Takip Edin

Girişim

Öğrenme Teknikleri ve Yöntemleri

Yayınlanma tarihi

-

Hızlı Öğrenme Tekniği

Öğrenme Teknikleri ve Yöntemleri

Nörobilim, beynimizde bilginin nasıl işlediği ve tutulduğu konusunda bize çok şey öğretti. Yeni şeyler öğrenmek hayatın büyük bir parçasıdır.Her zaman öğrenmek ve öğrendiklerimizi geliştirmek için çaba sarf etmeliyiz. Bu çaba zaman alabilir ama gelecekte sizin için çok değerli olacaktır. Öyleyse, öğrenme sürecini hızlandırarak zamanınızdan nasıl en iyi şekilde yararlanabilirsiniz? Nörobilim sayesinde, beynimizin nasıl öğrendiğini ve beynimizin bilgiyi nasıl işlediğini ve en etkili şekilde nasıl etkilediğini anlayalım.

Bilginizi genişletmeye başlamak için bir sıçrama başlatmak istiyorsanız, bugün daha hızlı öğrenmeye başlayabileceğiniz 10 kanıtlanmış yol vardır.Öğrenme teknikleri ve yöntemleri 8 yolu aşağıdaki gibidir;

1.Kalem ve Kağıt ile Not Alın

Günümüz teknolojisine göre çok geleneksel kalabilir ama akılda tutma yöntemi kalem ve kağıt ile oldukça etkilidir. Mesela bir  konferans sırasında notlarınızı bir laptopla yazmak daha basit olacak gibi görünse de, daha hızlı öğrenmenize yardımcı olacak etken laptopla not almak değildir malesef. Öğreniminizi hızlandırmak için laptopunuzu atlayın ve geleneksel  bir şekilde kalem ve kağıt ile not alın. Araştırmalar, notlarını yazarak alanların bilgiyi daha düşük seviyede işleme koyup sakladıklarını göstermiştir. Kısaca el ile not alan kişiler daha çok şey öğrenirler ve bu öğrendikleri bilgiler genelde kalıcı olur.

El ile not almanın bilgisayarda not almaktan daha yavaş ve daha hantal olmasına rağmen, bilgiyi yazma eylemi anlamayı ve bilgiyi depolama kapasitesini arttırır. Bilgileri kendi sözcüklerinizle yeniden oluşturmak, bilgileri daha uzun süre saklamanıza yardımcı olur, yani daha iyi hatırlayacağınız ve testlerde daha iyi performans göstereceğiniz anlamına gelir.

 

2.Etkili Not Alma Becerisine Sahip Olun

Notlarınız ne kadar iyi olursa, o kadar hızlı öğrenirsiniz. Tam ve doğru notları nasıl alacağınızı bilmek, kavramları hatırlamanıza, konu hakkında daha derin bir anlayış kazanmanıza ve anlamlı öğrenme becerileri geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bu yüzden, yeni bir konu öğrenmeden önce, not almak için, konuyla ilgili kolayca sindirilebilen minik özetler çıkarın konu hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız o kadar kaliteli not çıkarabilirsiniz

İlginizi Çekebilir:  Markalaşmanın Temelleri

Not Alma Teknikleri

  • Kendi kelimelerinizle notlar alın ve dinleyin.
  • Ana fikirlerin arasında boşluk ve çizgiler bırakın, böylece daha sonra tekrar ziyaret edip bilgi ekleyebilirsiniz.
  • Zamandan tasarruf etmek için tutarlı bir kısaltma ve sembol sistemi geliştirin.
  • Cümleleri yazın, cümleleri tamamlayın.
  • Önemli bilgileri çıkarmayı ve önemsiz bilgileri görmezden geçirmeyi öğrenin.

3. Adım Adım Uygula

Bu yöntem, hızlı öğrenmenizi daha kolay bir hale getirir adım adım uygula yöntemi bir konu üzerinde birden fazla çalışma değil bu çalışmalara bölerek ilerlemek demektir.  Çalışma adımlarınızı oluşturduğunuz zaman  ezber öğrenmeyi teşvik etmez aksine  anlamlı öğrenmeyi teşvik edecektir. İlk adım, konu tartışılırken kapsamlı not almaktır. Daha sonra notlarınızı gözden geçirmek, ayrıntı eklemek ve doğruluğu sağlamak için herhangi bir ekleme veya değişiklik yapmak için birkaç dakikanızı ayırmak olsun.

