Müşteri Kazanmak İçin 5 Etkili Marka Stratejisi

0
554
marka stratejisi

Müşteri Kazanmak İçin 5 Etkili Marka Stratejisi

Marka oluşturma, müşteri kazanma ve elde tutmanın bir başlangıcıdır aslında aynı zamanda kişisel ve ticari gelişimin ayrılmaz bir yönüdür. Bu sadece bir markanın sesini ve tüketici bilincini artırmaz, aynı zamanda ona bir kimlik ve değer katar. Katılımcı ve etkileşimli platformların ortaya çıkması, birçok işletmeye marka bilinirliği ve eşitliğini artırma fırsatı verdi. Bir kişisel ya da ticari marka oluşturmayı düşünüyorsanız, marka oluşturmanın çok fazla zaman ve kaynak aldığını bilmek sizin için önemlidir . Takip eden bölümde, müşteri kazanmak için 5 etkili marka stratejisi ve marka oluşturmayı tanımlayacağız ve farklı marka türlerine ve başarılı bir marka yaratma adımlarına bakacağız.

Marka İnşası Nedir?

Tamamen marka binasının özünü yakalayan tek bir tanım yoktur . Birçok insan marka inşasının markanızı iletmek ve açığa vurmakla ilgili olduğunu düşünüyor . Bu sadece bir tarafı. Bunu tanımlamanın en iyi yolu , tüketicilere değer yaratma sürecidir . Tüketicilerin işiniz hakkında bütünüyle bildikleri, hissettikleri ve yaşadıkları her şeyi kapsar.

Marka oluşturmayı tanımladıktan sonra, şimdi 3 popüler marka türüne ve ne için  olduklarına bakacağız.

Servis markası – bu marka, hizmet veren kuruluş / şirket / kişi ile sahip olduğu bilgi, kültür ve deneyime dayanmaktadır. Geek Squad veya Molly Maid’i düşün.
Perakende markası – bu marka, ürün ve hizmet deneyiminin bir karışımı üzerine kurulmuştur. Chick-fil-a, Kroger veya KFC’yi düşünün
Ürün markası , belirli bir ürünle sahip olduğu deneyime dayanır. Nike, Ford veya Sony’yi düşünün.
3 popüler marka türüne baktıktan sonra, marka oluşturma ile ilgili adımlara bakmaya devam edeceğiz.

1.) Markanızı Tanımlayın

Marka oluşturmada ilk aşama markanızı tanımlamaktır. Bu, markanızın tam olarak ne anlama geldiğini nihai olarak belirlediği için çok kritik bir adımdır. İş markanızı tanımlarken, temel güçlü yönlerinin bir kontrol listesini oluşturmalısınız. Benzer şekilde, kişisel bir marka tanımlarsanız, özellikle dikkat çeken yeteneklere ve uzmanlığa bakmalısınız. Aynı şekilde markanızın neyi ifade ettiğini ve markanız için neyin önemli olduğunu (marka değerleri) de bilmeniz gerekir. Değerleriniz bir şekilde veya başka bir şekilde tüketicilerin çevresel, sosyal ve ekonomik refahına katkıda bulunduğunuzu göstermelidir. Marka oluşturmanın bu önemli yönlerini, objektif olarak bakana kadar hemen fark edemezsiniz.

2.) Markanızı Farklılaştırın ve Konumlandırın

Marka oluşturmaya başlamadan önce, dikkat çekmek ve rakiplerinden uzaklaşmak için onu ayırmak için zaman ayırmanız gerekir . Markanızı ayırt etmek için, yalnızca marka oluşturma renkleri veya logoları veya diğer yüzeysel unsurlar tarafından dikkat çekmeyen tüketicilerin zihninde eşsiz bir avantaj yaratmak zorundasınız. Benzersiz bir değer önerisi geliştirdikten sonra, markanızı, markanızın pazardaki rakipler arasından daha yüksek değerini görmesine ve takdir etmesine yardımcı olacak şekilde konumlandırmak için iyi bir marka stratejisi kullanmalısınız.

