Takip Edin

Girişim

İş Fikirleri Girişimcilik

Yayınlanma tarihi

-

İş Fikirleri Girişimcilik

İş Fikirleri Girişimcilik

Etrafta dolaşan pek çok iş fikri var ve hepsi eşsiz değil. İş fikiriniz belirlediğiniz sektörde yaygın olabilir o sektör bu fikre artık doymuş olabilir. Fakat korkmayın iş fikrinizin parlamaması için hiç bir neden yok. Önemli olan bulunduğunuz sektör niş alanı görmek ve o alanda girişimcilik adına farklı uygulamalar gerçekleştirerek fark yaratmaktır. Bazı girişimciler alçakgönüllü bir pazardan yararlanır. Örneğin, gıda sektöründe ki girişimciler gıdanın insanlar için temel bir ihtiyaç olduğunu çok iyi bilirler. Ve tüketicilerin çoğu gıda alışverişi yaptığında sınırsız bir seçenekle karşı karşıya kalmaktadır. Fakat yeni bir ürün piyasaya girdiğinde lezzet,marka değeri ve beslenme değeri göz önünde bulundurulduğunda tüketiciler için öncelikli seçenek olacaktır. Burada öne çıkarmak istediğimiz unsur gıda gibi geniş ürün ve marka yelpazesine sahip bir sektörde bile başarılı olma ihtimali her zaman yüksektir. Sadece iş fikrinizi sektöre sürmeden önce markalaşmaya giden adımlarını sağlam bir şekilde planlayın.

Kısacası size çılgınca gelen bir iş fikri belki o dönemin geçici bir furyasıdır. Ve eğer tecrübesiz, girişimcilikte ilk deneyimleriniz ise yanlış seçim yapma ihtimaliniz oldukça fazladır. Sizi yanlış iş fikri seçiminden uzak durmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

1) Marka Tescil

Girişiminizi gerçekleştireceğiniz sektörünüzü buldunuz, iş fikriniz hazır, hedef kitleniz ile bağ kuracak akılda kalıcı marka isminizi de seçtiniz. O halde sektöre atılmadan önce marka isminizi kullanan bir rakibinizin var mı veya markanıza aday olan bir rakibinizin var mı ? mutlaka sıkı bir marka araştırması yapın. Hatta daha başarılı bir araştırma için marka uzmanlarından destek alabilirsiniz. Marka tescil hakkında detaylı bilgi alın.

2) Sosyal Medyada Araştırma Yapın.

Tüketicilerin bir çoğu sosyal medyada aktif olarak var olmaktadır. Ve mutlaka bir ürün ve ya hizmeti denedikten sonra sosyal medyada düşüncelerin olumlu veya olumsuz olarak paylaşmaktadırlar. Kısacası sosyal medya tüketicilerin acı noktalarını ve ihtiyaçlarını keşfetmek için harika bir yerdir. Yarın bir iş fikrini hayata geçirmek gibi bir düşünceniz olmayabilir. Fakat bugün sosyal medya topluluklarına dahil olarak kitlelerin neler hakkında ve ne şekilde sohbet ettiğine tanık olmalısınız, anlamalısınız ve iler ki projenizde bu sosyal medyadan edindiğiniz izlenimleri projelerinizde kullanmalısınız.

İlginizi Çekebilir:  KOSGEB DESTEKLERİ 2019

Sosyal medyada tüketicileri araştırmanın başka güzel tarafı da bir ihtiyacı keşfediyor olabilirsiniz. Tüketicilerden edindiğiniz fikirler size yeni bir iş fikri sunabilir. Sonuçta tüketicilerden gelen çoğu yorum ya olumlu yada olumsuzdur. Bu bağlı olarak siz olumlu yorumları  okuyarak daha kaliteli ürün veya hizmeti nasıl oluşturabileceğinizi ya da olumsuz yorumları okuyarak niş bir iş fikri çıkarabilirsiniz. Bu yüzden sosyal medyada mutlaka aktif olun. Bir ihtiyacın ne zaman görünür hale gelebileceğini veya bir fikrin ne zaman ortaya çıkabileceğini asla bilemezsiniz.

3) Kendi Sorunlarınız Üzerine Durun

İnsanların yaşamları ihtiyaç ve problemlerle doludur. Bu yüzden bir iş fikri arayan girişimcilerin yaşamlarında yanlış olan her şeyi düşünmek için biraz zaman harcaması gerekir. Günlük sıkıntılarınızın bir listesini hazırlayın ve yakın çevrenizden de bunlara katkıda bulunmasını isteyin.

