İngiltere’de Uçan Araba ve Drone Havalimanı Kuruluyor

0
687

Dünyanın ilk uçan araba ve drone havalimanı İngiltere’de kuruluyor. Kurulan bu havalimanı ile uçan araba, hava taksi veya drone’lar için bir ilk gerçekleşecek.

İngiltere’nin West Midlands bölgesinin Coventry ilinde kurulacak olan havalimanı 2021 yılının sonunda tamamlanmış olacak. Air-One olarak adlandırılan uçan araba ve drone havalimanı Urban Air Port ve Hyundai iş birliği ile onay aldı. Bir yılda tamamlanacak bu proje ile uçan araba, hava taksi ve dronelar için özel olarak yapılan havalimanı sayesinde iniş pisti olacak.

Uzun yıllardan bilimkurgu filmlerinde ve çizgi filmlerde gördüğümüz ve hep yapılacağı konuşulan uçan araba ve droneları artık gökyüzünde görebileceğiz.

Şimdiye kadar yapılmış olan en küçük havalimanı olacak olan Air-One, ultra kompakt boyutlarda tasarlamasından dolayı elektrikli hava taksilerinin ve insansız hava araçlarının pillerini şarj eden bir istasyon görevi görecek. Önde gelen tasarımcılar, bu tarzda yapılan geçici havalimanlarının hava kirliliği, tıkanıklığı azaltacağını ve sıfır karbonlu bir geleceğe zemin hazırladığı görüşündeler. Proje, “sıfır emisyonlu havalimanı” özelliği ile Coventry Belediyesi tarafından desteklenerek, 1,2 milyon sterlinlik bir hükümet hibesi aldı.

Uçan Araba ve Drone Havalimanı

Kompakt özellikte olan Air-One havaalanı 14 metre çapında bir iniş pistine sahip. Boyutu itibariyle Air-One geleneksel bir helikopter pistinden daha büyük olması nedeniyle helikopterleri ve herhangi bir eVTOL aracını barındırabilecek özellikte. Air-One’ın hazırlanması/kurulumu kısa süreceği için havalimanının kolayca sökülüp alternatif alanlara taşınarak kurulması da mümkün olabilecek.

Hyundai firması geçen yıl Uber ile ortaklaşa tasarladığı S-A1 adlı kendi uçan taksisini yaparak piyasaya sürdü. Air-One havalimanın da ise Hyundai S-A1 uçan aracını kullanıma açmayı hedefliyor. S-A1 uçan taksi ile Hyundai, 2028 yılına kadar uçan arabalarını ticari hale getirmeyi hedefliyor.

Firmalar ve yetkililer uçan arabalar için gerekli altyapıya yatırım yaptığı sürece “kentsel hava mobilitesi” devriminin önümüzdeki 20 yılda yaklaşık olarak 1 trilyon sterlin değerinde olacağı tahmin edilmekte.

İnovasyonlar | Tüm İnovasyon haberleri için bizi takip edebilir, icat ve buluşlarınız için patent alabilirsiniz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here