PATENT

0
837
Patent

Patent Nedir ?

Patent, bir buluş için verilen, genel olarak yeni bir şey yapmanın bir yolunu sağlayan veya bir soruna yeni bir teknik çözüm sunan bir ürün veya süreç olan, özel bir haktır. Patent almak için, buluşla ilgili teknik bilgilerin bir patent başvurusunda açıklanması gerekir. Patentli bir buluş; alınıp, satılabilen, kiraya verilebilen diğer mallar gibi buluş sahibinin mülkiyeti haline gelir. Patentler alındıkları ülkeler için hak sahipliği doğurur. Türkiye’de alınan bir patent sadece Türkiye içinde hak sağlamaktadır ve patentli ürünleri başkalarının Türkiye’ye ithal etmesi durumunda, hak sahibine ithalatı durdurma hakkı verir.

Patent mutlaka bir özgün bir çalışmaya yani bir buluşa verilir. Buluş, tarım dahil sanayide ki herhangi bir teknik problemin çözümüdür. Buluşlar bir ürüne veya yönteme ilişkin olabilir. Buluşlar olmasaydı sanayi gelişemezdi. insan hayatı kolaylaşamazdı. Günümüzde insanlar için, sanayi için, bilim için sorun olan konuların çözümü buluşlarla sonuçlanır. Buluşlar mutlaka patentle koruma altına alınmadır.

Patent Yenileme

Patent ve faydalı model belgeleri sınır bir süre için geçerlidir. Aşağıda açıklayacağımız sürelerin sonucunda patent yenileme yapılmadığı takdirde bu belgelerin kullanım hakları sona ermektedir. Dolayısıyla patentini aldığınız buluş halka ve ticari faaliyetlerde kullanıma açık hale gelmektedir. Patent belgelerinizin geçerli olması için yıllık ücretleri düzenli şekilde ödenerek patent yenilemesi yapılmalıdır.

Patent yenileme süreleri;

  • İncelemeli patent belgesi 20 yıl geçerlidir.
  • İncelemesiz patent belgesi 7 yıl geçerlidir.
  • Faydalı model belgesi 10 yıl geçerlidir.

Patent Sorgulama

Buluşunuzun patentini almak için öncelikle araştırma yapmanız gerekmektedir. Patent araştırması için bulunduğunuz sektörde benzer bir buluş veya fikir var mı?  patent sorgulama yaparak buluşunuzun patente almaya uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Patent Sorgulama yaparken dikkat etmeniz gereken unsurlar;

  • İcadınıza benzer bir patentin mevcut olup olmadığını kontrol edin.
  • Yayınlanmış bir patent başvurusunun ilerlemesini izlemek.
  • Lisansın patentli olup olmadığını görün

Patent Fiyatları

Patent fiyatları, patent ücretleri, patent tutarı gibi kelimeler birebir aynı ifadeyi taşımaktadır. Bu ifadeler, başvuru ücreti ve vekillik firma ücretlerinin totalinden bir araya gelmektedir.

Patent fiyatları, ilgili merciler tarafından her sene belirlenen harç tutarı yıllara göre değişiklik göstereceğinden dolayı  bu noktada mutlak bir patent ücreti  vermek doğru değildir. Bunun yanından çevrimiçi diğer ifade ile online başvuru veya bizzat elden teslim “posta – kargo ” vasıtası ile yapılan müracaatlar için de patent tescil ücreti değişmektedir. Patent fiyatları, müracaat tutarı dışında isteyeceğiniz ilave hizmetler açısından ayrıca ücretlendirme olarak karşınıza çıkacaktır.

Buluşun tescili evvelinde yatırılması gereken patent ücretlerine ilave olarak buluşun tescil edilmesi adına müracaat edilmesinin ardından her koruma senesi açısından patent harç tutarı yatırılması gerekmektedir. Bu süre ise en çok 20 yıldır ve bu süre uzatılamaz.

Patent ücretleri (müracaat tutarı) de yine her sene belirlenen ücretlere istinaden değişiklik arz eder. Yıllara ilişkin sicil kayıt tutarının ödenmemesi durumunda buluşunuzun koruması bitecektir. Buluş tescil aşamasında titizlikle takibe alınması gereken konulardandır.

Patent Ücretlerinin Belirlenlemesi

Her yıl yılın ilk ayında belirlenen harç tutarları dışında, patent dosyasının oluşturulması, tescil müracaatının yapılması, tescil durumun takip edilmesi gibi faaliyetlerde firmalarının uygulayacakları hizmet tutarları oluşturmaktadır.

Tescili devam veya tescil alan patent ve ya faydalı modellerin korunmalarının sürmesi açısından, koruma aşamasında her sene ödenmesi gereken senelik patent harcı yer almaktadır. Müracaat edilen gün ve ay şeklinde belirlenir. Senelik patent harcının vade tarihi öncesinde yatırılmaması durumundan gecikme faizi (cezalı) ile birlikte takip eden 6 ay içinde yatırılma şansı da bulunmaktadır. Koruma tarihi itibari ile 6 ay içinde yenileme ücreti yatırılmayan patentlerin, kullanım hakkı biter.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here