Takip Edin

Patent

TÜRKSMD Şirketi Patenti Ticarileştiriyor

Yayınlanma tarihi

-

TÜRKSMD Şİrketi Patenti Ticarileştiriyor

TÜRKSMD Şirketi Patenti Ticari Duruma Getiriyor.

 

Patent, marka, coğrafi işaret gibi sınai mülkiyet ürünlerinin ticarileşmesini sağlamak amacıyla TÜRKSMD şirketi kuruldu.
Türkiye’nin son zamanlarda büyük gelişim kaydettiği patent, marka, coğrafi işaret tescili alanlarında ortaya çıkan ürünleri ticari duruma getirmek için Türk Patent ve Marka Kurum’u tarafından “Türk Sınai Mülkiyet Değerleme Mühendislik ve Danışmanlık Hizmetleri AŞ (TÜRKSMD)” kuruldu. Türk Patent ve Marka Kurumu aracılığıyla açılan TÜRKSMD değerlendirme ve danışmanlık şirketi, kurumların tescillenmiş marka, patent ve tasarımlarını değerlendirecek.

Geçen hafta Türk Patent ve Marka Kurumu Başkan’ı Habib Asan, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından kurulan tamamen kamu sermayeli “Türk Sınai Mülkiyet Değerleme Danışmanlık Mühendislik A.Ş.” ile ilgili tüm işlemlerde sona gelindiğini, şirket için Ankara Kızılay’da yer kiralandığını ve Türkiye’de totalde 1 milyon 600 bin tescilli sinai mülkiyet envanteri olduğunu ve bunların önemli bir bölümünün durduğunu, sektörlerinde faaliyete geçmediğini ayrıca değerlendirme ve danışmanlık şirketi aracılığıyla gerçekleşen bu teşvikin sınai mülkiyet ürünlerinin reel sektöre aktarılmasına katkı sağlayacağını belirtmişti. Asan, şirketlerin sahip olduğu tasarımların piyasa değerinin ne kadar olduğunun uzmanlar tarafından değerlendirileceğini vurgulayarak, “Mahkemelerden gelen ‘markanın değeri ne kadardır?’ sorularına yanıt verilmiş olacak. Siz bir ürün çıkarttınız ama ‘acaba bunu üretirsem başkası beni mahkemeye verir mi?’ diye bir korkunuz olabilir. Bununla ilgili de danışmanlık hizmeti verecek.” Sözlerini kullanmıştı. Kurulan yeni firmanın şirketlerin sahip olduğu markalar, patentler, tasarımların yönetilmesiyle ilgili danışmanlık hizmeti de vereceğinin altını çizen Asan, “Yani temelde patentlerin, markaların ve tasarımların reel sektöre aktarılmasına katkı sağlayacak. Şirket sermayesi şu anda 80 milyon lira ama 150 milyon liraya çıkartmayı düşünüyoruz.” diye ifade etmişti.

Bu hafta TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, şirketin kurularak ticaret sahasındaki yerini aldığını söyledi. Asan sözlerine şirketin birçok amaca hizmet edeceğini belirterek “TÜRKSMD, gerçek ve tüzel kişilerin sınai mülkiyete konu varlıklarının değerlemesini yapacak ve Ar-Ge sonucu meydana gelmiş veya patentlenmiş çalışmaların ticarileşmesini sağlayacak. Bu amaçla girişim sermayesi, yatırım ortaklıkları, fonlar ve iş meleklerinin iştirak ettiği işletmelere eş finansman imkanı verecek.” dedi.

