Takip Edin

Girişim

Küçük İşletmeler ve Girişimcilikte Başarıya Giden 7 yol

Yayınlanma tarihi

-

Küçük İşletmeler ve Girişimcilik

Girişimciliğinizi başarılı kişiliğinizle birleştirin! küçük işletmeler ve girişimcilikte başarıya giden 7 yol

Blogumuzun hevesli bir okuyucuysanız, küçük işletmeler için yapılan pazarlama çalışmaları hakkında daha çok bilgi öğrenmek istiyorsunuz demektir. İster sokakta ister yerel isterse tüm kıtalarda yayılan mega şirket olsun, pazarlama her işletmenin hayatta kalması için önemlidir.

1. Rakiplerinden Öğrenin

Küçük bir işletme olarak, doğrudan rakiplerinizin bölgede neler yaptığını inceleyerek başlamalısınız. Müşterileri nasıl çekeceklerini ve daha önemlisi, onlar için neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını öğrenin. Bir konum tabanlı iş açıyorsanız, bir restoran gibi, rakip araştırmanız kalite, hizmet, estetik unsurlarıyla dolu olmalı. Ayrıca rakiplerinizi ziyaret ederek eksik noktalarınızı yerinde de görebilirsiniz. Böylelikle diğer yerel işletme sahiplerine de kendinizi tanıtmak için harika bir fırsat olabilir. Bu, diğer yerel işletme sahiplerine kendinizi tanıtmak için de harika bir zaman olabilir. Öte yandan, bir e-ticaret işiniz varsa, çok sayıda araştırmayı çevrimiçi ortamda yürütebilirsiniz.

Bulgularınızı belgelediğinizden emin olun; Rakiplerinizi baz alalrak güçlü ve zayıf yanlarınızı göstermek için bir grafik oluşturabilirsiniz. Örneğin, bölgedeki müşterileri çekmek için bir sadakat programı sunmayan tek restoranın siz olduğunu fark edebilirsiniz.

2. Güçlü Çevrimiçi Varlık Oluşturun

Bugün pazarlamanın önemli bir parçası, çevrimiçi olmak. Günümüz büyüklü ufaklı bütün işletmeler internet çağında yaşadıklarının farkında ve dijitalde kimlik arayışı içindeler. Müşteriler genellikle yerel olduğu için yerel restoranınızın çevrimiçi olmanın hiçbir faydası olmadığını düşünebilirsiniz. Aksine, çevrimiçi ortamda bulunarak bölgedeki ve diğer ülkelerdeki yeni müşterileri çekebilirsiniz. Tüm mobil aramaların üçte birinin konumla ilgili olduğunu ve yerel mobil aramaların% 78’inin çevrimdışı satın almalarla sonuçlandığını hatırlamak önemlidir . Google’da, Facebook’ta, Google + ‘da, Instagram’da, ister bir işletme arıyorlarsa, sizi bulmalarını isteyebiliriz. Ülkemizde çevrimiçi pazarlamanın çok güzel örnekleri mevcuttur. bir başka yazımda bu örneklere daha yakından bakacağız.

İlginizi Çekebilir:  Başarılı Girişimci Örnekleri ve Hayat Hikayeleri

Rakiplerinizi araştırırken dijitalde ne kadar etkin olduklarına mutlaka tanık olacaksınız, ve diğer işletmelerde ilham alarak sizde işletmenizin dijital varlığını konumlandırmak için çalışmalara başlayabilirsiniz. Şimdi biraz daha derine inerek, şu soruları soruyoruz: İşletmenizi baz aldığınızda Google’ın yerel paketinde hangi işletmeler görünüyor ? Hangi anahtar kelimeler genellikle hedeflenir? Hangi sosyal medya platformlarını kullanıyorlar? Dijital ortamda ne tür içerik paylaşıyorlar? Rakiplerinizden ilham alın ve hedef kitlenizin gözüne çarpmak için reklam çalışmalara başlayın.

3.Yorumları ve Görüşleri Toplayın

Dijitaldeki  varlığınızın önemli bir parçası dijital incelemelerdir . Yerel aramalarda sıralama ve yeni müşteriler edinme konusunda yorumlar çok önemlidir . Araştırmalar, % 72’sinin olumlu incelemelerin yerel bir işletmeye daha fazla güvenmelerini sağladığını gösterdiğini gösteriyor . Dahası , tüketicilerin% 92’si , en az 4 yıldızlı bir derecelendirme varsa , yerel bir işletme kullanacaklarını söylüyor .

