Takip Edin

inovasyon

Günlük Hayatta Kullandığımız İcatlar

Yayınlanma tarihi

-

Günlük Hayatta Kullandığımız İcatlar

Günlük hayatta hemen hemen her gün kullandığımız eşyaların ilk çıkış noktalarını merak ediyor musunuz? Ve bu icatların çoğu İsveçlilere ait buluşlar olarak biliniyor. Fermuardan arabada kullandığımız emniyet kemerine kadar İsveçliler tarafından ortaya çıkan icatlar listesi oldukça gelin hep birlikte göz atalım.

İşte hayatımız kolaylaştıran icatlar ve mucitleri:

1)Fermuarın İcadı

Günlük hayatımızda kıyafetlerimizden çantalarımıza kadar bir çok farklı ihtiyaçlarımız için fermuarı kullanırız. Peki fermuarın çıkış noktası kısaca nedir biliyor musunuz ?Fermuar son şeklini alana kadar bir çok farklı şekillerden geçmiştir. “Ayrılabilir tutturucu” olarak adlandırılan tasarımı, 1917’de patentlenmiş ve birbirine geçen bir sürgü ile kenetlenen dişlere sahip.

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar

 

2)Emniyetli Kibrit

Kibritler uzun zamandır yaşamımızda vardır.Ama öncüllerinin prototiplerini geliştiren ve bugün kullandığımız fermuarı geliştiren İsveç doğumlu Gideon Sundbäck olmuş.Kibritler çok uzun süredir hayatımızda var ama ilk başlarda kullanımları tehlikeliydi. Bu tehlike Gustaf Erk Pasch’ın durumu fark etmesine kadardı. Pasch kibrit başlığına gömülmüş olan yanıcı fosforu kibrit kutusunun yanına taşımak ve zehirli sarı fosforun toksik olmayan kırmızı bir versiyonla değiştirilmesine karar verdi. Bu inovasyonun sonucu olarak kibritler çok daha güvenli hale geldi ve bu şekilde İsveç dünyada satılan kibritlerin yaklaşık %75’ini üretmiştir.

 

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar Emniyetli Kibrit

 

3) Ayarlanabilir Anahtar

Johan Petter Johansson, ömrü boyunca 100’den fazla patent aldı ve bunlardan biri de ayarlanabilir anahtar oldu. Bu icat iş adamlarını, ustaları ve kendin yap meraklılarını, çok sayıda anahtarı beraberinde taşıma zahmetinden ve maliyetinden kurtardı. İsveç Anahtarı olarak da bilinen ayarlanabilir anahtarın dünya çapında “Bahco” markası altında dağıtılmasını sağlamak için Johansson 1891’de bir anlaşma yaptı ve bugün 100 milyondan fazla ayarlanabilir anahtar satıldı.

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar Ayarlanabilir Anahtarlar

4)GPS

Hokan Lans’ın keşfi GPS sistemi dünyadaki nakliye ve sivil havacılık için dünya standardı haline geldiğinde ve bugünlerde kullandığımız arabaların ve telefonların birer standart temel işlevi haline geldiğinden beri hayatımız kolaylaştı.

İlginizi Çekebilir:  Özgün Marka İsmi Bulmanın 3 Yolu

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar GPS

5)SKYPE

İsveçli Niklas Zennström’in Skype ile birlikte geliştirdiği uzun mesafeli telefon görüşmelerinin maliyetleri konusunda endişe duyuldu. Buluşun ilk etapta önüne çıkan engellerden biri yüksek hızlı internet gerekiyor olmasaydı. Ancak zamanla görüntülü konuşma iş dünyasının dikkatini çekti ve insanlar artık biriyle sohbet etmek için büyük paralar ödemek zorunda olmadığını fark etti. Skype, 2011’de 8,5 milyar dolara Microsoft’a satıldı. Bu nedenle bir daha Skype’la görüşme yaparken kesilme veya kopma yaşarsanız İsveçlileri suçlamayın

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar

6)Düz Ekran Monitör

Sven Thorbjörn Lagervall, 1979’da ferroelektrik sıvı kristalleri keşfetmeseydi eğer, biz bugün bu kelimeleri düz ekran monitörden okuyamazdık. Onun bu keşfiyle, 1994’te seri üretime geçen düz ekranlı monitörler teknolojik anlamda büyük bir çığır açtı.

