Hibe Destekleri 2018

0
527
2018 Hibe Destekleri

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’dan gençlere hibe desteği yapılacak. 2018 yılı hibe destekleri alacak genç çiftlerin yarın açıklanacağını belirterek “ Bu yıl 16 bin 733 genç çiftçimize 503 milyon lira hibe vereceğiz” dedi.

Fakıbaba, yazılı açıklamasında, genç çiftçilere 30’ar bin lira hibe verilmesini öngören genç çiftçi projelerinin desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak sözlerine 2018 yılında da genç çiftçiler için hibe desteklerine devam edildiğini söyledi.

Genç Çiftçi hibe desteklerine başvuranlar illerde vali veya vali yardımcısı başkanlığında kurulan “İl Proje Değerlendirme Komisyonları” tarafından sonuçlandırıldığını ifade eden Fakıbaba, yarından başlamak üzere 23-29 Mayıs 2018 tarihlerinde asil listelerin ilan edileceğini bildirdi.

Fakıbaba, “Bu kapsamda Genç Çiftçi Projesi 2018 uygulama yılında yaklaşık 16 bin 733 genç çiftçimize hibe desteği vereceğiz. Proje uygulamaya hak kazanan genç çiftçiler, 30 Mayıs-5 Haziran 2018 tarihlerinde sözleşmelerini imzalayacak. İş yapımı için ise 6 Haziran 2018’den itibaren mahallinde uygulamaya başlanacak. Projeler, uygulamanın her aşamasında Bakanlığımızın ilgili birimleri tarafından takip ve kontrol edilecek.” İfadelerini kullandı.

Projelerin %75 i Hayvancılık Alanında

Fakı Baba 2018 yılı genelinde genç çiftçilere bağ ve diğer üzümsü bitkilerden bahçe tesisi, mantar, büyükbaş,küçük baş hayvancılık, serbest sistem yumurta tavuuğ,ipek böceği,tıbbi ve aromatik bitki, örtü altı sebze,süs bitkisi, coğrafi işaretli ürün yetiştiricilikleri alanlarında hibe desteği verceklerini özellikle vurguladı.

Fakıbaba, “Toplam projelerin yüzde 75’ine tekabül eden 12 bin 605 proje, hayvancılık projelerinden oluşuyor. Büyükbaş (sığır ve manda) ve küçükbaş (koyun ve keçi) yetiştiriciliği için verilecek hayvanlar, geçen yıllarda olduğu gibi genç çiftçilere yine TİGEM tarafından temin ve teslim edilecek. Genç çiftçilerin bazı projelerde temin sorunu yaşamaması için çalışmalarımızı, TİGEM’in yanı sıra Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ile koordineli bir şekilde yürüteceğiz.” ifadelerine yer verdi. Ayrıca Fakı Baba 218 yılında, “çok yıllık yem bitkisi üretimi” ve “arı sütü ve ana arı yetiştiriciliği”nede proje içerisinde yer verilerceğini vurguladı.

Fakıbaba, 2016 ve 2017 yıllarında yaklaşık 31 bin genç çiftçiye, proje karşılığı 933 milyon liralık hibe verdiklerini anımsatarak, “Bu yıl da 16 bin 733 genç çiftçimize 503 milyon lira hibe vereceğiz. Bu hibeler, kırsal kalkınma kapsamındaki desteklerimizin sadece bir parçası. Bu destekteki amacımız, hem tarımsal nüfusu gençleştirmek hem de kırsal kalkınmanın gençlerle beraber daha dinamik ve kalıcı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak. Çünkü ülkemizin kalkınmasının, kırsalı kalkındırmadan geçtiğine inanıyoruz.” İfadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here