Daha Yenilikçi Bir İşletme Yaratmanın 4 Yolu

0
916
Daha yenilikçi bir işletme yaratmanın 4 yolu

Sadece  devrimci fikir bir  endüstride kalıcı değişiklikler yaratabilir ve bir işletmeyi yenilikçi olarak nitelendirebilirken, işletme sahibinin vizyonu ve katkıları da paralel olarak değerlendirilmelidir.

Peki, nasıl yenilikçi olabilir ve inovasyon kültürünü işletmenizde yaratabilirsiniz? Aşağıda listelediğimiz alışkanlıkları uygulamak için yoğun bir çaba sarfettiğinizde, rollerinizi farklı görmeye başladığınızda küçük fikirlerle yola çıkarak büyük inovatif bir dünyaya adım atabileceğinizi keşfedeceksiniz.

1) Doğru Soruyu Sorun 

Herkes “Satışları nasıl artırabiliriz?” veya “Müşterilerimiz ne istiyor?” diye sorabilir. Ancak bu ortak sorulardaki farklılıkları irdelerseniz sorunlara ve fırsatlara farklı bir zihniyetle yaklaşmaya başlarsınız. “Bu tür bir müşteri için doğru satış gücüne sahip miyiz?” Veya “Müşterilerimiz ne istiyor ?” İnovasyonun temelini oluşturan girişimciler tarafından sorulan sorulardır.

Herkesin düşüncesine meydan okuyan sorular sorun. Ancak eski soruları tekrar tekrar yinelemekten vazgeçin her seferinde araştırdığınız sorunlara farklı şekilde yaklaşın ve benzer,farklı noktaları bulmaya kendinizi şartlandırın. Doğru soruları sormak, sektörünüz ve işletmeniz hakkında sizi faklı ilham kaynaklarına yönlendirir bunu unutmayın.

2)Kendinizi Cepheye Koyun

Sektörünüzü bir cephe olarak nitelendirin. İşletmeniz için bütün önlemleri aldınız. Ürününüzün veya hizmetinizin yerine getirildiği yerde ön sıra oturdunuz. Müşterilerle etkileşime geçtin. Müşterilerinizin isteklerini ve kaygılarını biliyordunuz. Onlara en çok ne ifade ettiğini biliyordunuz. İşiniz büyüdükçe ve daha başarılı hale geldikçe, daha stratejik görevlere odaklanmak için kendinizi ön saflardan uzaklaştırdınız. Bunda yanlış bir şey yoktu.

Çaba sarfettiğiniz yıllarda beklenen büyümeyi yaşadınız.Düzenli olarak ön saflardaydınız. Ve şimdi tekrar savunma alanına geçme vakti geldi. Siperlerde olmak, müşterilerin hikayelerini dinlemenizi ve büyük bir fark yaratabilecek küçük şeyleri görmenizi sağlar. Oraya gidip cepheyi yeni bir gözle görmek için zaman ayırın.

3)Arkanıza Yaslanın ve Rahatlayın

İş ahlakınız ve işleri başarma taahhüdünüz, işinizin başarısına büyük katkı sağlar. Bununla birlikte, tüm bu meşguliyet, yenilikçi bir girişimci olmak için bir engel olabilir.

Yenilikçi girişimciler düzenli olarak masadan geri çekilir. Bu durum düşünmeye zaman ayırmanın değerini bildiklerini gösterir. İnovatif kişilikler düşünür, hayal kurar ve meditasyon yaparlar. Bunu yapmanın, uzun süredir devam eden sorunları çözme yönünde ilham flaşları almalarına ve hatta başkalarının görmeden önce bir fırsatı tahmin etmelerine yardımcı olacağını biliyorlar.

İlk başta, bu uygulama size yabancı ve garip hissettirebilir (bu yüzden çoğu insan bunu yapmaz) ama buna sadık kalın. Sürekli meşgul olmamakla rahat olmak, orada olan fikirleri tanımanıza izin verir.

 

4. Başkalarının da Kendi Güçlü Yönlerini Kullanmasına İzin Verin.

Dünyayı kendi önyargımız ve deneyimlerimizle görüyoruz. Sonuç olarak, bütün çabalarımız doğru yolu bulmaktır.  Bununla birlikte, yenilikçi bir işletme işletmek istiyorsanız, başkalarının da güçlü yönlerini kullanmalarına izin vermelisiniz.

Bunu yapmak için önce personelinizin güçlü yanlarını tanımanız gerekir. Duruma göre çalışanınıza konuyla ilgili yön verebilir ve ne yapması gerektiği konuda kendisine destek olabilirsiniz. Birden çok sesin bir araya gelmesinden farklı inovasyon fikirleri doğabilir ve bunu geliştirdiğiniz takdirde istediğiniz sonuçlara rahatlıkla erişebilirisiniz.

Günümüz dünyasının hareket hızıyla herkes, inovasyonun başarı getireceğini bilir. Buradaki önerileri izlemeyi deneyin ve daha yenilikçi bir işletmeyi nasıl yönetebileceğinizi görün.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here