Her Başarılı Girişim Planının 5 Özelliği

0
569

Derinlerde, hepimiz biraz açgözlüyüz. Hepimiz kendimiz için en iyi sonucu istiyoruz. Yardım edemeyiz, ancak bir anlaşma üzerinde anlaştığımız zaman kendi çıkarlarımız önemli ve  düşünürüz. Ama gerçekten başarılı bir girişimci olmak için, saf ben-merkezliliği bir kenara bırakmayı öğrenmelisiniz. Çünkü umursayacağınız tek şey kendinize hizmet etmekse, başlamadan önce anlaşmayı feshedebilirsiniz.
Girişimlerde önemli kararlamak almak hassas bir dengedir. Gelecekte bol kazanç getirecek bir iş kurmayı uman girişimci için bu dengeyi kurmayı öğrenmek oldukça önemlidir. Kazanan bir stratejiyi iyileştirmek zaman ve pratik ayrıca çok fazla sabır gerektirir. Yine de her anlaşma benzersizdir ve doğru bir şekilde yaklaşılması gerekir.

İşte her girişimcinin yaptığı startuplarda usta olmayı öğrenmesi gereken en önemli sekiz beceri.

1. Girişim Planınız İçin Ön Hazırlık Yapın

Bir işe başlamadan önce yapılan ön hazırlık yaptığınız işte her zaman başarıyı getirir . Bu, ilgili taraflar hakkında bir şey bildiğiniz, küçük bir arka plan denetimi yaptığınız, onların işlerini bildiğiniz ve hatta güçlü ve zayıf yönleri hakkında fikir edinmek için çalıştığınız diğer kişilerle konuştuğunuz anlamına gelir.Aynı durum, masanın diğer tarafındaysanız ve bir ürün veya hizmete yatırım yapmak istediğinizde geçerlidir. Sonuç olarak, kiminle uğraştığınızı ve size neler sunabileceğine dair iyi bir fikre sahip olmanız gerekir.
En iyi haliniz ile her zaman girişim planınızı uygulamaya geçirmelisiniz. İyi dinlenmiş olmalısınız. Bu unsurların hepsi size özgüvenli ve iyi hissettirebilir sakın unutmayın.

2. Ego ve duygularınızı kapıda kontrol edin.

Başarılı olmak için stresli durumlarda oldukça özgür düşünebilmeniz ve ortak bir zemin bulmak için çalışmaya istekli olmanız gerekir. Yol ortasında bir tavırla yürürseniz, istediğiniz şeyi alıp çok fazla vermemek arasında bir denge kurmanız daha olasıdır.
Öte yandan, karşılığında bir şey almadan bir şey vermek istemezsiniz. Benliğinizi kaybetmek ve duygularınızı bir kenara koymak doğru yolu bulmanıza yardımcı olacaktır.

3.Girişim Planınız İçin Fikir Alışverişi

Bol kazanç getirecek bir girişim planlarınız varsa, arkadaş çevreniz veya meslektaşlarınız ile olası senaryolar hakkında fikir alışverişinde bulunmak oldukça  yararlı olabilir. Bu, daha az tedirgin olmanıza yardımcı olacaktır ve böylelikle girişim planınızdaki eksiklikleri görebilirsiniz.

4. Güçlü ve Zayıf  Yönlerinizi Net Bir Şekilde Görün.

Girişim planınızı harekete geçirdiğinizde boş alanı bulup orayı doldurmaya çalışarak farkındalık yaratmalısınız. Bunu rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini çok iyi analiz ederek yapabilirsiniz.Aynı zamanda, kendi güçlü ve zayıf yönlerinizin de farkında olmanız gerekir, bu yüzden kendinize istismar edilmesine izin vermezsiniz.

Şirketiniz küçükse, büyüme potansiyeli nedir? Piyasaya daha büyük bir şirketten daha yararlı olabilir misiniz? Kısacası, diğer tarafın yapamayacağı ve diğer tarafın rekabet edemeyeceği ne varsa anlamaya ve araştırmaya çalışmalısınız. Girişim planınız satranç tahtası üzerinde nerede durduğunuzu bilmek, en iyi anlaşmayı nasıl yapacağınızı belirlemenize yardımcı olacaktır.

5. Hedefinizi İyi Analiz Edin.

İster uzun vadeli bir iş anlaşması yapın isterseniz kısa vadeli bir iş anlaşması yapın, girişim planınıza başladığınızda defansta hissetmeniz doğaldır. Hepimiz menfaatlerimizi koruyoruz ve en iyi anlaşmayı lehimize çevirmek istiyoruz. Ancak, başarıyla devam etmek istiyorsanız, merhamet ve iyi niyetle planınızı yürütmelisiniz. Hedefinizi aktif olarak dinleyin ve diğer tarafın ne söylediğini ve sorduğunu dinleyin. Onları tereddüt eden konular neler?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here