Takip Edin

Ekonomi

KOSGEB DESTEKLERİ 2019

Yayınlanma tarihi

-

KOSGEB DESTEKLERİ

2019Kendi işi olsun isteyenleri KOSGEB Destekleri 2019 yılında tekrar düzenlendi. 

KOSGEB genel olarak küçük ve orta ölçekli işletmelere kalkınmaya yardım amaçlı her yıl düzenli olarak destek veriyor. KOSGEB bu yıl desteklerini 5 ana kategoriye ayırdı.  Girişimcilik desteği, araştırma geliştirme teknolojik üretim ve yerleştirme, işletme geliştirme büyüme ve ulusallaştırma, kobi finansman destekleri, laboatuvar hizmetleri olarak 5 kategoriye ayırıyor.

KOSGEB Destekleri Hangi İşleri Destekliyor?

KOSGEB 2019 desteklenen sektörler;

1.Girişimcilik desteği

2.Araştırma, geliştirme, teknolojik üretim ve yerleştirme, 

3.İşletme geliştirme büyüme ve ulusallaştırma,

4.Kobi finansman destekleri

5. Laboatuvar Hizmetleri

Bu iş alanlarında açılacak işletmeniz için kosgeb desteklerine başvurabilirsiniz.

Şimdi KOSGEB desteği alabileceğiniz iş kolarının detayını alt başlıklarda sizler için genişleteceğiz.

1.Girişimcilik Desteği

Girişimciler 2019 yılında 2 kategori altında KOSGEB desteği alacak.

Girişimcilik Destek Programı

 • 2019 yılı girişimcilik destek programı kapsamında verilecek hibe toplamda 150 Bin TL’dir. Bu desteğin 50 Bin TL’si hibe 100 Bin TL’si kredi şeklinde olacaktır.
 • Girişimcilik destek programı kapsamında bu hibeyi alabilmeniz için 32 saatlik uygulamalı girişimcilik eğitimi alacaksınız.
 • 32 Saatlik uygulamalı girişimcilik eğitimi tamamen ücretsizdir.
 • KOSGEB eğitim duyurularına linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 • KOSGEB destekleyeceği sektörleri NACE kodu ile tek tek sıralamıştır.
 • KOSGEB tarafından destek almak için bir iş planı oluşturmanız gerekmektedir. Bu plan oldukça kapsamlı olmalıdır. Kesinlik ben iş planını yapamam diye düşünmeyin. 32 Saatlik uygulamalı girişimcilik eğitiminde yapacağınız iş planının detayları size tek tek anlatılıyor.
 • KOSGEB girişimcilik desteği hangi işleri destekliyor? Butik, otel, market, büfe, kafe vb. işleri desteklemektedir.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

Girişimciliği Geliştirme Destek Programının  amacı; İş kurabilme ve kurulan işin geliştirebilme becerileri katmadır. Ve Düzenlenen iş planlarını inceleyerek başarılı olanlara KOSGEB kredi desteği sağlanmasıdır.

İlginizi Çekebilir:  Hibe Destekleri 2018

Gişirişimciliği Geliştirme Destek Programı dahilinde verilecek kredi tutarı;

 • İleri girişimciler için 360 Bin’TL
 • Geleneksel girişimciler için 60 Bin TL

İleri girişimciler ; sanayi üretiminde teknolojiyi kullanan dijatelleşerek üretime katkı sağlayan işletmelerdir.

Geleneksel Girişimciler; Yeni işletme açanlar olarak sınırlandırmaktadırlar.

2.Endüstriyel Destekleme Programı

Bu programın kapsamında üretimde artış ve kaliteli üretim ön plana çıkıyor. Aynı zamanda gelişen teknolojiyle birlikte üretim maliyetlerinin azaltacak fikirlere KOSGEB desteği verilecek.

 • Endüstriyel Destek Programı İçin 818 Bin TL
 • Yüzde 75’varan oranlarda kira, yazılım, personel gideri, makine ve teçhizat tasarlanması vb. alanlarda destek verilecek.
 • Endüstriyel Destek Programından işletmeler en 1 kere faydalanacaklardır.

3.Stratejik Ürün Destekleme Programı

Stratejik ürün destekleme programının amaçları cari açığı azaltmak, kobilerin kendilerine güvenmesini sağlamak, ithalat potansiyeli olan ürünleri yerli ve milli duruma getirmek ve teknolojiyi yaymak olarak sıralanabilir.

 • Stratejik Ürün Destekleme Programı İçin; 5.000.000 TL’dir.
 • KOSGEB destek şartlarına göre projenin tamamlanması amacıyla 3 (36 ay) süre verilmektedir.

