Takip Edin

Girişim

Öğrenme Teknikleri ve Yöntemleri

Yayınlanma tarihi

-

Hızlı Öğrenme Tekniği

Öğrenme Teknikleri ve Yöntemleri

Nörobilim, beynimizde bilginin nasıl işlediği ve tutulduğu konusunda bize çok şey öğretti. Yeni şeyler öğrenmek hayatın büyük bir parçasıdır.Her zaman öğrenmek ve öğrendiklerimizi geliştirmek için çaba sarf etmeliyiz. Bu çaba zaman alabilir ama gelecekte sizin için çok değerli olacaktır. Öyleyse, öğrenme sürecini hızlandırarak zamanınızdan nasıl en iyi şekilde yararlanabilirsiniz? Nörobilim sayesinde, beynimizin nasıl öğrendiğini ve beynimizin bilgiyi nasıl işlediğini ve en etkili şekilde nasıl etkilediğini anlayalım.

Bilginizi genişletmeye başlamak için bir sıçrama başlatmak istiyorsanız, bugün daha hızlı öğrenmeye başlayabileceğiniz 10 kanıtlanmış yol vardır.Öğrenme teknikleri ve yöntemleri 8 yolu aşağıdaki gibidir;

1.Kalem ve Kağıt ile Not Alın

Günümüz teknolojisine göre çok geleneksel kalabilir ama akılda tutma yöntemi kalem ve kağıt ile oldukça etkilidir. Mesela bir  konferans sırasında notlarınızı bir laptopla yazmak daha basit olacak gibi görünse de, daha hızlı öğrenmenize yardımcı olacak etken laptopla not almak değildir malesef. Öğreniminizi hızlandırmak için laptopunuzu atlayın ve geleneksel  bir şekilde kalem ve kağıt ile not alın. Araştırmalar, notlarını yazarak alanların bilgiyi daha düşük seviyede işleme koyup sakladıklarını göstermiştir. Kısaca el ile not alan kişiler daha çok şey öğrenirler ve bu öğrendikleri bilgiler genelde kalıcı olur.

El ile not almanın bilgisayarda not almaktan daha yavaş ve daha hantal olmasına rağmen, bilgiyi yazma eylemi anlamayı ve bilgiyi depolama kapasitesini arttırır. Bilgileri kendi sözcüklerinizle yeniden oluşturmak, bilgileri daha uzun süre saklamanıza yardımcı olur, yani daha iyi hatırlayacağınız ve testlerde daha iyi performans göstereceğiniz anlamına gelir.

 

2.Etkili Not Alma Becerisine Sahip Olun

Notlarınız ne kadar iyi olursa, o kadar hızlı öğrenirsiniz. Tam ve doğru notları nasıl alacağınızı bilmek, kavramları hatırlamanıza, konu hakkında daha derin bir anlayış kazanmanıza ve anlamlı öğrenme becerileri geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bu yüzden, yeni bir konu öğrenmeden önce, not almak için, konuyla ilgili kolayca sindirilebilen minik özetler çıkarın konu hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız o kadar kaliteli not çıkarabilirsiniz

İlginizi Çekebilir:  Juicero Marka Hikayesi

Not Alma Teknikleri

 • Kendi kelimelerinizle notlar alın ve dinleyin.
 • Ana fikirlerin arasında boşluk ve çizgiler bırakın, böylece daha sonra tekrar ziyaret edip bilgi ekleyebilirsiniz.
 • Zamandan tasarruf etmek için tutarlı bir kısaltma ve sembol sistemi geliştirin.
 • Cümleleri yazın, cümleleri tamamlayın.
 • Önemli bilgileri çıkarmayı ve önemsiz bilgileri görmezden geçirmeyi öğrenin.