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar Dün Ekran Monitör

7)Telefon Ahizesi

İsveçli telekomünikasyon devi Ericsson’u duymuşsunuzdur. Ama duymadığını şey belki de 1885’te Lars Magnus Ericsson tarafından bulunan telefon ahizesi. Artık pek fazla ahizeli telefon kullanmıyor olabiliriz ama bu buluş sayesinde telefon teknolojisi bugünkü halini alabildi.

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar Telefon Ahizesi

8)Bilgisayar Faresi İcadı

Birçok patenti olan adam Håkan Lans, GPS’e ek eninde sonunda standart bilgisayar faresi haline gelen şeyin öncüsünü icat etti. Ayrıca bugün hemen hemen her bilgisayarda kullanılan renkli bilgisayar grafiklerini de yine o geliştirdi. Lans buluş konusunda adeta durdurulamıyordu.

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar Bilgisayar Faresi

9) Cola Şişesinin İcadı

Sadece 100 yıl önce, tüm zamanların en ikonik tüketici tasarımlarından biri olan Coca-Cola şişesi dünyaya tanıtıldı. Dünyadaki en tanınmış tasarımlar arasında kolayca yer alırken, çok az kişi ayırt edici içecek şişesinin bir İsveçli tarafından tasarlandığını biliyor. O kişi Alexander Samuelsson’dur. Kendisinden karanlıkta ya da kırıldığında kolay fark edilecek bir şişe tasarlanması istenmişti. Samuelsson tasarımıyla amacının yanı sıra bundan çok daha fazlasını ortaya koydu.

 

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar Cola Şişesi

 

İlginizi Çekebilir:  Patent Başvurusu Nasıl Yapılır ? 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişim

Başarılı Girişimci Örnekleri ve Hayat Hikayeleri

Yayınlanma tarihi

-

Başarılı Girişimci Örnekleri ve Hayat Hikayeleri

Günümüzde adını hala duyduğumuz güçlü markalar var. Bu markalar zorlu yollardan sınavlardan geçerek bugünlere kadar ulaşmayı başarmışlardır. Sürekli olarak başarılı girişimci örneklerini duyarız ve onların hayat hikayelerine dönüp konuk oluruz. Pek çoğu gerçekten imkansızlıkların içinden doğarak bugünlere adını altın harflerle yazdırmıştır. Şimdi sizler için hazırladığımız başarılı girişimci örnekleri ve hayat hikayeleri listemizi dikkatle okuyun.

Bir sonraki girişim hikayesi neden sizin ki olmasın ? 

1. COCO CHANNEL Başarı Hikayesi

Günümüzde  oldukça pahallı ürünlere sahip olan Chanel markasının geçmişi aslında 2. Dünya Savaşı öncesine dayanmaktadır. Dünyanın en ünlü ve başarılı girişimcileri arasında yer alan Gabrielle “Coco” Chanel fakir olarak doğmuştur ve öksüz kalmıştır. Yüksek sosyetedeki kadınlar için şapkalar tasarlarken adı bütün Paris sosyetesine yayılmıştır ve böylece sadece en iyi tasarımcı olmamıştır aynı zamanda üst tabakanın bir elemanı olmuştur. Chanel 2. Dünya Savaşı esnasında moda evini kapatmıştır ve 1954 yılında tekrardan açmıştır. Kendini bir anda erkeklerin hakim olduğu moda dünyasında bulmuştur. Ancak on yıl sonra çizgileri tekrardan ilgi çekmeye başlamıştır ve yüzyılın sonunda Time dergisinin “Yüzyılın en önemli 100 kişi” listesinde ki tek moda ikonu olmuştur. Günümüzde hala kurduğu marka dünyanın tüm kadınlarına moda ve kozmetik alanında ilham olmaktadır, sektörün en çok kazanan firmalarından olmaya devam etmektedir.

