Takip Edin

Girişim

İnternetten Para Kazanma Yolları

Yayınlanma tarihi

-

İnternetten Para Kazanma

İnternetten Para Kazanma

Günümüzde teknoloji geliştikçe bir çok ara meslekde ortaya çıkıyor. Mesela internetin gelişimi bir çok farklı mesleği beraberinde getirmiştir.Bu durum doğal olarak İnternetten para kazanma yollarını oluşturdu. Birçok farklı girişimcilik fikirleri ile internetten kısa zamanda kolayca para kazanabilirsiniz. Önemli olan sabır,azim ve başarma isteğinizdir. Hayatınızda gerçekleştireceğiniz girişim size yepyeni bir inovasyon penceresi açacaktır. İnternetten para kazanmak sizi kemdi işinizin patronu haline getirecektir.

Bir iş kurmayı ve kendi işinizin sahibi olmayı her zaman düşündünüz. Kafanızda sayısız internetten para kazanma yollarını gözden geçirdiniz ve işinizden çıkıp internetten para kazanabilirseniz hayatınızın nasıl olacağını hayal ettiniz.Dünyayı kolaylıkla gezebilir, kendiniz ve aileniz için rahat bir yaşam tarzı yaratabilir ve finansal özgürlüğe kavuşabilirsiniz. Sonunda 9-5 yaşam tarzının kısıtlamalarından kaçabilir ve zamanınıza tamamen sahip olabilirsiniz.

Şimdi arkanıza yaslanın ve iyice düşünün 2018 yılını avantaja çevirmek için geç değil!

Size, 2018’in internetten işinize başlamanız ve para kazanmanız için gereken yıl olduğunu söylemek buradayım. Her zamankinden daha fazla fırsat var ve bu avantajdan yararlanmalısınız!

Başlamanıza yardımcı olmak için 6  internetten iş fikrini belirledim. Bunları okuyun, hangi alanla bağlantı kurduğunuza bakın ve araştırmanızı yapmaya başlayın.

Sonra bir tane ile başlayın, işte bu kadar basit!

1. İnternetten Para Kazanma : Bir Blog Açın

Blogları eskiden tuttuğumuz günlük defterlerimizin bir dijital hali olarak düşünebiliriz. Özellikle günümüzde bu günlükleri dijitale taşınmasındaki en büyük katkı internetin gelişmesiyle gerçekleşmiştir. İnsanlar artık aklındaki her soruyu internet yoluyla cevaplandırıyorlar. Bu durum farklı alanlarla ilgili blogların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Sizlerde ilgilendiğiniz bir alanla ilgili blog açarak ilerleyen dönemlerde blogunuzda reklamlar yayınlayarak internetten para kazanma yollarından birini keşfedebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Zengin Olma Sanatı

İnternetten blog yoluyla para kazanacaksanız biraz sabır ve çalışma gerekmektedir. Bir blog oluşturmanın bütün unsurlarını başlı başına yerine getirebilirseniz. Çok iyi paralar kazanabilirsiniz.

Ayrıca blog yazarak ayda 50 Bin Dolar kazanan bloggerlar olduğunu biliyor muydunuz !

İlk blogunuza başlamanıza yardımcı olacak bazı kaynaklar:
https://websitesetup.org/customize-wordpress-101/
https://websitesetup.org/how-to-sign-up-with-bluehost/
https://websitesetup.org/increase-website-traffic/

2.İnternetten Para Kazanma : Affiliate Marketing

Bağlı olduğunuz bir kuruluşun ürünlerini internet yoluyla tanıtarak komisyon kazanma sürecidir.

Affiliate Marketing ile para kazanmanın iki ana yolu vardır:

• Bilgi ürünleri : Ebooks, üyelik siteleri, video dizileri, vb. Gibi ürünleri tanıtmak ve bu tür bağlı kuruluşlar pazarlama, size komisyonda% 50’ye kadar veya daha fazla para kazandırabilir, ve tanıtımı yapılacak ürünleri bulmak kolaydır.
• Amazon ortakları. Birçok affiliate markating yapan pazarlamacılar, Amazon ile başarıya sahiptir. Aralarından seçim yapabileceğiniz milyonlarca ürün var ve oldukça kârlı olabilir. Daha fazla bilgi için Amazon Associates Programına göz atabilirsiniz .

