Juicero Marka Hikayesi

0
656
Juicero Marka Hikayesi

Bu marka hikayesi, 2013 yılında taze meyve ve sebze suyu üretme amacı ile yola çıkan 118,5 Milyon Dolar’ dan fazla sermaye yatırım fonu toplayan ve nihai ürün çıkmasının ardından iki yıl geçmeden faaliyetlerini durdurduğunu açıklayan Juicero’ nun hikayesi.

İçinde bulunduğumuz dönem, sağlıklı beslenme bilincinin yükseldiği buna bağlı olarak da tüketici ilgisinin bu yöne kaydığı bir dönem. Sağlıklı yaşam, beslenme ve spor gibi çevresinde konumlanmış birçok alanı da etkileyen bu trend, farklı girişimlerin doğmasını beraberinde getirmiştir. Dünya genelinde 150 Milyondan fazla kullanıcıya sahip olan MyFitnessPal spor ve beslenme alanında verilebilecek başarılı örneklerden biri.

 

Juicero Marka Hikayesi

 

Biz dönelim Juicero markasının hikayesine, aslında bulunmak istediği alan ve vizyonu ile müşteri ihtiyaçlarından yola çıkmış gibi bir imaj sergilediler. Öyle ki, marka, makine temizleme, sebze-meyve yıkama ya da kesme gibi birçok kişinin zahmetli bulduğu işlemlerin ortaya çıkardıkları ürün ile problem olmaktan çıkacağını öngörüyordu. Ürünleri(Çalışma mantığını izleyebilirsiniz), organik beslenme konusunda hassas olan ve zaman konusunda sıkıntıya yaşayan tüketiciler için oldukça ümit vaat ediyordu.

Krizin yaklaşıyordu çünkü ürettikleri meyve suyu,sebze sularını bir türlü piyasaya çıkarmamışlardı. Juicero kurucusu olan Doug Evans, özel kapsül çantalarda oluşturdukları ürünleri sıkması için tasarladıkları sıkma makinesinin dizaynına kafayı o kadar takmıştı ki müşteri problemiyle çıkılan yolda hedef şaşmıştı. Maliyet ve müşteri beklentilerinden uzak kusursuz tasarımı arayan Doug Evans üretim amacıyla topladığı fonun tamamına yakınını tasarım sürecinde eriterek sonun başlangıcını yaratmıştır.

 

Juicero Marka Hikayesi

 

Bitmek bilmeyen tasarım sürecinin ardından nihayet ürünü ortaya çıkaran Juicero, bu sefer ikinci hatayı da gecikmeden yapmış ve 699$ gibi kullanıcının bir meyve suyu sıkacağı için vermek isteyeceği fiyat düzeyinin çok üzerinde kendini konumlandırmıştır. Buna ek olarak cihaz ile sıkılacak meyve-sebze kapsüllerinde de haftalık 8$ gibi bir ücret ile veriliyor oluşu ürün henüz emin olmayan kullanıcıyı daha da üründen uzaklaştırmıştır.
Ve son darbe, Bloomberg’ in yayınladığı sizlerin de aşağıda göreceğiniz video ile tüketicilerin herhangi bir cihaza ihtiyaç duymadan da meyve-sebze kapsüllerini sıkabileceği ortaya çıkmıştır. Üst sınıf bir ürün olarak imaj çalışması yapan Juicero bu haber ile dönüşü olmayan bir yola girmiştir. İlk olarak kapsüllerin verimli sıkılabilmesi için cihaza mutlaka ihtiyaç olduğu açıklamasını yapmış fakat başarılı olamayınca, sıkma cihazı fiyatını 200$’a kadar indirmiştir.

Ve kaçınılmaz son 1 Eylül 2017’de kendi internet sitelerinde yayınladıkları yazı ile yaşanmıştır. Dünyanın en şık ürününü dahi yapsanız kullanacak kişileri ürünü piyasaya çıkarmadan önce bulamadıktan sonra başarısızlık kaçınılmazdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here