Küçük İşletmeler ve Girişimcilikte Başarıya Giden 7 yol

0
489
Küçük İşletmeler ve Girişimcilik

Girişimciliğinizi başarılı kişiliğinizle birleştirin! küçük işletmeler ve girişimcilikte başarıya giden 7 yol

Blogumuzun hevesli bir okuyucuysanız, küçük işletmeler için yapılan pazarlama çalışmaları hakkında daha çok bilgi öğrenmek istiyorsunuz demektir. İster sokakta ister yerel isterse tüm kıtalarda yayılan mega şirket olsun, pazarlama her işletmenin hayatta kalması için önemlidir.

1. Rakiplerinden Öğrenin

Küçük bir işletme olarak, doğrudan rakiplerinizin bölgede neler yaptığını inceleyerek başlamalısınız. Müşterileri nasıl çekeceklerini ve daha önemlisi, onlar için neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını öğrenin. Bir konum tabanlı iş açıyorsanız, bir restoran gibi, rakip araştırmanız kalite, hizmet, estetik unsurlarıyla dolu olmalı. Ayrıca rakiplerinizi ziyaret ederek eksik noktalarınızı yerinde de görebilirsiniz. Böylelikle diğer yerel işletme sahiplerine de kendinizi tanıtmak için harika bir fırsat olabilir. Bu, diğer yerel işletme sahiplerine kendinizi tanıtmak için de harika bir zaman olabilir. Öte yandan, bir e-ticaret işiniz varsa, çok sayıda araştırmayı çevrimiçi ortamda yürütebilirsiniz.

Bulgularınızı belgelediğinizden emin olun; Rakiplerinizi baz alalrak güçlü ve zayıf yanlarınızı göstermek için bir grafik oluşturabilirsiniz. Örneğin, bölgedeki müşterileri çekmek için bir sadakat programı sunmayan tek restoranın siz olduğunu fark edebilirsiniz.

2. Güçlü Çevrimiçi Varlık Oluşturun

Bugün pazarlamanın önemli bir parçası, çevrimiçi olmak. Günümüz büyüklü ufaklı bütün işletmeler internet çağında yaşadıklarının farkında ve dijitalde kimlik arayışı içindeler. Müşteriler genellikle yerel olduğu için yerel restoranınızın çevrimiçi olmanın hiçbir faydası olmadığını düşünebilirsiniz. Aksine, çevrimiçi ortamda bulunarak bölgedeki ve diğer ülkelerdeki yeni müşterileri çekebilirsiniz. Tüm mobil aramaların üçte birinin konumla ilgili olduğunu ve yerel mobil aramaların% 78’inin çevrimdışı satın almalarla sonuçlandığını hatırlamak önemlidir . Google’da, Facebook’ta, Google + ‘da, Instagram’da, ister bir işletme arıyorlarsa, sizi bulmalarını isteyebiliriz. Ülkemizde çevrimiçi pazarlamanın çok güzel örnekleri mevcuttur. bir başka yazımda bu örneklere daha yakından bakacağız.

Rakiplerinizi araştırırken dijitalde ne kadar etkin olduklarına mutlaka tanık olacaksınız, ve diğer işletmelerde ilham alarak sizde işletmenizin dijital varlığını konumlandırmak için çalışmalara başlayabilirsiniz. Şimdi biraz daha derine inerek, şu soruları soruyoruz: İşletmenizi baz aldığınızda Google’ın yerel paketinde hangi işletmeler görünüyor ? Hangi anahtar kelimeler genellikle hedeflenir? Hangi sosyal medya platformlarını kullanıyorlar? Dijital ortamda ne tür içerik paylaşıyorlar? Rakiplerinizden ilham alın ve hedef kitlenizin gözüne çarpmak için reklam çalışmalara başlayın.

3.Yorumları ve Görüşleri Toplayın

Dijitaldeki  varlığınızın önemli bir parçası dijital incelemelerdir . Yerel aramalarda sıralama ve yeni müşteriler edinme konusunda yorumlar çok önemlidir . Araştırmalar, % 72’sinin olumlu incelemelerin yerel bir işletmeye daha fazla güvenmelerini sağladığını gösterdiğini gösteriyor . Dahası , tüketicilerin% 92’si , en az 4 yıldızlı bir derecelendirme varsa , yerel bir işletme kullanacaklarını söylüyor .