4) Gelecekte Bir İyilik Yap

Elon Musk muhtemelen dünyadaki en tanınmış girişimcidir. Onu sevin ya da nefret edin, hiç kimse şirket kurmaya geldiğinde üretken olduğunu inkar edemez. Muhtemelen bir sonraki Elon Musk değilsin ve olmak zorunda değilsin. Ama işine bakışından bir şeyler öğrenebilirsin. Musk, insanlığın gelecekte karşılaşabileceği en büyük zorlukları ve beyin fırtınası çözümlerini düşünüyor.  Bu devasa düşünceler PayPal, SpaceX, Tesla ve diğer akıllara durgunluk veren girişimlere yol açtı ve şimdiler Elon Musk dünyanın en başarılı girişimcilerinin arasında. Buluşları, icatları, aldığı patentleri bütün dünyada büyük bir yankı uyandırdı. Burdan yola çıkarak Elon Musk dünyanın eksikliklerini düşündü ve bu sorunlar üzerine kafa yorup icatlar yaptı ve hala yapmaya devam ediyor. Sizde kendi dünyanız içinde bir yolculuğa çıkın hayatınızdan çıkartmak veya hayatına eklemek istediğiniz neler var bir düşünün. En önemliside Gelecekte kendinize bir iyilik yapın. Eğer bir iş fikriniz varsa tüm detaylar çalışın ve en müsait zamanınızda iş fikrinizi hayata geçirin. 

Girişimciler, geçerli fikirlerin her yerden gelebileceğini bilerek rahat etmelidir. Yukarıdaki adımları izleyin; işinizi başlatabilecek olanı azmi keşfedebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  2019 Yılında Asgari Ücret

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişim

Özgün Marka İsmi Bulmanın 3 Yolu

Yayınlanma tarihi

-

Özgün Marka İsmi Belirleme

Özgün Marka İsmi Bulmanın 3 Yolu

İşletmenize uygun özgün marka ismi bulmak için size sunacağımız 3 yolu deneyin.

Bir şirket için harika bir fikrin var. İş planını oluşturdun. Şimdi zor kısmı geliyor. Fakat aklında hala yapacağın iş fikrini yansına bir marka adı yok. Ortaklarınızla uzun beyin fırtınası seansları yapabilirsiniz. Ya da ilham perinize rastlamayı bekleyebilirsiniz. Açıkcası işletmeniz için mükemmel bir isim oluşturmak için doğru bir yol yoktur. Belki benim hikayemden bir şeyler senin için bir fikir ortaya çıkarır.

1. Marka Tescilinin Önemi

Çoğu yapılan hatalardan yola çıkarak itiraf etmek gerekirse işletme sahipleri marka adının önemini çok sonradan anlıyorlar. İş fikrini çok beğendin ve sektörde niş bir alanı doldurduğuna inanıyorsan fakat unuttuğun önemli bir faktör var. Ya aynı sektörde sizin işletmenize benzer bir işletme aynı marka adıyla yola çıktıysa. Üstelik marka bilinirliliğinizde varsa bu sizin açınızdan hiç sağlıklı bir durum olmayabilir. Bütün bilinirliliğinizin yok olmasıyla birlikte marka tescil işleminizi geciktirerek markanızın bütün yasal haklarını rakibinize kaptırmak zorunda kalacaksınız.
En yakın örnek olarak herkesin mutlaka dinlemiş olduğu sosyal medya aracılığı ile fenomen olan Reynmen’in yaşadığı marka tescil şoku. Reynmen adıyla ünlenen youtuber’un adı maalesef başkası tarafından tescillendi. Ünlü YouTuber Yusuf Aktaş’ın takma adı ‘Reynmen’in kullanım hakkı, Ömer Duvaklı isimli kişi tarafından tescillendi. Bu durum sonrasında Aktaş, ‘R Reynmen’ markasını tescil etmek durumunda kaldı. Böylelikle marka tescil hakkını kaçırarak kendine özgün ürettiği, marka niteliği taşıyacak olan adını rakibine kaptırmış oldu.
Bu bakımdan marka oluşturmaktan daha önemli bir adım varsa oda marka tescilidir. O yüzden ilk adım olarak marka tescilinin öneminden sizlere bahsetmek istedik.