3. Adım Adım Uygula

Bu yöntem, hızlı öğrenmenizi daha kolay bir hale getirir adım adım uygula yöntemi bir konu üzerinde birden fazla çalışma değil bu çalışmalara bölerek ilerlemek demektir.  Çalışma adımlarınızı oluşturduğunuz zaman  ezber öğrenmeyi teşvik etmez aksine  anlamlı öğrenmeyi teşvik edecektir. İlk adım, konu tartışılırken kapsamlı not almaktır. Daha sonra notlarınızı gözden geçirmek, ayrıntı eklemek ve doğruluğu sağlamak için herhangi bir ekleme veya değişiklik yapmak için birkaç dakikanızı ayırmak olsun.

4. Çalışma, Uyku, Daha Fazla Çalışma

Yarın büyük bir projenin ya da büyük bir sunumun var ve hazırlıklı değilsin. Ama uykunuzdan ödün verip son dakikaya bıraktığınız çalışmanızı bitirip yarım yamalak bir uykuyla sunumunuza gideceksiniz. Araştırmalara göre uyku ve öğrenme arasında güçlü bir bağlantı olduğunu göstermektedir . Uzmanların görüşüne göre kendimizi uyku moduna aldığımız an beynimiz gün içinde yaptıklarımızı hatırlamaktadır. Derin uyku çok önemlidir, yeni bilgilerin öğrenilmesinden sonra 12 saat içinde uyunursa, anıları güçlendirebilir. Hem öğrenen hem de bol uyku alan öğrenciler ve ya çalışanlar sadece akademik olarak daha iyi performans göstermezler; onlar da daha mutlular.

5. Anımsatıcı Bir Yöntem Deneyin

Büyük miktarda bilgiyi hızlı bir şekilde ezberlemenin en iyi yollarından biri, anımsatıcı bir cihaz kullanmaktır: Bir şeyi öğrenmeye yardımcı olan harflerin, seslerin veya diğer ilişkilerin bir modeli. En popüler anımsatıcı cihazlardan biri anaokulunda öğrendiğimiz – alfabe şarkısı. Bu şarkı çocukların “ABC’lerini” hatırlamalarına yardımcı oluyor ve hafızamızda yetişkinler olarak derinden kalmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilir:  2018 Yılında Genç Girişimcilere Hibe Desteği

Mnemonics, öğrenmeyi kolaylaştırmak için bilgiyi basitleştirmenize, özetlemenize ve sıkıştırmanıza yardımcı olur. Tıp fakültesi veya hukuk fakültesi öğrencileri veya yeni bir dil öğrenen öğrenciler için gerçekten kullanışlı olabilir. Dolayısıyla, büyük miktarlarda yeni bilgileri ezberlemeniz ve depolamanız gerekiyorsa, bir anımsatıcıyı deneyin ve testinizi geçen bilgileri hatırladığınızı göreceksiniz.

6. Su İçin

Su içmemiz gerektiğini biliyoruz çünkü bu bizim için iyi ayrıca cildimiz ve bağışıklık sistemimiz için iyi ve vücudumuzun en iyi şekilde çalışmasını sağlıyor. Bol su içmek  bilişsel yeteneklerimizin de anahtarıdır. İçme suyu aslında bizi daha akıllı hale getirebilir. Bir araştırmaya göre, bol su içen öğrenciler içmeyenlere göre daha hızlı öğreniyorlar! Unutmayın ki su içilmediği takdirde beynimizin olduğundan daha fazla çalışması gerekiyor.

7. Bilgileri Çeşitli Yollarla Öğrenir

Bir şeyler öğrenmek için birden fazla yol kullandığınızda , bu konuyla ilgili bilgileri depolamak için beynin daha fazla bölgesini kullanırsınız. Bu, bu bilgiyi beyninize daha iç içe ve gömülü hale getirir. Temelde aklınızda bir bilgi fazlalığı yaratır, bilgiyi gerçekten öğrenmenize yardımcı olur ve sadece ezberlemez.Bunu, beynin farklı bölümlerini uyarmak, not almak, ders kitabını okumak, video izlemek ve konuyla ilgili bir podcast veya ses dosyasını dinlemek gibi farklı ortamlar kullanarak yapabilirsiniz. Kullandığınız daha fazla kaynak kullanmış olacaksınız ve  daha hızlı öğreneceksiniz.