Ayrıca Amazon Türkiye sitesi için buraya tıklayabilirsiniz: https://www.amazon.com.tr/

Hızlı not: affiliate markating’e başlamadan önce, en azından SEO ve metin yazarlığı ile ilgili temel bilgilere sahip olmanız size yardımcı olabilir. SEO hakkında https://www.seohocasi.com/ bu siteden detaylı bilgi öğrenebilirsiniz.

3.İnternetten Para Kazanma : E-Ticaret Sitesi Kurma

İnternetten para kazanmanın en iyi yollarından biri, bir e-ticaret mağazası kurmaktır.E-ticaret yolu ile, birçok pazarda, herhangi bir internet pazarlama deneyimi olan veya olmayan eski okul işadamlarına karşı rekabet edeceksiniz. Birçoğunda, gelişmek için çok fazla yer bırakan glitchy, güncel olmayan web siteleri var ve onların eksikliklerinden faydalanabilirsiniz. Hala hiçbir şekilde kolay değil. Zorlu çalışma gerektirir ve yüz binlerce e-ticaret web sitesi ve çevrimiçi mağaza arasında öne çıkmanız gerekir. Ancak benzersiz bir niş doldurup doğru pazarlama tekniklerini uygulayarak, e-ticaret mağazanızı karlı bir başarıya dönüştürebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kişisel Markalaşma

E-ticaret mağazanıza başlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

• Karlı bir pazar bulun. Bazı fikirleri beyin fırtınası yapın, anahtar kelime araştırması yapın ve olabildiğince spesifik olmaya çalışın. Örneğin, sörf tahtaları satmak için büyük olasılıkla bir çok rekabet var. Ancak, sörf raflarına kadar daraltırsanız, piyasada daha iyi bir şansa sahip olabilirsiniz.
• Kendinize “Ürün pahalı mı?” Diye soruyor. Üretim, dağıtım, yeniden satış vb. İle ilgili maliyetler var. Ürününüz pahalı değilse (en az 50 ABD doları veya daha fazla), sattığınız zamana kadar kar kalmamış olabilir. ürün.
• Kendinize şu soruyu sorun: “Ürün bir büyüme pazarında mı?” Pazarınız zaten zirveyi geçtiyse (VCR pazarı) ve aşağıya doğru eğimliyse, muhtemelen dahil olmak istemezsiniz. Bunun yerine, en çok kar ve büyüme potansiyeline sahip olacağınız bir sektöre girmek istiyorsunuz.
• Shopify mağazası oluşturmayı düşünün. Shopify, e-ticaret için oluşturulmuş bir sistemdir. Bazı temel web bilgisiyle, düşük maliyetli bir yatırımla ve kodlama gerektirmeden çok hızlı bir şekilde iyi görünümlü bir mağaza kurabilirsiniz. Shopify’ın 30 günlük ücretsiz bir deneme sürümü de vardır, bu yüzden bir kuruş ödemeden işe başlayabilirsiniz.

4.İnternetten Para Kazanma : İnternetten Ürün veya Kurs Oluşturun

İnternetten bir ürün veya ders oluşturmak. Aslında bir kitap e-kitap yazmaya benzer. Uzmanlık alanınızı internet yoluyla başaklarına öğretirsiniz.
İnternetten kurs vermek için belirli kaynaklar vardır ama bu aralar en iyisi https://www.udemy.com/ platformudur.

