Öğrenme Teknikleri ve Yöntemleri

0
916
Hızlı Öğrenme Tekniği

Öğrenme Teknikleri ve Yöntemleri

Nörobilim, beynimizde bilginin nasıl işlediği ve tutulduğu konusunda bize çok şey öğretti. Yeni şeyler öğrenmek hayatın büyük bir parçasıdır.Her zaman öğrenmek ve öğrendiklerimizi geliştirmek için çaba sarf etmeliyiz. Bu çaba zaman alabilir ama gelecekte sizin için çok değerli olacaktır. Öyleyse, öğrenme sürecini hızlandırarak zamanınızdan nasıl en iyi şekilde yararlanabilirsiniz? Nörobilim sayesinde, beynimizin nasıl öğrendiğini ve beynimizin bilgiyi nasıl işlediğini ve en etkili şekilde nasıl etkilediğini anlayalım.

Bilginizi genişletmeye başlamak için bir sıçrama başlatmak istiyorsanız, bugün daha hızlı öğrenmeye başlayabileceğiniz 10 kanıtlanmış yol vardır.Öğrenme teknikleri ve yöntemleri 8 yolu aşağıdaki gibidir;

1.Kalem ve Kağıt ile Not Alın

Günümüz teknolojisine göre çok geleneksel kalabilir ama akılda tutma yöntemi kalem ve kağıt ile oldukça etkilidir. Mesela bir  konferans sırasında notlarınızı bir laptopla yazmak daha basit olacak gibi görünse de, daha hızlı öğrenmenize yardımcı olacak etken laptopla not almak değildir malesef. Öğreniminizi hızlandırmak için laptopunuzu atlayın ve geleneksel  bir şekilde kalem ve kağıt ile not alın. Araştırmalar, notlarını yazarak alanların bilgiyi daha düşük seviyede işleme koyup sakladıklarını göstermiştir. Kısaca el ile not alan kişiler daha çok şey öğrenirler ve bu öğrendikleri bilgiler genelde kalıcı olur.

El ile not almanın bilgisayarda not almaktan daha yavaş ve daha hantal olmasına rağmen, bilgiyi yazma eylemi anlamayı ve bilgiyi depolama kapasitesini arttırır. Bilgileri kendi sözcüklerinizle yeniden oluşturmak, bilgileri daha uzun süre saklamanıza yardımcı olur, yani daha iyi hatırlayacağınız ve testlerde daha iyi performans göstereceğiniz anlamına gelir.

 

2.Etkili Not Alma Becerisine Sahip Olun

Notlarınız ne kadar iyi olursa, o kadar hızlı öğrenirsiniz. Tam ve doğru notları nasıl alacağınızı bilmek, kavramları hatırlamanıza, konu hakkında daha derin bir anlayış kazanmanıza ve anlamlı öğrenme becerileri geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bu yüzden, yeni bir konu öğrenmeden önce, not almak için, konuyla ilgili kolayca sindirilebilen minik özetler çıkarın konu hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız o kadar kaliteli not çıkarabilirsiniz

Not Alma Teknikleri

  • Kendi kelimelerinizle notlar alın ve dinleyin.
  • Ana fikirlerin arasında boşluk ve çizgiler bırakın, böylece daha sonra tekrar ziyaret edip bilgi ekleyebilirsiniz.
  • Zamandan tasarruf etmek için tutarlı bir kısaltma ve sembol sistemi geliştirin.
  • Cümleleri yazın, cümleleri tamamlayın.
  • Önemli bilgileri çıkarmayı ve önemsiz bilgileri görmezden geçirmeyi öğrenin.

3. Adım Adım Uygula

Bu yöntem, hızlı öğrenmenizi daha kolay bir hale getirir adım adım uygula yöntemi bir konu üzerinde birden fazla çalışma değil bu çalışmalara bölerek ilerlemek demektir.  Çalışma adımlarınızı oluşturduğunuz zaman  ezber öğrenmeyi teşvik etmez aksine  anlamlı öğrenmeyi teşvik edecektir. İlk adım, konu tartışılırken kapsamlı not almaktır. Daha sonra notlarınızı gözden geçirmek, ayrıntı eklemek ve doğruluğu sağlamak için herhangi bir ekleme veya değişiklik yapmak için birkaç dakikanızı ayırmak olsun.