İşletme adınıza olumlu incelemeler yapmak inanılmaz derecede güçlü bir araçtır. Bu nedenle, pazarlama stratejinizin bir bölümü mevcut müşterilerin yorumlarını toplamaya yönelik olmalıdır. İnsanları yönlendirmek istediğiniz bir veya birden fazla platform seçin (örneğin, Yelp, Google Benim İşletmem, Tripadvisor, Facebook). Müşterilerinizden fikirlerini paylaşmak için genellikle biraz dürtmeye ihtiyaç duyduklarından, müşterilerinizden bu platformlara yorum yapmalarını aktif olarak istemeniz önemlidir. Bunu şahsen, web siteniz aracılığıyla veya bir mobil uygulama yardımıyla sorabilirsiniz. Müşterilerinizi doğru zamanda, yemeklerini aldıklarında veya siparişlerini bulundukları yere aldıktan sonra isteyin. Son olarak, olumsuz veya vasat değerlendirmeleri kesinlikle silmeyin. Bunlar işinizi iyileştirmek için neler yapabileceğinize dair değerli bilgilerdir.

4. Medyayı Kullanın

Tüm pazarlamayı kendiniz yapmak zorunda değilsiniz. İşinizle ilgili güncel  haberleri almanın bir yolu yerel basında yer alıyor . Bir anda ülke çapında ünlü gazetelerde ve ya TV  kanallarında çıkmak zorunda değilsiniz. İşletmenize yeni doğan bir bebek bakın. İşletmeniz şimdilik emekliyor. Bu yüzden bölgenizden reklam çalışmalarına başlayarak adım adım pazarlama safhasını genişletin. Küçük işletmeler için girişimcilik ruhu oldukça önemlidir. Bir sonraki adımı görmek için önlemlerinizi alma ve bütün pazarlama çalışmalarına profosyonel bakmalısınız.

Hikayenizi farklı medya kuruluşlarıyla paylaşın. Birçok küçük işletmenin başarılı kökenden gelme hikayeleri vardır, bu yüzden kim olduğunuzu ve işinizin misyonunun ne olduğunu gösteren bir marka hikayesi oluşturun. Bu harika hikayeyi inanılmaz görsellerle destekleyin. Profesyonel fotoğraflar haberlerde yer almanıza yardımcı olacak – bu fotoğrafları sosyal medya profilleriniz için de kullanabilirsiniz! Sektörünüze bağlı olarak, ürününüzün örneklerini göndererek işletmenizin tanıtımını yapabilirsiniz. Reklam işlerin medya ayağındaki çalışan profosyonelleriyle aranızdaki ilişkileri geliştirin bu süreçte onlara ihtiyacınız olabilir.

5. Müşterilerinize Referans Kaynağı Olun

Tüm pazarlamayı kendiniz yapmanız gerekmez, en iyi müşterilerinizi sizin için pazarlayacak marka savunucularına dönüştürün. Aslında, ağızdan ağza, geleneksel pazarlama ve dijital reklam modelleri kadar 10 kat etkilidir. Öyleyse, ağızdan ağızıa pazarlama nasıl yapılır?

6. Bir E-posta Listesi Oluşturun

Perakende profesyonellerinin % 80’i, e-posta pazarlamasının, müşteri edinimi ve elde tutulması için en iyi pazarlama taktiği olduğunu bildirmektedir. E-posta pazarlaması, müşterilerinizle kalıcı bir ilişki kurmak için harika bir yoldur. Ancak, e-posta pazarlamasının tüm avantajlarından yararlanabilmek için öncelikle önemli bir e-posta listesi oluşturmanız gerekir.

Bir e-posta listeniz olduğunda, bir e-posta pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz. Haber bültenlerinden ve sektörle ilgili haberlerden promosyonlara ve önerilen satın almalara kadar ne tür e-posta göndermek istediğinize karar verin. E-posta türleri, marka bilinirliğini artırmak, müşteri elde tutma oranını artırmak veya satışları artırmak gibi pek çok avantaj elde etmenizi sağlayabilir. Denemek de fayda var!

7.Portföyünüze Bir Uygulama Ekleme

Bir uygulama sadece bir mobil uygulama değildir, bir uygulama tam bir mobil pazarlama çözümüdür. Doğru şekilde kullanılırsa güçlü bir pazarlama aracıdır. Mobil sipariş veya sadakat programı sunarak yeni müşterileri çekmek için bir uygulamayı kullanabilirsiniz. İşletmenizle ilgili tanıtımlar ve haberler içeren mesajlar göndererek mevcut müşterileri yeniden etkinleştirebilirsiniz. E-posta listenizi oluşturmaya başlamak için uygulamada bir potansiyel müşteri yakalama formu oluşturabilirsiniz. Buna ek olarak, bir uygulama, müşterilerin sosyal medyadaki fikirlerini paylaşmalarını, çevrimiçi incelemeler yapmalarını veya bir başvuru göndermelerini isteyebilmeleri için yorumları toplamanıza da yardımcı olabilir.

Daha da yaratıcı olmak istiyorsanız, uygulamanın lansman partisini kurgulayın. Bu yöntem ağızdan ağza pazarlamayı  tetikler  ve işletmenize daha fazla insan çekebilir.

Peki sizi işletmenizi nasıl pazarlıyorsunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here