8. Bildiğiniz Bir Şey ile Öğrendiklerinizi Bağlayın.

Yeni kavramları zaten anladığınız fikirlerle daha fazla ilişkilendirebilirsiniz, yeni bilgiyi daha hızlı öğreneceksiniz.  Yeni bilgileri önceden varolan bilgiyle uydurmanın yollarını bularak, yeni malzemede ek anlam katmanları bulacaksınız. Bu, temel olarak onu daha iyi anlamanıza yardımcı olacak ve daha doğru bir şekilde hatırlayabileceksiniz.

 

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişim

Özgün Marka İsmi Bulmanın 3 Yolu

Yayınlanma tarihi

-

Özgün Marka İsmi Belirleme

Özgün Marka İsmi Bulmanın 3 Yolu

İşletmenize uygun özgün marka ismi bulmak için size sunacağımız 3 yolu deneyin.

Bir şirket için harika bir fikrin var. İş planını oluşturdun. Şimdi zor kısmı geliyor. Fakat aklında hala yapacağın iş fikrini yansına bir marka adı yok. Ortaklarınızla uzun beyin fırtınası seansları yapabilirsiniz. Ya da ilham perinize rastlamayı bekleyebilirsiniz. Açıkcası işletmeniz için mükemmel bir isim oluşturmak için doğru bir yol yoktur. Belki benim hikayemden bir şeyler senin için bir fikir ortaya çıkarır.

1. Marka Tescilinin Önemi

Çoğu yapılan hatalardan yola çıkarak itiraf etmek gerekirse işletme sahipleri marka adının önemini çok sonradan anlıyorlar. İş fikrini çok beğendin ve sektörde niş bir alanı doldurduğuna inanıyorsan fakat unuttuğun önemli bir faktör var. Ya aynı sektörde sizin işletmenize benzer bir işletme aynı marka adıyla yola çıktıysa. Üstelik marka bilinirliliğinizde varsa bu sizin açınızdan hiç sağlıklı bir durum olmayabilir. Bütün bilinirliliğinizin yok olmasıyla birlikte marka tescil işleminizi geciktirerek markanızın bütün yasal haklarını rakibinize kaptırmak zorunda kalacaksınız.
En yakın örnek olarak herkesin mutlaka dinlemiş olduğu sosyal medya aracılığı ile fenomen olan Reynmen’in yaşadığı marka tescil şoku. Reynmen adıyla ünlenen youtuber’un adı maalesef başkası tarafından tescillendi. Ünlü YouTuber Yusuf Aktaş’ın takma adı ‘Reynmen’in kullanım hakkı, Ömer Duvaklı isimli kişi tarafından tescillendi. Bu durum sonrasında Aktaş, ‘R Reynmen’ markasını tescil etmek durumunda kaldı. Böylelikle marka tescil hakkını kaçırarak kendine özgün ürettiği, marka niteliği taşıyacak olan adını rakibine kaptırmış oldu.
Bu bakımdan marka oluşturmaktan daha önemli bir adım varsa oda marka tescilidir. O yüzden ilk adım olarak marka tescilinin öneminden sizlere bahsetmek istedik.

2. Marka İsminizin Çağrışımlarını Düşünün

İş fikrinizi yansıtan bir marka adı buldunuz. Ve bu marka adının marka tescilini alarak kullanmaya başladınız. Fakat belirlediğiniz marka adının çağırımlarını düşündünüz mü? Yada başka dillerde ne anlama geldiğini araştırdınız mı?
Mesela akıllıca adlandırılmış çok sayıda şirket var mesela selpak, orkid, uhu, pimapen, cif gibi bilinen marka adlarının ürün adına dönüşmesinin en bariz örneklerindendir. Bu markalar hangi ülkede satışa çıkarılırsa çıkarılsın bu şekilde bilinir ve yanlış anlaşılmaya çağrışımlara yol açmadığı için marka imajına zarar vermez.

