Girişimciler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
643
Girişimciler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Girişimci yaşam tarzı birçok avantaj sağlayabilir. Heyecan verici, yaratıcı ve potansiyel olarak dünya üzerinde olumlu bir etkisi olabilecek ürün veya hizmetler yaratabilirsiniz. Ancak, bir girişimci olmak her zaman kolay değildir. Yol boyunca birçok engelle karşılaşacaksınız ve motivasyonu gün içinde sürdürmek oldukça zor olabilir.

Girişimci ruhun faydaları daha sonra yaptınız işlerde ortaya çıkacaktır. sizlerinde ilham alması için girişimciler hakkında bilmeniz gerekenleri aşağıda sıraladık keyifli okumalar ;

1) Girişimcilik Disiplin Gerektirir

Dışardan bakıldığında, girişimci yaşam tarzı oldukça güzel görünebilir: yaratıyorsunuz, bir şeyler yapıyorsunuz, kendi programınızı ve hayatınızı tasarlıyorsunuz. Ancak tüm bunları yaparken unutmamanız gereken unsurlar mevcuttur. Girişimci olmak, yoğun iş ve disiplin gerektirir. Bir girişimci olarak, kendi yolunuzu oluşturmakta sorumlusunuz. Bu, çok sayıda ayak işi gerektirebilir, araştırma gerektirebilir ve çoğu zaman iniş ve çıkışlar içerir.

Muhtemelen hayatınızda sahip olduğunuzdan daha fazla çalışacaksınız,  8 -5 mesaili bir işe ayırdığınız zamandan daha fazla zaman ayıracaksınız  ve daha fazla sorumluluk sahibi olacaksınız.

2) Motivasyon

Başarılı bir girişimci olmak için, öz motivasyon hayati önem taşır. Sonuçta, çoğu girişimci tipik olarak geleneksel bir iş yolunu takip etmiyor. Potansiyel projelerinizi başarı ile taçlandırmak için gerekli olan enerjiyi ve coşkuyu korumak için çok fazla zihinsel ve duygusal  desteğe ihtiyacınız olacak.

Net hedefleri belirlemek , kendiniz için sağlıklı bir motivasyon kaynağını etkili bir şekilde üretmenin mükemmel bir yoludur.Hedeflerinizi gerçekten tanımlamak için zaman ayırmak sizi bir girişimci olarak motive eden unsurlarda biridir.  Motive olabileceğiniz sebepler düşünün mesela bir yat satın alabilmeniz için yeterince para kazanmak istemez misiniz? Ya da yardıma muhtaç çocuklar için bir eğitim yuvası yapmak? Burada bir hak ya da yanlış yok, sadece sizi motive eden şey hakkında kendinize karşı dürüst olun.

Belirli hedefleri tanımlamak ve ayarlamak, her zaman size ilham verecektir. Kendi kendine motivasyonun zor olduğu günlerde, pusula gibi davranabilir ve kendinizi doğru yöne götürebilirsiniz. Bu yolda edindiğiniz alışkanlıklarda size güç katacaktır Alışkanlık ve 21 Gün Kuralı adlı yazımız size alışkanlık edinme konusunda kılavuz olabilir.

3) Bir Akıl Hocasının Gücünü Küçümseme

Edinilen tecrübelerden anlaşılıyor ki doğru bir rehberliğe sahip olursanız, uyguladığınız projenizde başarılı olma şansınız daha yüksek olabilir. Başarılı bir girişimcinin rehberliğinden yararlanmak, kariyerinizdeki sonraki adımları nasıl atacağınız konusunda netlik kazanmanıza yardımcı olabilir. Daha büyük bir deneyime ve bu sayede yolunuza yardımcı olabilecek bilgileri sağlayabilirler. Akıl hocalarınız muhtemelen bazı iniş ve çıkışlardan,kariyerinizdeki tuzaklardan kaçınmanıza yardımcı olabilecek tavsiyelerde bulunabilirler.

4) Mükemmelliğe Değil İlerlemeye Odaklanın

Bir girişimci olarak, önünüzde net bir yol olmadan vahşi doğada bir öncü gibisinizdir. Her şeyin düzgün yelken olmasını beklemeyin. Eğer mükemmellik için çabalarsanız, muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Ne yazık ki, her zaman barikatlar ve yanlış dönüşler olacak ve muhtemelen bir hata yapacaksınız.

Amaca yönelik hatalar yapabilirsiniz.Sonuçta bazı unsurlar hatalardan beslenilerek öğrenilir. Kendinizi suçlamak yerine, bu hataları en büyük öğretmenleriniz olarak kullanmaya çalışın, öncekinden daha güçlü ve daha emin bir şekilde ilerlemenize yardımcı olun. Aynı hatayı üst üste iki kez yapmadığınızı gördüğünüzde anlayacaksınız ki o zaman bu bir ilerlemedir.

5) Öğrenmeye Devam Etmelisiniz.

Evet gerçekten: girişimciler meşgul insanlar olma eğilimindedir. Ama gerçekten başarılı olmak istiyorsan, öğrenmeye devam etmek için zaman ayırmalısın. Albert Einstein’ın dediği gibi, “Öğrenmeyi bıraktığınızda, ölmeye başlarsınız”.

Hayat boyu öğrenen bir öğrenci olmak sizi bir girişimci olarak koruyacaktır. Alanınızı öğrenmeye devam edin. Rakiplerinize bakın. Dünya haberlerini takip edin. Yapabileceğin her şeyi öğren. Birşeyler öğrenmek sadece zihninizi zinde tutmaya yardımcı olmaz, aynı zamanda bir sonraki harika fikrin nereden gelebileceği hakkında sinyal verir.

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here