Dünyayı Değiştiren 10 Buluş

0
1114

İnsanlar zeki bir türdür. Gezegendeki varlığımız çok kısa (Dünya 4.5 milyar yaşında) olmasına rağmen, modern Homo sapiens hayalini kurduğu ve bazen şaşırtıcı, bazende ihtiyaçtan doğan buluşlar çıkardır. İlk keskin kenarlı aracı yapmak için bir kayayı yere fırlattığı andan itibaren, tekerleğin başlangıcına ve Internet’in gelişimine kadar, bazı kilit ilerlemeler özellikle çağ atlamakta ektili buluşlar olarak öne çıkmaktadır. İşte, tüm zamanların en önemli icatları , buluşun arkasındaki bilim ve bunların nasıl ortaya çıktığı ile ilgili en iyi seçimlerimizi sizlere aktarıyoruz.

1.Tekerlek

Tekerleğin MÖ 3500 yılında icat edilmesinden önce, karada ne kadar çok şey taşıyabildiğimiz ve ne kadar yol alabildiğimiz konusunda oldukça sınırlıydık. Görünüşe göre direksiyonun kendisi “tekerleği icat etmekten’’ daha zor değildi.Anthony daha önce Live Science’a “Parlaklık darbesi tekerlek-aks kavramıydı” dedi . “Ama sonra onu yapmak da zordu.” Mesela, tekerleklerin ortasındaki delikler ve sabit aksların uçları neredeyse tamamen yuvarlak ve pürüzsüz olmalıydı. Aksın boyutu da deliğin içindeki keskinliği (çok sıkı değil, çok gevşek değil) olduğu gibi kritik bir faktördü.
Tekerlekli arabalar, malların pazarlara ulaştırılmasını sağlamanın yanı sıra büyük mesafelerdeki insanların yükünü hafifleterek tarım ve ticareti kolaylaştırdı. Şimdi, tekerlekler, saatlerden araçlara ve türbinlere kadar her şeyde bulunan yaşam tarzımız için hayati önem taşıyor.

 

 

 

2.Çivi

Çiviler olmadan medeniyetler kesinlikle yıkılırdı. Bu önemli buluş, Antik Roma dönemine 2.000 yıldan fazla dayanmaktadır ve ancak insanlar metali dökme ve şekillendirme yeteneğini geliştirdikten sonra çivi buluşu ortaya çıkmıştır. Çivi buluşundan önce, ahşap yapıların bitişik panoların birbirine kenetlenmesiyle geometrik olarak çok daha zorlu bir inşaat süreci insanları bekliyordu.
Çivinin tarihi yolculuğu 1790’lara ve 1800’lerin başına kadar, el işçiliği çivi normuydu, demirci bir demir çubukla ısındı ve ardından Vermont Üniversitesi’ne göre bir nokta oluşturmak için dört tarafa çekiçledi . Tırnak yapım makineleri 1790’lar ve 1800’lerin başı arasında çevrimiçi hale geldi. Çiviler için teknoloji ilerlemeye devam etti; Henry Bessemer, demirden kütle-çelik üretme sürecini geliştirdikten sonra, Vermont Üniversitesi’ne göre, demir çivileri yavaş yavaş ve 1886 yılına kadar, ABD çivilerinin yüzde 10’u yumuşak çelik telden üretildi. 1913’te ABD’de üretilen çivilerin yüzde 90’ı çelik teldi.
Bu arada, daha güçlü ama daha sert olan bir tutturucu vidanın M.Ö. 3. yüzyılda Yunan bilim adamı Arşimet tarafından icat edildiği düşünülmektedir.

3.Pusula

Çinliler ilk pusulayı 9. ve 11. yüzyıllar arasında icat etti; yüzyıllar boyunca inceledikleri cazip özellikleri olan doğal bir manyetize demir cevheri olan taştan yapılmıştır. (Resimde Han Hanedanlığından eski bir Çin pusulası modelidir; güney işaretli bir kepçedir, ya da cennet taşından yapılmış bir sinandır.) Kısa bir süre sonra, teknoloji Avrupalılara ve Araplara deniz temasıyla geçti. Pusula, denizcilerin karadan güvenli bir şekilde seyretmesini, deniz ticaretini artırmasını ve Keşif Çağı’na katkıda bulunmalarını sağladı

 

 

4.Maatba

Alman Johannes Gutenberg, 1440 civarında baskı makinesini icat etti. Geliştirilmesinin anahtarı, büyük miktarlarda metal hareketli tiplerin hızlı bir şekilde oluşturulmasını sağlayan yeni bir kalıplama tekniği olan el kalıptı. Her ne kadar Çin ve Kore’deki mucitler de dahil olmak üzere ondan başkaları, metalden yapılmış hareketli tipler geliştirmiş olsalar da, Gutenberg mürekkebi (kurumuş yağdan ve kurumdan imal ettiği) hareketli tipten kağıda transfer eden mekanize bir süreç yaratan ilk kişiydi.
Bu hareketli tip işlemle matbaa baskıları, kitap kopyalarının yapılabileceği hızı arttırdı ve böylece bilginin tarihte ilk defa hızlı ve yaygın şekilde yayılmasına yol açtı. Batı Avrupa’da yirmi milyon cilt 1500’le basıldı.
Başka şeylerin yanı sıra, matbaa İncil’e daha geniş bir girişe izin verdi ve bu da, “95 Tez” in yüz binlerce kişinin Protestan Reformu’nu kıvılcımlayan Martin Luther’in de dahil olduğu alternatif yorumlara yol açtı.

