Kariyerinizde Zirveye Ulaşmak İçin 6 Teknik

0
659
Google Mühendisleri Girişimcileri

Kendine inanmıyorsan, başkaları yeteneklerine nasıl inanacak?

 

Güçlü bir benlik duygusu, iş yerinde pürüzsüz ve doğal bir şekilde ilerlemenizi sağlar. Ancak, özgüven herkese doğal olarak gelmez. Öz-sahiplik duygusuna sahip olmak, benlik saygısı sorunları ya da ilham eksikliği ile mücadele eden birçok kişi için zor olabilir. Mutlu bir şekilde, kariyer yapmak için özgüveninizi artırmanın, bazı kolay ve erişilebilir yollar vardır. Bu altı teknikten birini deneyin:

1. Belirli Hedeflere Sahip Olun

 

Kariyerinizden ne istiyorsunuz? Kariyer hedeflerinizin bir listesini yapmak için zaman ayırın ve bunları mümkün olduğunca ayrıntılı hale getirin. Örneğin, “daha fazla para kazanma” gibi belirsiz bir hedef yerine, “önümüzdeki çeyrekte satışları yüzde 25 oranında artırmak” gibi daha hedefli bir hedefiniz olabilir.
Belirli hedeflere ulaşarak, kendiniz için güçlü bir ilham kaynağı ve motivasyon kaynağı yaratabilirsiniz . Ayrıca, bu hedefi daha erişilebilir kılabilen mini hedefler veya kilometre taşları oluşturabileceksiniz. Belli bir odaklanma ile, güçlü bir yön duygusuyla işinize kendinizi adayabileceksiniz. Bu özel hedefleri ve kilometre taşlarını elde ettiğinizde, özgüveninizin geliştiğini fark edeceksiniz.

2. Zaten Kariyerinizin Zirvesinde Olduğunuzu Hissedin

 

Bir dakikalığına, zaten kariyerin zirvesine ulaştığına iddia et. Kendinizi son derece başarılı olarak görselleştirin. Ne giyersiniz, kiminle iletişim kurarsınız ve ne yapacaksanız?
Şimdi, bu egzersizi bir adım daha ileriye götürmek için, şu anda kariyerinizin zirvesini yaşadığınızı söyleyin. Kendinize bu başarıya ulaşmışsınız gibi davranmaya çalışın. İster inanın ister inanmayın, bu”bunu yapmanıza neden olacak kadar sahte” zihniyet kariyer ve özgüven artışı olarak son derece etkili olabilir. Çoğu zaman, aydana yansıttığınız bu kişilik size yol gösterebilir. Kesinlikle deneyin.

 

3. Her Zaman Bir Rutnin Olsun

 

İş dünyasındaki en başarılı ve kendine güvenen insanlardan bazıları ortak bir şeye sahiptir: bir rutin. Örneğin, e-postalarınızı kontrol edebilmeniz veya işe gitmeden önce günlük görevleri gerçekleştirebilmeniz için erken uyanmanız gibi.
Böyle bir rutini kurarak, kendinize saygı gösterir ve zamanınızın değerli olduğunu kabul edersiniz. Bir rutin, daha merkezlenmiş ve sakin hissetmenize yardımcı olabilir ve bu, üretkenliğiniz ve özgüveniniz üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilir.

4. Mükemmelliğe Değil İlerlemeye Odaklanın

 

İster inanın ister inanmayın, özgüven mükemmellik elde etmek değildir. Mükemmel olmaya çalışmak özsaygınızı büyük ölçüde azaltabilir.
Mükemmel olmaya çalışmak yerine, olabileceğiniz en iyi olmaya odaklanın. Kendinizi yenmek yerine bir hata yaparsanız (ve yapacaksınız), deneyimlerden nasıl öğrenebileceğinize odaklanmaya çalışın. Bu, kariyer yolunuza daha güçlü ve daha bilinçli bir şekilde devam etmenizi sağlayacaktır. Kendinizi şefkatli ve organik olarak büyümek için zaman ayırın, sıkıntıların üstesinden gelme yeteneğinizi görmeniz bir çalışan veya bir birey olarak daha güçlü bir şekilde büyümenizi sağlayacaktır. Bu, kendinize özgü bir özgüven ve öz-değer yaratır.

5. Kendinizden Ödün Vermeyin

 

İş dünyasına girebilmek için acımasız olmanız gerektiği yaygın bir yanlış anlamadır. Ancak, gerçekten, şirket merdiveni üzerinde ilerlemek için başkalarına tırmanırsanız, size yardım etmekten ziyade zarar verme olasılığı daha yüksektir. Yanan köprüler, kendiniz hakkında iyi hissetmenize neden olmaz.

6. Bir Hobi Edin

 

İşyerinin dışında pek çok ilgi alanlarına sahip olduğuna çok inanıyorum.
Zihninizi genişletmeye ve stresi azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda işinize yenilenmiş bir bilinç duygusuyla yaklaşmanıza da izin verir. Etkili bir çalışansan, emin bir çalışansındır. Kendiniz ve öz saygınıza bir iyilik yapın: bir hobi edin!

 

Soru :

 

Kariyer öz güvenini artırmak için yukarıdaki maddelerden hangisi daha çok yapılabilir senin için ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here