Takip Edin

Girişim

Daha Yenilikçi Bir İşletme Yaratmanın 4 Yolu

Yayınlanma tarihi

-

Daha yenilikçi bir işletme yaratmanın 4 yolu

Sadece  devrimci fikir bir  endüstride kalıcı değişiklikler yaratabilir ve bir işletmeyi yenilikçi olarak nitelendirebilirken, işletme sahibinin vizyonu ve katkıları da paralel olarak değerlendirilmelidir.

Peki, nasıl yenilikçi olabilir ve inovasyon kültürünü işletmenizde yaratabilirsiniz? Aşağıda listelediğimiz alışkanlıkları uygulamak için yoğun bir çaba sarfettiğinizde, rollerinizi farklı görmeye başladığınızda küçük fikirlerle yola çıkarak büyük inovatif bir dünyaya adım atabileceğinizi keşfedeceksiniz.

1) Doğru Soruyu Sorun 

Herkes “Satışları nasıl artırabiliriz?” veya “Müşterilerimiz ne istiyor?” diye sorabilir. Ancak bu ortak sorulardaki farklılıkları irdelerseniz sorunlara ve fırsatlara farklı bir zihniyetle yaklaşmaya başlarsınız. “Bu tür bir müşteri için doğru satış gücüne sahip miyiz?” Veya “Müşterilerimiz ne istiyor ?” İnovasyonun temelini oluşturan girişimciler tarafından sorulan sorulardır.

Herkesin düşüncesine meydan okuyan sorular sorun. Ancak eski soruları tekrar tekrar yinelemekten vazgeçin her seferinde araştırdığınız sorunlara farklı şekilde yaklaşın ve benzer,farklı noktaları bulmaya kendinizi şartlandırın. Doğru soruları sormak, sektörünüz ve işletmeniz hakkında sizi faklı ilham kaynaklarına yönlendirir bunu unutmayın.

2)Kendinizi Cepheye Koyun

Sektörünüzü bir cephe olarak nitelendirin. İşletmeniz için bütün önlemleri aldınız. Ürününüzün veya hizmetinizin yerine getirildiği yerde ön sıra oturdunuz. Müşterilerle etkileşime geçtin. Müşterilerinizin isteklerini ve kaygılarını biliyordunuz. Onlara en çok ne ifade ettiğini biliyordunuz. İşiniz büyüdükçe ve daha başarılı hale geldikçe, daha stratejik görevlere odaklanmak için kendinizi ön saflardan uzaklaştırdınız. Bunda yanlış bir şey yoktu.

Çaba sarfettiğiniz yıllarda beklenen büyümeyi yaşadınız.Düzenli olarak ön saflardaydınız. Ve şimdi tekrar savunma alanına geçme vakti geldi. Siperlerde olmak, müşterilerin hikayelerini dinlemenizi ve büyük bir fark yaratabilecek küçük şeyleri görmenizi sağlar. Oraya gidip cepheyi yeni bir gözle görmek için zaman ayırın.

3)Arkanıza Yaslanın ve Rahatlayın

İş ahlakınız ve işleri başarma taahhüdünüz, işinizin başarısına büyük katkı sağlar. Bununla birlikte, tüm bu meşguliyet, yenilikçi bir girişimci olmak için bir engel olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Başarılı Girişimcinin 7 Özelliği

Yenilikçi girişimciler düzenli olarak masadan geri çekilir. Bu durum düşünmeye zaman ayırmanın değerini bildiklerini gösterir. İnovatif kişilikler düşünür, hayal kurar ve meditasyon yaparlar. Bunu yapmanın, uzun süredir devam eden sorunları çözme yönünde ilham flaşları almalarına ve hatta başkalarının görmeden önce bir fırsatı tahmin etmelerine yardımcı olacağını biliyorlar.

İlk başta, bu uygulama size yabancı ve garip hissettirebilir (bu yüzden çoğu insan bunu yapmaz) ama buna sadık kalın. Sürekli meşgul olmamakla rahat olmak, orada olan fikirleri tanımanıza izin verir.

 

4. Başkalarının da Kendi Güçlü Yönlerini Kullanmasına İzin Verin.

Dünyayı kendi önyargımız ve deneyimlerimizle görüyoruz. Sonuç olarak, bütün çabalarımız doğru yolu bulmaktır.  Bununla birlikte, yenilikçi bir işletme işletmek istiyorsanız, başkalarının da güçlü yönlerini kullanmalarına izin vermelisiniz.

Bunu yapmak için önce personelinizin güçlü yanlarını tanımanız gerekir. Duruma göre çalışanınıza konuyla ilgili yön verebilir ve ne yapması gerektiği konuda kendisine destek olabilirsiniz. Birden çok sesin bir araya gelmesinden farklı inovasyon fikirleri doğabilir ve bunu geliştirdiğiniz takdirde istediğiniz sonuçlara rahatlıkla erişebilirisiniz.

