Takip Edin

Girişim

Google’da Çalışan Eski Mühendislerin Uygulamaya Koyduğu 12 Girişim

Yayınlanma tarihi

-

Google Mühendisleri Girişimcileri

Bütün dünya tarafından bilinen ilgiyle takip edilen markalar olan Facebook,Apple, Google gibi markalar silikon vadisinde birbirinden parlak zekaya sahip mühendislere şahit oluyorlar. Belli bir süreden sonra bu mühendisler zamanla kendi yol haritalarını çizmek istiyorlar ve haliyle ortaya çok farklı girişimler çıkıyor.

Google’da çalışan eski mühendislerin uygulamaya koyduğu AngelList veritabanında 200’e yakın yeni girişim yer alıyor. Bunlardan 12 tanesini sizlerle tanıştıralım istedik.

1 – Coda

Coda, belgelerin esnekliğini, elektronik tabloların gücünü ve uygulamaların kullanımını tek bir yeni tuvalde birleştiren yeni bir belge türü. LinkedIn kurucu ortağı Reid Hoffman’ın yönetim kuruluna katılmasıyla şirket, belgelere nasıl yaklaştığımızı yeniden yorumlamak için Greylock, Khosla Ventures ve General Catalyst gibi üst düzey yatırımcılardan 60 milyon dolar yatırım aldı. Shishir Mehrota ve Alex DeNeui tarafından kurulan Coda, üç yıllık gizlilikten sonra halka açık olarak faaliyet gösteriyor.

2 – Cardiogram

Cardiogram, kalp atış hızınızı beş dakikada bir ölçen bir Apple Watch uygulaması. Girişim, uykunuzu, stresinizi, kondisyonunuzu ve genel sağlık kalıplarınızı daha iyi görmenize yardımcı olmak için bu verileri kullanıyor. Cardiogram’ı kalp atış hızınızı, günlük aktivite düzeyinizi ve uykunuzu ölçmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca 7 saat ve üstünde uyku, meditasyon yapma veya günlük bisiklete binme gibi alışkanlıklar oluşturmak ve bunları takip etmek için de kullanabilirsiniz. Girişimin kurucusu ise 2011’de Sift Science‘ı kuran Brandon Ballinger.

3 – Amplitude

Amplitude, kullanıcı davranışını anlamanıza, en iyi özellikleri hızlı bir şekilde göndermenize ve belirli iş sonuçlarını yönlendirmenize yardımcı olan bir analiz platformu. Uygulama ayrıca hangi özelliklerin en ilgi çekici olduğunu anlamanıza yardımcı oluyor. Şirketin kurucusu ise 2011’de Sonalight‘ı kuran Curtis Liu.

4 – TextNow

TextNow, dünyanın ilk bulut tabanlı telefon taşıyıcısı. Şirketin hedefi ise sözleşme olmadan, en istisnai ve uygun fiyatlı telefon hizmeti yaratarak dünya ile daha etkili bir şekilde bağlantı kurmak. TextNow’ın kurucusu ise Google’da mühendis olarak çalışan Jon Lerner.

İlginizi Çekebilir:  Yeni İş Fikirleri 2019

5 – DITTO

DITTO, gözlük perakendecileri için sanal deneme ve çerçeve tavsiyesi teknolojisi. Uygulama, müşterinin yüz şeklini, özelliklerini, ölçümlerini, cilt tonunu ve saç ile göz rengini ölçüyor. Ardından müşterinin istediği sayıda çerçeveyi dijital olarak denemesine izin vermek için bu bilgileri kullanıyor. Girişimin kurucusu ise Sergey Surkov.

6 – Vymo

Vymo, yüksek performanslı kişiselleştirilmiş ve akıllı bir şirket asistanı. Hareket halindeyken iş zamanınızı planladığınızda size yardımcı oluyor. Google Asistan ürününe benzer şekilde, bir satış temsilcisi veya yöneticinin ne yapması gerektiğini tahmin ediyor ve ekiplerin ilk üç ayda yüzde 30–50 daha fazla satış yapmasına yardımcı oluyor. Vymo’nun kurucusu ise Venkat Malladi.

7 – Zenysis

Zenysis, hükümetlerin ve uluslararası örgütlerin kamu sağlık sistemlerini geliştirmelerine, büyük ölçekli insani acil durumlara cevap vermelerine ve diğer öngörülemeyen ve karmaşık zorluklarla hızlı bir şekilde mücadele etmesine yardımcı olan bir yazılım. Yazılım özellikle gelişmekte olan ülkelere yardımcı olmak için tasarlandı ve şu anda dünya çapında 100 milyon kişiye hizmet veren ülke ve kuruluşlara yardımcı oluyor. Girişimin kurucusu ise Ian Webster.

