Takip Edin

Teknoloji

En İyi 10 Mobil Uygulama

Yayınlanma tarihi

-

En İyi 10 Mobil Uygulama

En İyi 10 Mobil Uygulama

En İyi 10 Mobil Uygulama Patenti-Günümüzde  yaygın olarak kullandığımız teknoloji, cep telefonlarımız sayesinde yaşantımızın her alanına girdi. Artık her türlü araştırmamızı telefonlarımız aracılığı ile yapıyoruz. Ya da evde yemek mi yok telefonumuzda ki mobil uygulamalar hemen imdadımıza koşuyor. Alışveriş yapmak istediğinizde favori mobil uygulamanızdan yapıyorsunuz. Sabahları ofisinizde sevdiğiniz markanın kahvesini telefonunuzda bulundurduğunuz mobil uygulamalar sayesinde içiyorsunuz.Hem Google Play hem de App Store’da milyonlarca farklı uygulama var. Üstelik bu rakam her geçen gün artmaya devam ediyor. Tabii bu durum kullanıcıların kafasında çeşitli soru işaretleri oluşturuyor. Her iki uygulama mağazasında da kategorik bir şekilde sunulan mobil uygulamalar, kullanıcıların günlük işlemlerini epey kolay hale getiriyor.

En İyi 10 Mobil Uygulama Patenti-WhatsApp, Facebook, Twitter ve YouTube gibi platformlar tahmin edilebileceği gibi yıllardır listenin en tepesinde yer alıyor. Ama bunlara ek olarak pek bilinmeyen ve kıyıda köşede kalmış uygulamaların sayısı da hayli fazla. İşte karşınızda hem Android hem de iPhone’da mutlaka olması gereken 15 farklı mobil uygulama!

1)Shabaam

Mobil Uygulamalar Shabaam

Akıllı telefonlarda sosyal medyada veya arkadalarımızla konuştuğumuzda genel olarak gif kullanıyoruz. Durum böyle olunca yalnızca GIF’ler için geliştirilen uygulamalar ön plana çıkıyor. Shabaam ise favori GIF’lerle ek sesleri harmanlayarak paylaşma fırsatı sunuyor. Dolayısıyla diğer GIF uygulamalarından farklılaşıyor.

 • iOS (Ücretsiz)
 • Android (Ücretsiz)

2)Bite

Mobil Uygulamalar Bite

Bite, yemek ve restorant incelemesi uygulamaları arasın başarılı olarak seçilmiştir. Bu uygulamalar sadece Türkiye bazında düşünmemek lazım tabii. Ek olarak Bite gibi dünya genelinde hizmet veren servisler de ön plana çıkıyor. Menülere göz atmak ve değerlendirmeleri okumak için bu tür mobil uygulamalardan yararlanmakta fayda var. Özellikle tat, kalite ve maliyet açısından birçok farklı kişi tarafından oy alan yemekleri görmek isteyenlerin Bite’ı kullanmasında yarar var.

 • iOS (Ücretsiz)
 • Android (Ücretsiz)
İlginizi Çekebilir:  Son 20 Yılda Google'da En Çok Aranılan Kelimeler

3)Yarn

Mobil Uygulamalar Yarn

Okumak için ilginç ve harika bir kitap arayan, oyun oynak için keyifli zaman geçirmek için bir mobil uygulama arayanlar Yarn tam size göre bir mobil app. Bu mobil uygulamayla kısa hikâyeleri basit bir şekilde okuyabilmek mümkün. Üstelik hikâyelerin ilgi çekici olmasının önemi de büyük. Sık sık güncellenen içerikler; korku, bilim-kurgu ve benzer kategorilerle listeleniyor. Uygulamanın ücretsiz sürümü oldukça sınırlı. Ancak Yarn, aylık ve yıllık abonelik modeliyle çok daha işlevsel hale geliyor.

 • iOS (Ücretsiz)
 • Android (Ücretsiz)

4)Zedge

Mobil Uygulamalar Zedge

Telefonlarını ve ya tabletletlerini özelleştirmek mi istiyorsunuz ? Zedge mobil uygulaması tam aradığınız gibi bir uygulama. Basit bir yöntem sayesinde cihazların zil sesleri, bildirimleri ve alarm sesleri kişiselleştirilebiliyor. Uygulama, hem ücretsiz hem de kolay indirilebilen binlerce yüksek kaliteli ses sunuyor. Platformda, belirli bir ses aramak için kategorilere göz atıp arama işlevini kullanmak yeterli.