Günümüz dünyasının hareket hızıyla herkes, inovasyonun başarı getireceğini bilir. Buradaki önerileri izlemeyi deneyin ve daha yenilikçi bir işletmeyi nasıl yönetebileceğinizi görün.

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişim

Özgün Marka İsmi Bulmanın 3 Yolu

Yayınlanma tarihi

-

Özgün Marka İsmi Belirleme

Özgün Marka İsmi Bulmanın 3 Yolu

İşletmenize uygun özgün marka ismi bulmak için size sunacağımız 3 yolu deneyin.

Bir şirket için harika bir fikrin var. İş planını oluşturdun. Şimdi zor kısmı geliyor. Fakat aklında hala yapacağın iş fikrini yansına bir marka adı yok. Ortaklarınızla uzun beyin fırtınası seansları yapabilirsiniz. Ya da ilham perinize rastlamayı bekleyebilirsiniz. Açıkcası işletmeniz için mükemmel bir isim oluşturmak için doğru bir yol yoktur. Belki benim hikayemden bir şeyler senin için bir fikir ortaya çıkarır.

1. Marka Tescilinin Önemi

Çoğu yapılan hatalardan yola çıkarak itiraf etmek gerekirse işletme sahipleri marka adının önemini çok sonradan anlıyorlar. İş fikrini çok beğendin ve sektörde niş bir alanı doldurduğuna inanıyorsan fakat unuttuğun önemli bir faktör var. Ya aynı sektörde sizin işletmenize benzer bir işletme aynı marka adıyla yola çıktıysa. Üstelik marka bilinirliliğinizde varsa bu sizin açınızdan hiç sağlıklı bir durum olmayabilir. Bütün bilinirliliğinizin yok olmasıyla birlikte marka tescil işleminizi geciktirerek markanızın bütün yasal haklarını rakibinize kaptırmak zorunda kalacaksınız.
En yakın örnek olarak herkesin mutlaka dinlemiş olduğu sosyal medya aracılığı ile fenomen olan Reynmen’in yaşadığı marka tescil şoku. Reynmen adıyla ünlenen youtuber’un adı maalesef başkası tarafından tescillendi. Ünlü YouTuber Yusuf Aktaş’ın takma adı ‘Reynmen’in kullanım hakkı, Ömer Duvaklı isimli kişi tarafından tescillendi. Bu durum sonrasında Aktaş, ‘R Reynmen’ markasını tescil etmek durumunda kaldı. Böylelikle marka tescil hakkını kaçırarak kendine özgün ürettiği, marka niteliği taşıyacak olan adını rakibine kaptırmış oldu.
Bu bakımdan marka oluşturmaktan daha önemli bir adım varsa oda marka tescilidir. O yüzden ilk adım olarak marka tescilinin öneminden sizlere bahsetmek istedik.

2. Marka İsminizin Çağrışımlarını Düşünün

İş fikrinizi yansıtan bir marka adı buldunuz. Ve bu marka adının marka tescilini alarak kullanmaya başladınız. Fakat belirlediğiniz marka adının çağırımlarını düşündünüz mü? Yada başka dillerde ne anlama geldiğini araştırdınız mı?
Mesela akıllıca adlandırılmış çok sayıda şirket var mesela selpak, orkid, uhu, pimapen, cif gibi bilinen marka adlarının ürün adına dönüşmesinin en bariz örneklerindendir. Bu markalar hangi ülkede satışa çıkarılırsa çıkarılsın bu şekilde bilinir ve yanlış anlaşılmaya çağrışımlara yol açmadığı için marka imajına zarar vermez.

İlginizi Çekebilir:  Marka Sorgulama Nasıl Yapılır ?

3.Marka Okunurluluğu ve Yazılışı

Belirlediğiniz marka adı okunurluluğu ve yazılışı oldukça önemli bir husustur. Kolay okunabilir bir marka hem akılda kalıcı olur ve farkındalık yaratır.

Devamını oku

Girişim

5 Adımda İş Planı Rehberi

Yayınlanma tarihi

-

Her işletmenin yazılı bir iş planı olması gerekir. Yön vermek veya yatırımcı çekmek olsun, kuruluşunuz için başarılı  bir iş planı çok önemlidir. Fakat bir başarılı bir iş planını nasıl oluşturacaksınız

İş planının aşağıdaki maddeleri içermesini öneririz:

Yönetici özeti – işletmenizin anlık görüntüsü
Şirket tanımı – ne yaptığınızı açıklar
Pazar analizi – endüstriniz, pazarınız ve rakipleriniz hakkında araştırma yapın
Organizasyon ve yönetim – iş ve yönetim yapınız
Servis veya ürün – sunduğunuz ürünler veya hizmetler
Pazarlama ve satış – işinizi ve satış stratejinizi nasıl pazarlayacaksınız
Fon talebi – gelecek 3 ila 5 yıl için ne kadar paraya ihtiyacınız olacak
Finansal tahminler – bilançolar gibi arz bilgileri
Ek – özgeçmiş ve izinleri içeren isteğe bağlı bir bölüm

Ancak, başlamanız zor olabilir.  işte size yardımcı olabilecek mükemmel bir iş planı yazmak için yedi adım .