2. Marka İsminizin Çağrışımlarını Düşünün

İş fikrinizi yansıtan bir marka adı buldunuz. Ve bu marka adının marka tescilini alarak kullanmaya başladınız. Fakat belirlediğiniz marka adının çağırımlarını düşündünüz mü? Yada başka dillerde ne anlama geldiğini araştırdınız mı?
Mesela akıllıca adlandırılmış çok sayıda şirket var mesela selpak, orkid, uhu, pimapen, cif gibi bilinen marka adlarının ürün adına dönüşmesinin en bariz örneklerindendir. Bu markalar hangi ülkede satışa çıkarılırsa çıkarılsın bu şekilde bilinir ve yanlış anlaşılmaya çağrışımlara yol açmadığı için marka imajına zarar vermez.

İlginizi Çekebilir:  İKEA Başarı Hikayesi

3.Marka Okunurluluğu ve Yazılışı

Belirlediğiniz marka adı okunurluluğu ve yazılışı oldukça önemli bir husustur. Kolay okunabilir bir marka hem akılda kalıcı olur ve farkındalık yaratır.

Devamını oku

Girişim

5 Adımda İş Planı Rehberi

Yayınlanma tarihi

-

Her işletmenin yazılı bir iş planı olması gerekir. Yön vermek veya yatırımcı çekmek olsun, kuruluşunuz için başarılı  bir iş planı çok önemlidir. Fakat bir başarılı bir iş planını nasıl oluşturacaksınız

İş planının aşağıdaki maddeleri içermesini öneririz:

Yönetici özeti – işletmenizin anlık görüntüsü
Şirket tanımı – ne yaptığınızı açıklar
Pazar analizi – endüstriniz, pazarınız ve rakipleriniz hakkında araştırma yapın
Organizasyon ve yönetim – iş ve yönetim yapınız
Servis veya ürün – sunduğunuz ürünler veya hizmetler
Pazarlama ve satış – işinizi ve satış stratejinizi nasıl pazarlayacaksınız
Fon talebi – gelecek 3 ila 5 yıl için ne kadar paraya ihtiyacınız olacak
Finansal tahminler – bilançolar gibi arz bilgileri
Ek – özgeçmiş ve izinleri içeren isteğe bağlı bir bölüm

Ancak, başlamanız zor olabilir.  işte size yardımcı olabilecek mükemmel bir iş planı yazmak için yedi adım .

1. Araştırma, araştırma, araştırma.

Ürününüzü, pazarınızı ve hedef uzmanlığınızı araştırın ve analiz edin. Mükemmel planı yazmak için şirketinizi, ürününüzü, rekabetinizi ve pazarınızı yakından tanımanız gerekir. Başka bir deyişle, işinizle ve girdiğiniz endüstriyle ilgili her şeyi bilmek sizin sorumluluğunuzdadır. Endüstriniz hakkında bulabileceğiniz her şeyi okuyun ve hedef kitlenizle bağ kurun.

2. Planınızın amacını belirleyin.

Tarafınızdan tanımlanan bir iş planı, işin doğası, satış ve pazarlama stratejisini ve finansal altyapıya anlatan ve yansıtılan bir kâr-zarar raporu içeren yazılı belgedir. Hedef kitlenizi çekmek istiyorsanız, planınızın farklı bir amacı olacaktır ve onları hedefleyen bir plan yazmanız gerekir, böylece mümkün olduğu kadar açık ve özlü olması gerekir. Planınızı tanımlarken, bu hedefleri kişisel olarak da tanımladığınızdan emin olun.

3. Bir şirket profili oluşturun.

Şirket profiliniz, kuruluşunuzun geçmişini, hangi ürünleri veya hizmetleri sunduğunuzu, hedef pazarınızı ve izleyicilerinizi, kaynaklarınızı, bir sorunu nasıl çözeceğinizi ve işinizi benzersiz kılan şeyleri içerir. Şirket profilini hazırladığınızda, bunu hakkında sayfanıza koydum .

İlginizi Çekebilir:  Daha Yenilikçi Bir İşletme Yaratmanın 4 Yolu

Şirket profilleri genellikle şirketin resmi web sitesinde bulunur ve olası müşterileri ve yetenekleri çekmek için kullanılır. Ancak, profiliniz, şirketinizi iş planınızda tanımlamak için kullanılabilir. İş planınızın sadece temel bir bileşeni değil; Aynı zamanda planın ilk yazılı bölümlerinden biridir.

