İşletmeler İçin Sosyal Medya Kullanımı

0
861
İşletmeler İçin Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medyada müşteri ilişkilerinizi geliştirmenin yollarını mı arıyorsunuz ?

Sosyal medyayı konusunda deneyiminizin varsa, kullanıcıların ilgisini çekmenin kolay bir iş olmadığını bilirsiniz. İnsanlar  markalarını, şirketlerini ve hatta kendilerini sosyal medyada tanıtırken ortaya koydukları en büyük hata, basitçe bir paylaşımın yeterli olduğunu düşünmektir.Ancak, bu şekilde sosyal medya yönetiminden olabildiğince uzak durun. Bir Facebook, Instagram veya Twitter hesabını yönetmek, aynı anda sayfanıza yeni kullanıcılar çekerken mevcut kitlenizi büyülemeye devam etmenin yollarını stratejilere ayırmak anlamına gelir.İşletmeniz için bir sosyal medya yönetimi aynı zamanda tam zamanlı çalıştığınız bir işteki çabanızın aynısını beklemektedir.

Sosyal medyaya katılımınızı arttırmanın ve sayfalarınızı izlemeye değer bir hedef haline getirmenin 8 yolu.

1)Her Zaman Aktif Olmalısınız

Takip ediliyor olmanın ilk kuralı sürekli olarak alakalı içerik oluşturmak ve yayınlamaktır. Bunu yapmak için, hangi içeriğin hedef kitlenize ilgi gösterdiğini bulmanız gerekir. Birçok marka, rakiplerini ve alanlarındaki diğer insanları incelemenin ne kadar önemli olduğunu tam olarak anlamıyor. Yani tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok. Şu anda insanların dikkatini çeken trendleri araştırın ve bunlardan faydalanın.

2) Cesur Ol

Sayfalarınız farkedilmesini istiyorsanız kalabalıktan sıyrılmanız gerekir. Rakiplerinizi takip edip onlardan farklı paylaşımlar yaparak bunu mümkün hale getirebilirsiniz.

Kullanıcılar o kadar çok marka ve sayfayı takip eder ki bir süre sonra hepsi bir araya gelmeye başlar. Bir marka olarak, kendinizi her zaman diğer kişilerin yaptıklarından ayırmanın yollarını bulmak sizin işiniz olduğunu bilin.

Örneğin, videonun üstünde ve altında büyük metin bulunan sosyal medyadaki kısa videolar oldukça popüler hale geldi. Yabancı bir sosyal medya fenomeninden örnek vermek gerekirse Gary Vaynerchuk’ın videolarını ön plana çıkarmak için yaptığı bir şey videolarına kırmızı bir ilerleme çubuğu eklemek . Bu küçük bir ayrıntı gibi görünebilir, ancak videolarını rekabetten ayırır.

3)Kitlenizi Tanıyın

Sosyal medyada sayfanızdaki kişilerle bağlantı kurmanın harika bir yolu bir sohbet oluşturmaktır.Pek çok insan “sohbet oluşturmanın” resim gönderme ve ardından yorumlara genel, prova edilmiş cevaplarla yanıt verme anlamına geldiğine inanmaktadır. Bununla birlikte, bu tutum sizi orada başarılı olmak için mücadele eden insanlara götürebilir.

Sosyal medyada işletmenizle ilgili hedefinizi  artırmak için, ilgilenmeniz gerekir. Bu, hikayelerinizde belirli insanları çağırmak veya en ilgili takipçilerinize teşekkür etmek veya hatta ödüllendirmek için yollar bulmak anlamına gelir. Ve, cevaplayacak yada bu anlattıklarımız yapacak zamanınız yoksa, sizin için yapacak birini kiralayın. Evet, bu önemli.

4)Kampanya ve Promosyonlar Yürütün

Günümüzde, en viral değerli sayfalar bile büyümeye devam etmek için para harcamak zorunda.