5 .İnternetten Para Kazanma : YouTuber ol

Videolar giderek daha popüler hale geliyor. Instagram ve Snapchat Hikayelerinden Facebook’a Canlı video, videolar sadece büyümeye devam edecek. Eğer kameranın arkasında olmanın düşüncesini her zaman sevmiş olsaydınız, şimdi bir avantaj elde edebileceğiniz zamandır.İster bir vlog oluşturup ister reklam kitlenize reklam gelirleri / satış ürünleri olsun ya da web sitenize daha fazla trafik çekmek için bir YouTube kanalı oluşturun – 2018, başlamak için harika bir zaman. YouTube videoları, yalnızca daha iyi öyküler anlatmanıza ve kitlenize daha değerli içerikler sunmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda karlı konuşma fırsatları elde etmenize de yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Verimli Bir Çalışma Planı Oluşturmak İçin 2 Basit İpucu

En iyi yanı, dışarı çıkıp pahalı bir fotoğraf makinesi almanıza bile gerek yok – kaliteli bir kamera lensi olan bir akıllı telefonunuz olduğu sürece, ilk videonuzu hemen çekmeye başlayabilirsiniz!

6.İnternetten Para Kazanma : SEO Öğrenin

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), Google gibi arama motorlarında belirli “arama terimleri” için daha üst sıralarda yer alabilmeniz için bir web sitesi almayı ifade eder. Bir web sitesi daha üst sırada yer aldığında, daha alakalı trafik alır ve daha fazla gelir elde edebilir.Bu, internet pazarlama dünyasında oldukça değerli bir başka yetenek. Bu söylendiği gibi, biraz zor olabilir çünkü Google daima algoritmalarını değiştiriyor. Bununla birlikte, bazı arama değişme kuralları. Her zaman yeni stratejileri öğrenmek ve test etmek için öncü olmak zorundasınız. SEO konusunda uzmanlaşabiliyorsanız, şirketler her zaman yardımlarınız için size ödeme yapmaya istekli olacaklardır.

Devamını oku
1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: Başarılı Girişimcinin 7 Özelliği | İNOVASYONLAR

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişim

Marka Stratejileri Geliştirme

Yayınlanma tarihi

-

Marka Geliştirme Stratejileri

Marka oluşturma,marka stratejileri geliştirme kişisel ve iş geliştirmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Sadece bir markanın sesini ve tüketici bilincini artırmakla kalmaz, aynı zamanda bir kimlik ve değer verir. Katılımcı ve etkileşimli platformların ortaya çıkışı, birçok işletmeye marka bilinirliği ve eşitliği geliştirme şansı verir. Bir kişisel marka veya işletme markası oluşturmayı düşünüyorsanız, o zaman marka oluşturmanın çok zaman ve kaynak gerektirdiğini bilmek sizin  önemlidir . Takip eden bölümde marka inşasını tanımlayacağız ve farklı marka tiplerine ve başarılı bir marka yaratma adımlarına bakacağız.

Marka Nedir?

Genel olarak, bir ürün, fiziksel mallar, hizmetler, deneyimler, etkinlikler, kişiler, yerler, mülkler, organizasyonlar, bilgi ve fikirler dahil olmak üzere bir isteği veya ihtiyacı karşılamak için bir pazara sunulabilen herhangi bir şeydir. Marka adı, ayırt edici ürün, hizmet veya konseptin adıdır. Markalaşma, marka adını oluşturma ve yayma sürecidir. Marka, tüm kurumsal kimliğin yanı sıra bireysel ürün ve hizmet adlarına da uygulanabilir.

Marka İnşa Nedir?

Tamamıyla marka yapısının özünü yakalayan tek bir tanım yoktur . Birçok kişi, marka oluşturmanın tamamen markanızla iletişim kurmak ve onu tanıtmakla ilgili olduğunu düşünür . Bu sadece bir tarafı. Bunu tanımlamanın en iyi yolu , tüketicilere değer yaratma süreci olmasıdır . Tüketicilerin işletmenizle ilgili bildiği, hissettiği ve tecrübe ettiği her şeyi kapsar.

Marka oluşumunu tanımladıktan sonra, şimdi 3 popüler marka türüne ve bunların neye dayandıklarına bakacağız.

