik, gurme yiyecekler, oyuncaklar ve daha pek çok şeyle kutu servisleri de yapabilirsiniz. Bu, bir süreklilik programı oluşturmak için mükemmel bir başlangıç fikridir ve aynı zamanda, diğer benzersiz teklifleri ve diğer yardımcı ürün veya hizmetleri artırabilecek devamlı bir üyelik tabanına sahiptir. Bu nedenle, bu şimdiye kadarki ilk başlangıç iş fikri olarak düşünülebilir.

5) Çevrimiçi Eğitim Kursu

Çevrimiçi kurslar ve öğrenmeler için eğitici içerik oluşturmak şaşırtıcı bir şeydir. İnsanlar bugünlerde interneti kullanarak becerilerini her zaman öğrenmeye ve genişletmeye çalışırlar ve onlara mükemmel bir öğretim materyali sağlarsanız, kursları için büyük bir destek alırlar. Bu şekilde, bu yeni iş fikirlerinden biri olabilir ve size çok para kazandırabilir.Ancak, zaten eğitim kurslarınızı satabileceğiniz çok sayıda web sitesiyle çevriliyiz. Udemy gibi çeşitli ana platformları kullanabilirsiniz (her ne kadar kurslarınızın tüm fiyatlarını kaybettiğinizde devam eden promosyon indirimlerine tabi olsanız da) veya Coursera, Lynda.com, Teachable‘ı kullanabilir veya hatta kendi üyeliğinizi oluşturabilirsiniz bulut tabanlı yazılım kursu.

6) Çevirimiçi Reklam Yönetimi

Tıklama başına ödeme reklamlarında, Facebook, Google ve YouTube reklamları hakim güçler haline geldi. PPC ortamına hakim olursanız, en iyi başlangıç iş fikriniz hızlı ve etkili bir şekilde ölçeklendirilebilir. Yeni işinizi sınırsızca ölçeklendirebilir ve sıçrama ve sınırlarla büyüyebilirsiniz. Bu nedenle, Facebook ve Google reklamlarının nasıl çalıştığını öğrenmek için zaman ayırın.

Ayrıca, bu konularda kurslar alabilir ve doğru hedef kitleye ulaşmak için en iyi taktikleri keşfedebilirsiniz. Doğru hedef kitleye ulaştıktan ve bu kitleyi çeken doğru teklife sahipseniz, hızla pazar doygunluğuna doğru ilerleyebilirsiniz. Bu şekilde, çevrimiçi reklam yönetimi, en iyi 2019 yılı iş fikirleri olduğunu kanıtlamıştır.

7) Web Geliştirme ve SEO

2019’da birçok yeni teknolojinin gelişiyle birlikte, web geliştirme mevcut iş senaryosunu tamamen değiştirdi. Web geliştirme ve SEO dünyası sık sık şaşırıyor ve tehlikede birçok değişken olduğu için çoğu insanı korkutan bir şey. 200’den fazla algoritma sınıflandırma faktörü ile, insanların hata yapmaktan ve kendi başlarına yapmaktan çekinmeleri şaşırtıcı değildir.

İlginizi Çekebilir:  Deep Tech

Ancak, bu konuda çok iyi olursanız, nerede olursanız olun etkileyici bir miktar para kazanabilirsiniz. Veya hizmetlerinizi bir SEO veya web geliştiricisi olarak satabilir veya bağlı kuruluş bağlantılarıyla kendi niş sitelerinizi oluşturabilir ve çevrimiçi para kazanmak için pasif gelir yolunu arayabilirsiniz. Yani bunlar, iyi bir gelir elde etmek ve yüksek YG kazanmak için başlangıçtaki iş fikirleri.