4. Çalışma, Uyku, Daha Fazla Çalışma

Yarın büyük bir projenin ya da büyük bir sunumun var ve hazırlıklı değilsin. Ama uykunuzdan ödün verip son dakikaya bıraktığınız çalışmanızı bitirip yarım yamalak bir uykuyla sunumunuza gideceksiniz. Araştırmalara göre uyku ve öğrenme arasında güçlü bir bağlantı olduğunu göstermektedir . Uzmanların görüşüne göre kendimizi uyku moduna aldığımız an beynimiz gün içinde yaptıklarımızı hatırlamaktadır. Derin uyku çok önemlidir, yeni bilgilerin öğrenilmesinden sonra 12 saat içinde uyunursa, anıları güçlendirebilir. Hem öğrenen hem de bol uyku alan öğrenciler ve ya çalışanlar sadece akademik olarak daha iyi performans göstermezler; onlar da daha mutlular.

5. Anımsatıcı Bir Yöntem Deneyin

Büyük miktarda bilgiyi hızlı bir şekilde ezberlemenin en iyi yollarından biri, anımsatıcı bir cihaz kullanmaktır: Bir şeyi öğrenmeye yardımcı olan harflerin, seslerin veya diğer ilişkilerin bir modeli. En popüler anımsatıcı cihazlardan biri anaokulunda öğrendiğimiz – alfabe şarkısı. Bu şarkı çocukların “ABC’lerini” hatırlamalarına yardımcı oluyor ve hafızamızda yetişkinler olarak derinden kalmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilir:  Kariyer Sahibi Olmanın Yolları

Mnemonics, öğrenmeyi kolaylaştırmak için bilgiyi basitleştirmenize, özetlemenize ve sıkıştırmanıza yardımcı olur. Tıp fakültesi veya hukuk fakültesi öğrencileri veya yeni bir dil öğrenen öğrenciler için gerçekten kullanışlı olabilir. Dolayısıyla, büyük miktarlarda yeni bilgileri ezberlemeniz ve depolamanız gerekiyorsa, bir anımsatıcıyı deneyin ve testinizi geçen bilgileri hatırladığınızı göreceksiniz.

6. Su İçin

Su içmemiz gerektiğini biliyoruz çünkü bu bizim için iyi ayrıca cildimiz ve bağışıklık sistemimiz için iyi ve vücudumuzun en iyi şekilde çalışmasını sağlıyor. Bol su içmek  bilişsel yeteneklerimizin de anahtarıdır. İçme suyu aslında bizi daha akıllı hale getirebilir. Bir araştırmaya göre, bol su içen öğrenciler içmeyenlere göre daha hızlı öğreniyorlar! Unutmayın ki su içilmediği takdirde beynimizin olduğundan daha fazla çalışması gerekiyor.

7. Bilgileri Çeşitli Yollarla Öğrenir

Bir şeyler öğrenmek için birden fazla yol kullandığınızda , bu konuyla ilgili bilgileri depolamak için beynin daha fazla bölgesini kullanırsınız. Bu, bu bilgiyi beyninize daha iç içe ve gömülü hale getirir. Temelde aklınızda bir bilgi fazlalığı yaratır, bilgiyi gerçekten öğrenmenize yardımcı olur ve sadece ezberlemez.Bunu, beynin farklı bölümlerini uyarmak, not almak, ders kitabını okumak, video izlemek ve konuyla ilgili bir podcast veya ses dosyasını dinlemek gibi farklı ortamlar kullanarak yapabilirsiniz. Kullandığınız daha fazla kaynak kullanmış olacaksınız ve  daha hızlı öğreneceksiniz.

8. Bildiğiniz Bir Şey ile Öğrendiklerinizi Bağlayın.

Yeni kavramları zaten anladığınız fikirlerle daha fazla ilişkilendirebilirsiniz, yeni bilgiyi daha hızlı öğreneceksiniz.  Yeni bilgileri önceden varolan bilgiyle uydurmanın yollarını bularak, yeni malzemede ek anlam katmanları bulacaksınız. Bu, temel olarak onu daha iyi anlamanıza yardımcı olacak ve daha doğru bir şekilde hatırlayabileceksiniz.

 

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişim

Covid-19’u Teşhis Eden Yapay Zeka

Yayınlanma tarihi

-

ODTÜ Teknokent’te hizmet veren bir firma yeni bir buluş yaptı! Günümüz teknolojilerinden Yapay Zeka ile yapılan bu buluş sayesinde Yapay Zeka Algoritması ile Covid-19 Teşhisi Konulabiliyor. 

