Takip Edin

Girişim

Türkiye’nin En Çok AR-GE Yatırımı Yapan Şirketleri

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye'nin AR-GE Yatırımı Yapan Şirketleri

Türkiye’nin En Çok AR-GE Yatırımı Yapan Şirketleri

Turkishtime tarafından 2017 yılında yapılan araştımalar sonucu Türkiye’nin en çok AR-GE yatırımı yapan şirketleri belli oldu. Bir ülkenin kalkınmasına yön veren faktörlerden biridir teknolojik ve bilimsel yönden gerçekleştrilen AR-GE çalışmalarıdır. Ülkemizde 2017 yılında en fazla AR-GE  yatırımı yapan şirket Turkishtime’ın araştırmalarına göre ASELSAN oldu.

Turkishtime tarafından hazırlanan “Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok AR-GE harcaması yapan şirketleri” araştırmasının 2017 yılı sonuçları açıklandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin her yıl açıkladığı “TİM 1000 – İlk 1000 İhracatçı Firma” araştırması kapsamında açıklanan veriler ile hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören halka açık şirketlerin yıl sonu bilançolarında yer alan bilgilerden yola çıkılarak yapılan araştırmaya göre, 2017’de Türkiye’nin en çok AR-GE harcaması yapan şirketi, 1.674.543 lira ile Aselsan oldu. Aselsan, 2017’de cirosunun yüzde 31’ini AR-GE’ye ayırdı.

AR-GE 250’nin ikinci sırasına havacılık sektörünün milli devi Tusaş, üçüncü sırasına Ford Otomotiv dördüncü sırasına Roketsan, beşinci sırasına ise BSH yerleşti. AR-GE 250 araştırmasının ilk 10’unda savunma ve havacılıktan 4, otomotivden 3, beyaz eşyadan 2, elektronikten 1 şirket bulunuyor.

AR-GE 250’nin ilk 10’u ve çeşitli kategorilere göre sıralamaları ise şöyle:

2017 Yılı En Çok AR-GE Harcaması Yapan İlk 10 Firma
ŞirketAr-Ge Harcama Tutarı TL
Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.1.674.543.328,00
Tusaş Türk Havacılık ve Uzay San. A.Ş.1.076.531.239,10
Ford Otomotiv San. A.S.594.899.116,49
Roketsan Roket San. ve Tic. A.Ş.391.578.223,56
BSH Ev Aletleri San. ve Tic. A.Ş350.174.774,00
Arçelik A.Ş.267.628.350,00
Tofaş Türk Otomobil Fab. A.Ş.245.812.509,26
Vestel Elektronik Sanayi ve Tic. A.Ş.190.226.000,00
Mercedes-Benz Türk A.Ş.142.894.631,58
FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.137.875.269,34
İlginizi Çekebilir:  Müşteri Kazanmak İçin 5 Etkili Marka Stratejisi
En Fazla Ar-Ge Personeli İstihdam Eden 10 Şirket
Şirketİstihdam
Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.2.983
Tusaş Türk Havacılık ve Uzay San. A.Ş.1744
Türk Telekomünikasyon A.Ş.1.701
Ford Otomotiv San. A.S.1396
Arçelik A.Ş.1261
Roketsan Roket San. ve Tic. A.Ş.919
Netaş Telekomünikasyon A.Ş.868
Tofaş Türk Otomobil Fab. A.Ş.721
Siemens Türkiye San. ve Tic. A.Ş.553
Otokar Otomotiv ve Savunma San. A.Ş.501
2017 Yılı Ar-Ge Harcama Tutarının Toplam Cirodan Aldığı Paya Göre İlk 10
ŞirketYüzde
Logo Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş.%40
Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.%31
Tusaş Türk Havacılık ve Uzay San. A.Ş.%29.40
Ford Otomotiv San. A.S.%25
Roketsan Roket San. ve Tic. A.Ş.%23.40
FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.%15
Netaş Telekomünikasyon A.Ş.%13.60
Mahle Filtre Sistemleri A.Ş.%13
Flokser Teks. San. ve Tic. A.Ş.%9
ZF Sachs Süspansiyon Sist. San. ve Tic. A.Ş.%8,20
Ar-Ge Merkezinde Yürütülen Proje Sayısına Göre İlk 10
ŞirketProje
Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.564
Amcor Flexibles İstanbul Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.430
Deva Holding A.Ş.284
Söktaş Tekstil San. ve Tic. A.Ş.240
Türkiye Petrol Rafinerileri A. Ş.180
Bosch San. ve Tic. A.Ş160
Asaş Alüminyum Sanayi ve Ticaret A.Ş.160
Maysan Mando Otomotiv Parç. San. ve Tic. A.Ş156
Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş.132
DYO Boya Fabrikaları San. ve Tic. A.Ş.121
Ar-Ge Merkezinde Alınan Patent Sayısına Göre İlk 10
ŞirketPatent
Arçelik A.Ş.618
Tırsan Treyler  San. ve Tic. A.Ş205
Anadolu Isuzu Otom. San. ve Tic. A.Ş198
Kordsa Teknik Tekstil A.Ş.172
Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş.159
Ser Dayanıklı Tüketim Mall.İç ve Dış Tic. San. A.Ş.123
Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. 93
Türkiye Petrol Rafinerileri A. Ş. 81
İsminin Açıklanmasını İstemiyor63
Aygaz A.Ş.60
İlginizi Çekebilir:  Özgün Marka İsmi Bulmanın 3 Yolu

