Türk Girişimciler ve Başarı Hikayeleri

0
1980
Türk Girişimciler ve Başarı Hikayeleri

Türk Girişimciler ve Başarı Hikayeleri

Teknolojinin uçsuz bucaksız olduğunu gördüğümüz bazı girişimler vardır. Düşündüklerimizin sınırını zorlar ve sonuç olarak fikirlerini hayata geçirerek çok büyük bir fark yaratırlar. Dijital çağın faydalarından yararlanarak bugün ülkemizin en büyük girişimci isimlerinin başarı hikayelerine konuk olacağız. Türk girişimciler ve başarı hikayelerinin ardında hırs,azim yaratıcı düşünce,ilham kaynağı nedir görmek isteyenler varsa yazımızın devamını okumaya davet ediyorum.

1. Eren Bali

Udemy Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı

Udemy bildiğiniz üzere sanal dershanedir. Bu yaratıcı fikri hayata geçiren Eren Bali özellikle Amerika’da ve birçok diğer ülkede çok popüler olan Udemy.com eğitim platformunu kurdu. Kendisi Malatya’da doğdu. Malatya’da eğitim gördüğü okulda sadece bir derslik bulunuyordu ve kendisi zor şartlar altında eğitim aldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesin’den mezun olduktan sonra birkaç firmada çalıştı ve 2008 yılında eğitimi gelecek nesiller için kolaylaştırmak adına kurucu ortağı Oktay Çağlar ile Udemy.com projesine başladılar. Türkiye’deki denemelerinde başarılı olamayan ekip projelerini Silikon Vadisine taşımayı düşündü. Silikon Vadisinde 50 yatırımcı tarafından reddedildikten sonra pes etmediler ve projelerine inançlarını sürdürüp birkaç yıl sonra 12 milyon dolar yatırım ile Udemy.com’um başarı hikayesi başladı. Şuan Silikon Vadisinde gözde bir girişimlerden biri haline geldi. Kendisi şimdi aynı zamanda Carbon Health sağlık girişimin kurucu ortağı ve CEO’su.

https://www.udemy.com/  bu adresten Udemy platformunu inceleyebilirsiniz.

2.Nevzat Aydın

Yemek Sepeti Kurucu Ortağı ve CEO

Türkiye’nin en büyük girişimlerinden biri olan online yemek siparişi sitesi olan Yemeksepeti, 2001 yılında kuruldu ve Türkiye’nin ilk garaj şirketlerinden biriydi. Yemeksepeti’nin kurucusu Nevzat Aydın, Boğaziçi Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra San Francisco Üniversitesi’nden ‘MBA’ derecesini almak üzere Silikon Vadisi’ne gitti. Orada e-ticaretteki gelişmeleri inceleme fırsatı bulan Nevzat Aydın, gözlemlerinin sonucu olan “Yemeksepeti.com” projesini hayata geçirmek üzere Türkiye’ye döndü. Nevzat Aydın şirketini birkaç yıl içinde en büyük online yemek sipariş platformu haline getirdi.

2015 yılında Yemeksepeti’nin 589 milyon dolara satılması dünya medyasında çok büyük ses getirdi. Bu satın almadan kazanılan paradan 27 milyon dolarlık bir kısmını çalışanlara dağıtılacağı haberi ise bomba etkisi yarattı ve Nevzat Aydın, bazı uluslararası gazeteler tarafından dünyanın en iyi CEO’su olarak gösterildi. Türkiye’nin en büyük satın alması olmasının yanında Nevzat Aydın, çalışanlara dağıttığı milyon dolarlarla dünya medyasında da ses getirdi.

https://www.yemeksepeti.com/ Bu adresten Yemek Sepeti’ni inceleyebilirsiniz.

3.Nazım Salur

Getir ve Bitaksi Kurucu ve CEO

Nazım Salur, ‘BiTaksi’ ile Türkiye’de yankı getirmiş ve ardından ‘Getir’ ile dünyayı hedefleyen bir diğer başarılı bir girişimci. BiTaksi’den aldığı başarı ile Türkiye’den çıkan bir girişimi tüm dünyaya sunmak istedi ve Getir’i kurdu. Salur, yakın bir zaman önce 2016 yılı içerisinde Getir’in Amerika’da hizmete başlayacağını açıkladı. Amerika’dan sonra diğer ülkelere açılarak dünyaya hiç denememiş bir modeli hayata geçirmeyi hedefliyor. Yandex’in kurucusunu ekibine katması kendisinin bu projeye dünyaya taşıyabileceğinin bir göstergesi olarak görülüyor. Getir’in hikayesini tüm detayları ile Nazım Salur’dan dinlemek isterseniz bu konuşmayı izlemenizi tavsiye ediyoruz.

4.Sina Afra

Markafoni – Kurucu ve CEO

Sina Afra, 1968 doğumlu internet girişimcisi, melek yatırımcı ve blog yazarıdır. Afra, en çok Türkiye’deki ilk ve lider online moda sitesi olan Markafoni’nin kurucu ortağı olarak bilinmektedir. Afra, aynı zamanda Undo-labs’ın kurucu ortağıdır. Ayrıca diğer önde gelen girişimcilerle 2014 yılında faaliyete geçirdiği Girişimcilik Vakfı’nın başkanı olarak görev yapmaktadır.

Türkiye’nin ilk online moda sitesi https://www.markafoni.com/

5.Arda Kutsal

Webrazzi – Kurucu ve CEO

TechCrunch’ın Türkiye versiyonu olarak adlandırılan teknoloji ve girişim haber platformunu 2006 yılında kuran Arda Kutsal şuan ayrıca Melek Yatırımcı olarak Türkiye girişim ekosistemine destek vermeye devam ediyor. Kendisi kısa bir zaman önce Nazım Salur’un girişimi Getir’e yatırım yaptığını açıkladı. Webrazzi’nin kuruluş hikayesinin Arda Kutsal’ın ağzından dinlemek istiyorsanız bu konuşmayı dinlemenizi tavsiye ediyoruz;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here