İlginizi Çekebilir:  Apple'dan Yeni Patent Haberleri

Şirketin, sınai mülkiyet haklarıyla ilgili devir ve lisans işlemlerine yönelik de hizmet sağlayacağına dikkati çeken Asan, şöyle devam etti:
“Yeni teknolojilerin tespiti, teknoloji transferi işlemlerine aracılık, mühendislik hizmetlerine ve bilişim teknolojilerine yönelik faaliyetler yürütmek şirketin görev alanları arasında bulunuyor. Şirket, buluş sahipleriyle özel sektör arasında ticari ilişki kurmak için çalışmalar yapacak. Ayrıca, gerçek ve tüzel kişilerin sınai mülkiyete konu olan ya da olabilecek varlıklarını ve kullanım şekillerini tespit etmek, yönetimiyle ilgili danışmanlık hizmeti vermek, bunları değerlendirmek ve ekonomik etkileri konusunda çalışmalar yapmak da TÜRKSMD‘nin çalışma alanları arasında bulunuyor. Teknolojik buluşlarla ilgili yurt içi ve yurt dışında pazar araştırması yapacak şirketimiz, teknoloji firmalarına yönelik danışmanlık hizmeti verecek.”

 

TÜRKSMD İhalelerede Girecek

Asan, şirketin, sınai mülkiyet alanında değerleme ve danışmanlık hizmeti sağlayacak kurum, kuruluş ve girişimlere yönelik eğitim ve akreditasyon faaliyetleri yürüteceğini, sınai mülkiyet haklarının değerlemesi konusunda bilirkişi hizmeti sunacağını bildirdi.
TÜRKSMD’nin kamuya, özel ve tüzel kişilere bilgisayar yazılımı ve donanımı seçiminde fizibilite raporları hazırlayarak Ar-Ge faaliyetleri, mühendislik, müşavirlik, eğitim, destek ve servis hizmeti alıp vereceğini anlatan Asan, şunları kaydetti: “Şirket, yurt içi ve yurt dışı her türlü mühendislik hizmetlerini alıp verecek. Fikri ve sınai hakların oluşturulması, geliştirilmesi, revizyonu konularında mühendislik hizmetleri sağlayacak TÜRKSMD, hakların sicile kaydı ve korunması kapsamında danışmanlık hizmeti sunarak, süreçleri yürütecek. Şirket, resmi kuruluşlara, tüzel ve gerçek kişilere bünyesindeki uzmanlar yardımıyla ticari ve sınai ilişkiler, patent, faydalı model, marka, sınai haklar, beşeri münasebetler, işletmecilik, pazarlama, yatırım, globalleşme, finans konularında ulusal ve uluslararası bilgi sağlayarak, danışmanlık yapacak. Yabancı ülkelerdeki hizmetler hakkında etüt çalışması yürüterek araştırma ve raporlar hazırlayacak şirket, yazılım danışmanlığı, patent, marka değerleme alanlarında da uluslararası hukuk ve ticarete ait konularda danışmanlık hizmeti sunacak.”

İlginizi Çekebilir:  Vestel’den Patent Rekoru

Asan, şirketin amaçlarını gerçekleştirmek için, yurt içinde ve dışında yerli ve yabancı sermayeli şirketlerle her türlü ortaklıkları kurabileceğini dile getirdi.

TÜRKSMD‘nin yurt içinde ve dışında ihalelere girerek tesisler kurabileceğini, işletmeleri alıp satabileceğini veya kiraya verebileceğini, ihracat-ithalat ve taahhüt işleri yaparak haklarını kullanabileceğini anlatan Asan, “Şirket, yurt içinde ve dışında, lisansları, imtiyazları, markaları, tasarımları ve işletme haklarını doğrudan doğruya veya devren satın alarak kendi namına tescil ettirebilecek, kullanabilecek, anlaşmalar yaparak bu ve benzeri hakları elde edebilecek, bunları satabilecek.” diye konuştu.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

inovasyon

Money Shower: Korona Virüsüne Karşı Bir İcat

Yayınlanma tarihi

-

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’de de her geçen gün vaka sayısı artan Korona Virüsünün yayılımına karşı pek çok önlem alınmakta. Maskeler ve dezenfektanların yanı sıra toplu olarak kullanılan mekanlar için de önlemler alınmaya başlandı. Bu önlemlerden biri de İTÜ ARI Teknokent tarafından icat edilen ATM’lerde kağıt paraların dezenfekte edilmesini sağlayan Money Shower oldu. 

İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent çalışanları Korona Virüsüne karşı paralar üzerindeki virüs ve bakterileri dezenfekte etmek için Money Shower adını verdikleri teknolojiyi icat ettiler. Bu icatta UVC ışınları kullanılmakta ve UVC ışınları paralar üzerindeki tüm bakteri ve virüsleri yok etmektedir. Money Shower ile mevcutta var olan tüm ATM’ler 15 dakika içinde hijyenik ve çevreci ATM’lere dönüşebiliyor. Kullanımda olan paralar bu modül ile sürekli dezenfekte oluyor ve ATM’lerden para çekmek isteyen kişiler %99 oranında dezenfekte edilmiş paraları çekmiş oluyorlar.

UVC ışığından verimli ve güçlü bir teknoloji geliştirmeyi başaran İTÜ ARI Teknokent firması bu yeni teknolojiyi ATM’ler üzerinde test ederek Patentlerini almışlardır.

Tarihte büyük salgın hastalıklar olduğunda dünyadaki pek çok ülke çözüm olarak kâğıt paraları toplayıp, yakma yöntemini uygulamışlar ve yerine yeni paralar basmışlardır. Fakat basılan yeni paralar da elden ele dolaşarak bakteri ve virüsün yayılımına engel olamamıştır. Patenti alınan ve marka tescili yapılan Money Shower icadı aslında Korona Virüsü vakalarından önce çalışmalarına başlanmış olsa bile Korona Virüsü ile önem kazanmıştır.

Money Shower icadı, Türkiye’nin önde gelen bankalarından birine ürün satışı gerçekleştirmiştir. Firma, pilot uygulamaların ardından 2023 yılına kadar öncü bankaların ATM’lerine entegre etmeyi planlamaktadırlar.

İlginizi Çekebilir:  Patentle Zengin Olanlar
Devamını oku

Patent

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır ? 

Yayınlanma tarihi

-

patent başvurusu nasıl yapılır

Patent Nedir ?

Patent Belgesi Nedir?

Patent ortada bir buluş varsa ve o buluş teknik bir özelliğe sahipse patent sahibi patent belgesini almaya hak kazanır.

Bir buluşun patent ile korunabilmesi için o buluşun;

 • Yeni
 • Buluş basamağına sahip
 • Sanayiye uygulanabilir.

Niteliklerine sahip olması gerekmektedir. Aksi takdirde bu üç şartı taşımayan buluşlar patent korumasından faydalanamazlar ve patent belgesini alamazlar. Patent koruması verildiğinde, buluş, başka herhangi bir mülkiyet veya ticari varlık türünün satın alınabileceği, satılabileceği, kiralanabileceği veya kiralanabileceği mucidin mülkiyeti haline gelir.

Bir Buluş Eğer, 

 • Bir keşif
 • Bilimsel bir teori veya matematiksel yöntem
 • Estetik bir eser, edebi, dramatik veya sanatsal eser
 • Zihinsel bir eylem gerçekleştirme, oyun oynama veya iş yapma planı veya yöntemi
 • Bilgi sunumu veya bir bilgisayar programı

Buluş, bu soyut özelliklerden daha fazlasını içeriyorsa, fiziksel özelliklere (yeni bir oyun oynamak için özel aparat gibi) sahipse, patent hakkı alınabilir. Ek olarak, bitki çeşitliliği, insan veya hayvan vücudunun cerrahi veya terapi ile tedavi yöntemi veya tanı yöntemi için patent alınması mümkün değildir.

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Patent başvurusunu bireysel olarak da yapabilirsiniz fakat patent alma süreci oldukça uzun ve zorlu bir yoldur. Bu sebeple patent başvuru sürecinde hem maddi hemde zamanınızdan kayıp yaşamamanız için muhakkak patent uzmanlarına danışmanızı öneririz. Uzman bir patent vekiline danıştığınızda öncelikle patentiniz için ön araştırma yapılacaktır. Ön araştırması yapılan ve değerlendirmeler sonucunda buluş olduğuna karar verilen, buluş konusu ürün ile ilgili aşağıdaki başlıkları içeren başvuru dosyası tecrübeli uzmanlar tarafından hazırlanır.