 

5.Telefon

Pek çok mucit elektronik ses iletimi konusunda öncü çalışmalar yaptıysa da (birçoğu daha sonra telefon kullanımı patladığında fikri mülkiyet davaları açtı), Alexander Graham Bell 1876 yılında elektrikli telefon için patent alan ilk kişi oldu. Patent çizimi yukarıda resmedildi.
Bazı söylentilere göre ilhamını işitme engelli öğretmenlerden ve işitme engelli annesine ziyareti sonrası aldı ve Grahasmbel ilk telefonu bir “elektrik konuşma makinesi” olarak adlandırdı.
Buluş hızla küresel iş ve iletişimde devrim yaptı. Bell, 2 Ağustos 1922’de öldüğünde, ABD telefon servisi onurlandırmak için bir dakika durdu.

6.Ampul

Ampul icat edilmeden önce tüm sahip olduğunuz ışık en doğal ışık olan gün ışığıydı. Gün ışığı bittikten sonra mum gibi aydınlatmalar aracılığıyla insanlar hayatlarına devam etmeye çalışıyorlardı.
Tarihçilere göre, 1800’lerde akkor lambaların icat edilmesinde iki düzine insan etkili oldu; Thomas Edison, birincil mucit olarak kabul edildi çünkü 1879’da, bir jeneratör ve kablolama ile yukarıdaki gibi bir karbon-filament ampulü içeren tamamen işlevsel bir aydınlatma sistemi yarattı.

Batı dünyasında evlerde elektrik döneminin başlaması yanı sıra, bu buluş aynı zamanda insanların uyku düzenlerini değiştirmenin oldukça beklenmedik bir sonucunu da beraberinde getirdi . Ampülün icadıyla geceleride günışığı gibi güçlü bir ışık kaynağının evlerin içine girmesi hane halkının gecede uyanık kalmasını sağladı ve söylenenlere göre insanlığın uyku düzenide ampülün icadıyla bugünkü halini almıştır.

 

7.Penisilin

Tarihin en ünlü keşif hikayelerinden biri. 1928 yılında, İskoçyalı bilim adamı Alexander Fleming, laboratuvarında bakterilerle dolu bir Petri kabını gördü. Petri kabı küfle kirlenmişti ve bakteriler ölmüştü. Bu antibiyotik kalıbının mantar Penicillium olduğu ortaya çıktı ve önümüzdeki yirmi yıl boyunca, kimyagerler bunu saflaştırdı ve insanlarda kendilerine zarar vermeden insanlarda çok sayıda bakteriyel enfeksiyonla savaşan penisilini geliştirdi.
Penisilin, 1944’te kitlesel olarak üretildi ve ilan edildi. Bir kaldırım kenarı posta kutusuna eklenmiş olan bu poster, İkinci Dünya Savaşı askerlerine, ilacı zührevi hastalıklardan kurtulmak için ilacı almaya çağırmak için tasarlanmıştır.

 

8.Doğum Kontrolü

Doğum kontrol hapları icadıyla erkeklerin ve kadınların doğurganlıktan ziyade rahatlıkla cinsel ilişkiye girmelerine izin vererek, cinsel dünyada bir devrim yarattılar, aynı zamanda, ülkelerdeki ortalama çocuk sayısını da önemli ölçüde düşürdüler. Daha az ağzı beslemek için modern aileler daha yüksek yaşam standartlarına kavuştu ve her çocuk için daha iyi bir ortam sağlanabildi.

 

9.İnternet

İnternet olarak bilinen birbirine bağlı bilgisayar ağlarının küresel sistemi, dünya çapında milyarlarca insan tarafından kullanılıyor. Sayısız insan bunu geliştirmeye yardımcı oldu, ama en çok icat ettiği kişi bilgisayar bilimci Lawrence Roberts. 1960’larda, ABD Savunma Bakanlığı’nın ARPA (Advanced Research Projects Agency) için çalışan bir bilgisayar bilimcisi takımı, ARPANET adlı ajanstaki bilgisayarları bağlamak için bir iletişim ağı kurdu. Diğer bilgisayar bilimcilerinden önceki çalışmalara dayanarak geliştirilen, takımın bir üyesi olan Roberts’ın “paket anahtarlama” adı verilen bir veri aktarımı yöntemini kullandı. ARPANET, İnternet’in öncülüydü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here