Takip Edin

Girişim

İnstagramda Satış Yapmak

Yayınlanma tarihi

-

İnstagramda Satış Yapmak

Instagramda satış yapmak büyük boyutta hedef kitleye ulaşmanızı sağlar ve bu durum satışlarınızı arttırmanız için Instagramda satış yapmak için geçerli bir sebeptir.

Yakın zamanda hayatınızda bir girişim gerçekleştirmek bir yenilik yapmak istiyorsanız ve artık klasik 8-5 saatleri çalışma mesailerinden bıktıysanız kendinizi cesaretlendirmenin ve girişimci adımlarınızı atmanın tam zamanı diyebiliriz.

Instagram, Eylül 2017’de Instagram’da satış yapan 2 milyon üzerinde kitlenin Mart ayında reklam verdiğini duyurdu.

Büyük markalardan tutun küçük işletmelere kadar Instagram aktif olarak kullanılıyor. Yakın tarihli bir rapora göre Instagram kullanıcılarının yüzde 75’i Instagram reklamlarını inceledikten sonra bir websitesini ziyaret etmek veya bir satın alma yapmak gibi harekete geçiyor.

Instagram için satışlarınızı optimize etmeye henüz başlamadıysanız, büyük bir fırsatı kaçırıyor olabilirsiniz!

İşte Instagram’da satış yapmak için bazı ipuçlar :

1 : Instagram’da Nasıl Satış Yapılır : İşletme Profilinizi Optimize Edin

Tüketiciler satın alma hareketine geçmeden önce mutlaka markanın web sayfasını inceler. Bu durum Instagram’da web sayfalarının bir vitrini olmasını sağlıyor. Web sayfanızı oluştururken gösterdiğiniz özeni Instagram sayfanızada gösterminizi öneririz. Hatta bir web sayfanız yoksa sadece Instagram üzerinden satış yapmayı düşünüyorsanız unutmayın ki Instagram sadece görsellerden oluşan bir sosyal mecra ne kadar dikkat edersiniz o kadar müşteri çekerseniz. Bu yüzden Instagram’da görseliniz mutlaka dikkat çekici, yaratıcı ve göze hitap etmelidir.

Instagram İşletme profiliniz şunları içermelidir:

 

İnstagramda Satış Yapmak

 

Profil Fotoğrafı : Markanızı temsil eden bir logo

İyi Hazırlanmış bir Biyografi : Profilinizin bio kısmını kitlenize işinizi anlatan net bir açıklama içermelidir. Ne sunduğunu tam olarak bilmelerini sağlayın.

Mağzaya Bağlantı : Biyografinizin URL bölümü, Instagram sayfanıza ekleyebileceğiniz tek tıklanabilir bağlantıdır. Başka hiç bir alanda tıklanabilir bağlantı kullanamazsınız. Bu alan bireysel gönderilerinizden ve Hikayelerden gelen trafiği yönlendirmek için harika bir yerdir.Bu bölüm için benzersiz bir URL oluşturmak , Instagram’dan web sitenize yapılan ziyaretleri izlemenize olanak tanır!

İlginizi Çekebilir:  Başarılı Girişimcinin 7 Özelliği

Instagram iş profili, harika bir izlenim yaratmak ve insanları işinizi takip etmeye teşvik etmek için ilk fırsatınızdır. Tutarlı bir marka hikayesi ve estetik yaratarak, yeni müşterileri sadık takipçilere dönüştürebilirsiniz.

Hedef Kitlenize Ulaşmak için Instagram Reklamlarını Kullanarak Instagram Üzerinde Nasıl Satış Yapılır?

