Kişisel Markalaşma

0
775
Kişisel Markalaşma

Kişisel Markalaşma

İş kurma süreci kolay bir süreç değildir. Kişisel markalaşma disiplin, sıkı çalışma ve sonsuz öğrenme isteğiyle gelir. En etkili kişisel markalar bu yedi temel unsur etrafında inşa edilmiştir:

1.Özgünlük

Özgünlük zorlanamaz. Özellikle küçük işletmelerde başarıya giden yol orjinallikten geçer. İşinizi yaparken kendiniz gibi olun önemli olan kendi içinizde yatan özgün yanınızı keşfetmeniz ve bunu ortaya çıkarmanızdır. Yapacağınız işleri kendinize göre yorumlayın. Kitlenize gerçekten yardımcı olmaya çalışın. Kişisel markanızı ve işinizi büyütmeyi ümit ediyorsanız, orijinallik, özgünlük gereklidir.

2.Tutarlı Görüntü Sergileyin

Kişisel markanızı büyütmek, bir dizi pazarlama kanalı ve sosyal ağdaki varlığınızı aşamalı olarak genişletecektir. Sosyal profillerinizi oluştururken ve optimize ederken, kişisel markanızı nasıl sunduğunuz konusunda tutarlılığı korumalısınız.

Tutarlı bir görüntü karışıklığı önlemeye yardımcı olabilir. Bunu, aşağıdaki unsur ile başarabilirsiniz:

Sürekli kullandığınız marka adınız etrafında tasarlanmış bir logo;
Tüm kanallarda aynı profil resmi;
Sosyal kanallarda kullanılan tutarlı arka plan / kapak görüntüleri;
Medyada ve sosyal tanıtımda kullanılan belirli renk şemaları; ve
Aynı kıyafet veya elbise stili (Steve Jobs ve Mark Zuckerberg’i düşünün).
Sosyal medyada nasıl iletişim kurduğunuz ve kullandığınız dil konusunda tutarlı olmanız gerektiğini unutmayın.  Tutarlı bir kişilik,  markanızı nasıl paketlediğiniz ve sunduğunuzun bir parçasıdır.

3.Hikayeniz

Hikayeniz kişisel markanızın güçlü bir bileşeni olabilir. Herkes iyi bir hikayeyi sever; Geleneksel pazarlamada hikaye anlatımının bu kadar etkili olmasının nedenlerinden biridir . Duygusal ve insani bir bağ oluşturur. Harika bir hikaye, insanlara kim olduğunuzu, neye katlandığınızı ve bugün bulunduğunuz yere nasıl geldiğinizi söyler. Bu hiçbir şeyden büyüklüğe yolculuğunuzdur.

4.Uzmanlık

Marka tanıtımlarınız ve değer önerileriniz, kullanıcıların dikkat etmeye başlamasına neden olacak, ancak sizi takip etmelerini ve etkileşimde bulunmalarını sağlayacak uzmanlığınızdır.  Markanıza dikkat çekmek için uzmanlık alanınızı içerik pazarlaması, kamuya açık konuşma, röportajlar ve doğrudan katılım yoluyla sergileyebilirsiniz.

Kendinizi uzman olarak konumlandırın:

Bir blog geliştirmek ve sürekli olarak yüksek değerli, içerikler oluşturmak;
İlgili yetkili web sitelerine konuk olmak;
Quora veya Reddit gibi sosyal sitelerde soruları yanıtlama ;
Facebook ve LinkedIn içindeki sosyal kanal ve gruplarla ilgili tartışmalara katılmak; ve
İşinizle alakalı yetkili kişilerden yorum alın. Bu birlikte çalıştığınız iş arkadaşlarınız olabilir vs.

5.Görünürlülük

Bir kişisel markanın büyümesi için bir kitleye görünür olması gerekir. Bu, kendinizi aktif olarak tanıtmanız ve kişisel markanızı web’de pazarlamanız gerektiği anlamına gelir . Uzmanlık alanınızı paylaşmak için yukarıda verilen ipuçlarından birçoğu, markanızın görünürlüğünü artırmaya da katkıda bulunacaktır. Anahtar ipucu aktif olmak ve tutarlı kalmaktır. İçerik pazarlaması, sosyal katılım, röportajlar ve topluluk katılımı yoluyla sürekli ve organik ilgi toplayabilirsiniz.

6.Değer Önerisi

Kişisel bir marka oluşturmanın önemli bir bileşeni, kitlenize neler sunacağınızı bilmektir. Onlara, zamanları ve ilgileri karşılığında tam olarak ne veriyorsunuz? İsterseniz hizmeti isterseniz bir ürün satmayı planlıyor olun, bunu açıkça kitlenize iletebilmeniz gerekir.

7.Bağlantılar

Bağlantılar kişisel markanızı oluşturmanın önemli bir parçasıdır. Bağlantılarınız yalnızca sizi başkalarına tanıtmaya ve ağınızı genişletmeye yardımcı olmayacak, doğrudan karakterinize hitap eden artan bir referans listesi sağlayacaktır.

Sizlerinde kişisel markalaşma konusunu hakkında iletmek istedikleriniz varsa yorum bölümüne bekleriz ! 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here