4. Çalışma, Uyku, Daha Fazla Çalışma

Yarın büyük bir projenin ya da büyük bir sunumun var ve hazırlıklı değilsin. Ama uykunuzdan ödün verip son dakikaya bıraktığınız çalışmanızı bitirip yarım yamalak bir uykuyla sunumunuza gideceksiniz. Araştırmalara göre uyku ve öğrenme arasında güçlü bir bağlantı olduğunu göstermektedir . Uzmanların görüşüne göre kendimizi uyku moduna aldığımız an beynimiz gün içinde yaptıklarımızı hatırlamaktadır. Derin uyku çok önemlidir, yeni bilgilerin öğrenilmesinden sonra 12 saat içinde uyunursa, anıları güçlendirebilir. Hem öğrenen hem de bol uyku alan öğrenciler ve ya çalışanlar sadece akademik olarak daha iyi performans göstermezler; onlar da daha mutlular.

5. Anımsatıcı Bir Yöntem Deneyin

Büyük miktarda bilgiyi hızlı bir şekilde ezberlemenin en iyi yollarından biri, anımsatıcı bir cihaz kullanmaktır: Bir şeyi öğrenmeye yardımcı olan harflerin, seslerin veya diğer ilişkilerin bir modeli. En popüler anımsatıcı cihazlardan biri anaokulunda öğrendiğimiz – alfabe şarkısı. Bu şarkı çocukların “ABC’lerini” hatırlamalarına yardımcı oluyor ve hafızamızda yetişkinler olarak derinden kalmaya devam ediyor.

Mnemonics, öğrenmeyi kolaylaştırmak için bilgiyi basitleştirmenize, özetlemenize ve sıkıştırmanıza yardımcı olur. Tıp fakültesi veya hukuk fakültesi öğrencileri veya yeni bir dil öğrenen öğrenciler için gerçekten kullanışlı olabilir. Dolayısıyla, büyük miktarlarda yeni bilgileri ezberlemeniz ve depolamanız gerekiyorsa, bir anımsatıcıyı deneyin ve testinizi geçen bilgileri hatırladığınızı göreceksiniz.

6. Su İçin

Su içmemiz gerektiğini biliyoruz çünkü bu bizim için iyi ayrıca cildimiz ve bağışıklık sistemimiz için iyi ve vücudumuzun en iyi şekilde çalışmasını sağlıyor. Bol su içmek  bilişsel yeteneklerimizin de anahtarıdır. İçme suyu aslında bizi daha akıllı hale getirebilir. Bir araştırmaya göre, bol su içen öğrenciler içmeyenlere göre daha hızlı öğreniyorlar! Unutmayın ki su içilmediği takdirde beynimizin olduğundan daha fazla çalışması gerekiyor.

7. Bilgileri Çeşitli Yollarla Öğrenir

Bir şeyler öğrenmek için birden fazla yol kullandığınızda , bu konuyla ilgili bilgileri depolamak için beynin daha fazla bölgesini kullanırsınız. Bu, bu bilgiyi beyninize daha iç içe ve gömülü hale getirir. Temelde aklınızda bir bilgi fazlalığı yaratır, bilgiyi gerçekten öğrenmenize yardımcı olur ve sadece ezberlemez.Bunu, beynin farklı bölümlerini uyarmak, not almak, ders kitabını okumak, video izlemek ve konuyla ilgili bir podcast veya ses dosyasını dinlemek gibi farklı ortamlar kullanarak yapabilirsiniz. Kullandığınız daha fazla kaynak kullanmış olacaksınız ve  daha hızlı öğreneceksiniz.

8. Bildiğiniz Bir Şey ile Öğrendiklerinizi Bağlayın.

Yeni kavramları zaten anladığınız fikirlerle daha fazla ilişkilendirebilirsiniz, yeni bilgiyi daha hızlı öğreneceksiniz.  Yeni bilgileri önceden varolan bilgiyle uydurmanın yollarını bularak, yeni malzemede ek anlam katmanları bulacaksınız. Bu, temel olarak onu daha iyi anlamanıza yardımcı olacak ve daha doğru bir şekilde hatırlayabileceksiniz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here