Instagram algoritmalarındaki sürekli değişiklikler ve içeriğinizin görülmesi için rekabetin artmasıyla, Instagram reklamlar, işletmeler için Instagram pazarlama stratejisinin kritik bir parçası haline gelecektir

Instagram’da bir İşletme profili oluşturduktan sonra, ne kadar harcama yapmak istediğinize, reklamın nerede görünmesini istediğinizi ve reklamı ne kadar süreyle çalıştırmak istediğinize karar verebilirsiniz. Instagram, işletmenizin ihtiyaçlarına en iyi uyacak şekilde çeşitli hedefleme seçeneklerine izin verir.

Kendi Instagram reklam kampanyanızı yürütmek o kadar da zor değil, ancak daha önce yapmayan birçok küçük işletme sahibi için  göz korkutucu olabilir.

İnstagramda Satış Yapmak

 

Neyse ki, düşündüğün kadar zor değil! Reklam yayınlamanın en kolay yolu, Instagram’da paylaştığınız yayınları tanıtmaktır. Sadece artırmak istediğiniz yayını seçin, daha sonra gönderildiğinde “yükselt” düğmesine basın.

Instagram, yayınınızı paylaşabileceğiniz “benzer bir kitle” yi otomatik olarak çeker veya ilgi alanı, yaş aralığı ve tanıtmak istediğiniz cinsiyetler seçerek uygulamada kolayca kendi kitlenizi oluşturabilir.

Kitlenizi ve bütçenizi belirledikten sonra, “Onaylama” yı tıklamadan önce reklamınıza son bir kez incelediğinizden emin olun.

Küçük bir bütçeyle başlayabilir ve reklamınızı test etmek için birkaç günlüğüne reklamınızı yayınlayabilirsiniz. Reklamınızın performansını izlemek için, reklamınızın sol alt köşesindeki “Sonuçları Görüntüle” yi tıklayın.

E-ticaret satışları için en iyi Instagram reklamları, satın alma işlemini nasıl yapacağınızı açıklayan mesajlaşmayı içerir.

Aşağıdaki örnekte, altyazının içinde “Shop Now and save” adlı harekete geçirici mesajını ve ardından teklifin kısa bir tanımını kullanmaktadırlar. Ayrıca , kullanıcıların satın alma işlemini yapmalarını teşvik etmek için düğme için bir harekete geçirici mesaj olarak “Shop Now” da kullanırlar

İlginizi Çekebilir:  Elektrikli Otomobiller için Powerbank Üretimi

İnstagramda Satış Yapmak

Temel olarak satın alma işlemini basitleştirir. Reklam, herhangi bir dikkat dağıtıcı olmadan sunduklarını net bir şekilde ortaya koyuyor. Mesajlarınızı basit tutmak, kullanıcıları yayınınızın amacından uzaklaştırmamak önemlidir.

İnstagram Story (Hikaye) Reklamı Nasıl Verilir ?

İnstagram story bölümünde ilk reklam 2017 yılında yayınlamaya başladı. Bu durum markaların daha fazla kitleye ulaşmak için başka bir fırsat sunuyor. Bu sürükleyici, tam ekran reklamlar , işletmenizin reklamlarını ulaşmak istediği kullanıcılarla kişisel olarak alakalı hale getiren hedefleme ve erişim özelliklerine sahip olmasını sağlar.

Bu reklamlar, takip ettiğiniz hesapların Instagram Öyküleri arasında açılır ve potansiyel müşteriler üzerinde büyük bir etki yaratabilir:

 

İnstagramda Satış Yapmak

 

Story reklamlarında görselin üstünde sponsorlu reklamın olduğunu gösteren markanın logosunu görebilirsiniz. En alt kısımda harekete geçirici bir mesaj yayınlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi al gibi..

Bir video veya fotoğraf oluşturmak için Instagram Ads’te bir seçeneğiniz vardır. Hangisini seçerseniz seçin, ilk klibin dikkat çekici olduğundan emin olun. Hikayeleri hızla takip edenlerin gözlerini yakalamanız gerekecek.

