Takip Edin

Teknoloji

En İyi 10 Mobil Uygulama

Yayınlanma tarihi

-

En İyi 10 Mobil Uygulama

En İyi 10 Mobil Uygulama

En İyi 10 Mobil Uygulama Patenti-Günümüzde  yaygın olarak kullandığımız teknoloji, cep telefonlarımız sayesinde yaşantımızın her alanına girdi. Artık her türlü araştırmamızı telefonlarımız aracılığı ile yapıyoruz. Ya da evde yemek mi yok telefonumuzda ki mobil uygulamalar hemen imdadımıza koşuyor. Alışveriş yapmak istediğinizde favori mobil uygulamanızdan yapıyorsunuz. Sabahları ofisinizde sevdiğiniz markanın kahvesini telefonunuzda bulundurduğunuz mobil uygulamalar sayesinde içiyorsunuz.Hem Google Play hem de App Store’da milyonlarca farklı uygulama var. Üstelik bu rakam her geçen gün artmaya devam ediyor. Tabii bu durum kullanıcıların kafasında çeşitli soru işaretleri oluşturuyor. Her iki uygulama mağazasında da kategorik bir şekilde sunulan mobil uygulamalar, kullanıcıların günlük işlemlerini epey kolay hale getiriyor.

En İyi 10 Mobil Uygulama Patenti-WhatsApp, Facebook, Twitter ve YouTube gibi platformlar tahmin edilebileceği gibi yıllardır listenin en tepesinde yer alıyor. Ama bunlara ek olarak pek bilinmeyen ve kıyıda köşede kalmış uygulamaların sayısı da hayli fazla. İşte karşınızda hem Android hem de iPhone’da mutlaka olması gereken 15 farklı mobil uygulama!

1)Shabaam

Mobil Uygulamalar Shabaam

Akıllı telefonlarda sosyal medyada veya arkadalarımızla konuştuğumuzda genel olarak gif kullanıyoruz. Durum böyle olunca yalnızca GIF’ler için geliştirilen uygulamalar ön plana çıkıyor. Shabaam ise favori GIF’lerle ek sesleri harmanlayarak paylaşma fırsatı sunuyor. Dolayısıyla diğer GIF uygulamalarından farklılaşıyor.

 • iOS (Ücretsiz)
 • Android (Ücretsiz)

2)Bite

Mobil Uygulamalar Bite

Bite, yemek ve restorant incelemesi uygulamaları arasın başarılı olarak seçilmiştir. Bu uygulamalar sadece Türkiye bazında düşünmemek lazım tabii. Ek olarak Bite gibi dünya genelinde hizmet veren servisler de ön plana çıkıyor. Menülere göz atmak ve değerlendirmeleri okumak için bu tür mobil uygulamalardan yararlanmakta fayda var. Özellikle tat, kalite ve maliyet açısından birçok farklı kişi tarafından oy alan yemekleri görmek isteyenlerin Bite’ı kullanmasında yarar var.

 • iOS (Ücretsiz)
 • Android (Ücretsiz)
İlginizi Çekebilir:  Bitcoin Nedir? Nasıl Kullanılır?

3)Yarn

Mobil Uygulamalar Yarn

Okumak için ilginç ve harika bir kitap arayan, oyun oynak için keyifli zaman geçirmek için bir mobil uygulama arayanlar Yarn tam size göre bir mobil app. Bu mobil uygulamayla kısa hikâyeleri basit bir şekilde okuyabilmek mümkün. Üstelik hikâyelerin ilgi çekici olmasının önemi de büyük. Sık sık güncellenen içerikler; korku, bilim-kurgu ve benzer kategorilerle listeleniyor. Uygulamanın ücretsiz sürümü oldukça sınırlı. Ancak Yarn, aylık ve yıllık abonelik modeliyle çok daha işlevsel hale geliyor.

 • iOS (Ücretsiz)
 • Android (Ücretsiz)

4)Zedge

Mobil Uygulamalar Zedge

Telefonlarını ve ya tabletletlerini özelleştirmek mi istiyorsunuz ? Zedge mobil uygulaması tam aradığınız gibi bir uygulama. Basit bir yöntem sayesinde cihazların zil sesleri, bildirimleri ve alarm sesleri kişiselleştirilebiliyor. Uygulama, hem ücretsiz hem de kolay indirilebilen binlerce yüksek kaliteli ses sunuyor. Platformda, belirli bir ses aramak için kategorilere göz atıp arama işlevini kullanmak yeterli.