İşletme adınıza olumlu incelemeler yapmak inanılmaz derecede güçlü bir araçtır. Bu nedenle, pazarlama stratejinizin bir bölümü mevcut müşterilerin yorumlarını toplamaya yönelik olmalıdır. İnsanları yönlendirmek istediğiniz bir veya birden fazla platform seçin (örneğin, Yelp, Google Benim İşletmem, Tripadvisor, Facebook). Müşterilerinizden fikirlerini paylaşmak için genellikle biraz dürtmeye ihtiyaç duyduklarından, müşterilerinizden bu platformlara yorum yapmalarını aktif olarak istemeniz önemlidir. Bunu şahsen, web siteniz aracılığıyla veya bir mobil uygulama yardımıyla sorabilirsiniz. Müşterilerinizi doğru zamanda, yemeklerini aldıklarında veya siparişlerini bulundukları yere aldıktan sonra isteyin. Son olarak, olumsuz veya vasat değerlendirmeleri kesinlikle silmeyin. Bunlar işinizi iyileştirmek için neler yapabileceğinize dair değerli bilgilerdir.

4. Medyayı Kullanın

Tüm pazarlamayı kendiniz yapmak zorunda değilsiniz. İşinizle ilgili güncel  haberleri almanın bir yolu yerel basında yer alıyor . Bir anda ülke çapında ünlü gazetelerde ve ya TV  kanallarında çıkmak zorunda değilsiniz. İşletmenize yeni doğan bir bebek bakın. İşletmeniz şimdilik emekliyor. Bu yüzden bölgenizden reklam çalışmalarına başlayarak adım adım pazarlama safhasını genişletin. Küçük işletmeler için girişimcilik ruhu oldukça önemlidir. Bir sonraki adımı görmek için önlemlerinizi alma ve bütün pazarlama çalışmalarına profosyonel bakmalısınız.

İlginizi Çekebilir:  İKEA Başarı Hikayesi

Hikayenizi farklı medya kuruluşlarıyla paylaşın. Birçok küçük işletmenin başarılı kökenden gelme hikayeleri vardır, bu yüzden kim olduğunuzu ve işinizin misyonunun ne olduğunu gösteren bir marka hikayesi oluşturun. Bu harika hikayeyi inanılmaz görsellerle destekleyin. Profesyonel fotoğraflar haberlerde yer almanıza yardımcı olacak – bu fotoğrafları sosyal medya profilleriniz için de kullanabilirsiniz! Sektörünüze bağlı olarak, ürününüzün örneklerini göndererek işletmenizin tanıtımını yapabilirsiniz. Reklam işlerin medya ayağındaki çalışan profosyonelleriyle aranızdaki ilişkileri geliştirin bu süreçte onlara ihtiyacınız olabilir.

5. Müşterilerinize Referans Kaynağı Olun

Tüm pazarlamayı kendiniz yapmanız gerekmez, en iyi müşterilerinizi sizin için pazarlayacak marka savunucularına dönüştürün. Aslında, ağızdan ağza, geleneksel pazarlama ve dijital reklam modelleri kadar 10 kat etkilidir. Öyleyse, ağızdan ağızıa pazarlama nasıl yapılır?

6. Bir E-posta Listesi Oluşturun

Perakende profesyonellerinin % 80’i, e-posta pazarlamasının, müşteri edinimi ve elde tutulması için en iyi pazarlama taktiği olduğunu bildirmektedir. E-posta pazarlaması, müşterilerinizle kalıcı bir ilişki kurmak için harika bir yoldur. Ancak, e-posta pazarlamasının tüm avantajlarından yararlanabilmek için öncelikle önemli bir e-posta listesi oluşturmanız gerekir.

Bir e-posta listeniz olduğunda, bir e-posta pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz. Haber bültenlerinden ve sektörle ilgili haberlerden promosyonlara ve önerilen satın almalara kadar ne tür e-posta göndermek istediğinize karar verin. E-posta türleri, marka bilinirliğini artırmak, müşteri elde tutma oranını artırmak veya satışları artırmak gibi pek çok avantaj elde etmenizi sağlayabilir. Denemek de fayda var!

7.Portföyünüze Bir Uygulama Ekleme

Bir uygulama sadece bir mobil uygulama değildir, bir uygulama tam bir mobil pazarlama çözümüdür. Doğru şekilde kullanılırsa güçlü bir pazarlama aracıdır. Mobil sipariş veya sadakat programı sunarak yeni müşterileri çekmek için bir uygulamayı kullanabilirsiniz. İşletmenizle ilgili tanıtımlar ve haberler içeren mesajlar göndererek mevcut müşterileri yeniden etkinleştirebilirsiniz. E-posta listenizi oluşturmaya başlamak için uygulamada bir potansiyel müşteri yakalama formu oluşturabilirsiniz. Buna ek olarak, bir uygulama, müşterilerin sosyal medyadaki fikirlerini paylaşmalarını, çevrimiçi incelemeler yapmalarını veya bir başvuru göndermelerini isteyebilmeleri için yorumları toplamanıza da yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Fikir Üreten Bir Kültür Oluşturmak İçin 5 Adım

Daha da yaratıcı olmak istiyorsanız, uygulamanın lansman partisini kurgulayın. Bu yöntem ağızdan ağza pazarlamayı  tetikler  ve işletmenize daha fazla insan çekebilir.