Hizmet markası – bu marka, hizmet veren kurum / şirket / kişilerle ilgili sahip olduğu bilgi, kültür ve deneyim üzerine kuruludur. Hizmet markasına örnek olarak bankalar verilebilir.
Perakende marka – bu marka bir ürün ve hizmet deneyimi karışımı üzerine kuruludur.  Perakende markasına örnek olarak getir.com gibi uygulamaları örnek gösterebiliriz.
Ürün markası – belirli bir üründe sahip olduğu deneyime dayanmaktadır . Nike, Ford veya Sony’yi düşünün.
Popüler markaların 3 tipine baktıktan sonra, şimdi marka oluşturmada yer alan adımlara bakmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:  2018 Yılında Genç Girişimcilere Hibe Desteği

Marka Yaratma Aşamaları

1) Markanızı Tanımlayın

Marka inşasında ilk aşama, markanızı tanımlamaktır. Bu aşama, markanızın gerçekte ne anlama geldiğini belirlediği için çok kritik bir adımdır. Markanızı tanımlarken, temel güçlü yönlerinin bir kontrol listesini oluşturmalısınız. Benzer şekilde, kişisel bir marka tanımlıyorsanız, özellikle öne çıkanlara sahip olduğunuz becerilere ve uzmanlığa bakmalısınız. Aynı şekilde, markanızın ne anlama geldiğini ve markanız için neyin önemli olduğunu da bilmeniz gerekir (marka değerleri). Değerleriniz, bir şekilde, tüketicilerin çevresel, sosyal ve ekonomik refahına katkıda bulunduğunuzu göstermelidir. Markalaşmanın bu önemli yönlerinden bazılarını objektif olarak bakana kadar derhal fark edemezsiniz.

2) Markanızı Farklılaştırın ve Konumlandırın

Marka oluşturmaya başlamadan önce, farklılaştırmak için zaman ayırmanız gerekiyor, böylece dikkat çekip rakiplerinizden sıyrılabilirsiniz. Farklılaşmak için , markanızı oluştururken kullanacağınız renkler, logolarla hedef kitlenizin aklında benzersiz bir avantaj yaratmalısınız. Benzersiz bir değer önerisi bulduğunuzda, tüketicilerin markanızın pazardaki rakiplerine göre daha fazla değer görmesini ve takdir etmesini sağlayacak şekilde konumlandırmak için iyi bir marka stratejisi oluşturmalısınız.

3) Markanızı Oluşturun ve Sergileyin

Daha önce de belirttiğimiz gibi marka yaratma aşaması tek düze bir süreçten oluşmaz markanıza değer katacak bir çok detayı düşünmelisiniz. Benzersiz ve güçlü bir oluşturmak zaman ve tutarlılık gerektirir. Kişisel markanızı geliştirmek için, size daha fazla poz verecek yeni roller ve ödevler alarak değerlerinizi ve becerilerinizi güçlendirmeye devam etmelisiniz. Alternatif olarak, kişisel veya ticari markanız için bir ses oluşturmak amacıyla tanıtım kanallarını, blogları, forumları ve sosyal medyayı (LinkedIn, Twitter,Facebook,Instagram vs.) kullanabilirsiniz.

Markanızı oluştururken, marka kişiliğini (insanların sizin hakkınızda ne bildiği, düşündüğü ve söylediği) geliştirmeye çalışmalısınız. İnsanları markanızla özdeşleşmeye ve onlarla ilişki kurmaya iten şey budur. Gerçek şu ki; marka oluşturma stratejilerinizi tutarlı bir şekilde uygularsanız , sonsuza dek marka adınızla ilişkilendirilecek bir model kolayca kurarsınız.

İlginizi Çekebilir:  Kişisel Markalaşma

4) Markanızı Kişiselleştirin

Oluşturacağınız tanıtım kampanyaları ile hedef kitlenize göre markanızı kişiselleştirebilirsiniz.  Markanıza bir kimlik vermeniz önemlidir. Tüketicilerin markanızın kişiliğini bütünüyle görüp deneyimlemelerini sağlayın.

