SIM Kartı Yerine Yerli ve Milli “eSIM”

0
869

Yerli ve Milli kaynaklarla geliştirilen eSIM, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yrd. Ömer Fatih Sayan tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda (BTK) düzenlenen tanıtım toplantısında kamuoyuna sunuldu.

eSIM, Türk mühendislerinin yoğun çalışmaları sonucunda üretildi ve bu konuda Türkiye öncü ülkeler arasında yer almaktadır. Mobil telekomünikasyon alanından 25 yıldan daha fazladır kullanılan fiziksel SIM kartları yerine artık eSIM kartları kullanılabilecek. eSIM, cihazlara uzaktan yüklenebilmekte ve Türk mühendisleri bu çalışma ile mobil haberleşmede önemli bir adım atmışlardır. Sadece mobil teknolojilerde değil aynı zamanda giyilebilir teknolojilerde, internete bağlı birçok endüstriyel ürüne kadar pek çok alanda kullanıma uygun olan eSIM   otomotiv, tüketici elektroniği, enerji, ödeme noktaları ve sayaçlara kadar pek çok alanda kullanılabilecek.

Yüzde yüz yerli ve milli imkanlarla yapılan eSIM altyapı uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilmiştir ve Türkiye bu konuda gerekli yazılımları kendi geliştiren ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

“Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak”

Sayan, “Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalması” temel amacı ile başta otomobil üreticileri ve katma değerli servislerin üreteceği veriler konusunda teknik altyapıların sağlanmaya devam ettiğini aktardı.

“Otomobil Üreticileri ve Dağıtıcıları Derneği” ile 2021’in ilk çeyreğinde toplantı yapacakları bilgisini veren Sayan, toplantıda eSIM’in otomotiv sektöründe nasıl kullanıldığını gözlemleme imkanları olacağını bildirdi.

Sayan, “BTK Uydu Vadisi Projesi” ile de bütün uydu şirketlerinin Türkiye’de yer istasyonu bulundurmasına yönelik düzenleme çerçevesinde Konya ve Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde çalışmalara devam ettiklerini belirterek, BTK bünyesinde “CLI (Manipülasyonun Önlenmesi) Projesi”ni de 2021’de faaliyete geçireceklerini ifade etti. Aynı zamanda haberleşme sektörünün ilgilendiği en önemli konulardan biri olan İPV6 teknolojisine dönüşümün de gelecek yıl operatörlerle başlatılacağı bilgisini verdi.

İnovasyonlar | Tüm İnovasyon haberleri için bizi takip edebilir, icat ve buluşlarınız için patent alabilirsiniz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here