Fikir Üreten Bir Kültür Oluşturmak İçin 5 Adım

0
946
Yaratıcı Fikir

Bir iş olarak nerede olursanız olun, yaratıcı fikirler üretmek için güvenebileceğiniz bir kültüre ihtiyacınız olacaktır.

Kriz içinde olan bir şirketiniz olsa da , büyümek için yeni yollar  tam bir dönüşüm arayışı içinde olan bir şirketiniz olsa da , yenilikçi fikirler üretmek için güvenebileceğiniz bir kültüre ihtiyacınız olacaktır. Şirketinizde fikir oluşturmaya başlamak için beş adım:

1)Öncü Bir Liderlik

En iyi – ve gerçekten  tek  yol – istediğiniz kültürü yaratmak için bir rol modeli olmaktır. Çoğu zaman, “öncülük etmenize” gerek yoktur. Sadece  yaparsınız ve insanlar yaptığınız şeyi yapar.

2)Paronoyak Bir İyimser Olun

Paranoyak olmak aslında güvene ve iyimserliğe yol açar. Bu nasıl oluyor diye düşündüğünüzü duyar gibiyim.  Çünkü sen paranoyaksın, kötü olasılıkları tahmin etme ihtimalin daha yüksek.  Olumsuz bir sonucu azaltmanın yollarını düşünerek çözüm bulup uygulayabiliriniz eğer durum tam tersiyse işlerin yolunda gidip gitmediği olasılığını artıran eylemleri belirleyip size zarar verecek sebepleri engelleyebilirsiniz. Bu yüzden iyimser olmayı göze alabilirsin. Ve lider içtenlikle iyimserlik yaydığında, bulaşıcıdır. Paranoyak bir iyimserlik kültürü, fikirler en güzel ortamdır.

3)Alternatifleri Düşünün

Paranoyak bir iyimser olarak düşünmek, sizi alternatif senaryoları düşünmeye zorlar. Hayal gücünüzün farklı başarı ve başarısızlık senaryoları oluşturmasını engelleyemezsiniz.

Alternatifler düşünmek sadece mevcut seçenekleri tanımlamakla kalmaz, farklı senaryoları sürekli olarak hayal etmek, hatta üretmek, ardından her bir seçenekle ilişkili eylemleri tanımlamaktır. Başka bir deyişle, bu sadece gerçekçi senaryoların listelenmesi ve ilgili eylem planlarının ortaya çıkmasıyla ilgili değildir. Gerçekçi olmayan olumlu bir senaryo yaratacak eylemler de yapabilirsiniz.

Süreci başlatmak için, birisi bana bir plan sunduğunda, sık sık “Alternatifler nelerdir?” Diye sorarım. Bu sefer bazı alternatiflerle cevap vermeseler bile, bu soru onları alternatifler hakkında düşünmelerini hatırlatacaktır. Bir dahaki sefere – ve takım üyelerine standart disiplin oluncaya kadar aynı şeyi yapmasını isterim.

Alternatiflerle düşünmeyi alışkanlık haline getirmenin birçok faydası vardır: Kaygıyı azaltır, çünkü bir eylem planının işlenmesi, amorf bir tehdidin karşı karşıya olduğu kadar korkutucu değildir; önemli bir şeyi gözden kaçırma olasılığını en aza indirir; ve en kötü durum ortaya çıksa bile, uygulamaya hazır bir cevabınız varsa, ne olursa olsun tepki vermenizi çok çabuk sağlar. Asla gerçekleşmeyecek alternatifleri düşünmek, herkesin endüstri dinamikleri konusundaki anlayışını derinleştiriyor, düşüncelerini keskinleştiriyor ve daha fazla fikir üretiyor.

4)Güven İnşa Edin

Alternatiflerde düşünmek, insanların birbirlerini  eleştirmekten korkmadan birbirlerine güvendiği bir ortamda gerçekten mümkün. Güven, dişlileri gresler ve her şeyi bir arada tutan yapıştırıcıdır.

Birisi duymak istemediğiniz bir şey söylediğinde, almayı tercih etmeyeceğiniz veya aklınızdan çıkardığınızı düşündüğünüz bir öneride bulunduğunuz haberleri verir. ve açıklayıcı bir soru sormak. Açıkça, dürüst ve doğrudan çalışır ve başkalarının da aynı şeyi yapmasını bekler. Bu kuralı takip ederseniz, bir çok durumda nasıl davrandığınızı – ve onlar – değişecektir. Güven bölümünüzü tetiklemek fikri tıkaçını açar.

5)Herkesin Bir Sorumluluğu Olsun

Hesap verebilirlik duygusu, bir girişimcinin özgür olduğu bir şeydir. Dinamo’nun fikirleri, herkes kendi rolleri için olduğu kadar şirket için de “sahiplik” hissi duyduğunda gerçekten dönmeye başlar.

Herkes hesap verebilir olduğunda, düşünmek ve bir şeyler yapmak için yeni yollar keşfetmek için durdurulamaz bir güç vardır. Otomatik olarak daha yüksek bir sayı ve daha geniş bir alternatif yelpazesi ile ortaya çıkmaya başlarsınız. Bazıları ilk bakışta tamamen çıldırmış gibi görünebilir – ama bazen çılgın bir fikir karmaşık bir duruma tek rasyonel çözümdür.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here