4.Kobi Finansman Destekleri

Kobi finansman destekleri 2 kategori altında toplanmaktadır bu kategoriler aşağıda sıralanmaktadır;

 • Kredi Faiz Desteği: Küçük ve orta ölçekli işletmeler için; 300 Bin TL
 • Gelişen İşletmeler Pazarı Kobi Destek Programı için; 500 Bin TL

5.İşletme Geliştirme Büyüme ve Ulusallaştırma

İşletme geliştirme büyüme ve ulusallaştırma programı adından da anlayacağınız gibi tamamen işletmelerin geleceğini düşünerek tasarlanmıştır. Ve 8 kategoride toplanmaktadır bu kategoriler aşağıda sıralanmaktadır;

 • İş Geliştirme Destek Programı için 290 Bin TL
 • KOBİGEL Kobi Destekleme ve Geliştirme Programı İçin; Hibe 300 Bin TL Kredi 700 Bin TL
 • Genel Destek Programı; Bu dalda 2019 yılında başvuru kabul edilememektedir.
 • İşbirliği Güç Birliği Destek Programı; 1.500.000 TL
 • Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destekleme Programı; 60 Bin ABD Doları
 • Kobi Destek Programı; Bu dalda 2019 yılında başvuru kabul edilmeyecektir.
 • Tematik Proje Destek Programı; Bu dalda 2019 yılında başvuru kabul edilmeyecektir.
 • TEKNOPAZAR teknolojik ürün tanıtım ve pazarlama destek programı; 150 Bin TL
İlginizi Çekebilir:  KOSGEB Girişimcilik Kursu

 

Ekonomi

2019 Yılında Asgari Ücret

Yayınlanma tarihi

-

2019 asgari ücret zaamı

2019 Yılında Asgari Ücret İçin Yapılan Zam Açıklandı

Hükümet, işçi ve işveren arasında kıran kırana geçecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayında 2019 asgari ücreti belirleyerek kamuoyuna duyuracak. Milyonlarca işçinin Ocak 2019 ayı asgari ücretin ne kadar olacağı merak edilirken, 2019 asgari ücret için ilk fiyat açıklaması da geldi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Aralık ayındaki pazarlık 2.000 TL üzerinden başlasın.” dedi. DİSK ise asgari ücretin 2800 TL olmasını istiyor. Peki 2019 asgari ücret ne kadar oldu?

Hükümet, işçi ve işveren arasında kıran kırana geçecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayında 2019 asgari ücreti belirleyerek kamuoyuna duyuracak. Milyonlarca işçinin Ocak 2019 ayı asgari ücretin ne kadar olacağı merak edilirken, 2019 asgari ücret için ilk fiyat açıklaması da geldi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Aralık ayındaki pazarlık 2.000 TL üzerinden başlasın.” dedi. Asgari ücreti belirlemek için toplana Asgari Ücet Tespit Komisyonu 2019 asgari ücret fiyatını açıkladı.

Asgari Ücret Belli Oldu

Asgari ücret 2019 zammını belirlemek üzere hükümet, işveren ve işçi temsilcileriyle oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, son toplantısını yaptı ve asgari ücret belli oldu. Buna göre, 2019 asgari ücret 2.020 TL oldu.

“Bu ücret kabul edilebilir bir ücret”
Asgari ücret Tespit Komisyonu yaptığı son toplantının ardından 2019 yılı asgari ücreti 2020 TL olarak açıkladı. Yeni asgari ücret rakamlarına ilişkin konuşan TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, “Bu ücret kabul edilebilir bir ücret. Yüzde 80’lik kesimi mutlu ettiğimize inanıyorum ” dedi.

2019 asgari geçim indirimi-AGİ ne kadar olacak? AGİ hesaplama

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü toplantısını da yapmıştı. İşçi ve işveren arasındaki pazarlıkların başlaması bakımından belirleyici olan, bir işçinin asgari geçim tutarının Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) bu toplantıda komisyonla paylaşmıştı.

İlginizi Çekebilir:  Patent Başvurusu Nasıl Yapılır ? 

TÜİK’den Son Dakika Asgari Ücret Teklifi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), asgari ücrette pazarlıklara başlanması bakımından belirleyici olan bir işçinin asgari geçim tutarını “ağır” statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, “orta” statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, “hafif” statüdeki işlerde bin 841 lira 40 kuruş olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaştı.

