Takip Edin

inovasyon

Günlük Hayatta Kullandığımız İcatlar

Yayınlanma tarihi

-

Günlük Hayatta Kullandığımız İcatlar

Günlük hayatta hemen hemen her gün kullandığımız eşyaların ilk çıkış noktalarını merak ediyor musunuz? Ve bu icatların çoğu İsveçlilere ait buluşlar olarak biliniyor. Fermuardan arabada kullandığımız emniyet kemerine kadar İsveçliler tarafından ortaya çıkan icatlar listesi oldukça gelin hep birlikte göz atalım.

İşte hayatımız kolaylaştıran icatlar ve mucitleri:

1)Fermuarın İcadı

Günlük hayatımızda kıyafetlerimizden çantalarımıza kadar bir çok farklı ihtiyaçlarımız için fermuarı kullanırız. Peki fermuarın çıkış noktası kısaca nedir biliyor musunuz ?Fermuar son şeklini alana kadar bir çok farklı şekillerden geçmiştir. “Ayrılabilir tutturucu” olarak adlandırılan tasarımı, 1917’de patentlenmiş ve birbirine geçen bir sürgü ile kenetlenen dişlere sahip.

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar

 

2)Emniyetli Kibrit

Kibritler uzun zamandır yaşamımızda vardır.Ama öncüllerinin prototiplerini geliştiren ve bugün kullandığımız fermuarı geliştiren İsveç doğumlu Gideon Sundbäck olmuş.Kibritler çok uzun süredir hayatımızda var ama ilk başlarda kullanımları tehlikeliydi. Bu tehlike Gustaf Erk Pasch’ın durumu fark etmesine kadardı. Pasch kibrit başlığına gömülmüş olan yanıcı fosforu kibrit kutusunun yanına taşımak ve zehirli sarı fosforun toksik olmayan kırmızı bir versiyonla değiştirilmesine karar verdi. Bu inovasyonun sonucu olarak kibritler çok daha güvenli hale geldi ve bu şekilde İsveç dünyada satılan kibritlerin yaklaşık %75’ini üretmiştir.

 

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar Emniyetli Kibrit

 

3) Ayarlanabilir Anahtar

Johan Petter Johansson, ömrü boyunca 100’den fazla patent aldı ve bunlardan biri de ayarlanabilir anahtar oldu. Bu icat iş adamlarını, ustaları ve kendin yap meraklılarını, çok sayıda anahtarı beraberinde taşıma zahmetinden ve maliyetinden kurtardı. İsveç Anahtarı olarak da bilinen ayarlanabilir anahtarın dünya çapında “Bahco” markası altında dağıtılmasını sağlamak için Johansson 1891’de bir anlaşma yaptı ve bugün 100 milyondan fazla ayarlanabilir anahtar satıldı.

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar Ayarlanabilir Anahtarlar

4)GPS

Hokan Lans’ın keşfi GPS sistemi dünyadaki nakliye ve sivil havacılık için dünya standardı haline geldiğinde ve bugünlerde kullandığımız arabaların ve telefonların birer standart temel işlevi haline geldiğinden beri hayatımız kolaylaştı.

İlginizi Çekebilir:  Kariyerinizde Zirveye Ulaşmak İçin 6 Teknik

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar GPS

5)SKYPE

İsveçli Niklas Zennström’in Skype ile birlikte geliştirdiği uzun mesafeli telefon görüşmelerinin maliyetleri konusunda endişe duyuldu. Buluşun ilk etapta önüne çıkan engellerden biri yüksek hızlı internet gerekiyor olmasaydı. Ancak zamanla görüntülü konuşma iş dünyasının dikkatini çekti ve insanlar artık biriyle sohbet etmek için büyük paralar ödemek zorunda olmadığını fark etti. Skype, 2011’de 8,5 milyar dolara Microsoft’a satıldı. Bu nedenle bir daha Skype’la görüşme yaparken kesilme veya kopma yaşarsanız İsveçlileri suçlamayın

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar

6)Düz Ekran Monitör

Sven Thorbjörn Lagervall, 1979’da ferroelektrik sıvı kristalleri keşfetmeseydi eğer, biz bugün bu kelimeleri düz ekran monitörden okuyamazdık. Onun bu keşfiyle, 1994’te seri üretime geçen düz ekranlı monitörler teknolojik anlamda büyük bir çığır açtı.