2. BİLL GATES Başarı Hikayesi

Microsof’un kurucusu olan Bill Gates, iş hayatına adım atacak girişimciler için ilham verici bir liderdir. 28 Ekim 1955′te Seattle, Washington’da doğan Gates’in babası avukatlık, annesi öğretmenlik yapıyordu. 17 yaşında ilk bilgisayar yazılımını okuduğu liseye 4.200 dolar karşılığında sattı. Alınabilecek en yüksek puanın 1600 olduğu SAT testinden 1590 puan aldı. 1972’de arkadaşıyla birlikte ilk şirketlerini (Traf-O-Data) kurdular. Bu şirket bir trafik sayım ve kontrol sistemi için programlar üreterek hemen 20.000 dolarlık satış yaptı. Harvard’da okurken Microsoft’un (o zamanlar adı Micro-Soft) ilk yazılımı olan Altair BASIC’i kodlayanlardan biriydi. 1980’den sonra yazılımları, işletme dillerini ve Word gibi programları oluşturdu. Her saniye ortalama 250 dolar kazanan Gates, günde 20 milyon dolar kazanarak dünyanın en zengin isimleri arasında da yer alıyor.

İlginizi Çekebilir:  Marka Koruma

3. HOWARD SHULTZ Başarı Hikayesi

Starbucks’ın kurucusu olan Howard Schultz, Brooklyn’deki Canarsie Bayview kamu projesinde büyümüştür.Yoksul bir hayat sürmesine rağmen Northern Michigan Üniversitesi’nden futbol bursu kazanmıştır. İletişim alanında lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Xerox’ta çalışmaya başlamıştır.O zamanlar küçük bir kahve dükkanı olan Starbucks’ın hisselerini satın alıp şirketin CEO koltuğuna oturmuştur. 60 kahve dükkanıyla başlayan zincirin bugün dünyada 20.891 dükkanı vardır. 2.1 milyar dolarlık servetin sahibi olan Howard Schultz halen dünyanın en iyi kahvelerini hazırlayan Starbucks’ın başındadır. Ve bu girişimiyle dünyanın dört bir yanında şubeler açarak bugünkü Starbucks zincirlerini kurmuştur.

4. INGVAR KAMPRAD Başarı Hikayesi

IKEA’nın kurucusu ve dünyanın en büyük girişimlerinden birinin sahibi olan Ingvar Kamprad, çiftlik hayatı yaşayarak büyümüştür ancak içinde hep bir girişimcilik duygusu ile yaşamıştır. Küçük yaşlarda Stockholm’dan toptan aldığı kibritleri komşularına satmaya başlamıştır.

Sonrasında farklı ürünlerin satışını yapmış, hatta bakasından yardım alarak posta sipariş işi kurmuştur. Bu girişimcilik ruhu sayesinde dünyanın en büyük mobilya firmalarından biri olan IKEA’yı hayata geçirmiştir.

IKEA ismi, Ingvar Kamprad’ın baş harfleriyle oluşturulmuş, büyüdüğü çiftlik (Elmtaryd) ve kasabanın (Agunnaryd) baş harfleri de marka ismini tamamlamıştır. Kamprad’ın serveti bugün 6 milyar dolardır.

5. JACK MA Başarı Hikayesi

Jack Ma dünyanın en büyük e-ticaret sitlerinden biri olan alibaba.com’un kurucusudur. Ve Alibaba girişim hikayesi imkansız diye birşeyin olmadığını kanıtlamıştır. Ma üniversitede başarısız bir öğreciymiş hatta sınavında 3 kez başarısız olmuştur. Hatta bir zamanlar KFC’e başvurara 24 kişinin içerisinde sadece o alınmamıştır. Jack Ma polis olmak istemiştir fakat yine başarısız olmuştur.  Yıllar sonra  arkadaşının zoruyla tanıştığı internetten 30 milyar dolardan fazla para kazanmıştır.

