Takip Edin

Patent

PATENT

Yayınlanma tarihi

-

Patent

Patent Nedir ?

Patent, bir buluş için verilen, genel olarak yeni bir şey yapmanın bir yolunu sağlayan veya bir soruna yeni bir teknik çözüm sunan bir ürün veya süreç olan, özel bir haktır. Patent almak için, buluşla ilgili teknik bilgilerin bir patent başvurusunda açıklanması gerekir. Patentli bir buluş; alınıp, satılabilen, kiraya verilebilen diğer mallar gibi buluş sahibinin mülkiyeti haline gelir. Patentler alındıkları ülkeler için hak sahipliği doğurur. Türkiye’de alınan bir patent sadece Türkiye içinde hak sağlamaktadır ve patentli ürünleri başkalarının Türkiye’ye ithal etmesi durumunda, hak sahibine ithalatı durdurma hakkı verir.

Patent mutlaka bir özgün bir çalışmaya yani bir buluşa verilir. Buluş, tarım dahil sanayide ki herhangi bir teknik problemin çözümüdür. Buluşlar bir ürüne veya yönteme ilişkin olabilir. Buluşlar olmasaydı sanayi gelişemezdi. insan hayatı kolaylaşamazdı. Günümüzde insanlar için, sanayi için, bilim için sorun olan konuların çözümü buluşlarla sonuçlanır. Buluşlar mutlaka patentle koruma altına alınmadır.

Patent Yenileme

Patent ve faydalı model belgeleri sınır bir süre için geçerlidir. Aşağıda açıklayacağımız sürelerin sonucunda patent yenileme yapılmadığı takdirde bu belgelerin kullanım hakları sona ermektedir. Dolayısıyla patentini aldığınız buluş halka ve ticari faaliyetlerde kullanıma açık hale gelmektedir. Patent belgelerinizin geçerli olması için yıllık ücretleri düzenli şekilde ödenerek patent yenilemesi yapılmalıdır.

Patent yenileme süreleri;

 • İncelemeli patent belgesi 20 yıl geçerlidir.
 • İncelemesiz patent belgesi 7 yıl geçerlidir.
 • Faydalı model belgesi 10 yıl geçerlidir.

Patent Sorgulama

Buluşunuzun patentini almak için öncelikle araştırma yapmanız gerekmektedir. Patent araştırması için bulunduğunuz sektörde benzer bir buluş veya fikir var mı?  patent sorgulama yaparak buluşunuzun patente almaya uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Patent Sorgulama yaparken dikkat etmeniz gereken unsurlar;

 • İcadınıza benzer bir patentin mevcut olup olmadığını kontrol edin.
 • Yayınlanmış bir patent başvurusunun ilerlemesini izlemek.
 • Lisansın patentli olup olmadığını görün
İlginizi Çekebilir:  Müslümanların En Önemli İcatları

Patent Fiyatları

Patent fiyatları, patent ücretleri, patent tutarı gibi kelimeler birebir aynı ifadeyi taşımaktadır. Bu ifadeler, başvuru ücreti ve vekillik firma ücretlerinin totalinden bir araya gelmektedir.

Patent fiyatları, ilgili merciler tarafından her sene belirlenen harç tutarı yıllara göre değişiklik göstereceğinden dolayı  bu noktada mutlak bir patent ücreti  vermek doğru değildir. Bunun yanından çevrimiçi diğer ifade ile online başvuru veya bizzat elden teslim “posta – kargo ” vasıtası ile yapılan müracaatlar için de patent tescil ücreti değişmektedir. Patent fiyatları, müracaat tutarı dışında isteyeceğiniz ilave hizmetler açısından ayrıca ücretlendirme olarak karşınıza çıkacaktır.

Buluşun tescili evvelinde yatırılması gereken patent ücretlerine ilave olarak buluşun tescil edilmesi adına müracaat edilmesinin ardından her koruma senesi açısından patent harç tutarı yatırılması gerekmektedir. Bu süre ise en çok 20 yıldır ve bu süre uzatılamaz.

