Marka Sorgulama Nasıl Yapılır ?

0
1103
Marka Sorgulama Nasıl Yapılır

MARKA SORGULAMA NASIL YAPILIR ?

Farkında olmasanız bile, herkes günlük olarak ticari markalarla ilgilenir. “Marka”, markalara atıfta bulunmanın başka bir yoludur. Ticaret hayatına yeni atılacaksanız ya da bir firmanız var ve isminizin rakipleriniz tarafından kullanılmasını istemiyorsanız yapacağınız ilk şey marka ismini bulduktan sonra marka sorgulama yapmak olacaktır.

Günümüzde artık tüm işlemlerimizi internet üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. İnternetin sağlamış olduğu güzelliklerden biri de marka sorgulama ve marka tescil işlemlerimizi online yapabiliyor olmamız. Marka tescil sorgulama işlemlerini online olarak yaptıktan sonra donanımlı bir marka patent firmasından marka tescili ile ücretsiz ilgili destek alabilirsiniz.

Marka sorgulama, araştırması yapılacak olan marka isminin, başka teşebbüsler tarafından daha önceden alınıp alınmadığını tespit eden veri tabanı incelemesidir. Yaratmak istenilen marka adı ne kadar akılda kalıcı olur ise ürün ve satışlarınız o kadar artar. Marka isminiz müşterilerin zihninde doğru konumlandığı takdirde beraberinde başarıyı getirecektir. Marka olmayı benimsemiş tüm firmaların yapacağı ilk şey; akılda kalıcı, özgün, ayırt edici özelliğe sahip ve rekabet gücünü arttırıcı marka adı belirlemek olacaktır. Tabi ki bu sadece iyi bir isimle “marka” olunacak demek değildir. Başarılı bir marka ismi yaratmak, markaya güç katmakla birlikte zaman ve para tasarrufu da sağlar.

Marka sorgulama sırasında, fonetik ve kelime benzeşmesi gibi hususlarında araştırılmasında fayda vardır. Baştan savma ve özensiz bir şekilde yapılmış olan marka sorgulama işlemi, marka tescil işlemi sürecinde büyük tehlike oluşturacaktır.

Marka isminizi belirledikten sonra, daha öncesinde benzer bir marka başvurusunun tescil işlemlerinin yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Bu sayede ölü yatırımların önüne geçmiş olursunuz. Bu işlemin uzman marka vekilleri tarafından yapılması oldukça önemlidir.

Firmalar bulmuş oldukları marka isimleri kullanmaya başladıkları andan itibaren yatırım yaparlar. Markanızın güçlü olması sizi sektörde zirveye taşıyacaktır. Çünkü özensiz yapılmış marka sorgulama işlemi, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun marka tescilinizi ret etmesine neden olacaktır. Bu sebepten ötürü, marka sorgulama işleminin profesyonel ve oldukça tecrübeli uzmanlar tarafından yapılması bu süreçte sizin yararınıza olacaktır.

Tüketicilerin satın alma kararları, markalardan ve bu markaların temsil ettiği itibardan etkilenir.Markaların,  neden önemli varlıklar olduklarını anlama ve işlerini büyütmelerine yardımcı olmaları açısından önemlidir. Marka sorgulama yaparak sizde işletmeniz için düşündüğünüz marka adının uygunluk durumunu anında öğrenebilirsiniz. Markanızı sorguladıktan sonra en önemli işlem marka tescili olacaktır. Marka tescili bir çok açıdan katkı sağlayacaktır. Eğer hedefinizde işletmenizi büyütmek varsa bu yolda ilk adımınız marka sorgulama yaptıktan sonra marka tescili olmalıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here