 

Daha fazla bilgi için : www.turkishtimedergi.com/ar-ge-250 

 

Devamını oku
4Yorum

4 Comments

 1. Karincha

  Aralık 10, 2018 at 6:44 pm

  tam aradığım tarzda bir site olmuş. Devamlı yabancı sitelerden yenilikleri takip ederdim. artık sizi de sık sık ziyaret edeceğim.

  saygılar
  http://www.karincha.com

  FACEBOOK SAYFAMIZ
  http://www.facebook.com/comkarincha

  • admin

   Aralık 25, 2018 at 1:50 pm

   Çok teşekkürler sayfasıda çok yararlı olmuş içeriklerinizi çok beğendim.

 2. Karincha

  Aralık 10, 2018 at 6:45 pm

  Ayrıca sitenize abone ol butonu koyarsanız mutlu olurum.
  E-mailime bilgi gelsin ki unutmayayım

  • admin

   Aralık 25, 2018 at 1:49 pm

   Blogumuz şu an geliştirme aşamasında olduğu için şimdilik koymadık en kısa zamanda mutlaka koyacağız

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişim

Covid-19’u Teşhis Eden Yapay Zeka

Yayınlanma tarihi

-

ODTÜ Teknokent’te hizmet veren bir firma yeni bir buluş yaptı! Günümüz teknolojilerinden Yapay Zeka ile yapılan bu buluş sayesinde Yapay Zeka Algoritması ile Covid-19 Teşhisi Konulabiliyor. 

Geliştirilen bu yapay zeka algoritması ile sağlık çalışanlarının Covid-19 tanı ve tedavisinde işleri kolaylaştırılmaktadır. Yapay zeka modellerinin uygulanmaya konulması için çok farklı ve çeşitli büyük veriye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla sağlık uzmanları ile işbirliği yapılarak “COVID Veritabanı” projesinde akciğer röntgenleri ve bilgisayarlı tomografi görüntülerini detaylı üst verilerle birleştirerek özellikle COVID-19 hastalığı hakkında geniş bir veri tabanı oluşturulması amaçlanmaktadır.