Patent ücretleri (müracaat tutarı) de yine her sene belirlenen ücretlere istinaden değişiklik arz eder. Yıllara ilişkin sicil kayıt tutarının ödenmemesi durumunda buluşunuzun koruması bitecektir. Buluş tescil aşamasında titizlikle takibe alınması gereken konulardandır.

Patent Ücretlerinin Belirlenlemesi

Her yıl yılın ilk ayında belirlenen harç tutarları dışında, patent dosyasının oluşturulması, tescil müracaatının yapılması, tescil durumun takip edilmesi gibi faaliyetlerde firmalarının uygulayacakları hizmet tutarları oluşturmaktadır.

Tescili devam veya tescil alan patent ve ya faydalı modellerin korunmalarının sürmesi açısından, koruma aşamasında her sene ödenmesi gereken senelik patent harcı yer almaktadır. Müracaat edilen gün ve ay şeklinde belirlenir. Senelik patent harcının vade tarihi öncesinde yatırılmaması durumundan gecikme faizi (cezalı) ile birlikte takip eden 6 ay içinde yatırılma şansı da bulunmaktadır. Koruma tarihi itibari ile 6 ay içinde yenileme ücreti yatırılmayan patentlerin, kullanım hakkı biter.

İlginizi Çekebilir:  İşletmeler İçin Sosyal Medya Kullanımı

 

 

 

 

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Patent

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır ? 

Yayınlanma tarihi

-

patent başvurusu nasıl yapılır

Patent Nedir ?

Patent Belgesi Nedir?

Patent ortada bir buluş varsa ve o buluş teknik bir özelliğe sahipse patent sahibi patent belgesini almaya hak kazanır.

Bir buluşun patent ile korunabilmesi için o buluşun;

 • Yeni
 • Buluş basamağına sahip
 • Sanayiye uygulanabilir.

Niteliklerine sahip olması gerekmektedir. Aksi takdirde bu üç şartı taşımayan buluşlar patent korumasından faydalanamazlar ve patent belgesini alamazlar. Patent koruması verildiğinde, buluş, başka herhangi bir mülkiyet veya ticari varlık türünün satın alınabileceği, satılabileceği, kiralanabileceği veya kiralanabileceği mucidin mülkiyeti haline gelir.

Bir Buluş Eğer, 

 • Bir keşif
 • Bilimsel bir teori veya matematiksel yöntem
 • Estetik bir eser, edebi, dramatik veya sanatsal eser
 • Zihinsel bir eylem gerçekleştirme, oyun oynama veya iş yapma planı veya yöntemi
 • Bilgi sunumu veya bir bilgisayar programı

Buluş, bu soyut özelliklerden daha fazlasını içeriyorsa, fiziksel özelliklere (yeni bir oyun oynamak için özel aparat gibi) sahipse, patent hakkı alınabilir. Ek olarak, bitki çeşitliliği, insan veya hayvan vücudunun cerrahi veya terapi ile tedavi yöntemi veya tanı yöntemi için patent alınması mümkün değildir.

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Patent başvurusunu bireysel olarak da yapabilirsiniz fakat patent alma süreci oldukça uzun ve zorlu bir yoldur. Bu sebeple patent başvuru sürecinde hem maddi hemde zamanınızdan kayıp yaşamamanız için muhakkak patent uzmanlarına danışmanızı öneririz. Uzman bir patent vekiline danıştığınızda öncelikle patentiniz için ön araştırma yapılacaktır. Ön araştırması yapılan ve değerlendirmeler sonucunda buluş olduğuna karar verilen, buluş konusu ürün ile ilgili aşağıdaki başlıkları içeren başvuru dosyası tecrübeli uzmanlar tarafından hazırlanır.