Peki sizi işletmenizi nasıl pazarlıyorsunuz?

Devamını oku
1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: Kişisel Markalaşma - İnovasyonlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişim

Covid-19’u Teşhis Eden Yapay Zeka

Yayınlanma tarihi

-

ODTÜ Teknokent’te hizmet veren bir firma yeni bir buluş yaptı! Günümüz teknolojilerinden Yapay Zeka ile yapılan bu buluş sayesinde Yapay Zeka Algoritması ile Covid-19 Teşhisi Konulabiliyor. 

Geliştirilen bu yapay zeka algoritması ile sağlık çalışanlarının Covid-19 tanı ve tedavisinde işleri kolaylaştırılmaktadır. Yapay zeka modellerinin uygulanmaya konulması için çok farklı ve çeşitli büyük veriye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla sağlık uzmanları ile işbirliği yapılarak “COVID Veritabanı” projesinde akciğer röntgenleri ve bilgisayarlı tomografi görüntülerini detaylı üst verilerle birleştirerek özellikle COVID-19 hastalığı hakkında geniş bir veri tabanı oluşturulması amaçlanmaktadır.

COVID Veritabanı projeyle birlikte, doktorların yeni keşfedilen ve hakkında az şey bilinen Covid-19 virüsünün sebep olduğu COVID-19 hastalarının mevcut durumlarını daha iyi anlayabilmeleri için doktorlara örnek vakaları inceleme fırsatı sunacaktır. Hem yurt içinde hem de dünya çapında katılımlara açık olan veritabanı sistemi gönüllülerin hastaneden edindikleri anonim verileri paylaşmalarıyla veya literatürdeki çalışmalardan kaydedecekleri veriler ile büyüyecek ve bu konuda yüksek doğruluklu yapay zeka modelleri geliştirilmesine imkan tanıyacaktır.

Test kitlerinden farklı olarak yapay zeka ile teşhiste sadece hastanelerde bulunan röntgen cihazlarına ihtiyaç olduğundan, ekstra bir maliyet gerektirmeden ve anlık olarak yüksek doğruluklu sonuç elde etmeye dayanmaktadır. COVID Veritabanı algoritmasının geliştirilmesi için daha fazla veriye ihtiyaç duyulmakta ve ODTÜ Teknokent’te yer alan firma bu konuda çağrı yapmaktadır.

Yapılan her inovasyon, geliştirme, icat ve buluşlar patent tescili ile koruma altına alınmalıdır!

İlginizi Çekebilir:  2018 Yılında Genç Girişimcilere Hibe Desteği
Devamını oku

Girişim

Elektrikli Otomobiller için Powerbank Üretimi

Yayınlanma tarihi

-

Elektrikli Otomobiller için Powerbank Üretimi

Gelecekte taşıtların hemen hemen hepsinin elektrikli olacağına göre, Powerbank’lerin de üretilmesi kaçınılmaz bir durumdu. Fransa merkezli EP Tender girişimi bu konuya el attı ve elektrikli otomobillerin en büyük sorunu olan menzil ve pil konusu ile ilgili çözüm sundu.

Her geçen gün otomotiv dünyasının geleceği olarak görülen elektrikli otomobiller üzerine çözümler üreten girişimler karşımıza çıkıyor. Bugün karşımıza çıkan Fransa merkezli EP Tender girişimi ise elektrikli otomobillerin en büyük sorunu olan menzil ve pil mevzusu ile ilgili çözüm üretiyor.

Oldukça sıradan bir çözüm sunan EP Tender, temelde elektrikli otomobilleri için bir nevi Powerbank üretiyor diyebiliriz. Otomobilinizin arkasına bağlayabileceğiniz içinde pil olan küçük karavanlar üreten EP Tender, bu sayede menzilinizi artırmanıza olanak sağlıyor.

Söz mevzusu pil karavanlarını kiralamayı hedefleyen EP Tender, karavan başına 37 dolarlık bir kiralama ücreti talep edecek. Otomobilinizin pili bittiğinde devreye girecek olan pil karavanları otomobiline fazladan 60 kilowatt saatlik bir pil gücü sunacak. Şimdiden gelecekteki hedeflerini planlayan EP Tender, 2024 senesinde kara geçmeyi ve 60 bin kullanıcıya erişmeyi planlıyor.

