Marka Adı Neden Önemlidir?

0
1240
marka ismi ne olmalıdır

Marka Adı Neden Önemlidir?

Bir marka oluşturmak yıllarca strateji, planlama ve para kazanmayı gerektirir; Dünyada ki en önemli markalardan bazıları mesela Steve Jobs markasının elma olarak belirlemesinin arkasında Fruitarian diyetinin olduğunu biliyor musunuz? Bu diyet sadece meyvelerle yapılmaktadır. Steve Jobs’un Fruitarian diyetinden etkilenip markasının adını Apple yapmasının en büyük sebebi ise basit, eğlenceli, ruhlu ve korkutucu gelmiyordu. Geri kalan hikayeyi de zaten zamana bıraktı ve bugün Apple dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri haline geldi. Burada konu sadece başarılı bir marka adı seçimi değil. Zamanla yaptıkları stratejiler en büyük başarı faktörü tabi. Google, Facebook veya Skype gibi markalara gelince, onları neredeyse günlük konuşmalarımızda kullanıyoruz ve bu durum muazzam bir marka hatırlatma! Bu inanılmaz marka hatırlama, herhangi bir şirket için nihai bir iltifattır ve  tüketici arasında kişisel bir bağlantı olduğunu gösterir. Şimdilerde bir şirket açıyorsanız, şık bir logo ve  akılda kalıcı bir isim, uzun vadede tüketiciler arasında güçlü bir tutku uyandırıcı bir etki yaratmada eşit derecede önemli hale geliyor.

Hayal gücünüzü zorlayarak sınırsız seçenekler elde edebileceğiniz bu dönemde, tüketicileri büyülemek ve sonunda zihinlerinde  yer oluşturmak için tutarlı, akılda kalıcı ve farklı bir marka oluşturmak amacıyla bir girişime ihtiyaç vardır. Ancak, bir marka oluşturmak için kullanım kılavuzu yoktur. Markanın konumu ve itibarı yavaş inşa edilir ve belli bir süre boyunca kazanılır ve süreç yıllar alır. Ancak, sürekli markanızı yenilerek hedef kitlenize istediklerini verdiğiniz takdirde yıllar boyunca büyük bir marka hatırlama, göze çarpmak ve itibar sağlamak gerekli görevleri yerine getirmiş olursunuz.

Marka adınız, insanların sizden bahsederken söyleyecekleri ilk kelimedir. O yüzden bu kelime oldukça sihirli olmalıdır. Seçtiğiniz marka adınız ilk söylediğinde karşıdaki insanın bilinçaltında yolculuğa çıkmalıdır. Marka adınız hedef kitlenizle bağ kurmalıdır. İyi marka isimleri, iyi logolar her zaman markanız için bir tutku uyandırırken kalitesiz marka isimleri geride planda kalarak dikkat çekmeyecektir. Başarısız marka isimlerine en güzel bu linkte bulabilirsiniz.

Bir markanın değeri uzun vadede müşterilerine sunduğu müşterine yapmayı vaadettikleri kadardır. marka adınızın mükemelliğini stratejilerinizle birleştirdiğinizde uzun sürede başarılı bir yol almış olacaksınız. Ürününüzün veya hizmetinizin özünü hem anlamlı hem de kesin olarak gösteren çekici ve etkileyici bir slogan bulmak aynı derecede zorunludur. Sloganlar ayrıca şirketin ne yaptığını detaylandırır ve marka adı üzerinden iletilen mesajı tamamlar.

Bir sonraki adım logonuzu belirlemek olmalıdır. Sizi sattığınız ürünü ve hizmeti yansıtan ismi bulduğunuzda bununla birlikte eşssiz bir logo tasarlamalısınız. Logonuz, bir tüketicinin firmanız hakkında aldığı ilk görseldir, bu yüzden logoyu tasarlamadan önce sormanız gereken soru, işinizle ilgili görsel olarak neyi temsil ediyor? Logonuza olumlu bir ton vermek için renk kullanımı çok önemlidir. Renkler, bir markanın logosunun en tanınabilir öğesidir ve marka hatırlama ve tanımanın yaratılmasında en etkili yoldur.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here