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar Dün Ekran Monitör

7)Telefon Ahizesi

İsveçli telekomünikasyon devi Ericsson’u duymuşsunuzdur. Ama duymadığını şey belki de 1885’te Lars Magnus Ericsson tarafından bulunan telefon ahizesi. Artık pek fazla ahizeli telefon kullanmıyor olabiliriz ama bu buluş sayesinde telefon teknolojisi bugünkü halini alabildi.

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar Telefon Ahizesi

8)Bilgisayar Faresi İcadı

Birçok patenti olan adam Håkan Lans, GPS’e ek eninde sonunda standart bilgisayar faresi haline gelen şeyin öncüsünü icat etti. Ayrıca bugün hemen hemen her bilgisayarda kullanılan renkli bilgisayar grafiklerini de yine o geliştirdi. Lans buluş konusunda adeta durdurulamıyordu.

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar Bilgisayar Faresi

9) Cola Şişesinin İcadı

Sadece 100 yıl önce, tüm zamanların en ikonik tüketici tasarımlarından biri olan Coca-Cola şişesi dünyaya tanıtıldı. Dünyadaki en tanınmış tasarımlar arasında kolayca yer alırken, çok az kişi ayırt edici içecek şişesinin bir İsveçli tarafından tasarlandığını biliyor. O kişi Alexander Samuelsson’dur. Kendisinden karanlıkta ya da kırıldığında kolay fark edilecek bir şişe tasarlanması istenmişti. Samuelsson tasarımıyla amacının yanı sıra bundan çok daha fazlasını ortaya koydu.

 

Günlük Hayatımızda Kullandığımız İcatlar Cola Şişesi

 

İlginizi Çekebilir:  Türkiye’nin Otomobili TOGG Hakkında Herşey

inovasyon

Whatsapp Para Gönderme Özelliği

Yayınlanma tarihi

-

Dünya çapında en çok kullanılan uygulamalardan biri olan Whatsapp uygulamasında para gönderme dönemi başlıyor.

Whatsapp uygulamasının deneme aşamasında olan para transfer özelliği Hindistan’daki test aşamasından sonra ilk olarak Brezilya’da kullanıma sunuldu. Facebook platformunun ödeme yöntemi olan Facebook Pay ile entegre edilerek çalışan Whatsapp para transfer özelliği sayesinde artık kişiler doğrudan uygulama üzerinden para transferi yapabileceklerdir.

“Sohbet ettiğiniz yere / kişiye para gönderin veya alın”  şeklinde tanımlanan para gönderme sistemi sayesinde Whatsapp artık sadece anlık mesajlaşma uygulaması özelliğinden bir adım öte gitmiştir. Para transfer özelliği sayesinde uygulama e-ticarete katkı sağlayacak ve havale/eft veya kapıda ödeme özelliği olan ürünlerin artık sadece whatsapp’tan ödeme yapılarak alınmasını sağlayacaktır.

Özellikle küçük ve orta ölçekli e-ticaret sitesine sahip olmayan internet satışı yapan firmaların ve girişimcilerin işini kolaylaştıran bu Whatsapp para gönderme özelliği para transferi yapacak kullanıcılardan da herhangi bir komisyon talep etmeyecektir. Kurumsal işletmelerin ise asgari bir oranda ücrete tabi tutulacağı konuşulan Whatsapp para transfer özelliği henüz netleşmemiştir. Tüm dünyanın kullanımına açıldıktan sonra kurumsal firmaların komisyonla çalışıp çalışmayacağı da netlik kazanacaktır.

Whatsapp Para Gönderme Özelliği Nasıl Çalışır

Kullanıcılar, Whatsapp’ın bu özelliğine kart ekle-doğrula-gönder şeklinde kullanabileceklerdir. Buradan da anlaşılabileceği gibi kullanıcılar öncelikle sisteme bir kredi kartı veya banka kartı tanımlayacaklardır. Sonrasında ise doğrulama adımı yapılacaktır.

Bu özelliğin herhangi bir güvenlik sorunu oluşturmaması için de biyometrik doğrulama, 6 haneli bir PIN kodu ve parmak izi doğrulaması gibi onaylamalar olacaktır.

Whatsapp’ın para transfer özelliğinin Türkiye’ye ne zaman geleceği bilinmemekle birlikte Efor Patent firması olarak konuyu yakından takip ederek, gelişmeler hakkında sizleri bilgilendiriyor olacağız.

 

İlginizi Çekebilir:  Kişisel Markalaşma
Devamını oku

Girişim

Covid-19’u Teşhis Eden Yapay Zeka

Yayınlanma tarihi

-

ODTÜ Teknokent’te hizmet veren bir firma yeni bir buluş yaptı! Günümüz teknolojilerinden Yapay Zeka ile yapılan bu buluş sayesinde Yapay Zeka Algoritması ile Covid-19 Teşhisi Konulabiliyor. 

