TÜRKSMD Şirketi Patenti Ticarileştiriyor

0
598
TÜRKSMD Şİrketi Patenti Ticarileştiriyor

TÜRKSMD Şirketi Patenti Ticari Duruma Getiriyor.

 

Patent, marka, coğrafi işaret gibi sınai mülkiyet ürünlerinin ticarileşmesini sağlamak amacıyla TÜRKSMD şirketi kuruldu.
Türkiye’nin son zamanlarda büyük gelişim kaydettiği patent, marka, coğrafi işaret tescili alanlarında ortaya çıkan ürünleri ticari duruma getirmek için Türk Patent ve Marka Kurum’u tarafından “Türk Sınai Mülkiyet Değerleme Mühendislik ve Danışmanlık Hizmetleri AŞ (TÜRKSMD)” kuruldu. Türk Patent ve Marka Kurumu aracılığıyla açılan TÜRKSMD değerlendirme ve danışmanlık şirketi, kurumların tescillenmiş marka, patent ve tasarımlarını değerlendirecek.

Geçen hafta Türk Patent ve Marka Kurumu Başkan’ı Habib Asan, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından kurulan tamamen kamu sermayeli “Türk Sınai Mülkiyet Değerleme Danışmanlık Mühendislik A.Ş.” ile ilgili tüm işlemlerde sona gelindiğini, şirket için Ankara Kızılay’da yer kiralandığını ve Türkiye’de totalde 1 milyon 600 bin tescilli sinai mülkiyet envanteri olduğunu ve bunların önemli bir bölümünün durduğunu, sektörlerinde faaliyete geçmediğini ayrıca değerlendirme ve danışmanlık şirketi aracılığıyla gerçekleşen bu teşvikin sınai mülkiyet ürünlerinin reel sektöre aktarılmasına katkı sağlayacağını belirtmişti. Asan, şirketlerin sahip olduğu tasarımların piyasa değerinin ne kadar olduğunun uzmanlar tarafından değerlendirileceğini vurgulayarak, “Mahkemelerden gelen ‘markanın değeri ne kadardır?’ sorularına yanıt verilmiş olacak. Siz bir ürün çıkarttınız ama ‘acaba bunu üretirsem başkası beni mahkemeye verir mi?’ diye bir korkunuz olabilir. Bununla ilgili de danışmanlık hizmeti verecek.” Sözlerini kullanmıştı. Kurulan yeni firmanın şirketlerin sahip olduğu markalar, patentler, tasarımların yönetilmesiyle ilgili danışmanlık hizmeti de vereceğinin altını çizen Asan, “Yani temelde patentlerin, markaların ve tasarımların reel sektöre aktarılmasına katkı sağlayacak. Şirket sermayesi şu anda 80 milyon lira ama 150 milyon liraya çıkartmayı düşünüyoruz.” diye ifade etmişti.

Bu hafta TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, şirketin kurularak ticaret sahasındaki yerini aldığını söyledi. Asan sözlerine şirketin birçok amaca hizmet edeceğini belirterek “TÜRKSMD, gerçek ve tüzel kişilerin sınai mülkiyete konu varlıklarının değerlemesini yapacak ve Ar-Ge sonucu meydana gelmiş veya patentlenmiş çalışmaların ticarileşmesini sağlayacak. Bu amaçla girişim sermayesi, yatırım ortaklıkları, fonlar ve iş meleklerinin iştirak ettiği işletmelere eş finansman imkanı verecek.” dedi.

Şirketin, sınai mülkiyet haklarıyla ilgili devir ve lisans işlemlerine yönelik de hizmet sağlayacağına dikkati çeken Asan, şöyle devam etti:
“Yeni teknolojilerin tespiti, teknoloji transferi işlemlerine aracılık, mühendislik hizmetlerine ve bilişim teknolojilerine yönelik faaliyetler yürütmek şirketin görev alanları arasında bulunuyor. Şirket, buluş sahipleriyle özel sektör arasında ticari ilişki kurmak için çalışmalar yapacak. Ayrıca, gerçek ve tüzel kişilerin sınai mülkiyete konu olan ya da olabilecek varlıklarını ve kullanım şekillerini tespit etmek, yönetimiyle ilgili danışmanlık hizmeti vermek, bunları değerlendirmek ve ekonomik etkileri konusunda çalışmalar yapmak da TÜRKSMD‘nin çalışma alanları arasında bulunuyor. Teknolojik buluşlarla ilgili yurt içi ve yurt dışında pazar araştırması yapacak şirketimiz, teknoloji firmalarına yönelik danışmanlık hizmeti verecek.”

 

TÜRKSMD İhalelerede Girecek

Asan, şirketin, sınai mülkiyet alanında değerleme ve danışmanlık hizmeti sağlayacak kurum, kuruluş ve girişimlere yönelik eğitim ve akreditasyon faaliyetleri yürüteceğini, sınai mülkiyet haklarının değerlemesi konusunda bilirkişi hizmeti sunacağını bildirdi.
TÜRKSMD’nin kamuya, özel ve tüzel kişilere bilgisayar yazılımı ve donanımı seçiminde fizibilite raporları hazırlayarak Ar-Ge faaliyetleri, mühendislik, müşavirlik, eğitim, destek ve servis hizmeti alıp vereceğini anlatan Asan, şunları kaydetti: “Şirket, yurt içi ve yurt dışı her türlü mühendislik hizmetlerini alıp verecek. Fikri ve sınai hakların oluşturulması, geliştirilmesi, revizyonu konularında mühendislik hizmetleri sağlayacak TÜRKSMD, hakların sicile kaydı ve korunması kapsamında danışmanlık hizmeti sunarak, süreçleri yürütecek. Şirket, resmi kuruluşlara, tüzel ve gerçek kişilere bünyesindeki uzmanlar yardımıyla ticari ve sınai ilişkiler, patent, faydalı model, marka, sınai haklar, beşeri münasebetler, işletmecilik, pazarlama, yatırım, globalleşme, finans konularında ulusal ve uluslararası bilgi sağlayarak, danışmanlık yapacak. Yabancı ülkelerdeki hizmetler hakkında etüt çalışması yürüterek araştırma ve raporlar hazırlayacak şirket, yazılım danışmanlığı, patent, marka değerleme alanlarında da uluslararası hukuk ve ticarete ait konularda danışmanlık hizmeti sunacak.”

Asan, şirketin amaçlarını gerçekleştirmek için, yurt içinde ve dışında yerli ve yabancı sermayeli şirketlerle her türlü ortaklıkları kurabileceğini dile getirdi.

TÜRKSMD‘nin yurt içinde ve dışında ihalelere girerek tesisler kurabileceğini, işletmeleri alıp satabileceğini veya kiraya verebileceğini, ihracat-ithalat ve taahhüt işleri yaparak haklarını kullanabileceğini anlatan Asan, “Şirket, yurt içinde ve dışında, lisansları, imtiyazları, markaları, tasarımları ve işletme haklarını doğrudan doğruya veya devren satın alarak kendi namına tescil ettirebilecek, kullanabilecek, anlaşmalar yaparak bu ve benzeri hakları elde edebilecek, bunları satabilecek.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here