8 – Shoes of Prey

Shoes of Prey, kadınların kendi özel ayakkabılarını lüks olmayan fiyatlarla oluşturmasına olanak tanıyan küresel bir e-ticaret perakende markası. Ayakkabılar kişiye özel olarak üretiliyor ve iki hafta içinde sahibine teslim ediliyorlar. Şirketin kurucusu ise Mike Knapp.

9 – SnapTravel

SnapTravel, kullanıcıların SMS ve Facebook Messenger üzerinden çok sayıda indirimli özel fiyatlarla otel rezervasyonu yapmasına izin veren bir uygulama. SnapTravel, indirimli fiyatın özel sohbet üzerinden gerçekleştirilmesi ve herkese açık olarak gösterilmemesi nedeniyle otelin adını tahmin etmek zorunda kalmadan özel fiyatlarla rezervasyon yapmanıza olanak tanıyor. Girişimin kurucusu ise Henry Shi.

10 – DotDashPay

DotDashPay, perakendecilerin interaktif müşteri deneyimini ödemeleri kabul eden bir müşteriye dönüştürmelerine yardımcı olan bir ödeme ve sadakat IoT yazılım platformu. RFID etiketleri, etkileşimli ekranlar ve müşterilerin hazır ve self servis makineler olduğunda ödemelerine yardımcı olan fiyat tarayıcıları ile donatılmış öğelerden meydana geliyor. Benzin istasyonlarından, sürücü pencerelerine, perakende mağazalarına kadar her yerde hizmet veriyor. Şirketin kurucusu ise Sean Arietta.

İlginizi Çekebilir:  Zengin Olma Sanatı

11 – Zerocycle

Zerocycle’ın amiral gemisi ürünü, mahalle tarafından geri dönüşüm verimliliğini izleyen ev sahipleri ve şehir yetkilileri için şehir çapında bir karşılaştırma raporu hazırlıyor. Şirket, geri dönüşümü artırma çabasıyla samimi rekabeti teşvik etmek için tam renkli haritalar ve mahalle geri dönüşüm sıralamaları ile ayrıntılı raporlar gönderir. Şirketin kurucusu ise Yoni Ben-Meshulam.

12 – Cape

Cape, drone donanımını sanallaştırıyor. Kullanıcılar, herhangi bir yerden Cape’in çevrimiçi bulut platformuna giriş yapabiliyor ve binlerce kilometre uzakta bulunan kilitlenmeyen fiziksel uçaklara bağlanabiliyorlar. Helikopterleri veya bir takımı kullanmak zorunda kalmadan tehditleri analiz etmek ve güvenlik sorunlarını tanımlamak için kullanılabilecek yüksek çözünürlüklü video ve ultra düşük gecikme kontrolleriyle drone’ları güvenle uçurabiliyorlar. Girişimin kurucusu ise Thomas Finsterbusch.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişim

Elektrikli Otomobiller için Powerbank Üretimi

Yayınlanma tarihi

-

Elektrikli Otomobiller için Powerbank Üretimi

Gelecekte taşıtların hemen hemen hepsinin elektrikli olacağına göre, Powerbank’lerin de üretilmesi kaçınılmaz bir durumdu. Fransa merkezli EP Tender girişimi bu konuya el attı ve elektrikli otomobillerin en büyük sorunu olan menzil ve pil konusu ile ilgili çözüm sundu.

Her geçen gün otomotiv dünyasının geleceği olarak görülen elektrikli otomobiller üzerine çözümler üreten girişimler karşımıza çıkıyor. Bugün karşımıza çıkan Fransa merkezli EP Tender girişimi ise elektrikli otomobillerin en büyük sorunu olan menzil ve pil mevzusu ile ilgili çözüm üretiyor.

Oldukça sıradan bir çözüm sunan EP Tender, temelde elektrikli otomobilleri için bir nevi Powerbank üretiyor diyebiliriz. Otomobilinizin arkasına bağlayabileceğiniz içinde pil olan küçük karavanlar üreten EP Tender, bu sayede menzilinizi artırmanıza olanak sağlıyor.

Söz mevzusu pil karavanlarını kiralamayı hedefleyen EP Tender, karavan başına 37 dolarlık bir kiralama ücreti talep edecek. Otomobilinizin pili bittiğinde devreye girecek olan pil karavanları otomobiline fazladan 60 kilowatt saatlik bir pil gücü sunacak. Şimdiden gelecekteki hedeflerini planlayan EP Tender, 2024 senesinde kara geçmeyi ve 60 bin kullanıcıya erişmeyi planlıyor.