Geliştirilen bu yapay zeka algoritması ile sağlık çalışanlarının Covid-19 tanı ve tedavisinde işleri kolaylaştırılmaktadır. Yapay zeka modellerinin uygulanmaya konulması için çok farklı ve çeşitli büyük veriye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla sağlık uzmanları ile işbirliği yapılarak “COVID Veritabanı” projesinde akciğer röntgenleri ve bilgisayarlı tomografi görüntülerini detaylı üst verilerle birleştirerek özellikle COVID-19 hastalığı hakkında geniş bir veri tabanı oluşturulması amaçlanmaktadır.

COVID Veritabanı projeyle birlikte, doktorların yeni keşfedilen ve hakkında az şey bilinen Covid-19 virüsünün sebep olduğu COVID-19 hastalarının mevcut durumlarını daha iyi anlayabilmeleri için doktorlara örnek vakaları inceleme fırsatı sunacaktır. Hem yurt içinde hem de dünya çapında katılımlara açık olan veritabanı sistemi gönüllülerin hastaneden edindikleri anonim verileri paylaşmalarıyla veya literatürdeki çalışmalardan kaydedecekleri veriler ile büyüyecek ve bu konuda yüksek doğruluklu yapay zeka modelleri geliştirilmesine imkan tanıyacaktır.

Test kitlerinden farklı olarak yapay zeka ile teşhiste sadece hastanelerde bulunan röntgen cihazlarına ihtiyaç olduğundan, ekstra bir maliyet gerektirmeden ve anlık olarak yüksek doğruluklu sonuç elde etmeye dayanmaktadır. COVID Veritabanı algoritmasının geliştirilmesi için daha fazla veriye ihtiyaç duyulmakta ve ODTÜ Teknokent’te yer alan firma bu konuda çağrı yapmaktadır.

Yapılan her inovasyon, geliştirme, icat ve buluşlar patent tescili ile koruma altına alınmalıdır!

İlginizi Çekebilir:  2019 İş Fikirleri
Devamını oku

Girişim

Elektrikli Otomobiller için Powerbank Üretimi

Yayınlanma tarihi

-

Elektrikli Otomobiller için Powerbank Üretimi

Gelecekte taşıtların hemen hemen hepsinin elektrikli olacağına göre, Powerbank’lerin de üretilmesi kaçınılmaz bir durumdu. Fransa merkezli EP Tender girişimi bu konuya el attı ve elektrikli otomobillerin en büyük sorunu olan menzil ve pil konusu ile ilgili çözüm sundu.

Her geçen gün otomotiv dünyasının geleceği olarak görülen elektrikli otomobiller üzerine çözümler üreten girişimler karşımıza çıkıyor. Bugün karşımıza çıkan Fransa merkezli EP Tender girişimi ise elektrikli otomobillerin en büyük sorunu olan menzil ve pil mevzusu ile ilgili çözüm üretiyor.

Oldukça sıradan bir çözüm sunan EP Tender, temelde elektrikli otomobilleri için bir nevi Powerbank üretiyor diyebiliriz. Otomobilinizin arkasına bağlayabileceğiniz içinde pil olan küçük karavanlar üreten EP Tender, bu sayede menzilinizi artırmanıza olanak sağlıyor.

Söz mevzusu pil karavanlarını kiralamayı hedefleyen EP Tender, karavan başına 37 dolarlık bir kiralama ücreti talep edecek. Otomobilinizin pili bittiğinde devreye girecek olan pil karavanları otomobiline fazladan 60 kilowatt saatlik bir pil gücü sunacak. Şimdiden gelecekteki hedeflerini planlayan EP Tender, 2024 senesinde kara geçmeyi ve 60 bin kullanıcıya erişmeyi planlıyor.

