Takip Edin

Girişim

Markalaşmanın Temelleri

Yayınlanma tarihi

-

markalaşmanın temelleri

Markalaşmanın Temelleri

Markalaşma , büyük veya küçük, perakende veya B2B işletmelerin en önemli yönlerinden biridir. Etkili bir marka stratejisi, giderek daha rekabetçi pazarlarda size büyük bir avantaj sağlar. Ama “markalaşma” tam olarak ne anlama geliyor? Sizinki gibi küçük bir işletmeyi nasıl etkiler?

Basitçe söylemek gerekirse, markanız müşterinize söz veriyor . Markanız müşterilerinize ürünlerinizden ve hizmetlerinizden neler bekleyebileceklerini söyler ve teklifinizi rakiplerinizden farklılaştırır. Markanız kim olduğunuz, kim olmak istediğinizi yansıtmaktadır.

Markanızın temeli logonuzdur. Logonuzu entegre etmesi gereken web siteniz, ambalajlama ve tanıtım malzemeleri vb. materyaller vardır.

Marka Stratejisi

Marka stratejisi ürününüze veya hizmetinize göre şekil almaktadır. Mesajlarınızı iletirken 4 N 1K kuralına bağlı olarak iletmeliniz. Ne,nerede,ne zaman,nasıl ve kime sorularına tabii kalarak mesaj stratejinizi oluşturmalısınız. Ve mesajınızı dağıtım kanallarınızda stratejinizin temel bir parçası sayılır. Markanızın en etkili olduğu dağıtım kaynağı hangisi bu sorunun cevabını bulun.

Markanızı Tanımlamak

Markınızı tanımlama stratejinizin keşif tarafıdır. Zor, zaman alıcı ve rahatsız edici olabilir. En azından, aşağıdaki soruları cevaplamanızı gerektirir:

 • Markanızın misyonu nedir?
 • Ürün veya hizmetlerinizin faydaları ve özellikleri nelerdir?
 • Müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz markanız hakkında ne düşünüyor?
 • Markanızla ilişki kurmalarını hangi niteliklerde istersiniz?

Araştırmanı yap. Mevcut ve potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarını, alışkanlıklarını ve isteklerini öğrenin. Ne düşündüklerini bil .

Markanızı tanımlamak ve bir marka stratejisi geliştirmek karmaşık olabileceğinden, kar amacı gütmeyen küçük işletme danışma grubu veya Küçük İşletme Geliştirme Merkezi’nin uzmanlığından yararlanmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca küçük işletmelerde başarıya giden yol adlı yazı dizimizden de fikir edinebilirsiniz.

Markalaşma stratejisini kısaca maddelendirmek gerekirse aşağıdaki gibidir ; 

 • Markanı tam olarak yansıtan bir logo oluştur
 • Marka mesajlarınızı bir yere not edin. Markanız hakkında iletmek istediğiniz anahtar mesajlar nelerdir? Her çalışan markanızın özelliklerinden haberdar olmalıdır.
 • Markanızı entegre edin. Markalaşma, işinizin her yönüne uzanır – telefonlarınıza nasıl cevap verdiğiniz, satış görevlileriniz veya satış görüşmelerinde ne giydiğiniz, e-posta imzanız, her şey.
 • Firmanız için markanızı yansıtan bir “ses” oluşturun. Bu ses tüm yazılı iletişime uygulanmalı ve çevrimiçi ve kapalı tüm materyallerin görsel görüntüsüne dahil edilmelidir.
 • Bir tagline geliştirin. Markanızın özünü yakalayan unutulmaz, anlamlı ve özlü bir ifade yazın.
 • Pazarlama materyalleriniz için şablonlar tasarlayın ve marka standartları oluşturun. Aynı renk düzenini, logo yerleşimini kullanın, baştan sona bakın ve hissedin. Süslü olmanıza gerek yok, sadece tutarlı olun.
 • Markanıza sadık olun. Eğer marka vaadinizi yerine getirmezseniz, müşteriler size geri dönüş yapmaz.Tutarlı olun. Bu noktayı en sona koydum, çünkü yukarıdakilerin hepsini içeriyor ve size verebileceğim en önemli ipucu. Bunu yapamazsanız, marka oluşturma girişimleriniz başarısız olur.
İlginizi Çekebilir:  PATENT

Girişim

Covid-19’u Teşhis Eden Yapay Zeka

Yayınlanma tarihi

-

ODTÜ Teknokent’te hizmet veren bir firma yeni bir buluş yaptı! Günümüz teknolojilerinden Yapay Zeka ile yapılan bu buluş sayesinde Yapay Zeka Algoritması ile Covid-19 Teşhisi Konulabiliyor. 