Ma internetle tanıştıktan sonra aralarında China Pages adındaki internet sitesi de bulunan birkaç ticari deneme yaptıktan sonra Nisan 1999’da 17 arkadaşı ile birlikte Alibaba’yı kurmuştur. Yahoo!, 2005 yılında Alibaba’nın yüzde 40 hissesini, 1 milyar dolara satın almıştır. Jack Ma şirketin kuruluşundan Mayıs 2013’e kadar hem başkan hem de CEO olarak görev yapmıştır. 2014’te ise New York Borsası’nda (NYSE) yaptığı 24.7 milyar dolarlık hacimli halka arz ile tüm zamanların en büyük halka arzını gerçekleştirmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Apple Katlanabilir Telefon Patenti

6.JEFF BEZSOZ Başarı Hikayesi

Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos dünyanın en başarılı girişimcileri arasında yer alır. Adını Amazon Nehri’nden alan amazon.com dünyanın en büyük internet alışveriş sitesidir. 1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nın Seattle şehrinde kurulan Amazon.com, işe önce kitap satarak başlamış sonrasında ise DVD, müzik CDsi, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunu, elektronik eşya, aksesuar, mobilya gibi farklı satışları da yapmıştır.

Kindle’ı piyasaya süren amazon.com Amazon’un en çok satılan ürünü haline gelmiştir. Amazon.com üzerinden satın alınmış olan ürünün tekrar site üzerinden satışının da mümkün olması bu girişimin bu kadar çok kullanılmasının nedenlerindendir. Alexa.com, Goodreads, a9.com, 43things.com, Audible.com, IMDb ve Twitch.tv gibi büyük İnternet şirketlerinin de sahibidir.

7.MARK ELLİOT ZUCKERBERG Başarı Hikayesi

14 Mayıs 1984 doğumlu Amerikan bilgisayar programcısı, girişimcisi ve sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusudur. Zuckerberg, 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nden girişimci arkadaşları Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin ve Chris Hughes ile şu anda CEO’su olduğu sosyal paylaşım sitesi Facebook’u kurarak dünyanın şu anki en genç zengini olmasıyla tanınmaktadır. 2016 yılı Nisan ayı itibariyle kişisel serveti 48.2 milyar Amerikan dolarıdır.

Dünyanın en başarılı girişimcileri arasında olan Zuckerberg, Facebook’u Harvad’da okurken kurdu. Üniversitenin ilk yılında okulun en yakışıklı ve en güzel öğrencilerinin seçildiği facemash.com sitesini kurdu. Sitede Harvard’daki tüm öğrencilerin fotoğrafları vardı. Ancak fotoğraflar için üniversitenin veritabanını hackleyince okulu bıraktı. Sonrasında ise Harvard’lı öğrencileri internet üzerinde buluşturmak için ikinci sitesi olan Facebook’u kurdu. Facebook, 18 ayda ABD’nin en büyük arkadaşlık sitelerinden biri haline gelince dikkat çekti ve büyümeye başladı.

25 Şubat 2012’de şirketin %12’lik hissesinin halka arz etti. Amerikan’nın tarihindeki en büyük 3.arz olan bu girişim sonucu şirketin değeri bir miktar erise de Zuckerberg hala en başarılı girişimciler arasındaki yerini korumaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Kariyerinizde Zirveye Ulaşmak İçin 6 Teknik

8.Steve Jobs

4 Şubat 1955’te doğan ve 5 Ekim 2011’de vefat eden Apple Computer, Inc.’ın kurucu ortaklarından biri olan Jobs, Next Computer ve Pixar Animasyon Stüdyoları’nı da kurmuş ve yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır.

