Yanny yada Laurel

0
754

İnternette yayınlanan ve hızla yayılan bir ses kaydı dinlerken “Yanny” veya “Laurel” kelimelerini duyup duymadıklarına bağlı olarak insanları ikiye ayırmaya devam ediyor. Bunun sebebi seslerden mutlaka birini duyuyor olman şimdi karar ver Yanny takımında mısın yoksa Laurel takımında mısın?

Bu soru işareti ilk olarak Reddit üzerinden açıldı. Yanny ve Laurel olayı tıpkı 2015’in ünlü tasarım elbisesinde ki gibi mavi mi gold mu olarak gerçekleşen renk tartışması olayına benziyor. Elbisenin renk olayı görsel hafısaya hitap ederken bu yaşadığımız ses kaydı olayı ise işitsel hafızamıza hitap etmekdir. Peki neden iki kelimeden sadece bir tanesini duyuyoruz ? bunun sebebi beynimizin bize oynamış olduğu oyundan başka bir şey değil tabi ki ses kaydığının ilk duyduğunun andaki kelime hangisiyse beyninizin o kelimeyi doğru kelime olarak kabul ediyor. Aslında bu işitsel yanılsamanın en iyi açıklaması bu şekilde yapılabilir. Bu durumun en güzel açıklamasını Sydney Üniversitesinden Alais Guardian yapmaktadır Alais’e göre ‘’Beyin tek bir algısal yorumlamaya kilitlenir. Burada, Yanny ya da Laurel sesinin, aynı anda söylendiği için işitsel hafızamızda belirsizlik yaratmıştır. Bu nedenle prensip olarak karışabilir’’

Görsel-işitsel algıyı araştıran Alais, “Bunların hepsi beynin duyusal girdilerinin aktif bir yorumlayıcısı olduğunu ve böylece beyin dış dünyayı da kendine göre yorumluyor” diye ekledi.

Beyninize hayati işitsel ipuçları göndermenin yanı sıra, kulaklarınız bu çıldırtıcı Yanny ya da Laurel yorumunda rol oynar. Herkesin sesi birkaç frekanstan oluşuyor ve “Yanny” yi yaratanlar “Laurel” inkilerden daha yüksek ses frekansına sahip, Hollanda’daki Maastricht Üniversitesi’nde bilişsel bir sinirbilimci olan Lars Riecke . internette yayılan ses kaydı frekansı değiştirebilir ve farklı yorumlara yol açabilir.Ama kulak şekliniz ve yaşınız da rol oynayabilir. İnsanlar yaşlandıkça, daha yüksek sesleri duyma yeteneğini yitirmeye başlarlar, bu nedenle, 52 yaşındaki Alais gibi insanların Laurel’i duyma ihtimali daha yüksek haliyle.

İşte Laurel ve Yanny Takımı olarak ikiye ayrılan insanların attıkları tweetler ;

“Eğer ‘Yanny’ duyuyorsan, sana güvenmiyorum.”

Bazılarıda iki kelimeyide duyduğunu belirtti! “Aynı anda hem ‘Yanny’ hem de ‘Laurel’ dediğini ve istediğine odaklanabildiğini açıkça duyabilen dünyadaki tek insan ben miyim?”


Olay o kadar abartıldı ki espriler şimdiden havalarda uçuşmaya başladı.

“-Birisinin kahvesini ödeyin. -Komşunuzun çimlerini kesin. -‘Laurel’ duyan insanları düzeltin ve onlara ‘Yanny’ olduğunu söyleyin. -Yaşlılara çantalarını taşımalarında yardım edin.”


Peki siz ”Yanny” takımında mısınız yoksa ”Laurel ” mi ?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here