Kemik Hasarına Alternatif Tedavi: Kendiliğinden Oluşan Yapay Doku İskeleleri

0
682

Kemik Hasarına Alternatif Tedavi | Texas A&M Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nden Profesör Melissa A. Grunlan ve ekibi, kraniyomaksillofasiyal (CMF) kemik hasarı tedavisi için kendiliğinden oturan yapay doku SMP iskeleleri geliştirdiler.

CMF kemik hasarları travma, tümör rezeksiyonu, cerrahi prosedürler ve doğuştan gelen durumlardan kaynaklanmaktadır. CMF kemik hasarları tedavisinde düzensiz geometrik kemik hasarlarını iyileştirmek zordur. Mevcut tedavi yöntemleri, yeterli kemik-gref teması sağlayamamakta ve CMF kemik hasarlarını onaramamaktadırlar. Bu yüzden düzensiz geometrik kemik hasarları tam olarak iyileşmemektedir.

Kemik Hasarı Tedavisi için Kendiliğinden Oluşan Yapay Doku İskeleleri

Amerika, Texas A&m Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği tarafından geliştirilen yeni yöntem ile hasarlı olan kemik dokusunu iyileştirmek amaçlanmaktadır.

Yapay doku iskeleleri, kemikte hasara yol açan hücresel süreçleri desteklemek için geçici bir matris görevi gören gerekli bir bileşendir. Profesör Melissa A. Grunlan ve meslektaşları, biyolojik olarak parçalanabilir, şekil hafızalı polimerlere (SMP’ler) dayanan “kendi kendine oturan” iskeleler geliştirdiler. Bu iskeleler, eksojen hücrelerin veya büyüme faktörlerinin yokluğunda kullanıma sahip “hazır” cerrahi ürünler olarak tasarlanmıştır.

Hasarlı kemiğe yerleştirilen yumuşak iskele, kendi kendine genişlemekte ve hasarlı kemiğin geometrisine uygun bir şekil almaktadır. Kemiğe yerleştirilen iskelenin sıcaklığı şeklini aldıkça soğumakta ve sertleşmektedir. Böylece hasarlı kemikte son şeklini alarak sabitleşerek tedaviyi başarılı bir şekilde sonuçlandırmaktadır. Ayrıca iskele, kemik hasarına daha iyi uyması için kendiliğinden oturmadan önce dışarıdan müdahale ile kırpılıp, şekil verilebilmektedir.

Biyolojik olarak parçalanabilen SMP iskeleler kolaylıkla üretilmektedir.

Gelişmeler

CMF kusurlarını iyileştirme potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için Profesör Grunlan ve çalışma arkadaşları, kendiliğinden oturan SMP iskelelerinin belirli özelliklerini iyileştirmek için çalışmaya devam etmektedirler. Yaptıkları çalışmalar; iskele sertliği, biyolojik bozulma hızı, biyoaktivite, osteoindüktivite ve salin banyosu sıcaklığını içermektedir. SMP yapı iskeletlerinin sertliğini artırmak, kemik kusurunun iyileşmesinin erken aşamalarında yapısal desteği olacaktır. Ek olarak, biyolojik bozulma oranının arttırılması, kemik dokusuyla entegrasyonun yanı sıra neotissue infiltrasyonunu kolaylaştırarak rejenerasyonu da teşvik etmesi beklenmektedir. Son olarak, yapı iskelesini kusurlara bastırarak geçirilebilir hale getirmek için gereken sıcaklığın düşürülmesi, özellikle uzun çalışma sürelerine ihtiyaç duyulduğunda doku güvenliğini artıracaktır.

İnovasyonlar | Tüm İnovasyon haberleri için bizi takip edebilir, icat ve buluşlarınız için patent alabilirsiniz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here