 • Özet
 • Tarifname ( Buluşu detaylı anlatan bir doküman)
 • İstemler
 • Resimler (Buluşu anlatan teknik çizimler)

Hazırlanan dosya sizlerin onayından geçirildikten sonra başvuru işlemleri Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden gerçekleştirilir. Türk Patent, ilk olarak şekli şartlara uygunluğunu inceler. Bunun üzerine, gerekli evrakların Türk Patent ’e verilip verilmediği, verilen evrakların mevzuatta öngörülen şekilde düzenlenip düzenlenmediği, rüçhan talebi varsa buna ilişkin işlemlerin yerine getirip getirilmediği ve ücretin yatırılıp yatırılmadığı gibi hususlar incelenir. Başvuru sahibi, başvuru ile birlikte veya en geç on iki ay içinde ücretini ödeyerek araştırma talep eder. Talep üzerine araştırma raporu hazırlanır, başvuru sahibine bildirilir ve Resmi Bültende yayımlanır. Araştırma raporunun bildiriminden sonra başvuru sahibi, raporun bildiriminden itibaren üç ay içinde ücretini ödeyerek inceleme talep eder. İnceleme raporunda başvuru uygun bulunursa 20 yıl koruma hakkı veren Patent alınır.

İlginizi Çekebilir:  Yanlış Telafuz Edilen Markaların Doğru Okunuşu 

Ayrıca patent başvurusu ya da patentin korunması için gerekli olan yıllık ücretler, patentin koruma süresi boyunca, başvuru tarihinden itibaren ikinci yılın sona erdiği tarihte ve devam eden her yıl vadesinde ödenir. Vade tarihi ise başvuru tarihine tekabül eden ay ve gündür.

 

 

Devamını oku

Patent

Apple Katlanabilir Telefon Patenti

Yayınlanma tarihi

-

Apple Katlanabilir Telefon Patenti

Apple Katlanabilir Telefon Patenti

Android dünyasında sürekli gelişip zamana ayak uydurmaya çalışıyor. Geliştirdikleri katlanabilir telefonlar Apple tarafını atağa geçirdi. Ve Apple tarafından tasarlanan katlanabilir telefon patentleri ortaya çıktı. Ama yinede Apple titizlikle çalışıp katlanabilir telefonları hakkında ser verip sır vermiyorlar.

Microsoft, Huawei, Samsung ve LG başta olmak üzere birçok dev isim, ‘katlanabilir akıllı telefonlar’ geliştiriyor. Ortaya çıkan yeni patentler aslında durumu net bir şekilde özetliyor. Bahsettiğimiz şirketlerden farklı olarak Apple’ın da bu yeni konsept üzerinde çalıştığı biliniyor.

 

Apple Katlanabilir Telefon Patenti

Apple Katlanabilir Telefon Modeli

 

Apple katlanabilir telefon patenti

Patente bakılırsa katlanabilir telefon üstten aşağıya doğru katlanıyor.

 

2011 Yılına Ait Patenti Güncellemişler

Şu anda karşımıza çıkan birçok prototipin aksine Apple’ın patentinde telefon yukarıdan aşağıya doğru katlanıyor. Ayrıca bu sistemde esnek bir ekranın yanı sıra menteşe sistemi de bulunuyor. Çizimden de anlaşılabildiği gibi ortadan ikiye katlanmasıyla telefon en küçük formunu alıyor.

Aslında bu patent 2011 yılına ait. Daha doğrusu ilk adımlar o zamandan atılmış ama aradan 8 yıl geçtikten sonra piyasa şartlarının olgunlaşmasıyla patent güncellenmiş. Tabii bu patente sahip olduğu katlanabilir bir iPhone üretileceği anlamına gelmiyor. Ancak yine de Apple’ın katlanabilir telefonlar konusunda çalıştığı bir kez daha anlaşılıyor.

 

 

İlginizi Çekebilir:  Başarılı Girişimci Örnekleri ve Hayat Hikayeleri
Devamını oku

Patent

İşletmeler İçin Sosyal Medya Kullanımı

Yayınlanma tarihi

-

İşletmeler İçin Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medyada müşteri ilişkilerinizi geliştirmenin yollarını mı arıyorsunuz ?

