Takip Edin

Patent

Marka Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Yayınlanma tarihi

-

Marka Sorgulama Nasıl Yapılır

MARKA SORGULAMA NASIL YAPILIR ?

Farkında olmasanız bile, herkes günlük olarak ticari markalarla ilgilenir. “Marka”, markalara atıfta bulunmanın başka bir yoludur. Ticaret hayatına yeni atılacaksanız ya da bir firmanız var ve isminizin rakipleriniz tarafından kullanılmasını istemiyorsanız yapacağınız ilk şey marka ismini bulduktan sonra marka sorgulama yapmak olacaktır.

Günümüzde artık tüm işlemlerimizi internet üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. İnternetin sağlamış olduğu güzelliklerden biri de marka sorgulama ve marka tescil işlemlerimizi online yapabiliyor olmamız. Marka tescil sorgulama işlemlerini online olarak yaptıktan sonra donanımlı bir marka patent firmasından marka tescili ile ücretsiz ilgili destek alabilirsiniz.

Marka sorgulama, araştırması yapılacak olan marka isminin, başka teşebbüsler tarafından daha önceden alınıp alınmadığını tespit eden veri tabanı incelemesidir. Yaratmak istenilen marka adı ne kadar akılda kalıcı olur ise ürün ve satışlarınız o kadar artar. Marka isminiz müşterilerin zihninde doğru konumlandığı takdirde beraberinde başarıyı getirecektir. Marka olmayı benimsemiş tüm firmaların yapacağı ilk şey; akılda kalıcı, özgün, ayırt edici özelliğe sahip ve rekabet gücünü arttırıcı marka adı belirlemek olacaktır. Tabi ki bu sadece iyi bir isimle “marka” olunacak demek değildir. Başarılı bir marka ismi yaratmak, markaya güç katmakla birlikte zaman ve para tasarrufu da sağlar.

Marka sorgulama sırasında, fonetik ve kelime benzeşmesi gibi hususlarında araştırılmasında fayda vardır. Baştan savma ve özensiz bir şekilde yapılmış olan marka sorgulama işlemi, marka tescil işlemi sürecinde büyük tehlike oluşturacaktır.

Marka isminizi belirledikten sonra, daha öncesinde benzer bir marka başvurusunun tescil işlemlerinin yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Bu sayede ölü yatırımların önüne geçmiş olursunuz. Bu işlemin uzman marka vekilleri tarafından yapılması oldukça önemlidir.

Firmalar bulmuş oldukları marka isimleri kullanmaya başladıkları andan itibaren yatırım yaparlar. Markanızın güçlü olması sizi sektörde zirveye taşıyacaktır. Çünkü özensiz yapılmış marka sorgulama işlemi, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun marka tescilinizi ret etmesine neden olacaktır. Bu sebepten ötürü, marka sorgulama işleminin profesyonel ve oldukça tecrübeli uzmanlar tarafından yapılması bu süreçte sizin yararınıza olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Apple ve Samsung Patent Davası

Tüketicilerin satın alma kararları, markalardan ve bu markaların temsil ettiği itibardan etkilenir.Markaların,  neden önemli varlıklar olduklarını anlama ve işlerini büyütmelerine yardımcı olmaları açısından önemlidir. Marka sorgulama yaparak sizde işletmeniz için düşündüğünüz marka adının uygunluk durumunu anında öğrenebilirsiniz. Markanızı sorguladıktan sonra en önemli işlem marka tescili olacaktır. Marka tescili bir çok açıdan katkı sağlayacaktır. Eğer hedefinizde işletmenizi büyütmek varsa bu yolda ilk adımınız marka sorgulama yaptıktan sonra marka tescili olmalıdır.

 

Devamını oku
2Yorum

2 Comments

 1. Ali Yatarkalkmaz

  Aralık 14, 2018 at 5:55 pm

  Yazınız gerçekten faydalı ve ayrıntılı olmuş elinize sağlık.