Instagram Hikayeler, işletmelerin takipçileriyle daha derin bağlantılar kurmaları ve markalarının kişiliğini göstermeleri için harika bir yol haline geldi. İnstagram story kısmı görsel akışlarına göre daha aktif ve canlı hareketli olduğu için kullanıcıların daha çok dikkatini çekiyor. Gelecekteki müşterilerle bağlantı kurmak için bu mükemmel fırsatı kaçırmadığınızdan emin olun!

3. Instagram’da Nasıl Satılır: Ürün Linkleri ile Instagram Hikayeleri Yaratma

Instagram Hikayelerinin popülaritesi patlıyor. Bu durum Instagram Hikayeler popülerlik kazanmaya devam ettikçe, bu özelliği kullanarak satış yapılacak yeni ve yaratıcı yollar bulmaya imkan sağlıyor.
Instagram Hikayeleri, işletmelerin kitlelerle daha sık ve kişisel olarak ilgilenmeleri için mükemmel bir fırsattır. Birçok marka, ürünlerini harekete geçirmek, özel teklifleri tanıtmak veya yeni öğeleri sergilemek için Instagram Hikayeleri kullanır.

Instagram, 10.000 takipçisi veya daha fazla perakende mağaza ve yayıncı için harika bir haber olan Instagram Hikayeler’e bağlantı ekleyebiliyor. Bu, şu anda çok büyük bir trenddir ve e-posta listenizi büyütmenize, ürünleri satmanıza, trafik çekmenize ve daha pek çok şey yapmanıza yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir:  İnternetten Para Kazanma Yolları

 

İnstagramda Satış Yapmak

 

Instagram Hikayelerine bir link eklerken, küçük bir ok ve görüntünün altında “Daha Fazla Bkz.” Metni görünür. Bu küçük metin fark edilemeyeceğinden, ek olarak görünürlüğü sağlamak için kullanıcıları metinleri “Hızlıca Kaydır” bölümüne ekleyebilirsiniz.

Instagram algoritması artık Instagram Storylerinize aldığınız tüm etkileşimleri, cevaplar veya storylerinize gönderildiğinde dikkate alır.

Bir kullanıcının Instagram Hikayeleriyle ne kadar etkileşime girmesi, yayınlarınızın feed’lerinde görünme olasılığının o kadar yüksek olur.

İnstagramda Satış Yapmak : Çekiliş Yapmak ve İyi Promosyon Sunmak

Alışveriş yapanlar iyi bir satış veya promosyona bayılır. Instagram, yalnızca takipçilerinize bir satış, yeni ürün lansmanı veya indirim kodunu tanıtmak için mükemmel bir yerdir. Tanıtım verilerinizi bir altyazıya veya Instagram Hikayelerine ekleyebilir ve kullanıcıları teklifinizden faydalanmak için biyografideki bağlantıya tıklamaya teşvik edebilirsiniz.

 

İnstagramda Satış Yapmak

Instagram’a özel bir tanıtım yapıyorsanız, Instagram iş profilinize trafik çekmek için diğer sosyal ağlarınızda bir teaser oluşturabilirsiniz. Diğer sosyal ağlarınız arasında yalnızca özel yalnızca promosyonları (örneğin, takipçileriniz için özel bir indirim kodu) tanıtmak, kitleleri gelecekteki teklifleri kaçırmadığından emin olmak için Instagram hesabınızı takip etmeye teşvik edecektir.

İnstagramda Satış Yapmak : Fenomen Hesaplardan Yararlanma

Yeni doğan bir instagram hesabınız varsa mutlaka geliştimek için sponsorlu reklamların yanında fenomen hesaplarlada tanıtımınızı yapmalısınız. İnstagramda her kitleye uygun bir profil mevcuttur Sizde kendi kitlenizini fenomen hesabını bularak onlarla işbirliği içerisine girebilirsiniz.