Geliştirilen bu yapay zeka algoritması ile sağlık çalışanlarının Covid-19 tanı ve tedavisinde işleri kolaylaştırılmaktadır. Yapay zeka modellerinin uygulanmaya konulması için çok farklı ve çeşitli büyük veriye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla sağlık uzmanları ile işbirliği yapılarak “COVID Veritabanı” projesinde akciğer röntgenleri ve bilgisayarlı tomografi görüntülerini detaylı üst verilerle birleştirerek özellikle COVID-19 hastalığı hakkında geniş bir veri tabanı oluşturulması amaçlanmaktadır.

COVID Veritabanı projeyle birlikte, doktorların yeni keşfedilen ve hakkında az şey bilinen Covid-19 virüsünün sebep olduğu COVID-19 hastalarının mevcut durumlarını daha iyi anlayabilmeleri için doktorlara örnek vakaları inceleme fırsatı sunacaktır. Hem yurt içinde hem de dünya çapında katılımlara açık olan veritabanı sistemi gönüllülerin hastaneden edindikleri anonim verileri paylaşmalarıyla veya literatürdeki çalışmalardan kaydedecekleri veriler ile büyüyecek ve bu konuda yüksek doğruluklu yapay zeka modelleri geliştirilmesine imkan tanıyacaktır.

Test kitlerinden farklı olarak yapay zeka ile teşhiste sadece hastanelerde bulunan röntgen cihazlarına ihtiyaç olduğundan, ekstra bir maliyet gerektirmeden ve anlık olarak yüksek doğruluklu sonuç elde etmeye dayanmaktadır. COVID Veritabanı algoritmasının geliştirilmesi için daha fazla veriye ihtiyaç duyulmakta ve ODTÜ Teknokent’te yer alan firma bu konuda çağrı yapmaktadır.

Yapılan her inovasyon, geliştirme, icat ve buluşlar patent tescili ile koruma altına alınmalıdır!

İlginizi Çekebilir:  Daha Yenilikçi Bir İşletme Yaratmanın 4 Yolu
Devamını oku

inovasyon

Money Shower: Korona Virüsüne Karşı Bir İcat

Yayınlanma tarihi

-

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’de de her geçen gün vaka sayısı artan Korona Virüsünün yayılımına karşı pek çok önlem alınmakta. Maskeler ve dezenfektanların yanı sıra toplu olarak kullanılan mekanlar için de önlemler alınmaya başlandı. Bu önlemlerden biri de İTÜ ARI Teknokent tarafından icat edilen ATM’lerde kağıt paraların dezenfekte edilmesini sağlayan Money Shower oldu. 

İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent çalışanları Korona Virüsüne karşı paralar üzerindeki virüs ve bakterileri dezenfekte etmek için Money Shower adını verdikleri teknolojiyi icat ettiler. Bu icatta UVC ışınları kullanılmakta ve UVC ışınları paralar üzerindeki tüm bakteri ve virüsleri yok etmektedir. Money Shower ile mevcutta var olan tüm ATM’ler 15 dakika içinde hijyenik ve çevreci ATM’lere dönüşebiliyor. Kullanımda olan paralar bu modül ile sürekli dezenfekte oluyor ve ATM’lerden para çekmek isteyen kişiler %99 oranında dezenfekte edilmiş paraları çekmiş oluyorlar.

UVC ışığından verimli ve güçlü bir teknoloji geliştirmeyi başaran İTÜ ARI Teknokent firması bu yeni teknolojiyi ATM’ler üzerinde test ederek Patentlerini almışlardır.

Tarihte büyük salgın hastalıklar olduğunda dünyadaki pek çok ülke çözüm olarak kâğıt paraları toplayıp, yakma yöntemini uygulamışlar ve yerine yeni paralar basmışlardır. Fakat basılan yeni paralar da elden ele dolaşarak bakteri ve virüsün yayılımına engel olamamıştır. Patenti alınan ve marka tescili yapılan Money Shower icadı aslında Korona Virüsü vakalarından önce çalışmalarına başlanmış olsa bile Korona Virüsü ile önem kazanmıştır.

Money Shower icadı, Türkiye’nin önde gelen bankalarından birine ürün satışı gerçekleştirmiştir. Firma, pilot uygulamaların ardından 2023 yılına kadar öncü bankaların ATM’lerine entegre etmeyi planlamaktadırlar.

İlginizi Çekebilir:  KOSGEB AR-GE İNOVASYON
Devamını oku

Trending