 • Özet
 • Tarifname ( Buluşu detaylı anlatan bir doküman)
 • İstemler
 • Resimler (Buluşu anlatan teknik çizimler)

Hazırlanan dosya sizlerin onayından geçirildikten sonra başvuru işlemleri Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden gerçekleştirilir. Türk Patent, ilk olarak şekli şartlara uygunluğunu inceler. Bunun üzerine, gerekli evrakların Türk Patent ’e verilip verilmediği, verilen evrakların mevzuatta öngörülen şekilde düzenlenip düzenlenmediği, rüçhan talebi varsa buna ilişkin işlemlerin yerine getirip getirilmediği ve ücretin yatırılıp yatırılmadığı gibi hususlar incelenir. Başvuru sahibi, başvuru ile birlikte veya en geç on iki ay içinde ücretini ödeyerek araştırma talep eder. Talep üzerine araştırma raporu hazırlanır, başvuru sahibine bildirilir ve Resmi Bültende yayımlanır. Araştırma raporunun bildiriminden sonra başvuru sahibi, raporun bildiriminden itibaren üç ay içinde ücretini ödeyerek inceleme talep eder. İnceleme raporunda başvuru uygun bulunursa 20 yıl koruma hakkı veren Patent alınır.

İlginizi Çekebilir:  Ülkelerin İnovasyon Sıralaması

Ayrıca patent başvurusu ya da patentin korunması için gerekli olan yıllık ücretler, patentin koruma süresi boyunca, başvuru tarihinden itibaren ikinci yılın sona erdiği tarihte ve devam eden her yıl vadesinde ödenir. Vade tarihi ise başvuru tarihine tekabül eden ay ve gündür.

 

 

Devamını oku

Patent

Apple Katlanabilir Telefon Patenti

Yayınlanma tarihi

-

Apple Katlanabilir Telefon Patenti

Apple Katlanabilir Telefon Patenti

Android dünyasında sürekli gelişip zamana ayak uydurmaya çalışıyor. Geliştirdikleri katlanabilir telefonlar Apple tarafını atağa geçirdi. Ve Apple tarafından tasarlanan katlanabilir telefon patentleri ortaya çıktı. Ama yinede Apple titizlikle çalışıp katlanabilir telefonları hakkında ser verip sır vermiyorlar.

Microsoft, Huawei, Samsung ve LG başta olmak üzere birçok dev isim, ‘katlanabilir akıllı telefonlar’ geliştiriyor. Ortaya çıkan yeni patentler aslında durumu net bir şekilde özetliyor. Bahsettiğimiz şirketlerden farklı olarak Apple’ın da bu yeni konsept üzerinde çalıştığı biliniyor.

 

Apple Katlanabilir Telefon Patenti

Apple Katlanabilir Telefon Modeli

 

Apple katlanabilir telefon patenti

Patente bakılırsa katlanabilir telefon üstten aşağıya doğru katlanıyor.

 

2011 Yılına Ait Patenti Güncellemişler

Şu anda karşımıza çıkan birçok prototipin aksine Apple’ın patentinde telefon yukarıdan aşağıya doğru katlanıyor. Ayrıca bu sistemde esnek bir ekranın yanı sıra menteşe sistemi de bulunuyor. Çizimden de anlaşılabildiği gibi ortadan ikiye katlanmasıyla telefon en küçük formunu alıyor.

Aslında bu patent 2011 yılına ait. Daha doğrusu ilk adımlar o zamandan atılmış ama aradan 8 yıl geçtikten sonra piyasa şartlarının olgunlaşmasıyla patent güncellenmiş. Tabii bu patente sahip olduğu katlanabilir bir iPhone üretileceği anlamına gelmiyor. Ancak yine de Apple’ın katlanabilir telefonlar konusunda çalıştığı bir kez daha anlaşılıyor.

 

 

İlginizi Çekebilir:  İşletmeler İçin Sosyal Medya Kullanımı
Devamını oku

Trending