Sosyal medyayı konusunda deneyiminizin varsa, kullanıcıların ilgisini çekmenin kolay bir iş olmadığını bilirsiniz. İnsanlar  markalarını, şirketlerini ve hatta kendilerini sosyal medyada tanıtırken ortaya koydukları en büyük hata, basitçe bir paylaşımın yeterli olduğunu düşünmektir.Ancak, bu şekilde sosyal medya yönetiminden olabildiğince uzak durun. Bir Facebook, Instagram veya Twitter hesabını yönetmek, aynı anda sayfanıza yeni kullanıcılar çekerken mevcut kitlenizi büyülemeye devam etmenin yollarını stratejilere ayırmak anlamına gelir.İşletmeniz için bir sosyal medya yönetimi aynı zamanda tam zamanlı çalıştığınız bir işteki çabanızın aynısını beklemektedir.

Sosyal medyaya katılımınızı arttırmanın ve sayfalarınızı izlemeye değer bir hedef haline getirmenin 8 yolu.

1)Her Zaman Aktif Olmalısınız

Takip ediliyor olmanın ilk kuralı sürekli olarak alakalı içerik oluşturmak ve yayınlamaktır. Bunu yapmak için, hangi içeriğin hedef kitlenize ilgi gösterdiğini bulmanız gerekir. Birçok marka, rakiplerini ve alanlarındaki diğer insanları incelemenin ne kadar önemli olduğunu tam olarak anlamıyor. Yani tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok. Şu anda insanların dikkatini çeken trendleri araştırın ve bunlardan faydalanın.

2) Cesur Ol

Sayfalarınız farkedilmesini istiyorsanız kalabalıktan sıyrılmanız gerekir. Rakiplerinizi takip edip onlardan farklı paylaşımlar yaparak bunu mümkün hale getirebilirsiniz.

Kullanıcılar o kadar çok marka ve sayfayı takip eder ki bir süre sonra hepsi bir araya gelmeye başlar. Bir marka olarak, kendinizi her zaman diğer kişilerin yaptıklarından ayırmanın yollarını bulmak sizin işiniz olduğunu bilin.

Örneğin, videonun üstünde ve altında büyük metin bulunan sosyal medyadaki kısa videolar oldukça popüler hale geldi. Yabancı bir sosyal medya fenomeninden örnek vermek gerekirse Gary Vaynerchuk’ın videolarını ön plana çıkarmak için yaptığı bir şey videolarına kırmızı bir ilerleme çubuğu eklemek . Bu küçük bir ayrıntı gibi görünebilir, ancak videolarını rekabetten ayırır.

İlginizi Çekebilir:  Patent Başvurusu Nasıl Yapılır ? 

3)Kitlenizi Tanıyın

Sosyal medyada sayfanızdaki kişilerle bağlantı kurmanın harika bir yolu bir sohbet oluşturmaktır.Pek çok insan “sohbet oluşturmanın” resim gönderme ve ardından yorumlara genel, prova edilmiş cevaplarla yanıt verme anlamına geldiğine inanmaktadır. Bununla birlikte, bu tutum sizi orada başarılı olmak için mücadele eden insanlara götürebilir.

Sosyal medyada işletmenizle ilgili hedefinizi  artırmak için, ilgilenmeniz gerekir. Bu, hikayelerinizde belirli insanları çağırmak veya en ilgili takipçilerinize teşekkür etmek veya hatta ödüllendirmek için yollar bulmak anlamına gelir. Ve, cevaplayacak yada bu anlattıklarımız yapacak zamanınız yoksa, sizin için yapacak birini kiralayın. Evet, bu önemli.

4)Kampanya ve Promosyonlar Yürütün

Günümüzde, en viral değerli sayfalar bile büyümeye devam etmek için para harcamak zorunda.