 • iOS (Ücretsiz)
 • Android (Ücretsiz)

5)Pocket Casts

Mobil Uygulamalar Pocket Casts

 

Akıllı telefon ya da tabletler üzerinden bolca podcast dinleyen kişiler, Pocket Cast sayesinde sesleri çok daha düzenli hale getirebiliyor. Üstelik podcast’ler, özel grafiklerle kategorik bir şekilde sunuluyor. Ayrıca podcast dinleme deneyimini zenginleştiren otomatik indirme; bir önceki ya da sonraki seçenek ya da oynatma yardımcısı gibi detaylara da yer veriliyor.

 • iOS (3.99 ABD doları)
 • Android (3.99 ABD doları)

6)Canva

Mobil Uygulamalar Canva

Özellikle sosyal medyada özel tasarımlar geliştirmek isteyenler tarafından kullanılan oldukça popüler bir mobil uygulamadır. Canva’nın masaüstü versiyonuda var ama mobil uygulamasını kullanmak isteyenlere şiddetle tavsiye edilir.

Özellikle sosyal medya post yönetimi konusunda oldukça pratik bir uygulamadır. Yeni bir Facebook kapak fotoğrafı tasarlamak ya da çerçeveli fotoğraflarla kolaj oluşturmak isteyenler için Canva çok iyi bir mobil uygulama. Ücretsiz olarak dağıtılan bu mobil uygulama, sürükle – bırak yöntemiyle sayesinde grafik tasarım yapılmasını salıyor. Fotoğraflara yazı tipleri; şekiller, ikonlar, grafikler, çizgiler, ve arka plan görselleri de eklemek mümkün hale geliyor.

 • iOS (Ücretsiz)
 • Android (Ücretsiz)
İlginizi Çekebilir:  Bitcoin Nedir? Nasıl Kullanılır?

7)Calm

Mobil Uygulamalar Calm

Doğa sesleriyle harmanlanmış rahatlatıcı uygulamalarının sayısı hayli fazla. Calm, yeni başlayanlar için 3 ila 25 dakika içinde değişen sesler kaygı azaltma, stres yönetimi ve daha iyi uyku için önemli fırsatlar sunuyor. Bu tarz bir uygulama kullanmak isteyenlerin Calm’ı denemesinde yarar var.

 • iOS (Ücretsiz)
 • Android (Ücretsiz)

8)Fabulous

Mobil Uygulamalar Fabulous

Enerji seviyesini, zindeliği, uyku düzenini ve üretkenliği artırmaya yardımcı olan uygulamalar da fazlasıyla tercih ediliyor. Fabulous, bilimsel olarak kanıtlanmış tekniklerden yola çıkarak, alışkanlıkları 19 günde değiştirmeye yardımcı olan günlük çalışma ve egzersizler yardımıyla kişisel gelişim seansları oluşturmaya imkan tanıyor. Küçük adımlarla başlayıp hedefleri artırmakta fayda var.

 • iOS (Ücretsiz)
 • Android (Ücretsiz)

9) Forest By Seekrtech

Mobil Uygulamalar Seekrtech

Forest by Seekrtech, akılı telefon ya da tabletlerde zaman kaybetmeye karşı koyamayanlar için büyük bir öneme sahip. Günü belirli dilimlere ayırıp planlama yapmak isteyenlere fırsatlar sunan mobil uygulama, verimli çalışma konusunda öneme sahip büyük ipuçları barındırıyor.

 • iOS (Ücretsiz)
 • Android (Ücretsiz)

10)Remindee

Mobil Uygulamalar Remindee

Android uygulamaları arasında hatırlatıcı görevini üstlenen birçok farklı aplikasyon var. Ancak Remindee, mevcut uygulamalar arasında en başarılılarından biri. Zira çok basit yöntemler sayesinde çeşitli hatırlatıcılar oluşturmayı sağlıyor. Tarih ve saat belirlendikten sonra herhangi bir metin ya da bilgi kullanıcılara kolayca hatırlatılıyor.

 • Android (Ücretsiz)

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

Deep Tech

Yayınlanma tarihi

-

Deep Tech Nedir?
Teknolojiler geçmişten doğup günüzüme kadar ve hatta gelişerek sonsuza kadar insanoğluna eşlik edecek işte bu aralar adını sıkça duyduğumuz yeni icat ‘deep tech’. Deep tech teknolojisinin 10 yıl sonra büyük bir etki yaratacağı konuşuluyor. Ülke olarak bugüne değil 10 yıl sonraya odaklanarak bu teknolojileri anlamak ve yatırım yapmak ülkemizin geleceği için oldukça önemli.

Deep Tech Nedir?