3) Markayı Oluştur ve Göster

Daha önce de belirttiğim gibi, marka inşası tek bir şey değil. Eşsiz ve güçlü bir kişisel veya iş markası oluşturmak zaman ve tutarlılık gerektirir. Kişisel markanızı oluşturmak için, daha fazla poz verebilecek yeni roller ve ödevler alarak değerlerinizi ve becerilerinizi güçlendirmeye devam etmeniz gerekir. Alternatif olarak, kişisel veya iş markanız için bir ses oluşturmak için tanıtım kanalları, bloglar, forumlar ve sosyal medya (LinkedIn, Twitter ve Facebook) kullanabilirsiniz.

Markanızı oluştururken, marka kişiliği geliştirmeye de çalışmalısınız (insanların neler bildiğini, düşündüklerini ve hakkında söylediklerini). Bu, insanları markanızla özdeşleşmesi ve etkileşim kurması için yönlendiren veya motive eden şeydir. Gerçek şu ki; Eğer yürütme eğer marka bina tutarlı stratejiler, daha sonra kolayca sonsuza marka adı ile ilişkilendirilecek bir model kuracak.

4.) Markanızı kişiselleştirin

Eğer isterseniz marka oluşturma kampanyası veya marka başarılı olması için, o zaman bunu kişiselleştirmek gerekir. Markanıza bir kimlik kazandırmak önemlidir. Tüketicilerin markanızın kişiliğini bütünüyle görmesini ve deneyimlemesini sağlayın. Markanıza, bir tüketicinin favori arabalarıyla, cep telefonlarıyla veya bilgisayarlarıyla olduğu gibi tanımlamak istediği bir şey olarak bakın.

Marka oluşturmaya çalışırken, müşterileri aynı zamanda marka değerlerinin yaratıcıları olmaya da davet etmelisiniz, böylece sahip olduklarını ve bunlarla ilgili olduklarını hissedebilirler. En iyi markalar, tüketicilerin ihtiyaçlarını ve tercihlerini karşılamak için ürünleri kişiselleştirerek tüketici marka etkileşimini teşvik eder. Markanızı kişiselleştirdiğinizde, tüketicilere bir ömür boyu markanıza katılma ve katılma sebebi veriyorsunuz.

5.) Markanızı İnceleyin

Markanız statik değil; ömür boyu çeşitli hareketlerden geçecek. Marka stratejilerinize bağlı olarak, markanız ya güçlenir, ya da uykuda kalır ya da zamanla geri çekilir. Marka döngüsünde, yeni etkinlikler, değişiklikler ve koşullar, markanızın değerini artırmak veya yeniden kurmak için zorluklar ve fırsatlar getirir. Tüm bu imkanlar, marka oluşturma faaliyetlerinizin sorumluluğunu üstlenmeniz için size güç vermelidir.

Marka adınız büyüdükçe, marka oluşturma ile devam etmek için sorumluluklar ve beklentiler de yükseliyor. Marka büyümesini sağlamanın en iyi yolu, faaliyetlerinizi gözden geçirmektir ve başarılarınızı, marka bilinirliği seviyeleri ve katılım düzeyleri gibi metrikler aracılığıyla değerlendirmektir. Düzenli gözden geçirmeler, yeni fırsatları yakalamanıza ve kullanmanıza yardımcı olurken, vizyonunuza ve marka stratejinize sadık kalmanızı sağlar. Aynı zamanda markanızı doğru yönde yönlendirmenize ve geleceğe taşırken alakalı kalmanıza yardımcı olacaktır.

Gördüğünüz gibi marka inşası tek bir şey değil. Markanızı tanımlamanız, farklılaştırmanız, sunmanız ve markanızın zaman zaman neler beklediğini gözden geçirmeniz gerekiyor. Marka stratejileriniz ve bunları nasıl uygulayacağınız konusunda net olmak çok önemlidir. Ayrıca, tüketicilerinize değer katacak marka stratejilerini de benimsemeli ve şirketinizin doğru izlenimini ve tam olarak ne anlama geldiğini anlamalarına yardımcı olmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here