Geliştirilen bu yapay zeka algoritması ile sağlık çalışanlarının Covid-19 tanı ve tedavisinde işleri kolaylaştırılmaktadır. Yapay zeka modellerinin uygulanmaya konulması için çok farklı ve çeşitli büyük veriye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla sağlık uzmanları ile işbirliği yapılarak “COVID Veritabanı” projesinde akciğer röntgenleri ve bilgisayarlı tomografi görüntülerini detaylı üst verilerle birleştirerek özellikle COVID-19 hastalığı hakkında geniş bir veri tabanı oluşturulması amaçlanmaktadır.

COVID Veritabanı projeyle birlikte, doktorların yeni keşfedilen ve hakkında az şey bilinen Covid-19 virüsünün sebep olduğu COVID-19 hastalarının mevcut durumlarını daha iyi anlayabilmeleri için doktorlara örnek vakaları inceleme fırsatı sunacaktır. Hem yurt içinde hem de dünya çapında katılımlara açık olan veritabanı sistemi gönüllülerin hastaneden edindikleri anonim verileri paylaşmalarıyla veya literatürdeki çalışmalardan kaydedecekleri veriler ile büyüyecek ve bu konuda yüksek doğruluklu yapay zeka modelleri geliştirilmesine imkan tanıyacaktır.

Test kitlerinden farklı olarak yapay zeka ile teşhiste sadece hastanelerde bulunan röntgen cihazlarına ihtiyaç olduğundan, ekstra bir maliyet gerektirmeden ve anlık olarak yüksek doğruluklu sonuç elde etmeye dayanmaktadır. COVID Veritabanı algoritmasının geliştirilmesi için daha fazla veriye ihtiyaç duyulmakta ve ODTÜ Teknokent’te yer alan firma bu konuda çağrı yapmaktadır.

Yapılan her inovasyon, geliştirme, icat ve buluşlar patent tescili ile koruma altına alınmalıdır!

İlginizi Çekebilir:  2019 Yılında Pazarlama Stratejileri
Devamını oku

Girişim

Elektrikli Otomobiller için Powerbank Üretimi

Yayınlanma tarihi

-

Elektrikli Otomobiller için Powerbank Üretimi

Gelecekte taşıtların hemen hemen hepsinin elektrikli olacağına göre, Powerbank’lerin de üretilmesi kaçınılmaz bir durumdu. Fransa merkezli EP Tender girişimi bu konuya el attı ve elektrikli otomobillerin en büyük sorunu olan menzil ve pil konusu ile ilgili çözüm sundu.

Her geçen gün otomotiv dünyasının geleceği olarak görülen elektrikli otomobiller üzerine çözümler üreten girişimler karşımıza çıkıyor. Bugün karşımıza çıkan Fransa merkezli EP Tender girişimi ise elektrikli otomobillerin en büyük sorunu olan menzil ve pil mevzusu ile ilgili çözüm üretiyor.

Oldukça sıradan bir çözüm sunan EP Tender, temelde elektrikli otomobilleri için bir nevi Powerbank üretiyor diyebiliriz. Otomobilinizin arkasına bağlayabileceğiniz içinde pil olan küçük karavanlar üreten EP Tender, bu sayede menzilinizi artırmanıza olanak sağlıyor.

Söz mevzusu pil karavanlarını kiralamayı hedefleyen EP Tender, karavan başına 37 dolarlık bir kiralama ücreti talep edecek. Otomobilinizin pili bittiğinde devreye girecek olan pil karavanları otomobiline fazladan 60 kilowatt saatlik bir pil gücü sunacak. Şimdiden gelecekteki hedeflerini planlayan EP Tender, 2024 senesinde kara geçmeyi ve 60 bin kullanıcıya erişmeyi planlıyor.