8) Çevrimiçi Koçluk Hizmetleri

Bir koç olmak ve insanlara çevrimiçi eğitim vermek en faydalı ilk başlangıç iş fikri olabilir . Peki, iş, sağlık veya bilgisayar gibi herhangi bir alanda uzmansanız, neden koç olmuyorsunuz? Nerede yaşadığınız ve hizmetlerinizi Skype aracılığıyla veya bir koç olduktan sonra şahsen sağlayabileceğiniz önemli değil. En iyi becerilerinizden üçünü yazın ve bu becerileri nasıl yüksek maliyetli bir eğitim hizmetine dönüştüreceğinize karar verin.
Günümüzde insanların, yaşamlarını veya iş hayatını ön plana çıkaran doğru becerileri öğrenme fırsatı için koçlara ve ustalara binlerce dolar ödedikleri tespit edilmiştir. Dolayısıyla, yeterince yaratıcı olsanız bile, kesinlikle bir danışma hizmeti kurabilirsiniz. Bu nedenle, kullanabileceğiniz en iyi başlangıç fikirlerinden biridir.

Sonuç :

Şimdiye kadar, doğru şekilde takip edildiğinde kesinlikle başarı getirecek en iyi 2019 yılı iş fikirlerini gördük. Yukarıda listelenen en iyi 2019 yılı fikirlerinden herhangi biri, piyasada güçlü bir pozisyon elde etmek için yeterli potansiyele sahiptir. İnternet kullanıcıları hızla artıyor, bu nedenle bu fikirler işinizin daha kısa sürede büyümesine yardımcı olabilir ve ayrıca tutkunuzu beslemeniz için size yeni bir özgürlük düzeyi sağlayacaktır.

2018 yılı iş fikirlerini incelemek isterseniz tıklayın 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişim

Marka Stratejileri Geliştirme

Yayınlanma tarihi

-

Marka Geliştirme Stratejileri

Marka oluşturma,marka stratejileri geliştirme kişisel ve iş geliştirmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Sadece bir markanın sesini ve tüketici bilincini artırmakla kalmaz, aynı zamanda bir kimlik ve değer verir. Katılımcı ve etkileşimli platformların ortaya çıkışı, birçok işletmeye marka bilinirliği ve eşitliği geliştirme şansı verir. Bir kişisel marka veya işletme markası oluşturmayı düşünüyorsanız, o zaman marka oluşturmanın çok zaman ve kaynak gerektirdiğini bilmek sizin  önemlidir . Takip eden bölümde marka inşasını tanımlayacağız ve farklı marka tiplerine ve başarılı bir marka yaratma adımlarına bakacağız.

Marka Nedir?

Genel olarak, bir ürün, fiziksel mallar, hizmetler, deneyimler, etkinlikler, kişiler, yerler, mülkler, organizasyonlar, bilgi ve fikirler dahil olmak üzere bir isteği veya ihtiyacı karşılamak için bir pazara sunulabilen herhangi bir şeydir. Marka adı, ayırt edici ürün, hizmet veya konseptin adıdır. Markalaşma, marka adını oluşturma ve yayma sürecidir. Marka, tüm kurumsal kimliğin yanı sıra bireysel ürün ve hizmet adlarına da uygulanabilir.

Marka İnşa Nedir?

Tamamıyla marka yapısının özünü yakalayan tek bir tanım yoktur . Birçok kişi, marka oluşturmanın tamamen markanızla iletişim kurmak ve onu tanıtmakla ilgili olduğunu düşünür . Bu sadece bir tarafı. Bunu tanımlamanın en iyi yolu , tüketicilere değer yaratma süreci olmasıdır . Tüketicilerin işletmenizle ilgili bildiği, hissettiği ve tecrübe ettiği her şeyi kapsar.

Marka oluşumunu tanımladıktan sonra, şimdi 3 popüler marka türüne ve bunların neye dayandıklarına bakacağız.