 • iOS (Ücretsiz)
 • Android (Ücretsiz)

5)Pocket Casts

Mobil Uygulamalar Pocket Casts

 

Akıllı telefon ya da tabletler üzerinden bolca podcast dinleyen kişiler, Pocket Cast sayesinde sesleri çok daha düzenli hale getirebiliyor. Üstelik podcast’ler, özel grafiklerle kategorik bir şekilde sunuluyor. Ayrıca podcast dinleme deneyimini zenginleştiren otomatik indirme; bir önceki ya da sonraki seçenek ya da oynatma yardımcısı gibi detaylara da yer veriliyor.

 • iOS (3.99 ABD doları)
 • Android (3.99 ABD doları)

6)Canva

Mobil Uygulamalar Canva

Özellikle sosyal medyada özel tasarımlar geliştirmek isteyenler tarafından kullanılan oldukça popüler bir mobil uygulamadır. Canva’nın masaüstü versiyonuda var ama mobil uygulamasını kullanmak isteyenlere şiddetle tavsiye edilir.

Özellikle sosyal medya post yönetimi konusunda oldukça pratik bir uygulamadır. Yeni bir Facebook kapak fotoğrafı tasarlamak ya da çerçeveli fotoğraflarla kolaj oluşturmak isteyenler için Canva çok iyi bir mobil uygulama. Ücretsiz olarak dağıtılan bu mobil uygulama, sürükle – bırak yöntemiyle sayesinde grafik tasarım yapılmasını salıyor. Fotoğraflara yazı tipleri; şekiller, ikonlar, grafikler, çizgiler, ve arka plan görselleri de eklemek mümkün hale geliyor.

 • iOS (Ücretsiz)
 • Android (Ücretsiz)
İlginizi Çekebilir:  Yanny yada Laurel

7)Calm

Mobil Uygulamalar Calm

Doğa sesleriyle harmanlanmış rahatlatıcı uygulamalarının sayısı hayli fazla. Calm, yeni başlayanlar için 3 ila 25 dakika içinde değişen sesler kaygı azaltma, stres yönetimi ve daha iyi uyku için önemli fırsatlar sunuyor. Bu tarz bir uygulama kullanmak isteyenlerin Calm’ı denemesinde yarar var.

 • iOS (Ücretsiz)
 • Android (Ücretsiz)

8)Fabulous

Mobil Uygulamalar Fabulous

Enerji seviyesini, zindeliği, uyku düzenini ve üretkenliği artırmaya yardımcı olan uygulamalar da fazlasıyla tercih ediliyor. Fabulous, bilimsel olarak kanıtlanmış tekniklerden yola çıkarak, alışkanlıkları 19 günde değiştirmeye yardımcı olan günlük çalışma ve egzersizler yardımıyla kişisel gelişim seansları oluşturmaya imkan tanıyor. Küçük adımlarla başlayıp hedefleri artırmakta fayda var.

 • iOS (Ücretsiz)
 • Android (Ücretsiz)

9) Forest By Seekrtech

Mobil Uygulamalar Seekrtech

Forest by Seekrtech, akılı telefon ya da tabletlerde zaman kaybetmeye karşı koyamayanlar için büyük bir öneme sahip. Günü belirli dilimlere ayırıp planlama yapmak isteyenlere fırsatlar sunan mobil uygulama, verimli çalışma konusunda öneme sahip büyük ipuçları barındırıyor.

 • iOS (Ücretsiz)
 • Android (Ücretsiz)

10)Remindee

Mobil Uygulamalar Remindee

Android uygulamaları arasında hatırlatıcı görevini üstlenen birçok farklı aplikasyon var. Ancak Remindee, mevcut uygulamalar arasında en başarılılarından biri. Zira çok basit yöntemler sayesinde çeşitli hatırlatıcılar oluşturmayı sağlıyor. Tarih ve saat belirlendikten sonra herhangi bir metin ya da bilgi kullanıcılara kolayca hatırlatılıyor.

 • Android (Ücretsiz)

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişim

Covid-19’u Teşhis Eden Yapay Zeka

Yayınlanma tarihi

-

ODTÜ Teknokent’te hizmet veren bir firma yeni bir buluş yaptı! Günümüz teknolojilerinden Yapay Zeka ile yapılan bu buluş sayesinde Yapay Zeka Algoritması ile Covid-19 Teşhisi Konulabiliyor. 

Geliştirilen bu yapay zeka algoritması ile sağlık çalışanlarının Covid-19 tanı ve tedavisinde işleri kolaylaştırılmaktadır. Yapay zeka modellerinin uygulanmaya konulması için çok farklı ve çeşitli büyük veriye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla sağlık uzmanları ile işbirliği yapılarak “COVID Veritabanı” projesinde akciğer röntgenleri ve bilgisayarlı tomografi görüntülerini detaylı üst verilerle birleştirerek özellikle COVID-19 hastalığı hakkında geniş bir veri tabanı oluşturulması amaçlanmaktadır.