İlginizi Çekebilir:  Müşteri Kazanmak İçin 5 Etkili Marka Stratejisi

3.Marka Okunurluluğu ve Yazılışı

Belirlediğiniz marka adı okunurluluğu ve yazılışı oldukça önemli bir husustur. Kolay okunabilir bir marka hem akılda kalıcı olur ve farkındalık yaratır.

Devamını oku

Girişim

5 Adımda İş Planı Rehberi

Yayınlanma tarihi

-

Her işletmenin yazılı bir iş planı olması gerekir. Yön vermek veya yatırımcı çekmek olsun, kuruluşunuz için başarılı  bir iş planı çok önemlidir. Fakat bir başarılı bir iş planını nasıl oluşturacaksınız

İş planının aşağıdaki maddeleri içermesini öneririz:

Yönetici özeti – işletmenizin anlık görüntüsü
Şirket tanımı – ne yaptığınızı açıklar
Pazar analizi – endüstriniz, pazarınız ve rakipleriniz hakkında araştırma yapın
Organizasyon ve yönetim – iş ve yönetim yapınız
Servis veya ürün – sunduğunuz ürünler veya hizmetler
Pazarlama ve satış – işinizi ve satış stratejinizi nasıl pazarlayacaksınız
Fon talebi – gelecek 3 ila 5 yıl için ne kadar paraya ihtiyacınız olacak
Finansal tahminler – bilançolar gibi arz bilgileri
Ek – özgeçmiş ve izinleri içeren isteğe bağlı bir bölüm

Ancak, başlamanız zor olabilir.  işte size yardımcı olabilecek mükemmel bir iş planı yazmak için yedi adım .

1. Araştırma, araştırma, araştırma.

Ürününüzü, pazarınızı ve hedef uzmanlığınızı araştırın ve analiz edin. Mükemmel planı yazmak için şirketinizi, ürününüzü, rekabetinizi ve pazarınızı yakından tanımanız gerekir. Başka bir deyişle, işinizle ve girdiğiniz endüstriyle ilgili her şeyi bilmek sizin sorumluluğunuzdadır. Endüstriniz hakkında bulabileceğiniz her şeyi okuyun ve hedef kitlenizle bağ kurun.

2. Planınızın amacını belirleyin.

Tarafınızdan tanımlanan bir iş planı, işin doğası, satış ve pazarlama stratejisini ve finansal altyapıya anlatan ve yansıtılan bir kâr-zarar raporu içeren yazılı belgedir. Hedef kitlenizi çekmek istiyorsanız, planınızın farklı bir amacı olacaktır ve onları hedefleyen bir plan yazmanız gerekir, böylece mümkün olduğu kadar açık ve özlü olması gerekir. Planınızı tanımlarken, bu hedefleri kişisel olarak da tanımladığınızdan emin olun.

3. Bir şirket profili oluşturun.

Şirket profiliniz, kuruluşunuzun geçmişini, hangi ürünleri veya hizmetleri sunduğunuzu, hedef pazarınızı ve izleyicilerinizi, kaynaklarınızı, bir sorunu nasıl çözeceğinizi ve işinizi benzersiz kılan şeyleri içerir. Şirket profilini hazırladığınızda, bunu hakkında sayfanıza koydum .

İlginizi Çekebilir:  Müşteri Kazanmak İçin 5 Etkili Marka Stratejisi

Şirket profilleri genellikle şirketin resmi web sitesinde bulunur ve olası müşterileri ve yetenekleri çekmek için kullanılır. Ancak, profiliniz, şirketinizi iş planınızda tanımlamak için kullanılabilir. İş planınızın sadece temel bir bileşeni değil; Aynı zamanda planın ilk yazılı bölümlerinden biridir.