Hizmet markası – bu marka, hizmet veren kurum / şirket / kişilerle ilgili sahip olduğu bilgi, kültür ve deneyim üzerine kuruludur. Hizmet markasına örnek olarak bankalar verilebilir.
Perakende marka – bu marka bir ürün ve hizmet deneyimi karışımı üzerine kuruludur.  Perakende markasına örnek olarak getir.com gibi uygulamaları örnek gösterebiliriz.
Ürün markası – belirli bir üründe sahip olduğu deneyime dayanmaktadır . Nike, Ford veya Sony’yi düşünün.
Popüler markaların 3 tipine baktıktan sonra, şimdi marka oluşturmada yer alan adımlara bakmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:  Alışkanlık ve 21 Gün Kuralı

Marka Yaratma Aşamaları

1) Markanızı Tanımlayın

Marka inşasında ilk aşama, markanızı tanımlamaktır. Bu aşama, markanızın gerçekte ne anlama geldiğini belirlediği için çok kritik bir adımdır. Markanızı tanımlarken, temel güçlü yönlerinin bir kontrol listesini oluşturmalısınız. Benzer şekilde, kişisel bir marka tanımlıyorsanız, özellikle öne çıkanlara sahip olduğunuz becerilere ve uzmanlığa bakmalısınız. Aynı şekilde, markanızın ne anlama geldiğini ve markanız için neyin önemli olduğunu da bilmeniz gerekir (marka değerleri). Değerleriniz, bir şekilde, tüketicilerin çevresel, sosyal ve ekonomik refahına katkıda bulunduğunuzu göstermelidir. Markalaşmanın bu önemli yönlerinden bazılarını objektif olarak bakana kadar derhal fark edemezsiniz.

2) Markanızı Farklılaştırın ve Konumlandırın

Marka oluşturmaya başlamadan önce, farklılaştırmak için zaman ayırmanız gerekiyor, böylece dikkat çekip rakiplerinizden sıyrılabilirsiniz. Farklılaşmak için , markanızı oluştururken kullanacağınız renkler, logolarla hedef kitlenizin aklında benzersiz bir avantaj yaratmalısınız. Benzersiz bir değer önerisi bulduğunuzda, tüketicilerin markanızın pazardaki rakiplerine göre daha fazla değer görmesini ve takdir etmesini sağlayacak şekilde konumlandırmak için iyi bir marka stratejisi oluşturmalısınız.

3) Markanızı Oluşturun ve Sergileyin

Daha önce de belirttiğimiz gibi marka yaratma aşaması tek düze bir süreçten oluşmaz markanıza değer katacak bir çok detayı düşünmelisiniz. Benzersiz ve güçlü bir oluşturmak zaman ve tutarlılık gerektirir. Kişisel markanızı geliştirmek için, size daha fazla poz verecek yeni roller ve ödevler alarak değerlerinizi ve becerilerinizi güçlendirmeye devam etmelisiniz. Alternatif olarak, kişisel veya ticari markanız için bir ses oluşturmak amacıyla tanıtım kanallarını, blogları, forumları ve sosyal medyayı (LinkedIn, Twitter,Facebook,Instagram vs.) kullanabilirsiniz.

Markanızı oluştururken, marka kişiliğini (insanların sizin hakkınızda ne bildiği, düşündüğü ve söylediği) geliştirmeye çalışmalısınız. İnsanları markanızla özdeşleşmeye ve onlarla ilişki kurmaya iten şey budur. Gerçek şu ki; marka oluşturma stratejilerinizi tutarlı bir şekilde uygularsanız , sonsuza dek marka adınızla ilişkilendirilecek bir model kolayca kurarsınız.

İlginizi Çekebilir:  Marka Adı Neden Önemlidir?

4) Markanızı Kişiselleştirin

Oluşturacağınız tanıtım kampanyaları ile hedef kitlenize göre markanızı kişiselleştirebilirsiniz.  Markanıza bir kimlik vermeniz önemlidir. Tüketicilerin markanızın kişiliğini bütünüyle görüp deneyimlemelerini sağlayın.