Yapılan her icat, inovasyon beraberinde bunların koruma ve tescil işlemlerini de zorunlu kılmaktadır.  İcat, inovasyon ve ürün geliştirmeleri korumak için, Patent, Marka Tescili, Tasarım Tescili ve Faydalı Model Tescili gibi işlemlere başvurulması gerekmektedir. Tabi Tescil işlemlerinden önce Marka Sorgulama veya Patent Sorgulama yapılarak uygunluk durumu araştırmalı ve deneyimli vekillerden destek alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Daha Yenilikçi Bir İşletme Yaratmanın 4 Yolu
Devamını oku

Girişim

Türkiye’nin Otomobili TOGG Hakkında Herşey

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından gerçekleştirilen proje ile 2022 yılında seri üretime başlanacak olan yerli otomobilimiz TOGG, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla birlikte Gebze’de yer alan Bilişim Vadisi’nde büyük bir törenle tanıtıldı. Törene Cumhurbaşkanı ile birlikte TOGG projesi hissedarları, Cumhurbaşkanlığı Kabine üyeleri, TOBB başkanı ve yardımcıları, iş dünyası temsilcileri, otomotiv endüstrisi, medya temsilcileri ve TOGG çalışanlarının da yer aldığı 2 bin kişilik davetli katıldı.

27 Aralık 2019 günü “Yeniliğe Yolculuk Buluşması” programında lansmanı yapılan yerli otomobilimiz TOGG, Türkiye’nin ekonomisi ve üretim stratejisi bakımından büyük bir adım olarak görülmekte. Geleneksel ve Yeni Medya’da büyük yankı uyandıran, teknolojisi ve tasarımı oldukça beğenilen TOGG’un tanıtımı canlı yayınla televizyona verilirken, sosyal medyada da #TOGG, #TürkiyeninOtomobili, #DoğumYeriİstanbul #YeniliğeYolculuk hastagleri ve görselleri ile günün en çok paylaşılan ve beğeni alan gönderisi oldu.

Yerli Otomobil TOGG’un Özellikleri

Yerli otomobilin en önemli özellikleri arasında segmentinin en uzun aks mesafesine sahip olması bulunmakta. Yeni nesil “Elektrikli Otomobil” olarak üretilen TOGG, 30 dakikanın altında hızlı şarjı ile %80 doluluk oranına ulaşabilecek kapasiteye sahip. Elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ km menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, merkeze sürekli bağlı kalarak güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek.

Yeni nesil gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketine sahip olan TOGG, 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.

Otomobilin önemli özellikleri arasında araç menziline %20’ye kadar katkı sağlayan geri kazanımlı frenleme de bulunmakta. (AA)

Yeni nesil akıllı teknolojiler ile donatılmış olan yerli otomobil, bir otomobilden daha fazlasına sahip olup kullanıcılarına adeta bir yaşam alanı sunmakta. Altyapısı sayesinde sürekli internetin içinde olacak olan TOGG, internet bağlantısı için farklı bir cihaza ihtiyaç duymayacak. Bu özelliği ile yerli otomobil, akıllı şehir alt yapısı, elektrik şebekesi, cihazlar ve tüm akıllı yapılar ile iletişim halinde olarak hayatın pek çok alanında adeta kullanıcısının yerine düşünen bir asistan görevini görecek. (AA)

Yerli otomobile “Holografik Asistan” olarak tanımlanan 3 boyutlu ve artırılmış gerçekliğe sahip yeni bir teknoloji de eklenecek. Bu özellik 2023 yılında ilk kez Türkiye’nin Otomobili’nde kullanılacak. Otomobilin diğer özellikleri arasında; sessiz, keyifli ve sıfır emisyonla temiz bir sürüş vadediyor olması da bulunmakta.

İlginizi Çekebilir:  İnstagramda Satış Yapmak

Elektrikli Yerli Otomobil ile birlikte dönüşümde en çok yerini alacak olan akaryakıt istasyonları olarak görülüyor. Türkiye genelinde elektrikli şarj istasyonları altyapı çalışmaları ve istasyonlar, TOGG’un seri üretiminden önce büyük oranda tamamlanacağı öngörülmekte.