Deep Tech, özerk sistemler, robotikler, akıllı evler / şehirler, tıbbi cihazlar, temiz teknoloji, enerji verimliliği ve daha birçok gelişmekte olan veya uygulama alanı gibi bölümler üzerinde derin bir etkiye sahiptir.Deep Tech’i somut mühendislik yenilikçiliğine veya bilimsel gelişmelere ve keşiflere dayanan bir teknoloji olarak tanımlıyoruz. Deep Tech genellikle derin izin verme gücü, yaratabileceği farklılaşma ve değişimi katalize etme potansiyeli ile ayrılmıştır. Deep Tech şirketleri, kendilerini, standartlaştırılmış teknolojilerin artan iyileştirme veya dağıtımına odaklanan şirketlerden ayıran veya sadece fırsatlar yaratmak için iş modeli inovasyonunu kullanan şirketlerden ayıran temel ve savunulabilir mühendislik yeniliklerine sahiptir. Teknolojik cephede bunlar mimari yeniliklerin işlenmesi ve hesaplanması, yarı iletkenler ve elektronik sistemlerdeki gelişmeler, güç elektroniği, görüntü ve konuşma algoritmaları ve teknikleri olabilir.

İcat Edilmiş Her Şey İcat Edilmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri Patent Ofisi Müdürü Charles H. Duell’ın 1899’da söylediği tarihi sözünü bence her mühendis duvarına asmalıdır “İcat edilmiş her şey icat edilmiştir”. Bu açıklamadan tam 90 yıl sonra 1989’da internet bulundu. İnternetin bulunmasının ne kadar önemli olduğu tam anlaşılmışken 2009’da, yani sadece 10 yıl önce blockchain doğdu. Bazı görüşlere göre blockchain; bulunan teknolojilerden sadece bir tanesi, bazılarına göreyse en az internetin doğuşu kadar önemli.Şuan bulunduğumuz noktada tüm iş dünyası için teknolojiden bahsediyoruz. Teknolojiyi iki parçaya bölebiliriz. Varolan işeleri mükemmel, değişik, verimli yapmak veya daha büyük kitlelere ulaşmak için teknolojinin kullanılması oldukça sık karşılaştığımız ve herkesin üstünde düşündüğü yaklaşım. Diğer yaklaşımsa genel ismi ile ‘deep tech’
İlginizi Çekebilir:  Bitcoin Nedir? Nasıl Kullanılır?
Deep tech yaklaşımına, daha önce kimse tarafından bulunmamış, geliştirildiğinde patent alınabilecek ve yasal olarak kullanım haklarının sahibi olunabilecek teknolojiler olarak bakılabilir.

Geleceğe İcat

Günümüzde ülkeler geleceklerine yönelik uzun soluklu planlar yapıyor. Özellikle teknoloji alanına önemli ölçüde yatırımlar yapıyorlar. Ülkemizde de bu tür yatırımlar yapılıyor. Fakat gerekli özveri ortaya konulmadığı için dünya çapında sesimizi duyurduğumuz bir icadımız daha ortaya çıkmadı. Ama biyoteknoloji için ülkemizden çok güzel bir örnek sunabiliriz. Kadınlarda göğüs kanserine yakalanma olasılığını tükürükten yapılan bir DNA testiyle hesaplıyabiliyorlar. Bu testin kanla yapılan ve bir çok yöntemle yapılan seçenekleri mevcut.Dünyada var olan fakat belli bir coğrafyada uygulanmayan bir iş modelini alıp uygulamak da iyi bir teknoloji girişimi olabilirdi. Fakat Genz örneğinde olduğu gibi teknolojiyi kendisi geliştirerek bulunduğu coğrafyanın ihtiyaçlarına uyumlu hale getiren bir girişimi “deep tech” olarak nitelendirebiliriz. Deep tech projeleri, çok daha yüksek miktarda fonlara ihtiyaç duyuyor. Eğer bu alanda daha çok şirket görmek istiyorsak devlet hibe ve teşviklerini bir kenara bırakıp bu tip deep tech şirketlerine yüksek yatırım yapabilecek fon yapılarının pratik şekilde kurulması sağlayacak ortamı oluşturmalıyız.Deep tech alanında bugüne değil, 10 yıl sonraya bakmamız lazım. Bugünün yatırımları 10 yıl sonra hayat bulacak ve bugün yatırım yapamayan ülkeler şanssız olduklarını düşünecekler. Oysa üst düzey teknoloji şirketlerinin nerede ve nasıl doğacağı öngörmek hiç de zor değil.