COVID Veritabanı projeyle birlikte, doktorların yeni keşfedilen ve hakkında az şey bilinen Covid-19 virüsünün sebep olduğu COVID-19 hastalarının mevcut durumlarını daha iyi anlayabilmeleri için doktorlara örnek vakaları inceleme fırsatı sunacaktır. Hem yurt içinde hem de dünya çapında katılımlara açık olan veritabanı sistemi gönüllülerin hastaneden edindikleri anonim verileri paylaşmalarıyla veya literatürdeki çalışmalardan kaydedecekleri veriler ile büyüyecek ve bu konuda yüksek doğruluklu yapay zeka modelleri geliştirilmesine imkan tanıyacaktır.

Test kitlerinden farklı olarak yapay zeka ile teşhiste sadece hastanelerde bulunan röntgen cihazlarına ihtiyaç olduğundan, ekstra bir maliyet gerektirmeden ve anlık olarak yüksek doğruluklu sonuç elde etmeye dayanmaktadır. COVID Veritabanı algoritmasının geliştirilmesi için daha fazla veriye ihtiyaç duyulmakta ve ODTÜ Teknokent’te yer alan firma bu konuda çağrı yapmaktadır.

Yapılan her inovasyon, geliştirme, icat ve buluşlar patent tescili ile koruma altına alınmalıdır!

İlginizi Çekebilir:  Son 20 Yılda Google'da En Çok Aranılan Kelimeler
Devamını oku

Teknoloji

5G Teknolojisinin İş Hayatına Etkileri Neler Olacak?

Yayınlanma tarihi

-

5G Teknolojisi

Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele ettiğimiz bugünlerde 5G teknolojisi ve getireceği yenilikler de sık sık konuşulur oldu. Peki Beşinci Nesil Mobil İnternet Bağlantısı 5G teknolojisi nedir?

Günümüzde mevcutta 4,5G teknolojisi kullanılmakta ve 4,5G sayesinde hızlı bir şekilde internet ortamında istediğimiz veriye ulaşmaktayız. Ancak her teknolojinin bir üst sürümü çıktığı gibi 4,5G teknolojisinin de gelecek yıllarda yetersiz kalacağı düşünülmekte ve bu yüzden 5G teknolojisi ile bu yetersizliği ortadan kaldırma hedeflenmektedir. 5G teknolojisi ile internet hızının bugünkünden yaklaşık 20 katı hızına çıkacağı düşünülmekte.

Önceki yıllarda kullandığımız 3G teknolojisi, 4G’ye geçtiğinde internet kullanımında hız konusundan başka bir değişiklik getirmedi. Ancak bu durum 5G için geçerli olmayacağa benziyor ve dünyanın bu teknolojiye geçmesiyle internetin tamamıyla hayatımızın merkezinde yer alacağı düşünülmektedir.

5G ile internet hızının çok yüksek olması nedeniyle ev ve işyerlerimizdeki her şeyin internetle yönetileceği, yapay zeka çalışmalarının aktif bir şekilde hayatımızda yer alacağı, sürücüsüz araçların yaygınlaşacağı ve hatta uzaktan cerrahi operasyonların yapılabileceği gibi pek çok değişim hayatımıza dahil olacaktır.

5G Teknolojisinin İş Hayatına Etkileri

5G teknolojisinin gelmesiyle birlikte dünyada iş süreçlerinde pek çok değişim meydana gelecektir. 5G’nin hızı sayesinde sürücüsüz araçlar, artırılmış gerçeklik, uzaktan ameliyat, nesnelerin interneti ve sanal gerçeklik alanları iş süreçlerine de entegre olacaktır.

Dünyada birçok ülkede 5G teknolojisinin pilot uygulamalar ile kullanımı başlamışken bu teknolojinin 2021 yılından itibaren yaygınlaşacağı düşünülmekte. 5G teknolojisinde Türkiye’nin durumu ise gerek pilot denemeler gerekse kullanımının yaygınlaşması aşamasında dünyanın hızına ayak uydurabileceği yönündedir.

Türkiyede 5g teknolojisi konusunda yürütülen çalışmalar içinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Altyapı Bakanlığının destekleri ile TÜBİTAK tarafından fonlanarak Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi tarafından 2018 başında başlatılan Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G projesinde 16 üreticimiz ve 3 mobil işletmecimiz birlikte çalışarak, baz istasyonu, çekirdek şebeke, anahtarlama, radyolink gibi 5G şebekesinin temel altyapısını oluşturan ürünleri geliştiriyor.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin Nedir? Nasıl Kullanılır?