Dünyanın en başarılı girişimcileri arasında Steve Jobs, Suriyeli müslüman bir babanın ve İsviçre kökenli bir annenin oğlu olarak dünyaya geldiğinde anne-babası çocuklarını California’lı bir aileye evlatlık olarak vermiştir. Üniversiteyi sıkıcı bularak ayrılan Jobs, Steve Wozniak’ı birlikte şirket kurmaya ikna ederek evinin garajında Apple’ı kurduğunda 21 yaşındaydı.

1976’da Apple I satışa sunuldu. Daha sonra ise renkli grafikler oluşturabilen dünyanın ilk kullanıcı dostu kişisel bilgisayarı olan Apple II piyasaya sürüldü. 1985’te yönetim kurulunda kaybettiği güç mücadelesinin ardından Jobs Apple Yönetim Kurulu’ndan çıkartıldı. NeXT bilgisayar şirketini kurdu. 1986 yılında da Lucasfilm firmasından Pixar’ı satın aldı. 1997 yılında Apple Computer şirketinin NeXT’i satın almasıyla Jobs kurucusu olduğu şirkete geri döndü. Fortune dergisi 2007 yılında Steve Jobs’u En Güçlü İşadamı olarak göstermiştir

2006 yılında Walt Disney Şirketi tarafından satın alınıncaya kadar şirketin Pixar’ın CEO’su ve en büyük hissedarı olarak çalışan Jobs hayata gözlerini yumana kadar Walt Disney Şirketi’nin en büyük gerçek kişi hissedarı ve yönetim kurulu üyesi olmuştur.

 

 

 

 

 

 

Devamını oku

inovasyon

2018 İnovasyon Örnekleri

Yayınlanma tarihi

-

2018 İnovasyon Örnekleri

2018 İnovasyon Örnekleri

2018 yılının sonuna doğru yaklaşırken bu yıl yapılan inovasyon girişimlerinden sizler için bir liste hazırlayalım dedik. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yatırım alanları gittikçe gelişmeye başladı. Yatırım alanlarındaki farklılıklar beraberinde yaratıcı işleri ve inovatif düşünce gerektiren işleride beraberinde getirmiştir. İnovasyon dünyamız için her daim en önemli konular arasında yer alıyor.Halihazırda piyasada bulunan birçok ürünün ve hizmetin tüketici için kolaylaştırılması, değiştirilmesi veya farklı bir fikir ile önemli bir alanda değişiklik yapılmasına veya bir sorunu ortadan kaldıracak yeni bir işletme yeniliğine İnovasyon deniliyor.Bu yazıda dünyadan yeni ve yaratıcı ürün inovasyon örnekleri sunacağız. Bu örnekler sizler için dünya trend eğilimlerini fark edebilmek ve girişimciliğin ne anlama geldiğini öğrenmek için büyük önem taşıyor.Kişisel markalaşmaya önem vererek ve  inovasyon kolay örneklerinden yola çıkarak ufkunuzu açabilirsiniz.

İnovasyonun başrolünde yer alan girişimci ve yatırımcılar genellikle üniversitelerden yeni çıkmış yada direkt üniversite öğrencileri olmasıyla da büyük dikkat çekiyor. Yani genç beyinler yaratıcı inovasyon örnekleri sunma konusunda kesinlikle daha başarılı.İnovasyon örnekleri resimlidir.

Hep birlikte en yaratıcı ve en yeni 2018 İnovasyon Örneklerine göz atalım.

1)USB İle Şarj Edilebilen Piller

USB İle Şarj Edilebilen Piller

Artık birden fazla teknoloji marketinde de görebileceğimiz yeni ve gayet kullanışlı buram buram inovasyon kokan bir ürün USB ile şarj edilebilen piller 2018 inovasyon örnekleri için 1. sıraya koyduk kendilerini. USB ile Şarj Edilebilir Piller’e yoğun ilgi var. Özellikle sık sık seyahat ediyorsanız, size bile birkaç tane lazım! 2 tanesini Amazon’da 8 Euro’ya satın alabilmek mümkün. Dikkat çekici harika bir inovasyon fikri.