Yerli Otomobil’in Logosu ve Lale Tasarımı

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)’un logosunda yer alan “T”, “C” ve “O” harflerinin “Türkiye Cumhuriyeti Otomobili” ne gönderme yaptığı düşünülmekte. Ayrıca 27 Aralık’taki tanıtımdan önce TOGG’un resmi Twitter hesabından paylaşımı yapılan fotoğrafta otomobilin panjur kısmında yer alan “Lale” motifleri dikkat çekmişti. Tarihimizde de önemli bir yere sahip olan “Lale” motifinin Yerli Otomobil’de kullanılması daha da dikkat çekmesini sağladı.

 

Marka, Patent, Logo, Faydalı Model ve Tasarımlarınızı Efor Patent Güvencesi ile Tescilleyin. 

Devamını oku

Girişim

Marka Stratejileri Geliştirme

Yayınlanma tarihi

-

Marka Geliştirme Stratejileri

Marka oluşturma,marka stratejileri geliştirme kişisel ve iş geliştirmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Sadece bir markanın sesini ve tüketici bilincini artırmakla kalmaz, aynı zamanda bir kimlik ve değer verir. Katılımcı ve etkileşimli platformların ortaya çıkışı, birçok işletmeye marka bilinirliği ve eşitliği geliştirme şansı verir. Bir kişisel marka veya işletme markası oluşturmayı düşünüyorsanız, o zaman marka oluşturmanın çok zaman ve kaynak gerektirdiğini bilmek sizin  önemlidir . Takip eden bölümde marka inşasını tanımlayacağız ve farklı marka tiplerine ve başarılı bir marka yaratma adımlarına bakacağız.

Marka Nedir?

Genel olarak, bir ürün, fiziksel mallar, hizmetler, deneyimler, etkinlikler, kişiler, yerler, mülkler, organizasyonlar, bilgi ve fikirler dahil olmak üzere bir isteği veya ihtiyacı karşılamak için bir pazara sunulabilen herhangi bir şeydir. Marka adı, ayırt edici ürün, hizmet veya konseptin adıdır. Markalaşma, marka adını oluşturma ve yayma sürecidir. Marka, tüm kurumsal kimliğin yanı sıra bireysel ürün ve hizmet adlarına da uygulanabilir.

Marka İnşa Nedir?

Tamamıyla marka yapısının özünü yakalayan tek bir tanım yoktur . Birçok kişi, marka oluşturmanın tamamen markanızla iletişim kurmak ve onu tanıtmakla ilgili olduğunu düşünür . Bu sadece bir tarafı. Bunu tanımlamanın en iyi yolu , tüketicilere değer yaratma süreci olmasıdır . Tüketicilerin işletmenizle ilgili bildiği, hissettiği ve tecrübe ettiği her şeyi kapsar.

Marka oluşumunu tanımladıktan sonra, şimdi 3 popüler marka türüne ve bunların neye dayandıklarına bakacağız.

Hizmet markası – bu marka, hizmet veren kurum / şirket / kişilerle ilgili sahip olduğu bilgi, kültür ve deneyim üzerine kuruludur. Hizmet markasına örnek olarak bankalar verilebilir.
Perakende marka – bu marka bir ürün ve hizmet deneyimi karışımı üzerine kuruludur.  Perakende markasına örnek olarak getir.com gibi uygulamaları örnek gösterebiliriz.
Ürün markası – belirli bir üründe sahip olduğu deneyime dayanmaktadır . Nike, Ford veya Sony’yi düşünün.
Popüler markaların 3 tipine baktıktan sonra, şimdi marka oluşturmada yer alan adımlara bakmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:  2019 Yılında Pazarlama Stratejileri

Marka Yaratma Aşamaları

1) Markanızı Tanımlayın

Marka inşasında ilk aşama, markanızı tanımlamaktır. Bu aşama, markanızın gerçekte ne anlama geldiğini belirlediği için çok kritik bir adımdır. Markanızı tanımlarken, temel güçlü yönlerinin bir kontrol listesini oluşturmalısınız. Benzer şekilde, kişisel bir marka tanımlıyorsanız, özellikle öne çıkanlara sahip olduğunuz becerilere ve uzmanlığa bakmalısınız. Aynı şekilde, markanızın ne anlama geldiğini ve markanız için neyin önemli olduğunu da bilmeniz gerekir (marka değerleri). Değerleriniz, bir şekilde, tüketicilerin çevresel, sosyal ve ekonomik refahına katkıda bulunduğunuzu göstermelidir. Markalaşmanın bu önemli yönlerinden bazılarını objektif olarak bakana kadar derhal fark edemezsiniz.