 

İnstagramda satış Yapmak

 

Etkili pazarlama, niş ve katılımlı bir kitleye ulaşmanın, marka bilinirliği oluşturmanın ve en önemlisi satışları artırmanın harika bir yoludur .
Instagram’da nasıl satış yapılacağını anlamak, hangi yöntemlerin işiniz için en iyi sonucu verdiğini belirlemek için biraz pratik yapmalısınız.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişim

Elektrikli Otomobiller için Powerbank Üretimi

Yayınlanma tarihi

-

Elektrikli Otomobiller için Powerbank Üretimi

Gelecekte taşıtların hemen hemen hepsinin elektrikli olacağına göre, Powerbank’lerin de üretilmesi kaçınılmaz bir durumdu. Fransa merkezli EP Tender girişimi bu konuya el attı ve elektrikli otomobillerin en büyük sorunu olan menzil ve pil konusu ile ilgili çözüm sundu.

Her geçen gün otomotiv dünyasının geleceği olarak görülen elektrikli otomobiller üzerine çözümler üreten girişimler karşımıza çıkıyor. Bugün karşımıza çıkan Fransa merkezli EP Tender girişimi ise elektrikli otomobillerin en büyük sorunu olan menzil ve pil mevzusu ile ilgili çözüm üretiyor.

Oldukça sıradan bir çözüm sunan EP Tender, temelde elektrikli otomobilleri için bir nevi Powerbank üretiyor diyebiliriz. Otomobilinizin arkasına bağlayabileceğiniz içinde pil olan küçük karavanlar üreten EP Tender, bu sayede menzilinizi artırmanıza olanak sağlıyor.

Söz mevzusu pil karavanlarını kiralamayı hedefleyen EP Tender, karavan başına 37 dolarlık bir kiralama ücreti talep edecek. Otomobilinizin pili bittiğinde devreye girecek olan pil karavanları otomobiline fazladan 60 kilowatt saatlik bir pil gücü sunacak. Şimdiden gelecekteki hedeflerini planlayan EP Tender, 2024 senesinde kara geçmeyi ve 60 bin kullanıcıya erişmeyi planlıyor.

Yapılan her icat, inovasyon beraberinde bunların koruma ve tescil işlemlerini de zorunlu kılmaktadır.  İcat, inovasyon ve ürün geliştirmeleri korumak için, Patent, Marka Tescili, Tasarım Tescili ve Faydalı Model Tescili gibi işlemlere başvurulması gerekmektedir. Tabi Tescil işlemlerinden önce Marka Sorgulama veya Patent Sorgulama yapılarak uygunluk durumu araştırmalı ve deneyimli vekillerden destek alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Her Başarılı Girişim Planının 5 Özelliği
Devamını oku

Girişim

Türkiye’nin Otomobili TOGG Hakkında Herşey

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından gerçekleştirilen proje ile 2022 yılında seri üretime başlanacak olan yerli otomobilimiz TOGG, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla birlikte Gebze’de yer alan Bilişim Vadisi’nde büyük bir törenle tanıtıldı. Törene Cumhurbaşkanı ile birlikte TOGG projesi hissedarları, Cumhurbaşkanlığı Kabine üyeleri, TOBB başkanı ve yardımcıları, iş dünyası temsilcileri, otomotiv endüstrisi, medya temsilcileri ve TOGG çalışanlarının da yer aldığı 2 bin kişilik davetli katıldı.

27 Aralık 2019 günü “Yeniliğe Yolculuk Buluşması” programında lansmanı yapılan yerli otomobilimiz TOGG, Türkiye’nin ekonomisi ve üretim stratejisi bakımından büyük bir adım olarak görülmekte. Geleneksel ve Yeni Medya’da büyük yankı uyandıran, teknolojisi ve tasarımı oldukça beğenilen TOGG’un tanıtımı canlı yayınla televizyona verilirken, sosyal medyada da #TOGG, #TürkiyeninOtomobili, #DoğumYeriİstanbul #YeniliğeYolculuk hastagleri ve görselleri ile günün en çok paylaşılan ve beğeni alan gönderisi oldu.