Marka oluşturma sürecine girerken, markanızı hedef kitlenizle bağdaştırmalısız. Markanızla ilgilenen her tüketici markanız da kendisinden bir parça görmeli. Bu durum paralel olarak marka sadakatini beraberinde getirecektir. En iyi markalar, tüketicilerin ihtiyaçlarını ve tercihlerini karşılamak için ürünleri kişiselleştirerek tüketici-marka etkileşimini teşvik eder. Markanızı kişiselleştirdiğiniz de, tüketicilere bir ömür boyu markanıza katılmaları  için bir  sebep inşa ediyorsunuz.

5) Markanızı İnceleyin

Markanız statik değil; yaşamı boyunca çeşitli hareketler yaşayacaktır. Marka stratejilerinize bağlı olarak, markanız güçlenecek ya da hareketsiz kalacaktır ya da zamanla gerileyecektir. Marka döngüsünde, yeni olaylar, değişiklikler ve koşullar markanızın değerini artırmak veya yeniden kurmak için zorluklar ve fırsatlar getirir. Tüm bu olanaklar, marka oluşturma faaliyetlerinizin sorumluluğunu üstlenmenize ivme kazandırmalıdır.

Markanız büyüdükçe, marka oluşturmaya devam etmenin sorumlulukları ve beklentileri de artar. Marka büyümesini sağlamanın en iyi yolu, faaliyetlerinizi gözden geçirmek ve başarılarınızı marka bilinirliği düzeyleri ve katılım seviyeleri gibi ölçütler aracılığıyla değerlendirmektir. Düzenli incelemeler, vizyonunuza ve marka stratejinize sadık kalmaya olan bağlılığınızı sürdürürken yeni fırsatları yakalamanıza ve yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, markanızı doğru yöne yönlendirmenizi sağlayacaktır.

Gördüğünüz gibi, marka oluşturma tek düze bir süreç değildir. Markanızı tanımlamanız, ayırt etmeniz, sunmanız ve markanızın zaman zaman ne anlama geldiğini gözden geçirmeniz gerekir. Marka stratejileriniz ve bunları nasıl uygulayacağınız konusunda net olmak çok önemlidir. Ayrıca, tüketicilerinize değer katacak marka stratejileri benimsemeli ve şirketinizin gerçekte neyi temsil ettiği konusunda oluşan izlenimlerinizi doğru bir şekilde uygulamalısınız.

Devamını oku

Girişim

Her Girişimcinin İzlemesi Gereken 10 Film Önerisi

Yayınlanma tarihi

-

Girişimcilik fikirlerinizde hangi aşamada olursanız olun isterseniz uygulamada yada henüz geliştirme adımlarındaysanız size mutlaka bir ilham kaynağı lazım olabilir. Belgeseller ve kurgusal filmler arasında, girişimciler hakkında ekranlarınızın başında öğrenebileceğiniz çok şey var. İster girişim fikrinize yeni başlıyor olun, ister yıllarca devam edin, bu 10 ilham verici ve eğlenceli filmden bazı güçlü görüşler toplayabilirsiniz.

Girişimcilerin İzlemesi Gereken 10 Film Listesi

1. Fyre Müzik Festivali

Girişimcilik ruhunuza değer katacak izlemeye değer iki belgesel önerimiz var. Bu belgeseller Fyre müzik festivali hakkında ilki Hulu’nun Fyre Fraud’u ikincisi ise Netflix’in FYRE’si: Asla Olmayan En Büyük Parti. Fyre müzik festivali normalde iş fikirlerinizi uygulamaya dökme açısından size örnek olmayabilir. Fakat tanıtım metaryallerini kullanma açısında çok güzel bir örnektir. En iyi ürün kullanı ve sosyal medya kullanımına örnek olarak göstereceğimiz müzik festivali organizsazyon tarafıyla sınıfta kalmıştır. Fakat dediğim gibi iş fikrinizi hedef kitlenize yayma açısından güzel bir ilham kaynağı olabilir.

