Günlük Hayatta Kullandığımız İcatlar

0
1755
Günlük Hayatta Kullandığımız İcatlar

Günlük hayatta hemen hemen her gün kullandığımız eşyaların ilk çıkış noktalarını merak ediyor musunuz? Ve bu icatların çoğu İsveçlilere ait buluşlar olarak biliniyor. Fermuardan arabada kullandığımız emniyet kemerine kadar İsveçliler tarafından ortaya çıkan icatlar listesi oldukça gelin hep birlikte göz atalım.

İşte hayatımız kolaylaştıran icatlar ve mucitleri:

1)Fermuarın İcadı

Günlük hayatımızda kıyafetlerimizden çantalarımıza kadar bir çok farklı ihtiyaçlarımız için fermuarı kullanırız. Peki fermuarın çıkış noktası kısaca nedir biliyor musunuz ?Fermuar son şeklini alana kadar bir çok farklı şekillerden geçmiştir. “Ayrılabilir tutturucu” olarak adlandırılan tasarımı, 1917’de patentlenmiş ve birbirine geçen bir sürgü ile kenetlenen dişlere sahip.

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar

 

2)Emniyetli Kibrit

Kibritler uzun zamandır yaşamımızda vardır.Ama öncüllerinin prototiplerini geliştiren ve bugün kullandığımız fermuarı geliştiren İsveç doğumlu Gideon Sundbäck olmuş.Kibritler çok uzun süredir hayatımızda var ama ilk başlarda kullanımları tehlikeliydi. Bu tehlike Gustaf Erk Pasch’ın durumu fark etmesine kadardı. Pasch kibrit başlığına gömülmüş olan yanıcı fosforu kibrit kutusunun yanına taşımak ve zehirli sarı fosforun toksik olmayan kırmızı bir versiyonla değiştirilmesine karar verdi. Bu inovasyonun sonucu olarak kibritler çok daha güvenli hale geldi ve bu şekilde İsveç dünyada satılan kibritlerin yaklaşık %75’ini üretmiştir.

 

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar Emniyetli Kibrit

 

3) Ayarlanabilir Anahtar

Johan Petter Johansson, ömrü boyunca 100’den fazla patent aldı ve bunlardan biri de ayarlanabilir anahtar oldu. Bu icat iş adamlarını, ustaları ve kendin yap meraklılarını, çok sayıda anahtarı beraberinde taşıma zahmetinden ve maliyetinden kurtardı. İsveç Anahtarı olarak da bilinen ayarlanabilir anahtarın dünya çapında “Bahco” markası altında dağıtılmasını sağlamak için Johansson 1891’de bir anlaşma yaptı ve bugün 100 milyondan fazla ayarlanabilir anahtar satıldı.

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar Ayarlanabilir Anahtarlar

4)GPS

Hokan Lans’ın keşfi GPS sistemi dünyadaki nakliye ve sivil havacılık için dünya standardı haline geldiğinde ve bugünlerde kullandığımız arabaların ve telefonların birer standart temel işlevi haline geldiğinden beri hayatımız kolaylaştı.

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar GPS

5)SKYPE

İsveçli Niklas Zennström’in Skype ile birlikte geliştirdiği uzun mesafeli telefon görüşmelerinin maliyetleri konusunda endişe duyuldu. Buluşun ilk etapta önüne çıkan engellerden biri yüksek hızlı internet gerekiyor olmasaydı. Ancak zamanla görüntülü konuşma iş dünyasının dikkatini çekti ve insanlar artık biriyle sohbet etmek için büyük paralar ödemek zorunda olmadığını fark etti. Skype, 2011’de 8,5 milyar dolara Microsoft’a satıldı. Bu nedenle bir daha Skype’la görüşme yaparken kesilme veya kopma yaşarsanız İsveçlileri suçlamayın

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar

6)Düz Ekran Monitör

Sven Thorbjörn Lagervall, 1979’da ferroelektrik sıvı kristalleri keşfetmeseydi eğer, biz bugün bu kelimeleri düz ekran monitörden okuyamazdık. Onun bu keşfiyle, 1994’te seri üretime geçen düz ekranlı monitörler teknolojik anlamda büyük bir çığır açtı.

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar Dün Ekran Monitör

7)Telefon Ahizesi

İsveçli telekomünikasyon devi Ericsson’u duymuşsunuzdur. Ama duymadığını şey belki de 1885’te Lars Magnus Ericsson tarafından bulunan telefon ahizesi. Artık pek fazla ahizeli telefon kullanmıyor olabiliriz ama bu buluş sayesinde telefon teknolojisi bugünkü halini alabildi.

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar Telefon Ahizesi

8)Bilgisayar Faresi İcadı

Birçok patenti olan adam Håkan Lans, GPS’e ek eninde sonunda standart bilgisayar faresi haline gelen şeyin öncüsünü icat etti. Ayrıca bugün hemen hemen her bilgisayarda kullanılan renkli bilgisayar grafiklerini de yine o geliştirdi. Lans buluş konusunda adeta durdurulamıyordu.

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar Bilgisayar Faresi

9) Cola Şişesinin İcadı

Sadece 100 yıl önce, tüm zamanların en ikonik tüketici tasarımlarından biri olan Coca-Cola şişesi dünyaya tanıtıldı. Dünyadaki en tanınmış tasarımlar arasında kolayca yer alırken, çok az kişi ayırt edici içecek şişesinin bir İsveçli tarafından tasarlandığını biliyor. O kişi Alexander Samuelsson’dur. Kendisinden karanlıkta ya da kırıldığında kolay fark edilecek bir şişe tasarlanması istenmişti. Samuelsson tasarımıyla amacının yanı sıra bundan çok daha fazlasını ortaya koydu.

 

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar Cola Şişesi

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here