Emekliler 2019’da ne kadar zam alacak? (memur SSK Bağk-Kur)

Milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren 2019 asgari ücret tutarının ne kadar olacağı daha şimdiden merak ediliyor. Aralık ayında hükümeti temsil eden heyet başkanlığında işçi ve işveren temsilcilerinin bir araya gelerek ortak bir noktada buluşarak ortaya 2019’un yeni asgari ücret tutarı çıkacak. Yerel seçimlerin de olacak olması asgari ücretin makul seviyede olmasına etki edebilir. Peki asgari ücret 2019 ne kadar olacak? İşçi kesimi 2019 asgari ücretin ne kadar olmasını istiyor? Asgari ücret ne kadar oldu?

DİSK Asgari Ücret 2 Bin 800 TL Olsun

DİSK düzenlediği basın toplantısıyla 2019 yılı asgari ücrettaleplerini 2 bin 800 lira olarak açıkladı. CHP ise TBMM’ye verdiği kanun teklifinde asgari ücretin 2 bin 200 lira olmasını talep etti.

TÜRK-İŞ’den Asgari Ücret Teklifi

Türkiye 2019 asgari ücretin ne kadar olacağını merak ediyor. Milyonlarca işçi asgari ücretten maaşlarını alıyor. Geçinmekte zorlanan milyonlarca işçi 2019’da asgari ücretin masul seviyede olmasını bekliyor. 2019 Mart ayında mahalli yerel seçimlerin de olacak olması milyonlarca asgari ücretliyi bir nebze olsun sevindiriyor. Zira seçim öncesi siyasi partilerin asgari ücret konusunda vaatlerde bulunmaları bekleniyor. Onun için 2019 asgari ücret ne kadar olacak şimdiden merak edilmebe başlanırken 2019 asgari ücretin ne kadar olması gerektiği konusunda işçi kesimin temsilcisi konumunda olan Türk-İş’ten de asgari ücrete ilişkin önemli bir açıklama geldi.

İlginizi Çekebilir:  İşletmeler İçin Sosyal Medya Kullanımı

Devamını oku

Ekonomi

KOSGEB Girişimcilik Kursu

Yayınlanma tarihi

-

kosgeb girişimcilik kursu

KOSGEB NEDİR ?

Açılımı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan ama halk arasında kısaltması ile yani KOSGEB olarak bilinen kurumdur. Eski ismiyle Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yeni ismiyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak görevini yerine getirmektedir. 1990 yılında kuruluşu tamamlanmıştır.

KOSGEB Girişimcilik Kursu

Kendi işletmesini açmak isteyen küçük girişimcilerin imdadına koşan KOSGEB devlet destekli bir teşviktir. Kalkınma ekonomisine destek için oluşturulan KOSGEB kredi ve hibe vermeden önce mutlaka bir girşimcilik kursu vermektedir. Daha sonra kursiyerler fikirlerini bir projeye döktükten sonra KOSGEB heyetinin karşısına çıkmaktadır.

Daha detaylı açıklamak gerekirse KOSGEB girişimcilik kursu ;

Bu kursa katılarak KOSGEB üzerinden faizsiz kredi alabildiğiniz gibi hibe kredilerden de yararlanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi KOSGEB kredi başvurularında, proje örnekleri arasına girmeniz için öncelikle bir sertifikaya sahip olmanız gerekiyor. Bunun için KOSGEB yılın belirli aylarında 81 ilin tamamında eş zamansız olarak, girişimcilik eğitimi sunar. Bu eğitimlere katılmak ücretsiz olup bir kaç hafta içinde kursu başarı ile geçenlere verilmektedir. Özellikle KOSGEB hibe kredilerinden yararlanmak isteyenler, kesinlikle bu kursa katılmaları ve kurs bitiminde girişimcilik sertifikası almaları zorunludur.

Girişimcilik kursları İŞKUR ve KOSGEB tarafından düzenlenir ayrıca bu kurslar ücretsiz olup, 81 ilin tamamında yapılmak zorunludur. Kendi işini kurmak isteyen her birey bu kurslara katılabilir. Genelde 18 yaş üstü olan ve TC vatandaşı olan her birey, KOSGEB girişimcilik kursu başvurusu yapabilir. Başvurular KOSGEB il müdürlüğüne şahsen olarak yapılmalıdır. KOSGEB önceden belirlediği merkezlerde bu kursun faal durumuna müdahale ederek, kursu düzenleme hakkına sahiptir. Kurs tarihleri KOSGEB resmi sitesinde duyurulur kısmında yayımlanarak vatandaşlar ile paylaşılmaktadır. Bir çok birey ise akıllarında acaba KOSGEB girişimcilik kursu kaç saat, bu kursun sonucunda kredi verilecek mi, kursa gitmeden girişimcilik sertifikası alınabilir mi? Sorularını sormakta. Bizde araştırmalarımıza göre en net bilgileri sizler ile paylaşmak istedik.