2. Startup.com

Bu belgesel iki genç girişimcinin Kaleil Isaza Tuzman ve Tom Herman’ın 1998–2000 yılları arasında Amerika’daki devlet dairelerinin sözleşme ve satın alma departmanlarında kullanılacak bir yazılım üretmek üzere kurulan govworks.com’u konu alıyor. 1998′de Public Data Systems olarak kurulan şirket, internetin patladığı yıllarda kendisini internet portalı olarak değiştirmeye çalışıyor. 2001 yılının ocak ayında ise şirket, kurucuları tarafından First Data Corporation’a satılıyor. Ancak bu satış büyük bir zararla sonuçlanıyor ve girişimcilerin hayatta oldukları 3 yıl boyunca 60 milyon dolar harcadıkları tahmin ediliyor.

Yapımcılığını Jehane Noujaim ve Chris Hegedus’un üstlendiği bu film Kaleil Isaza Tuzman’ın Harvard Üniversitesi’nden sınıf arkadaşı olan Noujaim’in, Goldman Sachs’daki işinden ayrıldıktan sonra govWorks’u filme almaya başlamasıyla ortaya çıkıyor. Filmin çekilmesinden sonra ise Tom Herman ve Kaleil Isaza Tuzman Recognition Group ve JumpTV.com’da çalıştılar.

İlginizi Çekebilir:  Kişisel Markalaşma

İşlenen Konular: finansman , sermaye toplama, büyüme yönetimi, girişimcilik becerileri, takım oluşturma ve yönetim becerileri

3. Catch Me If You Can

Türkçesi Yakala Yakalayabilirsen. Gerçekten adı gibi son derece hızlı bir akışa sahip olan filmin baş karakteri olan Frank Abagnale  karakterine Leonardo DiCaprio can veriyor. Frank Abagnale istekli, zeki ve hırslı bir genç olarak hayata bir adım önde başlamanın avantajlarını biraz illegal yollardan keşfediyor. Kısa zaman birbirinden farklı illegal yollarla edindiği deneyimler size örnek olmasın fakat Frank Abagnale karakterinin azmi,tutkusu size ilham verebilir. Ek olarak gerçek bir hikayeden uyarlandığını belirtmeden geçmemeli.

İşlenen Konular: girişimcilik becerileri , yaratıcılık ve yenilikçilik, azim , iş görme, kişisel satış teknikleri

4. Lord Of War

Yuri Orlov (Nicolas Cage): ”Dünyada 550 milyon ateşli silah bulunmaktadır. Bu da her 12 kişiden birinin silahlı olduğunu gösterir. Tek soru: Geri kalan 11 kişiyi nasıl silahlandırabiliriz?“

Terminal (2004) ve Truman Show (1998) gibi iki önemli filmin senaristi Andrew Niccol’un Gattaca (1997) ile giriş yaptığı yönetmenlik dünyasında, Uluslararası Af Örgütü’nün de desteğini arkasına alarak çektiği ikinci filmi olan Lord of War (2005); dünya silah ticaretinin yörüngesinde bizi karanlık bir yolculuğa çıkartıyor. İdeolojisi, hedefleri farklı olan ve başka coğrafyalara mensup yüzlerce irili ufaklı örgütü tek bir noktada birleştiren silah; sanayisi itibariyle büyük ülkelerin arka bahçesi, küçük ülkelerin ise oyun bahçesi konumunu teşhir ediyor. Aslında bir kurşunun hikâyesi olan Lord of War’ın ana karakterlerinde Nicolas Cage, Ethan Hawke ve Jared Leto yer alıyor.

Yuri’nin tutkusu, dayanıklılığı ve riske tahammül edebilmesi girişimcilerin başarması gereken nitelikleri göstermektedir. Ayrıca, büyüme hackleme, müşteri sadakati oluşturma ve müzakere teknikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu film bu konulara derinlemesine bakıyor. Muhtemelen kendinizi kendi iş girişimlerinizde bazı dersleri dahil ederken bulacaksınız.