***Yapılan her icat, inovasyon beraberinde bunların koruma ve tescil işlemlerini de zorunlu kılmaktadır.  İcat, inovasyon ve ürün geliştirmeleri korumak için, Patent, Marka Tescili, Tasarım Tescili ve Faydalı Model Tescili gibi işlemlere başvurulması gerekmektedir. Tabi Tescil işlemlerinden önce Marka Sorgulama veya Patent Sorgulama yapılarak uygunluk durumu araştırmalı ve deneyimli vekillerden destek alınmalıdır.

 

Devamını oku

Girişim

Türkiye’nin Otomobili TOGG Hakkında Herşey

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından gerçekleştirilen proje ile 2022 yılında seri üretime başlanacak olan yerli otomobilimiz TOGG, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla birlikte Gebze’de yer alan Bilişim Vadisi’nde büyük bir törenle tanıtıldı. Törene Cumhurbaşkanı ile birlikte TOGG projesi hissedarları, Cumhurbaşkanlığı Kabine üyeleri, TOBB başkanı ve yardımcıları, iş dünyası temsilcileri, otomotiv endüstrisi, medya temsilcileri ve TOGG çalışanlarının da yer aldığı 2 bin kişilik davetli katıldı.

27 Aralık 2019 günü “Yeniliğe Yolculuk Buluşması” programında lansmanı yapılan yerli otomobilimiz TOGG, Türkiye’nin ekonomisi ve üretim stratejisi bakımından büyük bir adım olarak görülmekte. Geleneksel ve Yeni Medya’da büyük yankı uyandıran, teknolojisi ve tasarımı oldukça beğenilen TOGG’un tanıtımı canlı yayınla televizyona verilirken, sosyal medyada da #TOGG, #TürkiyeninOtomobili, #DoğumYeriİstanbul #YeniliğeYolculuk hastagleri ve görselleri ile günün en çok paylaşılan ve beğeni alan gönderisi oldu.

Yerli Otomobil TOGG’un Özellikleri

Yerli otomobilin en önemli özellikleri arasında segmentinin en uzun aks mesafesine sahip olması bulunmakta. Yeni nesil “Elektrikli Otomobil” olarak üretilen TOGG, 30 dakikanın altında hızlı şarjı ile %80 doluluk oranına ulaşabilecek kapasiteye sahip. Elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ km menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, merkeze sürekli bağlı kalarak güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek.

Yeni nesil gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketine sahip olan TOGG, 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.

Otomobilin önemli özellikleri arasında araç menziline %20’ye kadar katkı sağlayan geri kazanımlı frenleme de bulunmakta. (AA)

Yeni nesil akıllı teknolojiler ile donatılmış olan yerli otomobil, bir otomobilden daha fazlasına sahip olup kullanıcılarına adeta bir yaşam alanı sunmakta. Altyapısı sayesinde sürekli internetin içinde olacak olan TOGG, internet bağlantısı için farklı bir cihaza ihtiyaç duymayacak. Bu özelliği ile yerli otomobil, akıllı şehir alt yapısı, elektrik şebekesi, cihazlar ve tüm akıllı yapılar ile iletişim halinde olarak hayatın pek çok alanında adeta kullanıcısının yerine düşünen bir asistan görevini görecek. (AA)

Yerli otomobile “Holografik Asistan” olarak tanımlanan 3 boyutlu ve artırılmış gerçekliğe sahip yeni bir teknoloji de eklenecek. Bu özellik 2023 yılında ilk kez Türkiye’nin Otomobili’nde kullanılacak. Otomobilin diğer özellikleri arasında; sessiz, keyifli ve sıfır emisyonla temiz bir sürüş vadediyor olması da bulunmakta.

İlginizi Çekebilir:  Yanny yada Laurel

Elektrikli Yerli Otomobil ile birlikte dönüşümde en çok yerini alacak olan akaryakıt istasyonları olarak görülüyor. Türkiye genelinde elektrikli şarj istasyonları altyapı çalışmaları ve istasyonlar, TOGG’un seri üretiminden önce büyük oranda tamamlanacağı öngörülmekte.

Yerli Otomobil’in Logosu ve Lale Tasarımı

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)’un logosunda yer alan “T”, “C” ve “O” harflerinin “Türkiye Cumhuriyeti Otomobili” ne gönderme yaptığı düşünülmekte. Ayrıca 27 Aralık’taki tanıtımdan önce TOGG’un resmi Twitter hesabından paylaşımı yapılan fotoğrafta otomobilin panjur kısmında yer alan “Lale” motifleri dikkat çekmişti. Tarihimizde de önemli bir yere sahip olan “Lale” motifinin Yerli Otomobil’de kullanılması daha da dikkat çekmesini sağladı.

 

Marka, Patent, Logo, Faydalı Model ve Tasarımlarınızı Efor Patent Güvencesi ile Tescilleyin. 

Devamını oku

Trending