En popüler veya en ilgi çekici paylaşımlarınızın arkasında reklam kampanyaları yayınlamak, ivmeyi sürdürmek ve markanızı oluşturmaya devam etmek için harika bir yol olabilir. Hangi yayınların hedef kitlenize en çok yaklaştığını öğrendikten sonra, sayfanızı takip etmek istediğiniz türde kişileri çekebilmeniz için onları yeni izleyicilere sunun.

5)Sosyal Medya Hesaplarınıza Karakterize Edin

Marka bilinci anahtardır. Marka farkındalığı ve kaliteli bir içerik stratejiniz yok ise hedef kitlenize erişmeniz imakansız hale gelir. En iyi sosyal medya sayfalarının bir kişiliği vardır. İster etkileyici olun, ister büyük bir marka olun, işiniz insanların dinlemek istediği bir marka sesi geliştirmek.

Kendinize bazı sorular sorun: Bu sorular hangi sektörde insanları etkilemek istiyorsunuz ? Ne tür içerikler yayınlamalısınız ? Hedef kitlenizin sizinle iletişime geçmesini nasıl sağlayabilirsiniz ? Hedef oluşturmak oldukça zorlu bir sreçtir. Ancak, verileri ve deneme yanılma yöntemini kullanarak, zaman içinde en çok hangi içeriğin yanıldığını öğreneceksiniz.

6) Doğru Gönderim Saatlerini Seçin

Sosyal medyada büyüme ve bağlılığın en küçümseyen yönlerinden biri zamanlamadır.

İlginizi Çekebilir:  Zengin Olma Sanatı

Farklı kaynaklar, en uygun gönderme süreleri hakkında size farklı bilgiler verecektir. Bazıları çalışma saatlerinden sonra göndermeniz gerektiğini söylüyor – ancak hepimiz insanların telefonlarını çalışma sırasında kontrol ettiğini biliyoruz. Diğerleri mesai saatleri içerisinde gönderim yapmanız gerektiğini söylüyor – ama sonra yine insanlar çalışmalı.

Gerçek şu ki, “ne zaman” yazmanız gerektiği tamamen izleyicinize bağlıdır.

16 yaşındaki oyuncuları tutmaya mı çalışıyorsun? O zaman büyük olasılıkla okul saatlerinden sonra posta gönderin, çünkü lise telefonlarını kullanan çocuklar hakkında biraz daha katıdır. Üniversite öğrencilerini meşgul etmeye mi çalışıyorsun? Günün ortasında işe yarayabilirdi, ama geceleri gerçekten geç saatlere kadar.

Zamanlama, deneme yanılma işlemidir. Günün farklı saatlerinde göndermeyi deneyin ve katılımınızı takip edin. Desenleri görmeye başladığınızda, gönderim zamanlarınızı bildirmek için bunları kullanın.

7)Gönderilerinizi Görsel Olarak Çekici Hale Getirin

İnstagram gibi görsel tabanlı bir ağ için görsel dikkat çeikici tasarımlar yapmak kolay olabilir , ancak Twitter, LinkedIn ve hatta Facebook’ta uygulamak çok daha zor.Görseli optimize etmek biolarınızla başlar ve içeriğinizle biter. Bionuzun uygun şekilde yerleştirildiğinden ve markanıza uygun emojilerin bulunduğundan emin olun. Profilinizde sabitlediğiniz  gönderinin çok fazla ilgi çeken bir görsel olduğundan emin olun. Ve hepsinden önemlisi, profilinizin kim olduğunu ve ne paylaştığınızı tam olarak temsil ettiğinden emin olun. Bunu metin, resim ve videolar arasında geçiş yaparak yapın.

8)Tescilli Bir Marka Edinin

En önemli maddeyi en sona koyarak dikkatinizi çekmek istedik. Bütün sosyal medya stratejinizi optimize etmeden önce muhakkak işletmenizin markası için marka tescilini alın. Sektördeki rakiplerinizden bir adım önde olmak için marka önceliğini elde etmek için marka tescilinizi mutlaka yaptırın. Ayrıntılar için tıklayın 

 

 

Devamını oku

Trending