2) Markanızı Farklılaştırın ve Konumlandırın

Marka oluşturmaya başlamadan önce, farklılaştırmak için zaman ayırmanız gerekiyor, böylece dikkat çekip rakiplerinizden sıyrılabilirsiniz. Farklılaşmak için , markanızı oluştururken kullanacağınız renkler, logolarla hedef kitlenizin aklında benzersiz bir avantaj yaratmalısınız. Benzersiz bir değer önerisi bulduğunuzda, tüketicilerin markanızın pazardaki rakiplerine göre daha fazla değer görmesini ve takdir etmesini sağlayacak şekilde konumlandırmak için iyi bir marka stratejisi oluşturmalısınız.

3) Markanızı Oluşturun ve Sergileyin

Daha önce de belirttiğimiz gibi marka yaratma aşaması tek düze bir süreçten oluşmaz markanıza değer katacak bir çok detayı düşünmelisiniz. Benzersiz ve güçlü bir oluşturmak zaman ve tutarlılık gerektirir. Kişisel markanızı geliştirmek için, size daha fazla poz verecek yeni roller ve ödevler alarak değerlerinizi ve becerilerinizi güçlendirmeye devam etmelisiniz. Alternatif olarak, kişisel veya ticari markanız için bir ses oluşturmak amacıyla tanıtım kanallarını, blogları, forumları ve sosyal medyayı (LinkedIn, Twitter,Facebook,Instagram vs.) kullanabilirsiniz.

Markanızı oluştururken, marka kişiliğini (insanların sizin hakkınızda ne bildiği, düşündüğü ve söylediği) geliştirmeye çalışmalısınız. İnsanları markanızla özdeşleşmeye ve onlarla ilişki kurmaya iten şey budur. Gerçek şu ki; marka oluşturma stratejilerinizi tutarlı bir şekilde uygularsanız , sonsuza dek marka adınızla ilişkilendirilecek bir model kolayca kurarsınız.

İlginizi Çekebilir:  Zengin Olma Sanatı

4) Markanızı Kişiselleştirin

Oluşturacağınız tanıtım kampanyaları ile hedef kitlenize göre markanızı kişiselleştirebilirsiniz.  Markanıza bir kimlik vermeniz önemlidir. Tüketicilerin markanızın kişiliğini bütünüyle görüp deneyimlemelerini sağlayın.

Marka oluşturma sürecine girerken, markanızı hedef kitlenizle bağdaştırmalısız. Markanızla ilgilenen her tüketici markanız da kendisinden bir parça görmeli. Bu durum paralel olarak marka sadakatini beraberinde getirecektir. En iyi markalar, tüketicilerin ihtiyaçlarını ve tercihlerini karşılamak için ürünleri kişiselleştirerek tüketici-marka etkileşimini teşvik eder. Markanızı kişiselleştirdiğiniz de, tüketicilere bir ömür boyu markanıza katılmaları  için bir  sebep inşa ediyorsunuz.

5) Markanızı İnceleyin

Markanız statik değil; yaşamı boyunca çeşitli hareketler yaşayacaktır. Marka stratejilerinize bağlı olarak, markanız güçlenecek ya da hareketsiz kalacaktır ya da zamanla gerileyecektir. Marka döngüsünde, yeni olaylar, değişiklikler ve koşullar markanızın değerini artırmak veya yeniden kurmak için zorluklar ve fırsatlar getirir. Tüm bu olanaklar, marka oluşturma faaliyetlerinizin sorumluluğunu üstlenmenize ivme kazandırmalıdır.

Markanız büyüdükçe, marka oluşturmaya devam etmenin sorumlulukları ve beklentileri de artar. Marka büyümesini sağlamanın en iyi yolu, faaliyetlerinizi gözden geçirmek ve başarılarınızı marka bilinirliği düzeyleri ve katılım seviyeleri gibi ölçütler aracılığıyla değerlendirmektir. Düzenli incelemeler, vizyonunuza ve marka stratejinize sadık kalmaya olan bağlılığınızı sürdürürken yeni fırsatları yakalamanıza ve yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, markanızı doğru yöne yönlendirmenizi sağlayacaktır.

Gördüğünüz gibi, marka oluşturma tek düze bir süreç değildir. Markanızı tanımlamanız, ayırt etmeniz, sunmanız ve markanızın zaman zaman ne anlama geldiğini gözden geçirmeniz gerekir. Marka stratejileriniz ve bunları nasıl uygulayacağınız konusunda net olmak çok önemlidir. Ayrıca, tüketicilerinize değer katacak marka stratejileri benimsemeli ve şirketinizin gerçekte neyi temsil ettiği konusunda oluşan izlenimlerinizi doğru bir şekilde uygulamalısınız.

Devamını oku

Trending