COVID Veritabanı projeyle birlikte, doktorların yeni keşfedilen ve hakkında az şey bilinen Covid-19 virüsünün sebep olduğu COVID-19 hastalarının mevcut durumlarını daha iyi anlayabilmeleri için doktorlara örnek vakaları inceleme fırsatı sunacaktır. Hem yurt içinde hem de dünya çapında katılımlara açık olan veritabanı sistemi gönüllülerin hastaneden edindikleri anonim verileri paylaşmalarıyla veya literatürdeki çalışmalardan kaydedecekleri veriler ile büyüyecek ve bu konuda yüksek doğruluklu yapay zeka modelleri geliştirilmesine imkan tanıyacaktır.

Test kitlerinden farklı olarak yapay zeka ile teşhiste sadece hastanelerde bulunan röntgen cihazlarına ihtiyaç olduğundan, ekstra bir maliyet gerektirmeden ve anlık olarak yüksek doğruluklu sonuç elde etmeye dayanmaktadır. COVID Veritabanı algoritmasının geliştirilmesi için daha fazla veriye ihtiyaç duyulmakta ve ODTÜ Teknokent’te yer alan firma bu konuda çağrı yapmaktadır.

Yapılan her inovasyon, geliştirme, icat ve buluşlar patent tescili ile koruma altına alınmalıdır!

İlginizi Çekebilir:  İş Fikirleri 2018
Devamını oku

Girişim

Elektrikli Otomobiller için Powerbank Üretimi

Yayınlanma tarihi

-

Elektrikli Otomobiller için Powerbank Üretimi

Gelecekte taşıtların hemen hemen hepsinin elektrikli olacağına göre, Powerbank’lerin de üretilmesi kaçınılmaz bir durumdu. Fransa merkezli EP Tender girişimi bu konuya el attı ve elektrikli otomobillerin en büyük sorunu olan menzil ve pil konusu ile ilgili çözüm sundu.

Her geçen gün otomotiv dünyasının geleceği olarak görülen elektrikli otomobiller üzerine çözümler üreten girişimler karşımıza çıkıyor. Bugün karşımıza çıkan Fransa merkezli EP Tender girişimi ise elektrikli otomobillerin en büyük sorunu olan menzil ve pil mevzusu ile ilgili çözüm üretiyor.

Oldukça sıradan bir çözüm sunan EP Tender, temelde elektrikli otomobilleri için bir nevi Powerbank üretiyor diyebiliriz. Otomobilinizin arkasına bağlayabileceğiniz içinde pil olan küçük karavanlar üreten EP Tender, bu sayede menzilinizi artırmanıza olanak sağlıyor.

Söz mevzusu pil karavanlarını kiralamayı hedefleyen EP Tender, karavan başına 37 dolarlık bir kiralama ücreti talep edecek. Otomobilinizin pili bittiğinde devreye girecek olan pil karavanları otomobiline fazladan 60 kilowatt saatlik bir pil gücü sunacak. Şimdiden gelecekteki hedeflerini planlayan EP Tender, 2024 senesinde kara geçmeyi ve 60 bin kullanıcıya erişmeyi planlıyor.

Yapılan her icat, inovasyon beraberinde bunların koruma ve tescil işlemlerini de zorunlu kılmaktadır.  İcat, inovasyon ve ürün geliştirmeleri korumak için, Patent, Marka Tescili, Tasarım Tescili ve Faydalı Model Tescili gibi işlemlere başvurulması gerekmektedir. Tabi Tescil işlemlerinden önce Marka Sorgulama veya Patent Sorgulama yapılarak uygunluk durumu araştırmalı ve deneyimli vekillerden destek alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Müşteri Kazanmak İçin 5 Etkili Marka Stratejisi
Devamını oku

Girişim

Türkiye’nin Otomobili TOGG Hakkında Herşey

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından gerçekleştirilen proje ile 2022 yılında seri üretime başlanacak olan yerli otomobilimiz TOGG, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla birlikte Gebze’de yer alan Bilişim Vadisi’nde büyük bir törenle tanıtıldı. Törene Cumhurbaşkanı ile birlikte TOGG projesi hissedarları, Cumhurbaşkanlığı Kabine üyeleri, TOBB başkanı ve yardımcıları, iş dünyası temsilcileri, otomotiv endüstrisi, medya temsilcileri ve TOGG çalışanlarının da yer aldığı 2 bin kişilik davetli katıldı.