İlginizi Çekebilir:  Özgün Marka İsmi Bulmanın 3 Yolu

KOSGEB GİRİŞİMCİLİK KURSU BAŞVURU

KOSGEB girişimcilik kursu başvuru formu ve tarihlerine linkten ulaşabilirsiniz

KOSGEB GİRİŞİMCİLİK KURSUNA KİMLER BAŞVURABİLİR ?

En önemli 2 husustan biri 18 yaş ve üzeri olmanız gerekir. Aynı şekilde emekli olmamak gerekir. Emekli maaşı alanlar KOSGEB desteklerinden kendi adlarına yararlanamazlar. Bu şartlara uygun olan kendi işini kurmak isteyen girişimciler yaşadıkları yerde açılacak olan KOSGEB girişimcilik kurslarına başvuru yapmaları gerekmektedir.

Devamını oku

Ekonomi

Hibe Destekleri 2018

Yayınlanma tarihi

-

2018 Hibe Destekleri

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’dan gençlere hibe desteği yapılacak. 2018 yılı hibe destekleri alacak genç çiftlerin yarın açıklanacağını belirterek “ Bu yıl 16 bin 733 genç çiftçimize 503 milyon lira hibe vereceğiz” dedi.

Fakıbaba, yazılı açıklamasında, genç çiftçilere 30’ar bin lira hibe verilmesini öngören genç çiftçi projelerinin desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak sözlerine 2018 yılında da genç çiftçiler için hibe desteklerine devam edildiğini söyledi.

Genç Çiftçi hibe desteklerine başvuranlar illerde vali veya vali yardımcısı başkanlığında kurulan “İl Proje Değerlendirme Komisyonları” tarafından sonuçlandırıldığını ifade eden Fakıbaba, yarından başlamak üzere 23-29 Mayıs 2018 tarihlerinde asil listelerin ilan edileceğini bildirdi.

Fakıbaba, “Bu kapsamda Genç Çiftçi Projesi 2018 uygulama yılında yaklaşık 16 bin 733 genç çiftçimize hibe desteği vereceğiz. Proje uygulamaya hak kazanan genç çiftçiler, 30 Mayıs-5 Haziran 2018 tarihlerinde sözleşmelerini imzalayacak. İş yapımı için ise 6 Haziran 2018’den itibaren mahallinde uygulamaya başlanacak. Projeler, uygulamanın her aşamasında Bakanlığımızın ilgili birimleri tarafından takip ve kontrol edilecek.” İfadelerini kullandı.

Projelerin %75 i Hayvancılık Alanında

Fakı Baba 2018 yılı genelinde genç çiftçilere bağ ve diğer üzümsü bitkilerden bahçe tesisi, mantar, büyükbaş,küçük baş hayvancılık, serbest sistem yumurta tavuuğ,ipek böceği,tıbbi ve aromatik bitki, örtü altı sebze,süs bitkisi, coğrafi işaretli ürün yetiştiricilikleri alanlarında hibe desteği verceklerini özellikle vurguladı.

Fakıbaba, “Toplam projelerin yüzde 75’ine tekabül eden 12 bin 605 proje, hayvancılık projelerinden oluşuyor. Büyükbaş (sığır ve manda) ve küçükbaş (koyun ve keçi) yetiştiriciliği için verilecek hayvanlar, geçen yıllarda olduğu gibi genç çiftçilere yine TİGEM tarafından temin ve teslim edilecek. Genç çiftçilerin bazı projelerde temin sorunu yaşamaması için çalışmalarımızı, TİGEM’in yanı sıra Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ile koordineli bir şekilde yürüteceğiz.” ifadelerine yer verdi. Ayrıca Fakı Baba 218 yılında, “çok yıllık yem bitkisi üretimi” ve “arı sütü ve ana arı yetiştiriciliği”nede proje içerisinde yer verilerceğini vurguladı.

İlginizi Çekebilir:  2019 Yılında Asgari Ücret

Fakıbaba, 2016 ve 2017 yıllarında yaklaşık 31 bin genç çiftçiye, proje karşılığı 933 milyon liralık hibe verdiklerini anımsatarak, “Bu yıl da 16 bin 733 genç çiftçimize 503 milyon lira hibe vereceğiz. Bu hibeler, kırsal kalkınma kapsamındaki desteklerimizin sadece bir parçası. Bu destekteki amacımız, hem tarımsal nüfusu gençleştirmek hem de kırsal kalkınmanın gençlerle beraber daha dinamik ve kalıcı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak. Çünkü ülkemizin kalkınmasının, kırsalı kalkındırmadan geçtiğine inanıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Devamını oku

Trending