Whatsapp Para Gönderme Özelliği

0
441

Dünya çapında en çok kullanılan uygulamalardan biri olan Whatsapp uygulamasında para gönderme dönemi başlıyor.

Whatsapp uygulamasının deneme aşamasında olan para transfer özelliği Hindistan’daki test aşamasından sonra ilk olarak Brezilya’da kullanıma sunuldu. Facebook platformunun ödeme yöntemi olan Facebook Pay ile entegre edilerek çalışan Whatsapp para transfer özelliği sayesinde artık kişiler doğrudan uygulama üzerinden para transferi yapabileceklerdir.

“Sohbet ettiğiniz yere / kişiye para gönderin veya alın”  şeklinde tanımlanan para gönderme sistemi sayesinde Whatsapp artık sadece anlık mesajlaşma uygulaması özelliğinden bir adım öte gitmiştir. Para transfer özelliği sayesinde uygulama e-ticarete katkı sağlayacak ve havale/eft veya kapıda ödeme özelliği olan ürünlerin artık sadece whatsapp’tan ödeme yapılarak alınmasını sağlayacaktır.

Özellikle küçük ve orta ölçekli e-ticaret sitesine sahip olmayan internet satışı yapan firmaların ve girişimcilerin işini kolaylaştıran bu Whatsapp para gönderme özelliği para transferi yapacak kullanıcılardan da herhangi bir komisyon talep etmeyecektir. Kurumsal işletmelerin ise asgari bir oranda ücrete tabi tutulacağı konuşulan Whatsapp para transfer özelliği henüz netleşmemiştir. Tüm dünyanın kullanımına açıldıktan sonra kurumsal firmaların komisyonla çalışıp çalışmayacağı da netlik kazanacaktır.

Whatsapp Para Gönderme Özelliği Nasıl Çalışır

Kullanıcılar, Whatsapp’ın bu özelliğine kart ekle-doğrula-gönder şeklinde kullanabileceklerdir. Buradan da anlaşılabileceği gibi kullanıcılar öncelikle sisteme bir kredi kartı veya banka kartı tanımlayacaklardır. Sonrasında ise doğrulama adımı yapılacaktır.

Bu özelliğin herhangi bir güvenlik sorunu oluşturmaması için de biyometrik doğrulama, 6 haneli bir PIN kodu ve parmak izi doğrulaması gibi onaylamalar olacaktır.

Whatsapp’ın para transfer özelliğinin Türkiye’ye ne zaman geleceği bilinmemekle birlikte Efor Patent firması olarak konuyu yakından takip ederek, gelişmeler hakkında sizleri bilgilendiriyor olacağız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here