27 Aralık 2019 günü “Yeniliğe Yolculuk Buluşması” programında lansmanı yapılan yerli otomobilimiz TOGG, Türkiye’nin ekonomisi ve üretim stratejisi bakımından büyük bir adım olarak görülmekte. Geleneksel ve Yeni Medya’da büyük yankı uyandıran, teknolojisi ve tasarımı oldukça beğenilen TOGG’un tanıtımı canlı yayınla televizyona verilirken, sosyal medyada da #TOGG, #TürkiyeninOtomobili, #DoğumYeriİstanbul #YeniliğeYolculuk hastagleri ve görselleri ile günün en çok paylaşılan ve beğeni alan gönderisi oldu.

Yerli Otomobil TOGG’un Özellikleri

Yerli otomobilin en önemli özellikleri arasında segmentinin en uzun aks mesafesine sahip olması bulunmakta. Yeni nesil “Elektrikli Otomobil” olarak üretilen TOGG, 30 dakikanın altında hızlı şarjı ile %80 doluluk oranına ulaşabilecek kapasiteye sahip. Elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ km menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, merkeze sürekli bağlı kalarak güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek.

Yeni nesil gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketine sahip olan TOGG, 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.

Otomobilin önemli özellikleri arasında araç menziline %20’ye kadar katkı sağlayan geri kazanımlı frenleme de bulunmakta. (AA)

Yeni nesil akıllı teknolojiler ile donatılmış olan yerli otomobil, bir otomobilden daha fazlasına sahip olup kullanıcılarına adeta bir yaşam alanı sunmakta. Altyapısı sayesinde sürekli internetin içinde olacak olan TOGG, internet bağlantısı için farklı bir cihaza ihtiyaç duymayacak. Bu özelliği ile yerli otomobil, akıllı şehir alt yapısı, elektrik şebekesi, cihazlar ve tüm akıllı yapılar ile iletişim halinde olarak hayatın pek çok alanında adeta kullanıcısının yerine düşünen bir asistan görevini görecek. (AA)

Yerli otomobile “Holografik Asistan” olarak tanımlanan 3 boyutlu ve artırılmış gerçekliğe sahip yeni bir teknoloji de eklenecek. Bu özellik 2023 yılında ilk kez Türkiye’nin Otomobili’nde kullanılacak. Otomobilin diğer özellikleri arasında; sessiz, keyifli ve sıfır emisyonla temiz bir sürüş vadediyor olması da bulunmakta.

İlginizi Çekebilir:  Düşük Maliyetli İş Fikirleri

Elektrikli Yerli Otomobil ile birlikte dönüşümde en çok yerini alacak olan akaryakıt istasyonları olarak görülüyor. Türkiye genelinde elektrikli şarj istasyonları altyapı çalışmaları ve istasyonlar, TOGG’un seri üretiminden önce büyük oranda tamamlanacağı öngörülmekte.

Yerli Otomobil’in Logosu ve Lale Tasarımı

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)’un logosunda yer alan “T”, “C” ve “O” harflerinin “Türkiye Cumhuriyeti Otomobili” ne gönderme yaptığı düşünülmekte. Ayrıca 27 Aralık’taki tanıtımdan önce TOGG’un resmi Twitter hesabından paylaşımı yapılan fotoğrafta otomobilin panjur kısmında yer alan “Lale” motifleri dikkat çekmişti. Tarihimizde de önemli bir yere sahip olan “Lale” motifinin Yerli Otomobil’de kullanılması daha da dikkat çekmesini sağladı.

 

Marka, Patent, Logo, Faydalı Model ve Tasarımlarınızı Efor Patent Güvencesi ile Tescilleyin. 

Devamını oku

Trending