Yerli Otomobil TOGG’un Özellikleri

Yerli otomobilin en önemli özellikleri arasında segmentinin en uzun aks mesafesine sahip olması bulunmakta. Yeni nesil “Elektrikli Otomobil” olarak üretilen TOGG, 30 dakikanın altında hızlı şarjı ile %80 doluluk oranına ulaşabilecek kapasiteye sahip. Elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ km menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, merkeze sürekli bağlı kalarak güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek.

Yeni nesil gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketine sahip olan TOGG, 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.

Otomobilin önemli özellikleri arasında araç menziline %20’ye kadar katkı sağlayan geri kazanımlı frenleme de bulunmakta. (AA)

Yeni nesil akıllı teknolojiler ile donatılmış olan yerli otomobil, bir otomobilden daha fazlasına sahip olup kullanıcılarına adeta bir yaşam alanı sunmakta. Altyapısı sayesinde sürekli internetin içinde olacak olan TOGG, internet bağlantısı için farklı bir cihaza ihtiyaç duymayacak. Bu özelliği ile yerli otomobil, akıllı şehir alt yapısı, elektrik şebekesi, cihazlar ve tüm akıllı yapılar ile iletişim halinde olarak hayatın pek çok alanında adeta kullanıcısının yerine düşünen bir asistan görevini görecek. (AA)

Yerli otomobile “Holografik Asistan” olarak tanımlanan 3 boyutlu ve artırılmış gerçekliğe sahip yeni bir teknoloji de eklenecek. Bu özellik 2023 yılında ilk kez Türkiye’nin Otomobili’nde kullanılacak. Otomobilin diğer özellikleri arasında; sessiz, keyifli ve sıfır emisyonla temiz bir sürüş vadediyor olması da bulunmakta.

İlginizi Çekebilir:  Elektrikli Otomobiller için Powerbank Üretimi

Elektrikli Yerli Otomobil ile birlikte dönüşümde en çok yerini alacak olan akaryakıt istasyonları olarak görülüyor. Türkiye genelinde elektrikli şarj istasyonları altyapı çalışmaları ve istasyonlar, TOGG’un seri üretiminden önce büyük oranda tamamlanacağı öngörülmekte.

Yerli Otomobil’in Logosu ve Lale Tasarımı

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)’un logosunda yer alan “T”, “C” ve “O” harflerinin “Türkiye Cumhuriyeti Otomobili” ne gönderme yaptığı düşünülmekte. Ayrıca 27 Aralık’taki tanıtımdan önce TOGG’un resmi Twitter hesabından paylaşımı yapılan fotoğrafta otomobilin panjur kısmında yer alan “Lale” motifleri dikkat çekmişti. Tarihimizde de önemli bir yere sahip olan “Lale” motifinin Yerli Otomobil’de kullanılması daha da dikkat çekmesini sağladı.

 

Marka, Patent, Logo, Faydalı Model ve Tasarımlarınızı Efor Patent Güvencesi ile Tescilleyin. 

Devamını oku

Girişim

Marka Stratejileri Geliştirme

Yayınlanma tarihi

-

Marka Geliştirme Stratejileri

Marka oluşturma,marka stratejileri geliştirme kişisel ve iş geliştirmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Sadece bir markanın sesini ve tüketici bilincini artırmakla kalmaz, aynı zamanda bir kimlik ve değer verir. Katılımcı ve etkileşimli platformların ortaya çıkışı, birçok işletmeye marka bilinirliği ve eşitliği geliştirme şansı verir. Bir kişisel marka veya işletme markası oluşturmayı düşünüyorsanız, o zaman marka oluşturmanın çok zaman ve kaynak gerektirdiğini bilmek sizin  önemlidir . Takip eden bölümde marka inşasını tanımlayacağız ve farklı marka tiplerine ve başarılı bir marka yaratma adımlarına bakacağız.