Yapılan her icat, inovasyon beraberinde bunların koruma ve tescil işlemlerini de zorunlu kılmaktadır.  İcat, inovasyon ve ürün geliştirmeleri korumak için, Patent, Marka Tescili, Tasarım Tescili ve Faydalı Model Tescili gibi işlemlere başvurulması gerekmektedir. Tabi Tescil işlemlerinden önce Marka Sorgulama veya Patent Sorgulama yapılarak uygunluk durumu araştırmalı ve deneyimli vekillerden destek alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  İş Fikirleri 2018
Devamını oku

Girişim

Türkiye’nin Otomobili TOGG Hakkında Herşey

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından gerçekleştirilen proje ile 2022 yılında seri üretime başlanacak olan yerli otomobilimiz TOGG, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla birlikte Gebze’de yer alan Bilişim Vadisi’nde büyük bir törenle tanıtıldı. Törene Cumhurbaşkanı ile birlikte TOGG projesi hissedarları, Cumhurbaşkanlığı Kabine üyeleri, TOBB başkanı ve yardımcıları, iş dünyası temsilcileri, otomotiv endüstrisi, medya temsilcileri ve TOGG çalışanlarının da yer aldığı 2 bin kişilik davetli katıldı.

27 Aralık 2019 günü “Yeniliğe Yolculuk Buluşması” programında lansmanı yapılan yerli otomobilimiz TOGG, Türkiye’nin ekonomisi ve üretim stratejisi bakımından büyük bir adım olarak görülmekte. Geleneksel ve Yeni Medya’da büyük yankı uyandıran, teknolojisi ve tasarımı oldukça beğenilen TOGG’un tanıtımı canlı yayınla televizyona verilirken, sosyal medyada da #TOGG, #TürkiyeninOtomobili, #DoğumYeriİstanbul #YeniliğeYolculuk hastagleri ve görselleri ile günün en çok paylaşılan ve beğeni alan gönderisi oldu.

Yerli Otomobil TOGG’un Özellikleri

Yerli otomobilin en önemli özellikleri arasında segmentinin en uzun aks mesafesine sahip olması bulunmakta. Yeni nesil “Elektrikli Otomobil” olarak üretilen TOGG, 30 dakikanın altında hızlı şarjı ile %80 doluluk oranına ulaşabilecek kapasiteye sahip. Elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ km menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, merkeze sürekli bağlı kalarak güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek.

Yeni nesil gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketine sahip olan TOGG, 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.

Otomobilin önemli özellikleri arasında araç menziline %20’ye kadar katkı sağlayan geri kazanımlı frenleme de bulunmakta. (AA)

Yeni nesil akıllı teknolojiler ile donatılmış olan yerli otomobil, bir otomobilden daha fazlasına sahip olup kullanıcılarına adeta bir yaşam alanı sunmakta. Altyapısı sayesinde sürekli internetin içinde olacak olan TOGG, internet bağlantısı için farklı bir cihaza ihtiyaç duymayacak. Bu özelliği ile yerli otomobil, akıllı şehir alt yapısı, elektrik şebekesi, cihazlar ve tüm akıllı yapılar ile iletişim halinde olarak hayatın pek çok alanında adeta kullanıcısının yerine düşünen bir asistan görevini görecek. (AA)

Yerli otomobile “Holografik Asistan” olarak tanımlanan 3 boyutlu ve artırılmış gerçekliğe sahip yeni bir teknoloji de eklenecek. Bu özellik 2023 yılında ilk kez Türkiye’nin Otomobili’nde kullanılacak. Otomobilin diğer özellikleri arasında; sessiz, keyifli ve sıfır emisyonla temiz bir sürüş vadediyor olması da bulunmakta.

İlginizi Çekebilir:  2019 İş Fikirleri

Elektrikli Yerli Otomobil ile birlikte dönüşümde en çok yerini alacak olan akaryakıt istasyonları olarak görülüyor. Türkiye genelinde elektrikli şarj istasyonları altyapı çalışmaları ve istasyonlar, TOGG’un seri üretiminden önce büyük oranda tamamlanacağı öngörülmekte.

Yerli Otomobil’in Logosu ve Lale Tasarımı

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)’un logosunda yer alan “T”, “C” ve “O” harflerinin “Türkiye Cumhuriyeti Otomobili” ne gönderme yaptığı düşünülmekte. Ayrıca 27 Aralık’taki tanıtımdan önce TOGG’un resmi Twitter hesabından paylaşımı yapılan fotoğrafta otomobilin panjur kısmında yer alan “Lale” motifleri dikkat çekmişti. Tarihimizde de önemli bir yere sahip olan “Lale” motifinin Yerli Otomobil’de kullanılması daha da dikkat çekmesini sağladı.

 

Marka, Patent, Logo, Faydalı Model ve Tasarımlarınızı Efor Patent Güvencesi ile Tescilleyin. 

Devamını oku

Trending