Marka oluşturma sürecine girerken, markanızı hedef kitlenizle bağdaştırmalısız. Markanızla ilgilenen her tüketici markanız da kendisinden bir parça görmeli. Bu durum paralel olarak marka sadakatini beraberinde getirecektir. En iyi markalar, tüketicilerin ihtiyaçlarını ve tercihlerini karşılamak için ürünleri kişiselleştirerek tüketici-marka etkileşimini teşvik eder. Markanızı kişiselleştirdiğiniz de, tüketicilere bir ömür boyu markanıza katılmaları  için bir  sebep inşa ediyorsunuz.

5) Markanızı İnceleyin

Markanız statik değil; yaşamı boyunca çeşitli hareketler yaşayacaktır. Marka stratejilerinize bağlı olarak, markanız güçlenecek ya da hareketsiz kalacaktır ya da zamanla gerileyecektir. Marka döngüsünde, yeni olaylar, değişiklikler ve koşullar markanızın değerini artırmak veya yeniden kurmak için zorluklar ve fırsatlar getirir. Tüm bu olanaklar, marka oluşturma faaliyetlerinizin sorumluluğunu üstlenmenize ivme kazandırmalıdır.

Markanız büyüdükçe, marka oluşturmaya devam etmenin sorumlulukları ve beklentileri de artar. Marka büyümesini sağlamanın en iyi yolu, faaliyetlerinizi gözden geçirmek ve başarılarınızı marka bilinirliği düzeyleri ve katılım seviyeleri gibi ölçütler aracılığıyla değerlendirmektir. Düzenli incelemeler, vizyonunuza ve marka stratejinize sadık kalmaya olan bağlılığınızı sürdürürken yeni fırsatları yakalamanıza ve yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, markanızı doğru yöne yönlendirmenizi sağlayacaktır.

Gördüğünüz gibi, marka oluşturma tek düze bir süreç değildir. Markanızı tanımlamanız, ayırt etmeniz, sunmanız ve markanızın zaman zaman ne anlama geldiğini gözden geçirmeniz gerekir. Marka stratejileriniz ve bunları nasıl uygulayacağınız konusunda net olmak çok önemlidir. Ayrıca, tüketicilerinize değer katacak marka stratejileri benimsemeli ve şirketinizin gerçekte neyi temsil ettiği konusunda oluşan izlenimlerinizi doğru bir şekilde uygulamalısınız.

Devamını oku

Girişim

Her Girişimcinin İzlemesi Gereken 10 Film Önerisi

Yayınlanma tarihi

-

Girişimcilik fikirlerinizde hangi aşamada olursanız olun isterseniz uygulamada yada henüz geliştirme adımlarındaysanız size mutlaka bir ilham kaynağı lazım olabilir. Belgeseller ve kurgusal filmler arasında, girişimciler hakkında ekranlarınızın başında öğrenebileceğiniz çok şey var. İster girişim fikrinize yeni başlıyor olun, ister yıllarca devam edin, bu 10 ilham verici ve eğlenceli filmden bazı güçlü görüşler toplayabilirsiniz.

Girişimcilerin İzlemesi Gereken 10 Film Listesi

1. Fyre Müzik Festivali

Girişimcilik ruhunuza değer katacak izlemeye değer iki belgesel önerimiz var. Bu belgeseller Fyre müzik festivali hakkında ilki Hulu’nun Fyre Fraud’u ikincisi ise Netflix’in FYRE’si: Asla Olmayan En Büyük Parti. Fyre müzik festivali normalde iş fikirlerinizi uygulamaya dökme açısından size örnek olmayabilir. Fakat tanıtım metaryallerini kullanma açısında çok güzel bir örnektir. En iyi ürün kullanı ve sosyal medya kullanımına örnek olarak göstereceğimiz müzik festivali organizsazyon tarafıyla sınıfta kalmıştır. Fakat dediğim gibi iş fikrinizi hedef kitlenize yayma açısından güzel bir ilham kaynağı olabilir.