4. Stratejik bir pazarlama planını hazırlayın.

Harika bir iş planı her zaman stratejik ve agresif bir pazarlama planı içerecektir. Bu genellikle aşağıdaki gibi pazarlama hedeflerine ulaşılmasını içerir:

 • Yeni ürünlerin tanıtılması
 • Mevcut ürünler için pazarın genişletilmesi veya yeniden kazanılması
 • Şirket için yeni bölgeler girme
 • Belirli bir ürün, pazar veya fiyat aralığında satışları artırmak. Bu iş nereden gelecek? Açık ol.
 • Bir ürünün diğerine çapraz satılması (veya paketlenmesi)
 • İstenilen müşterilerle uzun vadeli sözleşmelere girmek
 • Satış rakamlarını düşürmeden fiyatları yükseltmek
 • Bir ürünün rafine edilmesi
 • İçerik pazarlama stratejisine sahip olmak
 • İmalat / ürün teslimatını arttırmak

5. Neden umursadığını açıkla.

Planınızı bir yatırımcı, müşteri veya ekip üyesiyle paylaşıyor olsanız da, planınızın tutkulu ve özverili olduğunuzu göstermesi ve işinizi ve planınızı gerçekten umursamanız gerekir. Öğrendiğiniz hataları tartışabilir, çözmeyi umduğunuz sorunları listeleyebilir, değerlerinizi tanımlayabilir ve sizi rakiplerden ayıran şeyleri belirleyebilirsiniz.

İşletmenize neden önem verdiğinizi açıklayarak, kuruluşunuzun ilerleyişini destekleyebilmeleri için başkalarıyla duygusal bir bağ kurmalısınız.

Devamını oku

Girişim

Marka Koruma

Yayınlanma tarihi

-

Marka Koruma

Marka Adınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Başka bir işletme tarafından marka adınızın çalınmasını istemiyorsanız. Nasıl koruyacağınızı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 

İşletmeniz için benzersiz bir marka adı  bulmak için ciddi bir zaman ve çaba harcadınız ve onu korumak için elinizden gelen her şeyi yaptığınızdan emin olmak istiyorsunuz. Fakat bunun için atmanız gereken yasal adımlar var mı?

Kesinlikle. belirlediğiniz marka adını kullanan ilk işletmeyseniz marka adınızı başkasının kullanmaması için marka tescil işlemi yaparak markanızı korumay alabilirsiniz.Bir işletme adını başkaları tarafından kullanılmasını önlemenin doğru yolu, marka tescil işlemi yapmaktır. Bu durumda markanız bütün yasak haklarıyla size ait durumda olacaktır.

Genel olarak, işletme adınızı markalaştırmak için atmanız gereken adımlar şunlardır:

Öncelikle seçtiğiniz marka adına benzer başka bir marka adı olup olmadığını araştırın. Aksi takdirde başvurunuz detaylı bir şekilde incelendiğinde benzer bir marka adı bulunduğunda başvurunuz reddedilecektir. Bu durumda hem zamanınızdan hemde paranızdan kayıp yaşayacaksınız.

Daha sonra marka tescil işlemi aşağıdaki adımlarla gerçekleşmektedir;

 • Markanın başvuru süreci,
 • TürkPatent Uzmanları tarafından şekli inceleme,
 • Başvurunun mutlak ret nedenleri çerçevesinde değerlendirilmesi,
 • Karara ve/veya Yayıma İtiraz,
 • Üçüncü kişilerin görüş ve itirazlarının değerlendirilmesi,
 • Başvurunun tescil kararının çıkması,
 • Marka tescil harcının yatırılması ve belgenin düzenlenmesi aşamalarından oluşmaktadır.

Adınızı bir mağaza tabelasına veya çalışanların tişörtlerine koymak, marka adınızın başkaları tarafından kullanılmasını önlemek için yeterli değildir. İşletmenizin adı benzersizse ve bir başkası tarafından kullanılmamış veya kaydedilmemişse, tescilli marka yasaları kapsamında korunma hakkına sahip olabilir. Adınızı korumak için herhangi bir adım atmadıysanız, şimdi başlama zamanı.

Marka tescili hakkında daha fazla bilgi almak için : www.eforpatent.com.tr adresini ziyaret ederek alanında uzman çalışanlara danışabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  2019 Yılında Pazarlama Stratejileri
Devamını oku

Trending