Devamını oku

Patent

Apple Katlanabilir Telefon Patenti

Yayınlanma tarihi

-

Apple Katlanabilir Telefon Patenti

Apple Katlanabilir Telefon Patenti

Android dünyasında sürekli gelişip zamana ayak uydurmaya çalışıyor. Geliştirdikleri katlanabilir telefonlar Apple tarafını atağa geçirdi. Ve Apple tarafından tasarlanan katlanabilir telefon patentleri ortaya çıktı. Ama yinede Apple titizlikle çalışıp katlanabilir telefonları hakkında ser verip sır vermiyorlar.

Microsoft, Huawei, Samsung ve LG başta olmak üzere birçok dev isim, ‘katlanabilir akıllı telefonlar’ geliştiriyor. Ortaya çıkan yeni patentler aslında durumu net bir şekilde özetliyor. Bahsettiğimiz şirketlerden farklı olarak Apple’ın da bu yeni konsept üzerinde çalıştığı biliniyor.

 

Apple Katlanabilir Telefon Patenti

Apple Katlanabilir Telefon Modeli

 

Apple katlanabilir telefon patenti

Patente bakılırsa katlanabilir telefon üstten aşağıya doğru katlanıyor.

 

2011 Yılına Ait Patenti Güncellemişler

Şu anda karşımıza çıkan birçok prototipin aksine Apple’ın patentinde telefon yukarıdan aşağıya doğru katlanıyor. Ayrıca bu sistemde esnek bir ekranın yanı sıra menteşe sistemi de bulunuyor. Çizimden de anlaşılabildiği gibi ortadan ikiye katlanmasıyla telefon en küçük formunu alıyor.

Aslında bu patent 2011 yılına ait. Daha doğrusu ilk adımlar o zamandan atılmış ama aradan 8 yıl geçtikten sonra piyasa şartlarının olgunlaşmasıyla patent güncellenmiş. Tabii bu patente sahip olduğu katlanabilir bir iPhone üretileceği anlamına gelmiyor. Ancak yine de Apple’ın katlanabilir telefonlar konusunda çalıştığı bir kez daha anlaşılıyor.

 

 

İlginizi Çekebilir:  Son 20 Yılda Google'da En Çok Aranılan Kelimeler
Devamını oku

Teknoloji

Bitcoin Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yayınlanma tarihi

-

Bitcoin Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Bitcoin Nedir ?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte dijital dünya gelişti haliyle yeni terimler hayatımızın içine girmeye başladı. Bu yeni terimlerden biri Bitcoin’dir. Bitcoin Nedir ? Bitcoin, elektronik ortamda yaratılmış ve yine elektronik ortamda elde edilebilen dijital bir para birimidir. Merkezi olmadığından dolayı herhangi bir kurum, kuruluş veya kişinin kontrolü altında değildir. Bitcoinler Dolar veya Euro gibi banknotlar halinde basılan paralar değildir. Matematik problemleri çözebilen yazılımlar kullanan bilgisayarlarda, insanlar ve her geçen gün artan iş yerleri tarafından oluşturulmaktadır. Bitcoin, Kripto Para olarak da bilinen, gelişen bir teknolojinin ilk örneğidir.

Bitcoin dijital ortama iat bir para birimi olduğu için kimse tarafından basılamaz. Bu para birimi hiç kimseye hesap vermeyen, kendi kurallarını koyan bir merkez bankası tarafından fiziksel olarak üretilmemektedir. Çünkü merkez bankaları, milli borcu kapatmak için kolayca fazladan para basarak paranın değerini düşürebilmektedir. Bunun yerine, Bitcoin herkesin katılabileceği bir insan topluluğu tarafından dijital olarak oluşturulmaktadır.

Bitcoinler, dağıtılmış şebekedeki işlem gücü kullanılarak kazılmaktadır. Buna madencilik denir. Bu ağ aynı zamanda sanal para birimiyle yapılmış para işlemlerini etkili bir şekilde işleyerek, Bitcoin’i kendi ödeme ağı haline getirmektedir.

Sınırsız bitcoin üretebilir mi ? Hayır üretemezsiniz. Bitcoin protokolü – Bitcoin’in çalışmasını sağlayan algoritmalar – gereği madenciler tarafından yalnız 21 milyon Bitcoin yaratılabilir. Ama bu Bitcoinler daha küçük parçalar haline bölünebilir. Bölünebilecek en küçük miktar bir Bitcoin’in yüz milyonda biridir ve bu birime Bitcoin’in kurucusunun adı olan ”Satoshi” denir.

Bitcoin Kullandığımız Para birimlerinden Farkı Nedir ?