İlginizi Çekebilir:  Zengin Olma Sanatı

İşlenen Konular: girişimcilik becerileri, gelişmekte olan pazarlar , yaratıcı problem çözme , kriz yönetimi, müzakere teknikleri, müşteri sadakati oluşturma, rekabetçi stratejiler ve jeopolitik.

5.Wall Street

Hiç kendinizi güç ve başarı arayışında sınırlarınıza zorluyor musunuz? Wall Street, bu temayı, Wall Street’in ekonomik rollercoasterında dolaşıp hırs iyidir “mantrasını benimseyen hırslı bir borsacı olan Bud Fox’un (Charlie Sheen) gözüyle çözüyor. Bu film kurumsal finans, portföy yönetimi, yatırım hukuku ilkeleri ve sermaye piyasalarına açılan bir penceredir. Daha açık söylemek gerekirse, genç ve duyarlı bir zihnin hikayesidir ve servete eşlik eden görkemli yaşam tarzıyla ne kadar kolay taşınabileceğini gösterir.

İşlenen Konular: kurumsal finansman , portföy yönetimi, sermaye piyasaları, yatırım hukuku ilkeleri, birleşme ve satın almalar, şirket değerlemeleri ve işletme etiği

6.Rogue Trader

1999 yıllında , İngiltere’nin en büyük bankası olan Barings Bankasını tek elle aşağı indiren çalışanın gerçek bir hikayesine dayanıyor. Film, paranın psikopatça davranışları nasıl yönlendirdiğini anlatan muzzam bir film.

İşlenen Konular: türevler, kurumsal değerleme, finansal raporlama , sermaye piyasaları, gelişmekte olan piyasalar ve iş etiği

7. Twelve Angry Men

Muhtemelen tüm zamanların en iyi filmi olan Twelve Angry Men , liderlik, grup davranışı psikolojisi ve çelişkili değer sistemleri üzerine çeşitli içgörüler içeren parlak bir mahkeme salonu draması.  Önemli kararları alma şeklini değiştirmenize izin verecek bir yeteneğe sahip olan filmi kesinlikle izleyin.

İşlenen Konular: müzakere teknikleri, ikna yöntemleri, uyuşmazlık çözümü ve fikir birliği oluşturma

8.Office Space

1990’ların yazılım  şirket kültürünü kusursuz bir şekilde anlatan, iş ilişkilerine ve ofis politikalarına değinen bu Amerikan komedisini izlemenizi şiddetle önereceğiz. Film kesinlikle liderlik, takım oluşturma teknikleri ve kariyer gelişimi hakkında düşünmenizi sağlayacak.

İşlenen Konular: kurum kültürü , mentorluk, kariyer gelişimi, liderlik, iş-yaşam dengesi , personel tutma, takım oluşturma teknikleri ve bilgi teknolojisi yönetimi

İlginizi Çekebilir:  Alışkanlık ve 21 Gün Kuralı

9.The Devil Wears Prada

Hayalinizde ki iş fikrini uygulamaya geçirebilecek gücü bu filmde bulabilirsiniz. Film aynı zamanda moda endüstrisinde ilginç bir penceredir ve size kurumsal merdiveni nasıl yükselteceğiniz hakkında güzel şeyler öğretecektir.

İşlenen Konular: markalaşma , satış teknikleri, medyanın önemi ve kariyer gelişimi

10. Thank You For Smoking

Türkçesi Sigara için teşekkürler olan filmin konusu, pazarlama meraklısı bir girişimci ya da hemen hemen herhangi bir ürünü nasıl satabileceğiniz hakkında birkaç püf noktası öğrenmek isteyen girişimciler için mükemmel bir film olabilir. Film, sigara endüstrisini en zorlu durumlarda savunmak için yaratıcı bir şekildefikir yürüten tütün endüstrisi lobici Nick Naylor’un hikayesini anlatıyor. Bu film kriz yönetimi, kurumsal iletişim, halkla ilişkiler ve müzakere taktikleri hakkında birşeyler öğrenmek isteyenler için harika bir fırsat olabilir.