  • admin

   Aralık 25, 2018 at 1:48 pm

   Çok teşekkürler ilginiz ve desteğiniz için

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

inovasyon

Money Shower: Korona Virüsüne Karşı Bir İcat

Yayınlanma tarihi

-

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’de de her geçen gün vaka sayısı artan Korona Virüsünün yayılımına karşı pek çok önlem alınmakta. Maskeler ve dezenfektanların yanı sıra toplu olarak kullanılan mekanlar için de önlemler alınmaya başlandı. Bu önlemlerden biri de İTÜ ARI Teknokent tarafından icat edilen ATM’lerde kağıt paraların dezenfekte edilmesini sağlayan Money Shower oldu. 

İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent çalışanları Korona Virüsüne karşı paralar üzerindeki virüs ve bakterileri dezenfekte etmek için Money Shower adını verdikleri teknolojiyi icat ettiler. Bu icatta UVC ışınları kullanılmakta ve UVC ışınları paralar üzerindeki tüm bakteri ve virüsleri yok etmektedir. Money Shower ile mevcutta var olan tüm ATM’ler 15 dakika içinde hijyenik ve çevreci ATM’lere dönüşebiliyor. Kullanımda olan paralar bu modül ile sürekli dezenfekte oluyor ve ATM’lerden para çekmek isteyen kişiler %99 oranında dezenfekte edilmiş paraları çekmiş oluyorlar.

UVC ışığından verimli ve güçlü bir teknoloji geliştirmeyi başaran İTÜ ARI Teknokent firması bu yeni teknolojiyi ATM’ler üzerinde test ederek Patentlerini almışlardır.

Tarihte büyük salgın hastalıklar olduğunda dünyadaki pek çok ülke çözüm olarak kâğıt paraları toplayıp, yakma yöntemini uygulamışlar ve yerine yeni paralar basmışlardır. Fakat basılan yeni paralar da elden ele dolaşarak bakteri ve virüsün yayılımına engel olamamıştır. Patenti alınan ve marka tescili yapılan Money Shower icadı aslında Korona Virüsü vakalarından önce çalışmalarına başlanmış olsa bile Korona Virüsü ile önem kazanmıştır.

Money Shower icadı, Türkiye’nin önde gelen bankalarından birine ürün satışı gerçekleştirmiştir. Firma, pilot uygulamaların ardından 2023 yılına kadar öncü bankaların ATM’lerine entegre etmeyi planlamaktadırlar.

İlginizi Çekebilir:  5 Adımda İş Planı Rehberi
Devamını oku

Patent

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır ? 

Yayınlanma tarihi

-

patent başvurusu nasıl yapılır

Patent Nedir ?

Patent Belgesi Nedir?

Patent ortada bir buluş varsa ve o buluş teknik bir özelliğe sahipse patent sahibi patent belgesini almaya hak kazanır.

Bir buluşun patent ile korunabilmesi için o buluşun;

 • Yeni
 • Buluş basamağına sahip
 • Sanayiye uygulanabilir.

Niteliklerine sahip olması gerekmektedir. Aksi takdirde bu üç şartı taşımayan buluşlar patent korumasından faydalanamazlar ve patent belgesini alamazlar. Patent koruması verildiğinde, buluş, başka herhangi bir mülkiyet veya ticari varlık türünün satın alınabileceği, satılabileceği, kiralanabileceği veya kiralanabileceği mucidin mülkiyeti haline gelir.

Bir Buluş Eğer, 

 • Bir keşif
 • Bilimsel bir teori veya matematiksel yöntem
 • Estetik bir eser, edebi, dramatik veya sanatsal eser
 • Zihinsel bir eylem gerçekleştirme, oyun oynama veya iş yapma planı veya yöntemi
 • Bilgi sunumu veya bir bilgisayar programı

Buluş, bu soyut özelliklerden daha fazlasını içeriyorsa, fiziksel özelliklere (yeni bir oyun oynamak için özel aparat gibi) sahipse, patent hakkı alınabilir. Ek olarak, bitki çeşitliliği, insan veya hayvan vücudunun cerrahi veya terapi ile tedavi yöntemi veya tanı yöntemi için patent alınması mümkün değildir.

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Patent başvurusunu bireysel olarak da yapabilirsiniz fakat patent alma süreci oldukça uzun ve zorlu bir yoldur. Bu sebeple patent başvuru sürecinde hem maddi hemde zamanınızdan kayıp yaşamamanız için muhakkak patent uzmanlarına danışmanızı öneririz. Uzman bir patent vekiline danıştığınızda öncelikle patentiniz için ön araştırma yapılacaktır. Ön araştırması yapılan ve değerlendirmeler sonucunda buluş olduğuna karar verilen, buluş konusu ürün ile ilgili aşağıdaki başlıkları içeren başvuru dosyası tecrübeli uzmanlar tarafından hazırlanır.