2. Startup.com

Bu belgesel iki genç girişimcinin Kaleil Isaza Tuzman ve Tom Herman’ın 1998–2000 yılları arasında Amerika’daki devlet dairelerinin sözleşme ve satın alma departmanlarında kullanılacak bir yazılım üretmek üzere kurulan govworks.com’u konu alıyor. 1998′de Public Data Systems olarak kurulan şirket, internetin patladığı yıllarda kendisini internet portalı olarak değiştirmeye çalışıyor. 2001 yılının ocak ayında ise şirket, kurucuları tarafından First Data Corporation’a satılıyor. Ancak bu satış büyük bir zararla sonuçlanıyor ve girişimcilerin hayatta oldukları 3 yıl boyunca 60 milyon dolar harcadıkları tahmin ediliyor.

Yapımcılığını Jehane Noujaim ve Chris Hegedus’un üstlendiği bu film Kaleil Isaza Tuzman’ın Harvard Üniversitesi’nden sınıf arkadaşı olan Noujaim’in, Goldman Sachs’daki işinden ayrıldıktan sonra govWorks’u filme almaya başlamasıyla ortaya çıkıyor. Filmin çekilmesinden sonra ise Tom Herman ve Kaleil Isaza Tuzman Recognition Group ve JumpTV.com’da çalıştılar.

İlginizi Çekebilir:  Marka Koruma

İşlenen Konular: finansman , sermaye toplama, büyüme yönetimi, girişimcilik becerileri, takım oluşturma ve yönetim becerileri

3. Catch Me If You Can

Türkçesi Yakala Yakalayabilirsen. Gerçekten adı gibi son derece hızlı bir akışa sahip olan filmin baş karakteri olan Frank Abagnale  karakterine Leonardo DiCaprio can veriyor. Frank Abagnale istekli, zeki ve hırslı bir genç olarak hayata bir adım önde başlamanın avantajlarını biraz illegal yollardan keşfediyor. Kısa zaman birbirinden farklı illegal yollarla edindiği deneyimler size örnek olmasın fakat Frank Abagnale karakterinin azmi,tutkusu size ilham verebilir. Ek olarak gerçek bir hikayeden uyarlandığını belirtmeden geçmemeli.

İşlenen Konular: girişimcilik becerileri , yaratıcılık ve yenilikçilik, azim , iş görme, kişisel satış teknikleri

4. Lord Of War

Yuri Orlov (Nicolas Cage): ”Dünyada 550 milyon ateşli silah bulunmaktadır. Bu da her 12 kişiden birinin silahlı olduğunu gösterir. Tek soru: Geri kalan 11 kişiyi nasıl silahlandırabiliriz?“

Terminal (2004) ve Truman Show (1998) gibi iki önemli filmin senaristi Andrew Niccol’un Gattaca (1997) ile giriş yaptığı yönetmenlik dünyasında, Uluslararası Af Örgütü’nün de desteğini arkasına alarak çektiği ikinci filmi olan Lord of War (2005); dünya silah ticaretinin yörüngesinde bizi karanlık bir yolculuğa çıkartıyor. İdeolojisi, hedefleri farklı olan ve başka coğrafyalara mensup yüzlerce irili ufaklı örgütü tek bir noktada birleştiren silah; sanayisi itibariyle büyük ülkelerin arka bahçesi, küçük ülkelerin ise oyun bahçesi konumunu teşhir ediyor. Aslında bir kurşunun hikâyesi olan Lord of War’ın ana karakterlerinde Nicolas Cage, Ethan Hawke ve Jared Leto yer alıyor.

Yuri’nin tutkusu, dayanıklılığı ve riske tahammül edebilmesi girişimcilerin başarması gereken nitelikleri göstermektedir. Ayrıca, büyüme hackleme, müşteri sadakati oluşturma ve müzakere teknikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu film bu konulara derinlemesine bakıyor. Muhtemelen kendinizi kendi iş girişimlerinizde bazı dersleri dahil ederken bulacaksınız.