En popüler veya en ilgi çekici paylaşımlarınızın arkasında reklam kampanyaları yayınlamak, ivmeyi sürdürmek ve markanızı oluşturmaya devam etmek için harika bir yol olabilir. Hangi yayınların hedef kitlenize en çok yaklaştığını öğrendikten sonra, sayfanızı takip etmek istediğiniz türde kişileri çekebilmeniz için onları yeni izleyicilere sunun.

5)Sosyal Medya Hesaplarınıza Karakterize Edin

Marka bilinci anahtardır. Marka farkındalığı ve kaliteli bir içerik stratejiniz yok ise hedef kitlenize erişmeniz imakansız hale gelir. En iyi sosyal medya sayfalarının bir kişiliği vardır. İster etkileyici olun, ister büyük bir marka olun, işiniz insanların dinlemek istediği bir marka sesi geliştirmek.

Kendinize bazı sorular sorun: Bu sorular hangi sektörde insanları etkilemek istiyorsunuz ? Ne tür içerikler yayınlamalısınız ? Hedef kitlenizin sizinle iletişime geçmesini nasıl sağlayabilirsiniz ? Hedef oluşturmak oldukça zorlu bir sreçtir. Ancak, verileri ve deneme yanılma yöntemini kullanarak, zaman içinde en çok hangi içeriğin yanıldığını öğreneceksiniz.

6) Doğru Gönderim Saatlerini Seçin

Sosyal medyada büyüme ve bağlılığın en küçümseyen yönlerinden biri zamanlamadır.

Farklı kaynaklar, en uygun gönderme süreleri hakkında size farklı bilgiler verecektir. Bazıları çalışma saatlerinden sonra göndermeniz gerektiğini söylüyor – ancak hepimiz insanların telefonlarını çalışma sırasında kontrol ettiğini biliyoruz. Diğerleri mesai saatleri içerisinde gönderim yapmanız gerektiğini söylüyor – ama sonra yine insanlar çalışmalı.

Gerçek şu ki, “ne zaman” yazmanız gerektiği tamamen izleyicinize bağlıdır.

16 yaşındaki oyuncuları tutmaya mı çalışıyorsun? O zaman büyük olasılıkla okul saatlerinden sonra posta gönderin, çünkü lise telefonlarını kullanan çocuklar hakkında biraz daha katıdır. Üniversite öğrencilerini meşgul etmeye mi çalışıyorsun? Günün ortasında işe yarayabilirdi, ama geceleri gerçekten geç saatlere kadar.

Zamanlama, deneme yanılma işlemidir. Günün farklı saatlerinde göndermeyi deneyin ve katılımınızı takip edin. Desenleri görmeye başladığınızda, gönderim zamanlarınızı bildirmek için bunları kullanın.

7)Gönderilerinizi Görsel Olarak Çekici Hale Getirin

İnstagram gibi görsel tabanlı bir ağ için görsel dikkat çeikici tasarımlar yapmak kolay olabilir , ancak Twitter, LinkedIn ve hatta Facebook’ta uygulamak çok daha zor.Görseli optimize etmek biolarınızla başlar ve içeriğinizle biter. Bionuzun uygun şekilde yerleştirildiğinden ve markanıza uygun emojilerin bulunduğundan emin olun. Profilinizde sabitlediğiniz  gönderinin çok fazla ilgi çeken bir görsel olduğundan emin olun. Ve hepsinden önemlisi, profilinizin kim olduğunu ve ne paylaştığınızı tam olarak temsil ettiğinden emin olun. Bunu metin, resim ve videolar arasında geçiş yaparak yapın.

8)Tescilli Bir Marka Edinin

En önemli maddeyi en sona koyarak dikkatinizi çekmek istedik. Bütün sosyal medya stratejinizi optimize etmeden önce muhakkak işletmenizin markası için marka tescilini alın. Sektördeki rakiplerinizden bir adım önde olmak için marka önceliğini elde etmek için marka tescilinizi mutlaka yaptırın. Ayrıntılar için tıklayın 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here