Müslümanların En Önemli İcatları

0
770
Müslümanların En İyi İcatları

Müslümanların En Önemli İcatları-İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Independent Müslüman mucitlerin Avrupa’yı ve dünyayı nasıl değiştirdiğini anlatan bir liste hazırladı. Haberde, Müslümanların dünyayı değiştiren 20 icadına yer verildi. Haberde İslam dünyasında yaşanan kahvenin bulunması, ilk uçma deneyi, cerrahi aletlerin dizaynı, dolmalakemin icadı gibi gelişmelerin insanlığın yaşamını nasıl değiştirdiği anlatıldı. İşte Independent’a göre Müslümanların en büyük 20 icadı:

1- Göz

Müslümanların En Önemli 20 İcadı

 

 

 

 

 

 

 

 

Müslümanların En Önemli İcatları-Antik Yunan’da insanlar gözümüzden ışınların çıktığını ve bu sayede görebildiğimizi düşünürdü. Dünyada ilk kez ışığın göz içine girerek kırılması sonucunda dünyayı gördüğünü keşfeden 10. yüzyılda yaşamış bir Müslüman alim olan Müslüman biim adamı İbni Hayyam’dı.

Stranç

Müslümanların En Önemli 20 İcadı

Müslümanların En Önemli İcatları-Satrançın bugün oynanan formu ilk kez İran’da geliştirildi ve buradan Batıya yayıldı 10. yüzyılda İspanyollar Emeviler aracılığıyla satrançla tanıştı.

Uçmak

Müslümanların En önemli 20 İcadı

Müslümanların En Önemli İcatları-Uçmayı umuyordu, tabii uçamadı. Ama tahta kanatların yarattığı paraşüt etkisi sayesinde hafif bir şekilde yere düştü. 875 yılında 70 yaşındayken bu kez ipek ve kartal tüylerinden yaptığı kanatlarla bir uçurumdan atladı. 10 dakika kadar havada kalmayı başardı.

Sabun

Müslümanların En Önemli 20 İcadı

Müslümanların En Önemli İcatları-Haçlı Seferlerindeki Hıristiyan askerleri gören Müslümanları dehşete düşüren şey onların saldırganlığı değil Avrupalıların çok nadir banyo yapmaları ve vücutlarının çok kötü kokmasıydı.

Türk Kahvesini Kim Buldu ?

Müslümanların En Önemli İcatları-Rivayete göre Güney Etiyopya’nın Kaffa bölgesinde Arap bir çoban olan Halid koyunlarının bir bitkiyi yedikten sonra canlandığını gördü. Halid bu bitkiden topladı ve götürüp kaynarak içti.  İlk olarak geceleri uyanık kalıp çalışmak ya da dua etmek isteyen Sufi alimler tarafından kullanıldığı tahmin edilen kahve ancak 1645 yılında Venedik’e ulaştı. İngiltere’nin başkenti Londra’daki ilk kahvehaneyi ise bir Türk açtı.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here