İş Fikirleri Girişimcilik

0
1400
İş Fikirleri Girişimcilik

İş Fikirleri Girişimcilik

Etrafta dolaşan pek çok iş fikri var ve hepsi eşsiz değil. İş fikiriniz belirlediğiniz sektörde yaygın olabilir o sektör bu fikre artık doymuş olabilir. Fakat korkmayın iş fikrinizin parlamaması için hiç bir neden yok. Önemli olan bulunduğunuz sektör niş alanı görmek ve o alanda girişimcilik adına farklı uygulamalar gerçekleştirerek fark yaratmaktır. Bazı girişimciler alçakgönüllü bir pazardan yararlanır. Örneğin, gıda sektöründe ki girişimciler gıdanın insanlar için temel bir ihtiyaç olduğunu çok iyi bilirler. Ve tüketicilerin çoğu gıda alışverişi yaptığında sınırsız bir seçenekle karşı karşıya kalmaktadır. Fakat yeni bir ürün piyasaya girdiğinde lezzet,marka değeri ve beslenme değeri göz önünde bulundurulduğunda tüketiciler için öncelikli seçenek olacaktır. Burada öne çıkarmak istediğimiz unsur gıda gibi geniş ürün ve marka yelpazesine sahip bir sektörde bile başarılı olma ihtimali her zaman yüksektir. Sadece iş fikrinizi sektöre sürmeden önce markalaşmaya giden adımlarını sağlam bir şekilde planlayın.

Kısacası size çılgınca gelen bir iş fikri belki o dönemin geçici bir furyasıdır. Ve eğer tecrübesiz, girişimcilikte ilk deneyimleriniz ise yanlış seçim yapma ihtimaliniz oldukça fazladır. Sizi yanlış iş fikri seçiminden uzak durmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

1) Marka Tescil

Girişiminizi gerçekleştireceğiniz sektörünüzü buldunuz, iş fikriniz hazır, hedef kitleniz ile bağ kuracak akılda kalıcı marka isminizi de seçtiniz. O halde sektöre atılmadan önce marka isminizi kullanan bir rakibinizin var mı veya markanıza aday olan bir rakibinizin var mı ? mutlaka sıkı bir marka araştırması yapın. Hatta daha başarılı bir araştırma için marka uzmanlarından destek alabilirsiniz. Marka tescil hakkında detaylı bilgi alın.

2) Sosyal Medyada Araştırma Yapın.

Tüketicilerin bir çoğu sosyal medyada aktif olarak var olmaktadır. Ve mutlaka bir ürün ve ya hizmeti denedikten sonra sosyal medyada düşüncelerin olumlu veya olumsuz olarak paylaşmaktadırlar. Kısacası sosyal medya tüketicilerin acı noktalarını ve ihtiyaçlarını keşfetmek için harika bir yerdir. Yarın bir iş fikrini hayata geçirmek gibi bir düşünceniz olmayabilir. Fakat bugün sosyal medya topluluklarına dahil olarak kitlelerin neler hakkında ve ne şekilde sohbet ettiğine tanık olmalısınız, anlamalısınız ve iler ki projenizde bu sosyal medyadan edindiğiniz izlenimleri projelerinizde kullanmalısınız.

Sosyal medyada tüketicileri araştırmanın başka güzel tarafı da bir ihtiyacı keşfediyor olabilirsiniz. Tüketicilerden edindiğiniz fikirler size yeni bir iş fikri sunabilir. Sonuçta tüketicilerden gelen çoğu yorum ya olumlu yada olumsuzdur. Bu bağlı olarak siz olumlu yorumları  okuyarak daha kaliteli ürün veya hizmeti nasıl oluşturabileceğinizi ya da olumsuz yorumları okuyarak niş bir iş fikri çıkarabilirsiniz. Bu yüzden sosyal medyada mutlaka aktif olun. Bir ihtiyacın ne zaman görünür hale gelebileceğini veya bir fikrin ne zaman ortaya çıkabileceğini asla bilemezsiniz.

3) Kendi Sorunlarınız Üzerine Durun

İnsanların yaşamları ihtiyaç ve problemlerle doludur. Bu yüzden bir iş fikri arayan girişimcilerin yaşamlarında yanlış olan her şeyi düşünmek için biraz zaman harcaması gerekir. Günlük sıkıntılarınızın bir listesini hazırlayın ve yakın çevrenizden de bunlara katkıda bulunmasını isteyin.

4) Gelecekte Bir İyilik Yap

Elon Musk muhtemelen dünyadaki en tanınmış girişimcidir. Onu sevin ya da nefret edin, hiç kimse şirket kurmaya geldiğinde üretken olduğunu inkar edemez. Muhtemelen bir sonraki Elon Musk değilsin ve olmak zorunda değilsin. Ama işine bakışından bir şeyler öğrenebilirsin. Musk, insanlığın gelecekte karşılaşabileceği en büyük zorlukları ve beyin fırtınası çözümlerini düşünüyor.  Bu devasa düşünceler PayPal, SpaceX, Tesla ve diğer akıllara durgunluk veren girişimlere yol açtı ve şimdiler Elon Musk dünyanın en başarılı girişimcilerinin arasında. Buluşları, icatları, aldığı patentleri bütün dünyada büyük bir yankı uyandırdı. Burdan yola çıkarak Elon Musk dünyanın eksikliklerini düşündü ve bu sorunlar üzerine kafa yorup icatlar yaptı ve hala yapmaya devam ediyor. Sizde kendi dünyanız içinde bir yolculuğa çıkın hayatınızdan çıkartmak veya hayatına eklemek istediğiniz neler var bir düşünün. En önemliside Gelecekte kendinize bir iyilik yapın. Eğer bir iş fikriniz varsa tüm detaylar çalışın ve en müsait zamanınızda iş fikrinizi hayata geçirin. 

Girişimciler, geçerli fikirlerin her yerden gelebileceğini bilerek rahat etmelidir. Yukarıdaki adımları izleyin; işinizi başlatabilecek olanı azmi keşfedebilirsiniz.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here