Marka Nedir?

Genel olarak, bir ürün, fiziksel mallar, hizmetler, deneyimler, etkinlikler, kişiler, yerler, mülkler, organizasyonlar, bilgi ve fikirler dahil olmak üzere bir isteği veya ihtiyacı karşılamak için bir pazara sunulabilen herhangi bir şeydir. Marka adı, ayırt edici ürün, hizmet veya konseptin adıdır. Markalaşma, marka adını oluşturma ve yayma sürecidir. Marka, tüm kurumsal kimliğin yanı sıra bireysel ürün ve hizmet adlarına da uygulanabilir.

Marka İnşa Nedir?

Tamamıyla marka yapısının özünü yakalayan tek bir tanım yoktur . Birçok kişi, marka oluşturmanın tamamen markanızla iletişim kurmak ve onu tanıtmakla ilgili olduğunu düşünür . Bu sadece bir tarafı. Bunu tanımlamanın en iyi yolu , tüketicilere değer yaratma süreci olmasıdır . Tüketicilerin işletmenizle ilgili bildiği, hissettiği ve tecrübe ettiği her şeyi kapsar.

Marka oluşumunu tanımladıktan sonra, şimdi 3 popüler marka türüne ve bunların neye dayandıklarına bakacağız.

Hizmet markası – bu marka, hizmet veren kurum / şirket / kişilerle ilgili sahip olduğu bilgi, kültür ve deneyim üzerine kuruludur. Hizmet markasına örnek olarak bankalar verilebilir.
Perakende marka – bu marka bir ürün ve hizmet deneyimi karışımı üzerine kuruludur.  Perakende markasına örnek olarak getir.com gibi uygulamaları örnek gösterebiliriz.
Ürün markası – belirli bir üründe sahip olduğu deneyime dayanmaktadır . Nike, Ford veya Sony’yi düşünün.
Popüler markaların 3 tipine baktıktan sonra, şimdi marka oluşturmada yer alan adımlara bakmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:  Elektrikli Otomobiller için Powerbank Üretimi

Marka Yaratma Aşamaları

1) Markanızı Tanımlayın

Marka inşasında ilk aşama, markanızı tanımlamaktır. Bu aşama, markanızın gerçekte ne anlama geldiğini belirlediği için çok kritik bir adımdır. Markanızı tanımlarken, temel güçlü yönlerinin bir kontrol listesini oluşturmalısınız. Benzer şekilde, kişisel bir marka tanımlıyorsanız, özellikle öne çıkanlara sahip olduğunuz becerilere ve uzmanlığa bakmalısınız. Aynı şekilde, markanızın ne anlama geldiğini ve markanız için neyin önemli olduğunu da bilmeniz gerekir (marka değerleri). Değerleriniz, bir şekilde, tüketicilerin çevresel, sosyal ve ekonomik refahına katkıda bulunduğunuzu göstermelidir. Markalaşmanın bu önemli yönlerinden bazılarını objektif olarak bakana kadar derhal fark edemezsiniz.

2) Markanızı Farklılaştırın ve Konumlandırın

Marka oluşturmaya başlamadan önce, farklılaştırmak için zaman ayırmanız gerekiyor, böylece dikkat çekip rakiplerinizden sıyrılabilirsiniz. Farklılaşmak için , markanızı oluştururken kullanacağınız renkler, logolarla hedef kitlenizin aklında benzersiz bir avantaj yaratmalısınız. Benzersiz bir değer önerisi bulduğunuzda, tüketicilerin markanızın pazardaki rakiplerine göre daha fazla değer görmesini ve takdir etmesini sağlayacak şekilde konumlandırmak için iyi bir marka stratejisi oluşturmalısınız.