2)Otoparkta Yer Bulma Çilesine Son

Otoparkta Yer Bulma Çilesine Son

Otoparkta yer bulma sorunu hemen hepimizin başına gelmiştir. 2018 yılının inovasyon örnekleri arasında olmasa da ısrarla bahsetmek istediğim bir ürün olduğu listemin arasına aldım. Uzun sürede Ülkemizde ki otoparklarda kullanılmaktadır bu ışıklar. Yeşil ve kırmızı ışıklar  otoparkta yer bulma sorununa büyük ölçüde çare bulmaktadır.Genel olarak bu sistemlerin adı otopark yönlendirme sistemleri olarak geçmektedir.

İlginizi Çekebilir:  2018 İnovasyon Örnekleri

3)Havaalanı Temalı Restoran

havaalanı temalı restoran

Sadece 5-10 dakikada ne istersen alabileceğin harika havaalanı konseptli restoran kesinlikle dikkat çekici. Restoran Londra’da gayet popüler oldu ve son 2 yılda iş hacmini 14 kat artırmayı başardı. Umarım bu tarz inovasyon kokan ürünleri ülkemizde de görürüz.

4)Çocuklar İçin MR

Çocuklar İçin MR

 

Hastaneler çocuklar için hep itici ve korkunç gelmiştir. Çocuklar için MR aleti ise bu korkutucu sahnenin başrolünü oynabilir. Bu yüzden girişimci bir takım arkadaş toplanıp çocuklar için MR aletini sevimli bir hale dönüştürmeye çalışmışlar.

5)Düzenli Tuşlar

Düzenli Tuşlar

Dünyanın en büyük otomotiv devlerinden BMW’nin karmaşık ön konsol tuşları için Playstation’un oyun konsolunun patentini kullanması da önemli inovasyon örnekleri arasında yer alıyor. Bu sayede el alışkanlığını da kullanan BMW bir çok övgü de almayı başardı.

6)Soğuk Kahve Sevmeyenlere

 Soğuk Kahve Sevmeyenlere

Kahve veya çayınız sık sık soğuyor ve bunu ısıtmanızın imkanı yok mu? Küçük bir kit aracılığıyla cep telefonunuzun şarjı ile çay – kahvenizi ısıtmak çok kolay. Çok pratik bir yol olduğunu söylemek zor ancak inovasyon bir adımdır. Sonraki adımda geliştirilebilir.

Devamını oku

Girişim

Kişisel Markalaşma

Yayınlanma tarihi

-

Kişisel Markalaşma

Kişisel Markalaşma

İş kurma süreci kolay bir süreç değildir. Kişisel markalaşma disiplin, sıkı çalışma ve sonsuz öğrenme isteğiyle gelir. En etkili kişisel markalar bu yedi temel unsur etrafında inşa edilmiştir:

1.Özgünlük

Özgünlük zorlanamaz. Özellikle küçük işletmelerde başarıya giden yol orjinallikten geçer. İşinizi yaparken kendiniz gibi olun önemli olan kendi içinizde yatan özgün yanınızı keşfetmeniz ve bunu ortaya çıkarmanızdır. Yapacağınız işleri kendinize göre yorumlayın. Kitlenize gerçekten yardımcı olmaya çalışın. Kişisel markanızı ve işinizi büyütmeyi ümit ediyorsanız, orijinallik, özgünlük gereklidir.

2.Tutarlı Görüntü Sergileyin

Kişisel markanızı büyütmek, bir dizi pazarlama kanalı ve sosyal ağdaki varlığınızı aşamalı olarak genişletecektir. Sosyal profillerinizi oluştururken ve optimize ederken, kişisel markanızı nasıl sunduğunuz konusunda tutarlılığı korumalısınız.

