Türkiye’nin En Değerli Markası THY’nin Kuruluşu

0
525

Millî Savunma Bakanlığına bağlı olarak 1933 yılında “Devlet Hava Yolları İşletmesi” kuruldu. Kuruluşun ilk bütçesi 180 bin TL ’idi ve 7 pilot, 8 makinist, 8 memur ve 1 telsizci olmak üzere toplamda 24 kişilik bir personele sahipti. 1936 yılında yeni uçakların alınmasıyla birlikte işletmenin bütçesi 1 milyon TL’ye yükselmişti. Her geçen yıl alınan yeni uçaklar ile birlikte personel sayısı, yolcu sayısı ve bütçesi de artmaytaydı. Devlet Hava Yolları İşletmesinin ilk yurtdışı seferi 1947 yılında Ankara-İstanbul-Atina uçuşu ile gerçekleşmiştir. Ve yine ilk olarak o yıllarda yolcu sayısını arturmak amacıyla ilan ve tanıtımlara önem verilmeye başlanmıştır.

1956 yılına gelindiğinde THY (Türk Hava Yolları) amblemi Mesut Manioğlu tarafından tasarlanmış ve 1960-1961 yılları arasında da amblem günümüzdeki mevcut halini almıştır. Zaman içinde ufak değişiklikler yapılsa da THY logosu ilk yapıldığı zamankinden çok da farklı değildir.

Türk Hava Yolları, 1957 yılında yabancı sermaye kapılarını açmış ve ilk olarak İngiliz havayolları şirketi BOAC (British Overseas Airways Corporation) %6,5 hissesiyle ortak olmuştur. Aynı yıl, hava yolları firmalarına haberleşme hizmetleri sunan SITA’ya (Airlines Worldwide Telecommunications and Information Services) üye olunmuştur. Ayrıca ilk yurtdışı jeti, Ankara-İstanbul-Brüksel seferlerini gerçekleştirmiştir. 1982 yılına gelindiğinde Türk Hava Yolları 27 uçak, 3.909 koltuk ve 5.735 personel sayısıyla uluslararası bir havayolu kuruluşu olmuştur.

1983 yılında 50. yılını tamamlayan Türk Hava Yolları 3 kıtada 4.037 koltuk kapasiteli 30 uçak ile 30 bin ton kargo ve 2,5 milyon yolcu taşımıştır. Günümüzde hala yayın hayatına aktif bir şekilde devam eden THY Magazin adlı aylık dergi de 1983’te yayın hayatına başlamıştır. THY Magazin 1989 yılında Skylife adını almıştır. Aynı zamanda Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın eşit oranda hisseye sahip olduğu SunExpress kurulmuştur. 1993’te First Class, Business Class ve Ekonomi Class olmak üzere üç ayrı sınıfta hizmet sunulmaya başlanmıştır. 1998’de Türkiye’ye en çok döviz getiren kuruluş olarak İstanbul Ticaret Odası tarafından Altın Plaket Birincilik Ödülü’ne layık görülmüştür.

2013 yılına gelindiğinde dünyada en fazla ülkeye uçan havayolu şirketi olunmuştur. Yıllardır kullanılan “Globally Yours” mottosunu “Widen Your World” olarak değiştirilmiştir. Kobe Bryant ve Lionel Messi’nin rol aldığı yeni reklam filmiyle duyurulan yeni motto, dünyanın farklı yerlerinde tanıtılmıştır. Ayrıca Los Angeles’taki yeni motto lansmanına ünlü basketbolcu Kobe Bryant da katılmıştır. 2013 yılı sponsorluk çalışmalarının hız verildiği bir yıl olmuştur. Bu kapsamda; Bundesliga şampiyonu Borissia Dortmund’un resmi havayolu olarak Alman futbol devine sponsorluk desteği verilmiştir. İngilterenin köklü futbol kulüplerinden Aston Villa ile 2013-2014 sezonu için sponsorluk anlaşması imzalanmıştır. Euroleague Basketball ile ise 2020 yılına kadar sponsorluk anlaşması yapılmıştır. Hizmet anlamında yenilikler yapılarak; Atatürk Havalimanı’ında İstanbul Arrival Lounge isimli özel yolcu salonunu, uluslararası uçuşlardan gelen Elite Plus ve Business misafirlerin uçuş yorgunluklarını atmaları için tasarlamıştır.

2017 yılında, Türk Hava Yolları’nın kurumsal internet sitesi yeni arayüzüyle turkishairlines.com adresinde hizmete açılmıştır. Türkçe, İngilizce ve Almanca olan internet sitesine Japonca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Korece, Çince ve Rusça da eklenerek yolcuların kendi anadillerinde hizmet verilmeye başlanmıştır. Yeni mobil uygulama hizmete açılmıştır. Turkish Corporate Club adındaki THY markası ve logosu Turkish Airlines Corporate Club olarak yenilenmiştir. Sürekli “en iyi” ödülüne layık görülen Türk Hava Yolları; 5. kez “En İyi Business Class İkramı”, 4. kez “En İyi Business Class Özel Yolcu Salonu İkramı” ve 9. kez “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” ödüllerini almıştır.

İnovasyonlar | Tüm İnovasyon haberleri için bizi takip edebilir, icat ve buluşlarınız için patent alabilirsiniz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here