4. Stratejik bir pazarlama planını hazırlayın.

Harika bir iş planı her zaman stratejik ve agresif bir pazarlama planı içerecektir. Bu genellikle aşağıdaki gibi pazarlama hedeflerine ulaşılmasını içerir:

 • Yeni ürünlerin tanıtılması
 • Mevcut ürünler için pazarın genişletilmesi veya yeniden kazanılması
 • Şirket için yeni bölgeler girme
 • Belirli bir ürün, pazar veya fiyat aralığında satışları artırmak. Bu iş nereden gelecek? Açık ol.
 • Bir ürünün diğerine çapraz satılması (veya paketlenmesi)
 • İstenilen müşterilerle uzun vadeli sözleşmelere girmek
 • Satış rakamlarını düşürmeden fiyatları yükseltmek
 • Bir ürünün rafine edilmesi
 • İçerik pazarlama stratejisine sahip olmak
 • İmalat / ürün teslimatını arttırmak

5. Neden umursadığını açıkla.

Planınızı bir yatırımcı, müşteri veya ekip üyesiyle paylaşıyor olsanız da, planınızın tutkulu ve özverili olduğunuzu göstermesi ve işinizi ve planınızı gerçekten umursamanız gerekir. Öğrendiğiniz hataları tartışabilir, çözmeyi umduğunuz sorunları listeleyebilir, değerlerinizi tanımlayabilir ve sizi rakiplerden ayıran şeyleri belirleyebilirsiniz.

İşletmenize neden önem verdiğinizi açıklayarak, kuruluşunuzun ilerleyişini destekleyebilmeleri için başkalarıyla duygusal bir bağ kurmalısınız.

Devamını oku

Girişim

Marka Koruma

Yayınlanma tarihi

-

Marka Koruma

Marka Adınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Başka bir işletme tarafından marka adınızın çalınmasını istemiyorsanız. Nasıl koruyacağınızı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 

İşletmeniz için benzersiz bir marka adı  bulmak için ciddi bir zaman ve çaba harcadınız ve onu korumak için elinizden gelen her şeyi yaptığınızdan emin olmak istiyorsunuz. Fakat bunun için atmanız gereken yasal adımlar var mı?

Kesinlikle. belirlediğiniz marka adını kullanan ilk işletmeyseniz marka adınızı başkasının kullanmaması için marka tescil işlemi yaparak markanızı korumay alabilirsiniz.Bir işletme adını başkaları tarafından kullanılmasını önlemenin doğru yolu, marka tescil işlemi yapmaktır. Bu durumda markanız bütün yasak haklarıyla size ait durumda olacaktır.

Genel olarak, işletme adınızı markalaştırmak için atmanız gereken adımlar şunlardır:

Öncelikle seçtiğiniz marka adına benzer başka bir marka adı olup olmadığını araştırın. Aksi takdirde başvurunuz detaylı bir şekilde incelendiğinde benzer bir marka adı bulunduğunda başvurunuz reddedilecektir. Bu durumda hem zamanınızdan hemde paranızdan kayıp yaşayacaksınız.

Daha sonra marka tescil işlemi aşağıdaki adımlarla gerçekleşmektedir;

 • Markanın başvuru süreci,
 • TürkPatent Uzmanları tarafından şekli inceleme,
 • Başvurunun mutlak ret nedenleri çerçevesinde değerlendirilmesi,
 • Karara ve/veya Yayıma İtiraz,
 • Üçüncü kişilerin görüş ve itirazlarının değerlendirilmesi,
 • Başvurunun tescil kararının çıkması,
 • Marka tescil harcının yatırılması ve belgenin düzenlenmesi aşamalarından oluşmaktadır.

Adınızı bir mağaza tabelasına veya çalışanların tişörtlerine koymak, marka adınızın başkaları tarafından kullanılmasını önlemek için yeterli değildir. İşletmenizin adı benzersizse ve bir başkası tarafından kullanılmamış veya kaydedilmemişse, tescilli marka yasaları kapsamında korunma hakkına sahip olabilir. Adınızı korumak için herhangi bir adım atmadıysanız, şimdi başlama zamanı.

Marka tescili hakkında daha fazla bilgi almak için : www.eforpatent.com.tr adresini ziyaret ederek alanında uzman çalışanlara danışabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Küçük İşletmeler ve Girişimcilikte Başarıya Giden 7 yol
Devamını oku

Trending