Tutarlı bir görüntü karışıklığı önlemeye yardımcı olabilir. Bunu, aşağıdaki unsur ile başarabilirsiniz:

Sürekli kullandığınız marka adınız etrafında tasarlanmış bir logo;
Tüm kanallarda aynı profil resmi;
Sosyal kanallarda kullanılan tutarlı arka plan / kapak görüntüleri;
Medyada ve sosyal tanıtımda kullanılan belirli renk şemaları; ve
Aynı kıyafet veya elbise stili (Steve Jobs ve Mark Zuckerberg’i düşünün).
Sosyal medyada nasıl iletişim kurduğunuz ve kullandığınız dil konusunda tutarlı olmanız gerektiğini unutmayın.  Tutarlı bir kişilik,  markanızı nasıl paketlediğiniz ve sunduğunuzun bir parçasıdır.

3.Hikayeniz

Hikayeniz kişisel markanızın güçlü bir bileşeni olabilir. Herkes iyi bir hikayeyi sever; Geleneksel pazarlamada hikaye anlatımının bu kadar etkili olmasının nedenlerinden biridir . Duygusal ve insani bir bağ oluşturur. Harika bir hikaye, insanlara kim olduğunuzu, neye katlandığınızı ve bugün bulunduğunuz yere nasıl geldiğinizi söyler. Bu hiçbir şeyden büyüklüğe yolculuğunuzdur.

4.Uzmanlık

Marka tanıtımlarınız ve değer önerileriniz, kullanıcıların dikkat etmeye başlamasına neden olacak, ancak sizi takip etmelerini ve etkileşimde bulunmalarını sağlayacak uzmanlığınızdır.  Markanıza dikkat çekmek için uzmanlık alanınızı içerik pazarlaması, kamuya açık konuşma, röportajlar ve doğrudan katılım yoluyla sergileyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Marka Koruma

Kendinizi uzman olarak konumlandırın:

Bir blog geliştirmek ve sürekli olarak yüksek değerli, içerikler oluşturmak;
İlgili yetkili web sitelerine konuk olmak;
Quora veya Reddit gibi sosyal sitelerde soruları yanıtlama ;
Facebook ve LinkedIn içindeki sosyal kanal ve gruplarla ilgili tartışmalara katılmak; ve
İşinizle alakalı yetkili kişilerden yorum alın. Bu birlikte çalıştığınız iş arkadaşlarınız olabilir vs.

5.Görünürlülük

Bir kişisel markanın büyümesi için bir kitleye görünür olması gerekir. Bu, kendinizi aktif olarak tanıtmanız ve kişisel markanızı web’de pazarlamanız gerektiği anlamına gelir . Uzmanlık alanınızı paylaşmak için yukarıda verilen ipuçlarından birçoğu, markanızın görünürlüğünü artırmaya da katkıda bulunacaktır. Anahtar ipucu aktif olmak ve tutarlı kalmaktır. İçerik pazarlaması, sosyal katılım, röportajlar ve topluluk katılımı yoluyla sürekli ve organik ilgi toplayabilirsiniz.

6.Değer Önerisi

Kişisel bir marka oluşturmanın önemli bir bileşeni, kitlenize neler sunacağınızı bilmektir. Onlara, zamanları ve ilgileri karşılığında tam olarak ne veriyorsunuz? İsterseniz hizmeti isterseniz bir ürün satmayı planlıyor olun, bunu açıkça kitlenize iletebilmeniz gerekir.

7.Bağlantılar

Bağlantılar kişisel markanızı oluşturmanın önemli bir parçasıdır. Bağlantılarınız yalnızca sizi başkalarına tanıtmaya ve ağınızı genişletmeye yardımcı olmayacak, doğrudan karakterinize hitap eden artan bir referans listesi sağlayacaktır.

Sizlerinde kişisel markalaşma konusunu hakkında iletmek istedikleriniz varsa yorum bölümüne bekleriz ! 

 

Devamını oku

Trending