 • Özet
 • Tarifname ( Buluşu detaylı anlatan bir doküman)
 • İstemler
 • Resimler (Buluşu anlatan teknik çizimler)

Hazırlanan dosya sizlerin onayından geçirildikten sonra başvuru işlemleri Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden gerçekleştirilir. Türk Patent, ilk olarak şekli şartlara uygunluğunu inceler. Bunun üzerine, gerekli evrakların Türk Patent ’e verilip verilmediği, verilen evrakların mevzuatta öngörülen şekilde düzenlenip düzenlenmediği, rüçhan talebi varsa buna ilişkin işlemlerin yerine getirip getirilmediği ve ücretin yatırılıp yatırılmadığı gibi hususlar incelenir. Başvuru sahibi, başvuru ile birlikte veya en geç on iki ay içinde ücretini ödeyerek araştırma talep eder. Talep üzerine araştırma raporu hazırlanır, başvuru sahibine bildirilir ve Resmi Bültende yayımlanır. Araştırma raporunun bildiriminden sonra başvuru sahibi, raporun bildiriminden itibaren üç ay içinde ücretini ödeyerek inceleme talep eder. İnceleme raporunda başvuru uygun bulunursa 20 yıl koruma hakkı veren Patent alınır.

İlginizi Çekebilir:  Apple Katlanabilir Telefon Patenti

Ayrıca patent başvurusu ya da patentin korunması için gerekli olan yıllık ücretler, patentin koruma süresi boyunca, başvuru tarihinden itibaren ikinci yılın sona erdiği tarihte ve devam eden her yıl vadesinde ödenir. Vade tarihi ise başvuru tarihine tekabül eden ay ve gündür.

 

 

Devamını oku

Patent

Apple Katlanabilir Telefon Patenti

Yayınlanma tarihi

-

Apple Katlanabilir Telefon Patenti

Apple Katlanabilir Telefon Patenti

Android dünyasında sürekli gelişip zamana ayak uydurmaya çalışıyor. Geliştirdikleri katlanabilir telefonlar Apple tarafını atağa geçirdi. Ve Apple tarafından tasarlanan katlanabilir telefon patentleri ortaya çıktı. Ama yinede Apple titizlikle çalışıp katlanabilir telefonları hakkında ser verip sır vermiyorlar.

Microsoft, Huawei, Samsung ve LG başta olmak üzere birçok dev isim, ‘katlanabilir akıllı telefonlar’ geliştiriyor. Ortaya çıkan yeni patentler aslında durumu net bir şekilde özetliyor. Bahsettiğimiz şirketlerden farklı olarak Apple’ın da bu yeni konsept üzerinde çalıştığı biliniyor.

 

Apple Katlanabilir Telefon Patenti

Apple Katlanabilir Telefon Modeli

 

Apple katlanabilir telefon patenti

Patente bakılırsa katlanabilir telefon üstten aşağıya doğru katlanıyor.

 

2011 Yılına Ait Patenti Güncellemişler

Şu anda karşımıza çıkan birçok prototipin aksine Apple’ın patentinde telefon yukarıdan aşağıya doğru katlanıyor. Ayrıca bu sistemde esnek bir ekranın yanı sıra menteşe sistemi de bulunuyor. Çizimden de anlaşılabildiği gibi ortadan ikiye katlanmasıyla telefon en küçük formunu alıyor.

Aslında bu patent 2011 yılına ait. Daha doğrusu ilk adımlar o zamandan atılmış ama aradan 8 yıl geçtikten sonra piyasa şartlarının olgunlaşmasıyla patent güncellenmiş. Tabii bu patente sahip olduğu katlanabilir bir iPhone üretileceği anlamına gelmiyor. Ancak yine de Apple’ın katlanabilir telefonlar konusunda çalıştığı bir kez daha anlaşılıyor.

 

 

İlginizi Çekebilir:  Her Girişimcinin İzlemesi Gereken 10 Film Önerisi
Devamını oku

Trending