Bitcoin sadece dijital ortamda alışveriş yapmak için kullanılmaktadır. Bitcoin TL,Dolar,Euro gibi para birimlerinin dijitaldeki karşılığıdır. Bitcoini dğer para birimlerinden ayıran en önemli farkı diğer para birimleri gibi bir merkezi olmamasıdır. Bitcoin evrensel bir para birimidir. Bitcoin hirbir ülkeye ait değildir.  Bitcoin ağını, hiçbir kurum kontrol etmemektedir. Bu bazı insanları rahatlatmaktadır. Çünkü, bu şu demek oluyor ki: Büyük bir banka bu paraya karışamaz.

İlginizi Çekebilir:  Amazon Türkiye Sipariş

Bitcoin’i Kim Kurdu ?

Satoshi Nakamoto isimli bir yazılım geliştirici, matematiksel kanıta dayalı elektronik ödeme sistemi olan Bitcoin’i kurmuştur. Buradaki fikir, hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmayan, çok düşük işlem ücretiyle hemen hemen anlık olarak elektronik ortamda aktarılabilen bir para birimi oluşturmaktır.

Bitcoin Özellikleri Nelerdir ?

Merkezsiz

Bitcoin ağı, tek bir merkezi otorite tarafından kontrol edilemez. Bitcoin üreten(kazan) ve transferleri işleyen her makine bu ağın bir parçasını oluşturur ve makineler birlikte çalışır. Yani teorik olarak bir merkez otorite bu ağın para politikasıyla uğraşıp bir erimeye neden olamaz – veya Avrupa Merkez Bankası’nın 2013’ün başlarında Kıbrıs’ta yaptığı gibi, kafasına göre müşterilerin parasını alamaz. Herhangi bir sebep yüzünden sistemin bir parçası çevrimdışı olsa da, para akışı devam eder.

Kolay Kurulum

Geleneksel bankalar yalnızca bir banka hesabı açtırmak için bile sizi türlü işlemlerden geçirir. Bir esnaf hesabı açmak bürokrasiyle donatılmış oldukça uğraştırıcı bir iştir. Ancak, bir Bitcoin hesabını hiçbir soruya cevap vermeden, hiçbir ücret ödemeden saniyeler içinde oluşturabilirsiniz.

Anonimlik

Kullanıcılar birden çok Bitcoin hesabı açabilir ve bu hesaplar herhangi bir isme, adrese veya kimliği ortaya çıkaran başka bir bilgiye bağlı değildir.

Şeffaflık

Bitcoin, Blockchain denilen bir nevi hesap defterinde, sistemde yapılmış olan tüm işlemlerin detaylarını saklar. Her şey blockchainde depolanır. Ayrıca kamuya açık bir Bitcoin hesabınız varsa, o hesapta ne kadar bitcoin saklandığını herkes görebilir. Sadece hesabın size ait olduğunu bilmezler.

Ama bunlara karşılık insanların hesaplarını daha saklı hale getirmek için uygulayabileceği şeyler vardır:

 • Aynı bitcoin hesabını sürekli olarak kullanmamak
 • Tek bir hesaba yüklü miktarda Bitcoin aktarmamak

Bitcoin Nasıl Kullanılır ?

Bitcoin kullanabilmek için her şeyden önce bir sanal cüzdana ihtiyacınız vardır. Bu sanal cüzdanlar oldukça özel sistemlerdir ve güvenli bir şekilde bitcoinlerinizi saklamanızı sağlarlar. Bilgisayarınıza ve mobil cihazınıza indirebildiğiniz bu sanal cüzdanlar sayesinde alım – satım ve transfer işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  Son 20 Yılda Google'da En Çok Aranılan Kelimeler

Bitcoin kullanımında, ödemelerin doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme, noktadan – noktaya ağ bağlantısı ve proof-of-work gibi teknolojiler kullanılmaktadır. Siz bir bitcoin ile ödeme yaptığınızda, alıcı adrese şifrelenmiş bir imza ile gönderilmektedir. Bu işlemin kaydı ise blok zincirine alınmaktadır. Bu sayede bir bitcoin tekrardan kullanılamamaktadır. Böylece güvenli bir ödeme ağı olarak tanımlanmaktadır.

Daha basite indirgemek gerekirse; tıpkı bir arkadaşınızın hesabına para gönderirken veya havale yaparken gerçekleştirdiğiniz işlemlerde olduğu gibi talimatları izlersiniz. Alıcı hesap numarası ve bitcoin miktarını girersiniz. Ardından gerçekleşen işlemler, madenciler tarafından yapılmakta ve transfer işlemi sorunsuzca gerçekleşmektedir.

Kaynak : https://koinbulteni.com/bitcoin-nedir     ve    https://bilgihanem.com/bitcoin-nedir-nasil-kullanilir/

Bitcoin Nedir Youtube

Devamını oku

Trending