İşlenen Konular: halkla ilişkiler , pazarlama ve reklam kampanyaları, kriz yönetimi , kurumsal iletişim ve etkili müzakere becerileri

Devamını oku

Girişim

Özgün Marka İsmi Bulmanın 3 Yolu

Yayınlanma tarihi

-

Özgün Marka İsmi Belirleme

Özgün Marka İsmi Bulmanın 3 Yolu

İşletmenize uygun özgün marka ismi bulmak için size sunacağımız 3 yolu deneyin.

Bir şirket için harika bir fikrin var. İş planını oluşturdun. Şimdi zor kısmı geliyor. Fakat aklında hala yapacağın iş fikrini yansına bir marka adı yok. Ortaklarınızla uzun beyin fırtınası seansları yapabilirsiniz. Ya da ilham perinize rastlamayı bekleyebilirsiniz. Açıkcası işletmeniz için mükemmel bir isim oluşturmak için doğru bir yol yoktur. Belki benim hikayemden bir şeyler senin için bir fikir ortaya çıkarır.

1. Marka Tescilinin Önemi

Çoğu yapılan hatalardan yola çıkarak itiraf etmek gerekirse işletme sahipleri marka adının önemini çok sonradan anlıyorlar. İş fikrini çok beğendin ve sektörde niş bir alanı doldurduğuna inanıyorsan fakat unuttuğun önemli bir faktör var. Ya aynı sektörde sizin işletmenize benzer bir işletme aynı marka adıyla yola çıktıysa. Üstelik marka bilinirliliğinizde varsa bu sizin açınızdan hiç sağlıklı bir durum olmayabilir. Bütün bilinirliliğinizin yok olmasıyla birlikte marka tescil işleminizi geciktirerek markanızın bütün yasal haklarını rakibinize kaptırmak zorunda kalacaksınız.
En yakın örnek olarak herkesin mutlaka dinlemiş olduğu sosyal medya aracılığı ile fenomen olan Reynmen’in yaşadığı marka tescil şoku. Reynmen adıyla ünlenen youtuber’un adı maalesef başkası tarafından tescillendi. Ünlü YouTuber Yusuf Aktaş’ın takma adı ‘Reynmen’in kullanım hakkı, Ömer Duvaklı isimli kişi tarafından tescillendi. Bu durum sonrasında Aktaş, ‘R Reynmen’ markasını tescil etmek durumunda kaldı. Böylelikle marka tescil hakkını kaçırarak kendine özgün ürettiği, marka niteliği taşıyacak olan adını rakibine kaptırmış oldu.
Bu bakımdan marka oluşturmaktan daha önemli bir adım varsa oda marka tescilidir. O yüzden ilk adım olarak marka tescilinin öneminden sizlere bahsetmek istedik.

2. Marka İsminizin Çağrışımlarını Düşünün

İş fikrinizi yansıtan bir marka adı buldunuz. Ve bu marka adının marka tescilini alarak kullanmaya başladınız. Fakat belirlediğiniz marka adının çağırımlarını düşündünüz mü? Yada başka dillerde ne anlama geldiğini araştırdınız mı?
Mesela akıllıca adlandırılmış çok sayıda şirket var mesela selpak, orkid, uhu, pimapen, cif gibi bilinen marka adlarının ürün adına dönüşmesinin en bariz örneklerindendir. Bu markalar hangi ülkede satışa çıkarılırsa çıkarılsın bu şekilde bilinir ve yanlış anlaşılmaya çağrışımlara yol açmadığı için marka imajına zarar vermez.

İlginizi Çekebilir:  Öğrenme Teknikleri ve Yöntemleri

3.Marka Okunurluluğu ve Yazılışı

Belirlediğiniz marka adı okunurluluğu ve yazılışı oldukça önemli bir husustur. Kolay okunabilir bir marka hem akılda kalıcı olur ve farkındalık yaratır.

Devamını oku

Trending