İlginizi Çekebilir:  Marka Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İşlenen Konular: girişimcilik becerileri, gelişmekte olan pazarlar , yaratıcı problem çözme , kriz yönetimi, müzakere teknikleri, müşteri sadakati oluşturma, rekabetçi stratejiler ve jeopolitik.

5.Wall Street

Hiç kendinizi güç ve başarı arayışında sınırlarınıza zorluyor musunuz? Wall Street, bu temayı, Wall Street’in ekonomik rollercoasterında dolaşıp hırs iyidir “mantrasını benimseyen hırslı bir borsacı olan Bud Fox’un (Charlie Sheen) gözüyle çözüyor. Bu film kurumsal finans, portföy yönetimi, yatırım hukuku ilkeleri ve sermaye piyasalarına açılan bir penceredir. Daha açık söylemek gerekirse, genç ve duyarlı bir zihnin hikayesidir ve servete eşlik eden görkemli yaşam tarzıyla ne kadar kolay taşınabileceğini gösterir.

İşlenen Konular: kurumsal finansman , portföy yönetimi, sermaye piyasaları, yatırım hukuku ilkeleri, birleşme ve satın almalar, şirket değerlemeleri ve işletme etiği

6.Rogue Trader

1999 yıllında , İngiltere’nin en büyük bankası olan Barings Bankasını tek elle aşağı indiren çalışanın gerçek bir hikayesine dayanıyor. Film, paranın psikopatça davranışları nasıl yönlendirdiğini anlatan muzzam bir film.

İşlenen Konular: türevler, kurumsal değerleme, finansal raporlama , sermaye piyasaları, gelişmekte olan piyasalar ve iş etiği

7. Twelve Angry Men

Muhtemelen tüm zamanların en iyi filmi olan Twelve Angry Men , liderlik, grup davranışı psikolojisi ve çelişkili değer sistemleri üzerine çeşitli içgörüler içeren parlak bir mahkeme salonu draması.  Önemli kararları alma şeklini değiştirmenize izin verecek bir yeteneğe sahip olan filmi kesinlikle izleyin.

İşlenen Konular: müzakere teknikleri, ikna yöntemleri, uyuşmazlık çözümü ve fikir birliği oluşturma

8.Office Space

1990’ların yazılım  şirket kültürünü kusursuz bir şekilde anlatan, iş ilişkilerine ve ofis politikalarına değinen bu Amerikan komedisini izlemenizi şiddetle önereceğiz. Film kesinlikle liderlik, takım oluşturma teknikleri ve kariyer gelişimi hakkında düşünmenizi sağlayacak.

İşlenen Konular: kurum kültürü , mentorluk, kariyer gelişimi, liderlik, iş-yaşam dengesi , personel tutma, takım oluşturma teknikleri ve bilgi teknolojisi yönetimi

İlginizi Çekebilir:  Apple Katlanabilir Telefon Patenti

9.The Devil Wears Prada

Hayalinizde ki iş fikrini uygulamaya geçirebilecek gücü bu filmde bulabilirsiniz. Film aynı zamanda moda endüstrisinde ilginç bir penceredir ve size kurumsal merdiveni nasıl yükselteceğiniz hakkında güzel şeyler öğretecektir.

İşlenen Konular: markalaşma , satış teknikleri, medyanın önemi ve kariyer gelişimi

10. Thank You For Smoking

Türkçesi Sigara için teşekkürler olan filmin konusu, pazarlama meraklısı bir girişimci ya da hemen hemen herhangi bir ürünü nasıl satabileceğiniz hakkında birkaç püf noktası öğrenmek isteyen girişimciler için mükemmel bir film olabilir. Film, sigara endüstrisini en zorlu durumlarda savunmak için yaratıcı bir şekildefikir yürüten tütün endüstrisi lobici Nick Naylor’un hikayesini anlatıyor. Bu film kriz yönetimi, kurumsal iletişim, halkla ilişkiler ve müzakere taktikleri hakkında birşeyler öğrenmek isteyenler için harika bir fırsat olabilir.

