Markalaşmanın Temelleri

0
840
markalaşmanın temelleri
markalaşmanın temelleri

Markalaşmanın Temelleri

Markalaşma , büyük veya küçük, perakende veya B2B işletmelerin en önemli yönlerinden biridir. Etkili bir marka stratejisi, giderek daha rekabetçi pazarlarda size büyük bir avantaj sağlar. Ama “markalaşma” tam olarak ne anlama geliyor? Sizinki gibi küçük bir işletmeyi nasıl etkiler?

Basitçe söylemek gerekirse, markanız müşterinize söz veriyor . Markanız müşterilerinize ürünlerinizden ve hizmetlerinizden neler bekleyebileceklerini söyler ve teklifinizi rakiplerinizden farklılaştırır. Markanız kim olduğunuz, kim olmak istediğinizi yansıtmaktadır.

Markanızın temeli logonuzdur. Logonuzu entegre etmesi gereken web siteniz, ambalajlama ve tanıtım malzemeleri vb. materyaller vardır.

Marka Stratejisi

Marka stratejisi ürününüze veya hizmetinize göre şekil almaktadır. Mesajlarınızı iletirken 4 N 1K kuralına bağlı olarak iletmeliniz. Ne,nerede,ne zaman,nasıl ve kime sorularına tabii kalarak mesaj stratejinizi oluşturmalısınız. Ve mesajınızı dağıtım kanallarınızda stratejinizin temel bir parçası sayılır. Markanızın en etkili olduğu dağıtım kaynağı hangisi bu sorunun cevabını bulun.

Markanızı Tanımlamak

Markınızı tanımlama stratejinizin keşif tarafıdır. Zor, zaman alıcı ve rahatsız edici olabilir. En azından, aşağıdaki soruları cevaplamanızı gerektirir:

 • Markanızın misyonu nedir?
 • Ürün veya hizmetlerinizin faydaları ve özellikleri nelerdir?
 • Müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz markanız hakkında ne düşünüyor?
 • Markanızla ilişki kurmalarını hangi niteliklerde istersiniz?

Araştırmanı yap. Mevcut ve potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarını, alışkanlıklarını ve isteklerini öğrenin. Ne düşündüklerini bil .

Markanızı tanımlamak ve bir marka stratejisi geliştirmek karmaşık olabileceğinden, kar amacı gütmeyen küçük işletme danışma grubu veya Küçük İşletme Geliştirme Merkezi’nin uzmanlığından yararlanmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca küçük işletmelerde başarıya giden yol adlı yazı dizimizden de fikir edinebilirsiniz.

Markalaşma stratejisini kısaca maddelendirmek gerekirse aşağıdaki gibidir ; 

 • Markanı tam olarak yansıtan bir logo oluştur
 • Marka mesajlarınızı bir yere not edin. Markanız hakkında iletmek istediğiniz anahtar mesajlar nelerdir? Her çalışan markanızın özelliklerinden haberdar olmalıdır.
 • Markanızı entegre edin. Markalaşma, işinizin her yönüne uzanır – telefonlarınıza nasıl cevap verdiğiniz, satış görevlileriniz veya satış görüşmelerinde ne giydiğiniz, e-posta imzanız, her şey.
 • Firmanız için markanızı yansıtan bir “ses” oluşturun. Bu ses tüm yazılı iletişime uygulanmalı ve çevrimiçi ve kapalı tüm materyallerin görsel görüntüsüne dahil edilmelidir.
 • Bir tagline geliştirin. Markanızın özünü yakalayan unutulmaz, anlamlı ve özlü bir ifade yazın.
 • Pazarlama materyalleriniz için şablonlar tasarlayın ve marka standartları oluşturun. Aynı renk düzenini, logo yerleşimini kullanın, baştan sona bakın ve hissedin. Süslü olmanıza gerek yok, sadece tutarlı olun.
 • Markanıza sadık olun. Eğer marka vaadinizi yerine getirmezseniz, müşteriler size geri dönüş yapmaz.Tutarlı olun. Bu noktayı en sona koydum, çünkü yukarıdakilerin hepsini içeriyor ve size verebileceğim en önemli ipucu. Bunu yapamazsanız, marka oluşturma girişimleriniz başarısız olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here