KOSGEB Girişimcilik Kursu

0
557
kosgeb girişimcilik kursu

KOSGEB NEDİR ?

Açılımı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan ama halk arasında kısaltması ile yani KOSGEB olarak bilinen kurumdur. Eski ismiyle Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yeni ismiyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak görevini yerine getirmektedir. 1990 yılında kuruluşu tamamlanmıştır.

KOSGEB Girişimcilik Kursu

Kendi işletmesini açmak isteyen küçük girişimcilerin imdadına koşan KOSGEB devlet destekli bir teşviktir. Kalkınma ekonomisine destek için oluşturulan KOSGEB kredi ve hibe vermeden önce mutlaka bir girşimcilik kursu vermektedir. Daha sonra kursiyerler fikirlerini bir projeye döktükten sonra KOSGEB heyetinin karşısına çıkmaktadır.

Daha detaylı açıklamak gerekirse KOSGEB girişimcilik kursu ;

Bu kursa katılarak KOSGEB üzerinden faizsiz kredi alabildiğiniz gibi hibe kredilerden de yararlanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi KOSGEB kredi başvurularında, proje örnekleri arasına girmeniz için öncelikle bir sertifikaya sahip olmanız gerekiyor. Bunun için KOSGEB yılın belirli aylarında 81 ilin tamamında eş zamansız olarak, girişimcilik eğitimi sunar. Bu eğitimlere katılmak ücretsiz olup bir kaç hafta içinde kursu başarı ile geçenlere verilmektedir. Özellikle KOSGEB hibe kredilerinden yararlanmak isteyenler, kesinlikle bu kursa katılmaları ve kurs bitiminde girişimcilik sertifikası almaları zorunludur.

Girişimcilik kursları İŞKUR ve KOSGEB tarafından düzenlenir ayrıca bu kurslar ücretsiz olup, 81 ilin tamamında yapılmak zorunludur. Kendi işini kurmak isteyen her birey bu kurslara katılabilir. Genelde 18 yaş üstü olan ve TC vatandaşı olan her birey, KOSGEB girişimcilik kursu başvurusu yapabilir. Başvurular KOSGEB il müdürlüğüne şahsen olarak yapılmalıdır. KOSGEB önceden belirlediği merkezlerde bu kursun faal durumuna müdahale ederek, kursu düzenleme hakkına sahiptir. Kurs tarihleri KOSGEB resmi sitesinde duyurulur kısmında yayımlanarak vatandaşlar ile paylaşılmaktadır. Bir çok birey ise akıllarında acaba KOSGEB girişimcilik kursu kaç saat, bu kursun sonucunda kredi verilecek mi, kursa gitmeden girişimcilik sertifikası alınabilir mi? Sorularını sormakta. Bizde araştırmalarımıza göre en net bilgileri sizler ile paylaşmak istedik.

KOSGEB GİRİŞİMCİLİK KURSU BAŞVURU

KOSGEB girişimcilik kursu başvuru formu ve tarihlerine linkten ulaşabilirsiniz

KOSGEB GİRİŞİMCİLİK KURSUNA KİMLER BAŞVURABİLİR ?

En önemli 2 husustan biri 18 yaş ve üzeri olmanız gerekir. Aynı şekilde emekli olmamak gerekir. Emekli maaşı alanlar KOSGEB desteklerinden kendi adlarına yararlanamazlar. Bu şartlara uygun olan kendi işini kurmak isteyen girişimciler yaşadıkları yerde açılacak olan KOSGEB girişimcilik kurslarına başvuru yapmaları gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here