3) Markanızı Oluşturun ve Sergileyin

Daha önce de belirttiğimiz gibi marka yaratma aşaması tek düze bir süreçten oluşmaz markanıza değer katacak bir çok detayı düşünmelisiniz. Benzersiz ve güçlü bir oluşturmak zaman ve tutarlılık gerektirir. Kişisel markanızı geliştirmek için, size daha fazla poz verecek yeni roller ve ödevler alarak değerlerinizi ve becerilerinizi güçlendirmeye devam etmelisiniz. Alternatif olarak, kişisel veya ticari markanız için bir ses oluşturmak amacıyla tanıtım kanallarını, blogları, forumları ve sosyal medyayı (LinkedIn, Twitter,Facebook,Instagram vs.) kullanabilirsiniz.

Markanızı oluştururken, marka kişiliğini (insanların sizin hakkınızda ne bildiği, düşündüğü ve söylediği) geliştirmeye çalışmalısınız. İnsanları markanızla özdeşleşmeye ve onlarla ilişki kurmaya iten şey budur. Gerçek şu ki; marka oluşturma stratejilerinizi tutarlı bir şekilde uygularsanız , sonsuza dek marka adınızla ilişkilendirilecek bir model kolayca kurarsınız.

İlginizi Çekebilir:  Özgün Marka İsmi Bulmanın 3 Yolu

4) Markanızı Kişiselleştirin

Oluşturacağınız tanıtım kampanyaları ile hedef kitlenize göre markanızı kişiselleştirebilirsiniz.  Markanıza bir kimlik vermeniz önemlidir. Tüketicilerin markanızın kişiliğini bütünüyle görüp deneyimlemelerini sağlayın.

Marka oluşturma sürecine girerken, markanızı hedef kitlenizle bağdaştırmalısız. Markanızla ilgilenen her tüketici markanız da kendisinden bir parça görmeli. Bu durum paralel olarak marka sadakatini beraberinde getirecektir. En iyi markalar, tüketicilerin ihtiyaçlarını ve tercihlerini karşılamak için ürünleri kişiselleştirerek tüketici-marka etkileşimini teşvik eder. Markanızı kişiselleştirdiğiniz de, tüketicilere bir ömür boyu markanıza katılmaları  için bir  sebep inşa ediyorsunuz.

5) Markanızı İnceleyin

Markanız statik değil; yaşamı boyunca çeşitli hareketler yaşayacaktır. Marka stratejilerinize bağlı olarak, markanız güçlenecek ya da hareketsiz kalacaktır ya da zamanla gerileyecektir. Marka döngüsünde, yeni olaylar, değişiklikler ve koşullar markanızın değerini artırmak veya yeniden kurmak için zorluklar ve fırsatlar getirir. Tüm bu olanaklar, marka oluşturma faaliyetlerinizin sorumluluğunu üstlenmenize ivme kazandırmalıdır.

Markanız büyüdükçe, marka oluşturmaya devam etmenin sorumlulukları ve beklentileri de artar. Marka büyümesini sağlamanın en iyi yolu, faaliyetlerinizi gözden geçirmek ve başarılarınızı marka bilinirliği düzeyleri ve katılım seviyeleri gibi ölçütler aracılığıyla değerlendirmektir. Düzenli incelemeler, vizyonunuza ve marka stratejinize sadık kalmaya olan bağlılığınızı sürdürürken yeni fırsatları yakalamanıza ve yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, markanızı doğru yöne yönlendirmenizi sağlayacaktır.

Gördüğünüz gibi, marka oluşturma tek düze bir süreç değildir. Markanızı tanımlamanız, ayırt etmeniz, sunmanız ve markanızın zaman zaman ne anlama geldiğini gözden geçirmeniz gerekir. Marka stratejileriniz ve bunları nasıl uygulayacağınız konusunda net olmak çok önemlidir. Ayrıca, tüketicilerinize değer katacak marka stratejileri benimsemeli ve şirketinizin gerçekte neyi temsil ettiği konusunda oluşan izlenimlerinizi doğru bir şekilde uygulamalısınız.

Devamını oku

Trending