İşlenen Konular: halkla ilişkiler , pazarlama ve reklam kampanyaları, kriz yönetimi , kurumsal iletişim ve etkili müzakere becerileri

Devamını oku

Girişim

Özgün Marka İsmi Bulmanın 3 Yolu

Yayınlanma tarihi

-

Özgün Marka İsmi Belirleme

Özgün Marka İsmi Bulmanın 3 Yolu

İşletmenize uygun özgün marka ismi bulmak için size sunacağımız 3 yolu deneyin.

Bir şirket için harika bir fikrin var. İş planını oluşturdun. Şimdi zor kısmı geliyor. Fakat aklında hala yapacağın iş fikrini yansına bir marka adı yok. Ortaklarınızla uzun beyin fırtınası seansları yapabilirsiniz. Ya da ilham perinize rastlamayı bekleyebilirsiniz. Açıkcası işletmeniz için mükemmel bir isim oluşturmak için doğru bir yol yoktur. Belki benim hikayemden bir şeyler senin için bir fikir ortaya çıkarır.

1. Marka Tescilinin Önemi

Çoğu yapılan hatalardan yola çıkarak itiraf etmek gerekirse işletme sahipleri marka adının önemini çok sonradan anlıyorlar. İş fikrini çok beğendin ve sektörde niş bir alanı doldurduğuna inanıyorsan fakat unuttuğun önemli bir faktör var. Ya aynı sektörde sizin işletmenize benzer bir işletme aynı marka adıyla yola çıktıysa. Üstelik marka bilinirliliğinizde varsa bu sizin açınızdan hiç sağlıklı bir durum olmayabilir. Bütün bilinirliliğinizin yok olmasıyla birlikte marka tescil işleminizi geciktirerek markanızın bütün yasal haklarını rakibinize kaptırmak zorunda kalacaksınız.
En yakın örnek olarak herkesin mutlaka dinlemiş olduğu sosyal medya aracılığı ile fenomen olan Reynmen’in yaşadığı marka tescil şoku. Reynmen adıyla ünlenen youtuber’un adı maalesef başkası tarafından tescillendi. Ünlü YouTuber Yusuf Aktaş’ın takma adı ‘Reynmen’in kullanım hakkı, Ömer Duvaklı isimli kişi tarafından tescillendi. Bu durum sonrasında Aktaş, ‘R Reynmen’ markasını tescil etmek durumunda kaldı. Böylelikle marka tescil hakkını kaçırarak kendine özgün ürettiği, marka niteliği taşıyacak olan adını rakibine kaptırmış oldu.
Bu bakımdan marka oluşturmaktan daha önemli bir adım varsa oda marka tescilidir. O yüzden ilk adım olarak marka tescilinin öneminden sizlere bahsetmek istedik.

2. Marka İsminizin Çağrışımlarını Düşünün

İş fikrinizi yansıtan bir marka adı buldunuz. Ve bu marka adının marka tescilini alarak kullanmaya başladınız. Fakat belirlediğiniz marka adının çağırımlarını düşündünüz mü? Yada başka dillerde ne anlama geldiğini araştırdınız mı?
Mesela akıllıca adlandırılmış çok sayıda şirket var mesela selpak, orkid, uhu, pimapen, cif gibi bilinen marka adlarının ürün adına dönüşmesinin en bariz örneklerindendir. Bu markalar hangi ülkede satışa çıkarılırsa çıkarılsın bu şekilde bilinir ve yanlış anlaşılmaya çağrışımlara yol açmadığı için marka imajına zarar vermez.

İlginizi Çekebilir:  Türk Girişimciler ve Başarı Hikayeleri

3.Marka Okunurluluğu ve Yazılışı

Belirlediğiniz marka adı okunurluluğu ve yazılışı oldukça önemli bir husustur. Kolay okunabilir bir marka hem akılda kalıcı olur ve farkındalık yaratır.

Devamını oku

Trending