Yapılan her icat, inovasyon beraberinde bunların koruma ve tescil işlemlerini de zorunlu kılmaktadır.  İcat, inovasyon ve ürün geliştirmeleri korumak için, Patent, Marka Tescili, Tasarım Tescili ve Faydalı Model Tescili gibi işlemlere başvurulması gerekmektedir. Tabi Tescil işlemlerinden önce Marka Sorgulama veya Patent Sorgulama yapılarak uygunluk durumu araştırmalı ve deneyimli vekillerden destek alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Google’da Çalışan Eski Mühendislerin Uygulamaya Koyduğu 12 Girişim
Devamını oku

Girişim

Türkiye’nin Otomobili TOGG Hakkında Herşey

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından gerçekleştirilen proje ile 2022 yılında seri üretime başlanacak olan yerli otomobilimiz TOGG, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla birlikte Gebze’de yer alan Bilişim Vadisi’nde büyük bir törenle tanıtıldı. Törene Cumhurbaşkanı ile birlikte TOGG projesi hissedarları, Cumhurbaşkanlığı Kabine üyeleri, TOBB başkanı ve yardımcıları, iş dünyası temsilcileri, otomotiv endüstrisi, medya temsilcileri ve TOGG çalışanlarının da yer aldığı 2 bin kişilik davetli katıldı.

27 Aralık 2019 günü “Yeniliğe Yolculuk Buluşması” programında lansmanı yapılan yerli otomobilimiz TOGG, Türkiye’nin ekonomisi ve üretim stratejisi bakımından büyük bir adım olarak görülmekte. Geleneksel ve Yeni Medya’da büyük yankı uyandıran, teknolojisi ve tasarımı oldukça beğenilen TOGG’un tanıtımı canlı yayınla televizyona verilirken, sosyal medyada da #TOGG, #TürkiyeninOtomobili, #DoğumYeriİstanbul #YeniliğeYolculuk hastagleri ve görselleri ile günün en çok paylaşılan ve beğeni alan gönderisi oldu.

Yerli Otomobil TOGG’un Özellikleri

Yerli otomobilin en önemli özellikleri arasında segmentinin en uzun aks mesafesine sahip olması bulunmakta. Yeni nesil “Elektrikli Otomobil” olarak üretilen TOGG, 30 dakikanın altında hızlı şarjı ile %80 doluluk oranına ulaşabilecek kapasiteye sahip. Elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ km menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, merkeze sürekli bağlı kalarak güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek.

Yeni nesil gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketine sahip olan TOGG, 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.

Otomobilin önemli özellikleri arasında araç menziline %20’ye kadar katkı sağlayan geri kazanımlı frenleme de bulunmakta. (AA)

Yeni nesil akıllı teknolojiler ile donatılmış olan yerli otomobil, bir otomobilden daha fazlasına sahip olup kullanıcılarına adeta bir yaşam alanı sunmakta. Altyapısı sayesinde sürekli internetin içinde olacak olan TOGG, internet bağlantısı için farklı bir cihaza ihtiyaç duymayacak. Bu özelliği ile yerli otomobil, akıllı şehir alt yapısı, elektrik şebekesi, cihazlar ve tüm akıllı yapılar ile iletişim halinde olarak hayatın pek çok alanında adeta kullanıcısının yerine düşünen bir asistan görevini görecek. (AA)

Yerli otomobile “Holografik Asistan” olarak tanımlanan 3 boyutlu ve artırılmış gerçekliğe sahip yeni bir teknoloji de eklenecek. Bu özellik 2023 yılında ilk kez Türkiye’nin Otomobili’nde kullanılacak. Otomobilin diğer özellikleri arasında; sessiz, keyifli ve sıfır emisyonla temiz bir sürüş vadediyor olması da bulunmakta.

İlginizi Çekebilir:  2018 Yılında Genç Girişimcilere Hibe Desteği

Elektrikli Yerli Otomobil ile birlikte dönüşümde en çok yerini alacak olan akaryakıt istasyonları olarak görülüyor. Türkiye genelinde elektrikli şarj istasyonları altyapı çalışmaları ve istasyonlar, TOGG’un seri üretiminden önce büyük oranda tamamlanacağı öngörülmekte.

Yerli Otomobil’in Logosu ve Lale Tasarımı

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)’un logosunda yer alan “T”, “C” ve “O” harflerinin “Türkiye Cumhuriyeti Otomobili” ne gönderme yaptığı düşünülmekte. Ayrıca 27 Aralık’taki tanıtımdan önce TOGG’un resmi Twitter hesabından paylaşımı yapılan fotoğrafta otomobilin panjur kısmında yer alan “Lale” motifleri dikkat çekmişti. Tarihimizde de önemli bir yere sahip olan “Lale” motifinin Yerli Otomobil’de kullanılması daha da dikkat çekmesini sağladı.

 

Marka, Patent, Logo, Faydalı Model ve Tasarımlarınızı Efor Patent Güvencesi ile Tescilleyin. 

Devamını oku

Trending