Yapılan her icat, inovasyon beraberinde bunların koruma ve tescil işlemlerini de zorunlu kılmaktadır.  İcat, inovasyon ve ürün geliştirmeleri korumak için, Patent, Marka Tescili, Tasarım Tescili ve Faydalı Model Tescili gibi işlemlere başvurulması gerekmektedir. Tabi Tescil işlemlerinden önce Marka Sorgulama veya Patent Sorgulama yapılarak uygunluk durumu araştırmalı ve deneyimli vekillerden destek alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  PATENT
Devamını oku

Girişim

Türkiye’nin Otomobili TOGG Hakkında Herşey

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından gerçekleştirilen proje ile 2022 yılında seri üretime başlanacak olan yerli otomobilimiz TOGG, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla birlikte Gebze’de yer alan Bilişim Vadisi’nde büyük bir törenle tanıtıldı. Törene Cumhurbaşkanı ile birlikte TOGG projesi hissedarları, Cumhurbaşkanlığı Kabine üyeleri, TOBB başkanı ve yardımcıları, iş dünyası temsilcileri, otomotiv endüstrisi, medya temsilcileri ve TOGG çalışanlarının da yer aldığı 2 bin kişilik davetli katıldı.

27 Aralık 2019 günü “Yeniliğe Yolculuk Buluşması” programında lansmanı yapılan yerli otomobilimiz TOGG, Türkiye’nin ekonomisi ve üretim stratejisi bakımından büyük bir adım olarak görülmekte. Geleneksel ve Yeni Medya’da büyük yankı uyandıran, teknolojisi ve tasarımı oldukça beğenilen TOGG’un tanıtımı canlı yayınla televizyona verilirken, sosyal medyada da #TOGG, #TürkiyeninOtomobili, #DoğumYeriİstanbul #YeniliğeYolculuk hastagleri ve görselleri ile günün en çok paylaşılan ve beğeni alan gönderisi oldu.

Yerli Otomobil TOGG’un Özellikleri

Yerli otomobilin en önemli özellikleri arasında segmentinin en uzun aks mesafesine sahip olması bulunmakta. Yeni nesil “Elektrikli Otomobil” olarak üretilen TOGG, 30 dakikanın altında hızlı şarjı ile %80 doluluk oranına ulaşabilecek kapasiteye sahip. Elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ km menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, merkeze sürekli bağlı kalarak güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek.

Yeni nesil gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketine sahip olan TOGG, 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.

Otomobilin önemli özellikleri arasında araç menziline %20’ye kadar katkı sağlayan geri kazanımlı frenleme de bulunmakta. (AA)

Yeni nesil akıllı teknolojiler ile donatılmış olan yerli otomobil, bir otomobilden daha fazlasına sahip olup kullanıcılarına adeta bir yaşam alanı sunmakta. Altyapısı sayesinde sürekli internetin içinde olacak olan TOGG, internet bağlantısı için farklı bir cihaza ihtiyaç duymayacak. Bu özelliği ile yerli otomobil, akıllı şehir alt yapısı, elektrik şebekesi, cihazlar ve tüm akıllı yapılar ile iletişim halinde olarak hayatın pek çok alanında adeta kullanıcısının yerine düşünen bir asistan görevini görecek. (AA)

Yerli otomobile “Holografik Asistan” olarak tanımlanan 3 boyutlu ve artırılmış gerçekliğe sahip yeni bir teknoloji de eklenecek. Bu özellik 2023 yılında ilk kez Türkiye’nin Otomobili’nde kullanılacak. Otomobilin diğer özellikleri arasında; sessiz, keyifli ve sıfır emisyonla temiz bir sürüş vadediyor olması da bulunmakta.

İlginizi Çekebilir:  Her Girişimcinin İzlemesi Gereken 10 Film Önerisi

Elektrikli Yerli Otomobil ile birlikte dönüşümde en çok yerini alacak olan akaryakıt istasyonları olarak görülüyor. Türkiye genelinde elektrikli şarj istasyonları altyapı çalışmaları ve istasyonlar, TOGG’un seri üretiminden önce büyük oranda tamamlanacağı öngörülmekte.

Yerli Otomobil’in Logosu ve Lale Tasarımı

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)’un logosunda yer alan “T”, “C” ve “O” harflerinin “Türkiye Cumhuriyeti Otomobili” ne gönderme yaptığı düşünülmekte. Ayrıca 27 Aralık’taki tanıtımdan önce TOGG’un resmi Twitter hesabından paylaşımı yapılan fotoğrafta otomobilin panjur kısmında yer alan “Lale” motifleri dikkat çekmişti. Tarihimizde de önemli bir yere sahip olan “Lale” motifinin Yerli Otomobil’de kullanılması daha da dikkat çekmesini sağladı.

 

Marka, Patent, Logo, Faydalı Model ve Tasarımlarınızı Efor Patent Güvencesi ile Tescilleyin. 

Devamını oku

Trending