1. Araştırma, araştırma, araştırma.

Ürününüzü, pazarınızı ve hedef uzmanlığınızı araştırın ve analiz edin. Mükemmel planı yazmak için şirketinizi, ürününüzü, rekabetinizi ve pazarınızı yakından tanımanız gerekir. Başka bir deyişle, işinizle ve girdiğiniz endüstriyle ilgili her şeyi bilmek sizin sorumluluğunuzdadır. Endüstriniz hakkında bulabileceğiniz her şeyi okuyun ve hedef kitlenizle bağ kurun.

2. Planınızın amacını belirleyin.

Tarafınızdan tanımlanan bir iş planı, işin doğası, satış ve pazarlama stratejisini ve finansal altyapıya anlatan ve yansıtılan bir kâr-zarar raporu içeren yazılı belgedir. Hedef kitlenizi çekmek istiyorsanız, planınızın farklı bir amacı olacaktır ve onları hedefleyen bir plan yazmanız gerekir, böylece mümkün olduğu kadar açık ve özlü olması gerekir. Planınızı tanımlarken, bu hedefleri kişisel olarak da tanımladığınızdan emin olun.

3. Bir şirket profili oluşturun.

Şirket profiliniz, kuruluşunuzun geçmişini, hangi ürünleri veya hizmetleri sunduğunuzu, hedef pazarınızı ve izleyicilerinizi, kaynaklarınızı, bir sorunu nasıl çözeceğinizi ve işinizi benzersiz kılan şeyleri içerir. Şirket profilini hazırladığınızda, bunu hakkında sayfanıza koydum .

İlginizi Çekebilir:  İKEA Başarı Hikayesi

Şirket profilleri genellikle şirketin resmi web sitesinde bulunur ve olası müşterileri ve yetenekleri çekmek için kullanılır. Ancak, profiliniz, şirketinizi iş planınızda tanımlamak için kullanılabilir. İş planınızın sadece temel bir bileşeni değil; Aynı zamanda planın ilk yazılı bölümlerinden biridir.

4. Stratejik bir pazarlama planını hazırlayın.

Harika bir iş planı her zaman stratejik ve agresif bir pazarlama planı içerecektir. Bu genellikle aşağıdaki gibi pazarlama hedeflerine ulaşılmasını içerir:

 • Yeni ürünlerin tanıtılması
 • Mevcut ürünler için pazarın genişletilmesi veya yeniden kazanılması
 • Şirket için yeni bölgeler girme
 • Belirli bir ürün, pazar veya fiyat aralığında satışları artırmak. Bu iş nereden gelecek? Açık ol.
 • Bir ürünün diğerine çapraz satılması (veya paketlenmesi)
 • İstenilen müşterilerle uzun vadeli sözleşmelere girmek
 • Satış rakamlarını düşürmeden fiyatları yükseltmek
 • Bir ürünün rafine edilmesi
 • İçerik pazarlama stratejisine sahip olmak
 • İmalat / ürün teslimatını arttırmak

5. Neden umursadığını açıkla.

Planınızı bir yatırımcı, müşteri veya ekip üyesiyle paylaşıyor olsanız da, planınızın tutkulu ve özverili olduğunuzu göstermesi ve işinizi ve planınızı gerçekten umursamanız gerekir. Öğrendiğiniz hataları tartışabilir, çözmeyi umduğunuz sorunları listeleyebilir, değerlerinizi tanımlayabilir ve sizi rakiplerden ayıran şeyleri belirleyebilirsiniz.

İşletmenize neden önem verdiğinizi açıklayarak, kuruluşunuzun ilerleyişini destekleyebilmeleri için başkalarıyla duygusal bir bağ kurmalısınız.

Devamını oku

Girişim

Marka Koruma

Yayınlanma tarihi

-

Marka Koruma

Marka Adınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Başka bir işletme tarafından marka adınızın çalınmasını istemiyorsanız. Nasıl koruyacağınızı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 

İşletmeniz için benzersiz bir marka adı  bulmak için ciddi bir zaman ve çaba harcadınız ve onu korumak için elinizden gelen her şeyi yaptığınızdan emin olmak istiyorsunuz. Fakat bunun için atmanız gereken yasal adımlar var mı?

Kesinlikle. belirlediğiniz marka adını kullanan ilk işletmeyseniz marka adınızı başkasının kullanmaması için marka tescil işlemi yaparak markanızı korumay alabilirsiniz.Bir işletme adını başkaları tarafından kullanılmasını önlemenin doğru yolu, marka tescil işlemi yapmaktır. Bu durumda markanız bütün yasak haklarıyla size ait durumda olacaktır.

Genel olarak, işletme adınızı markalaştırmak için atmanız gereken adımlar şunlardır:

Öncelikle seçtiğiniz marka adına benzer başka bir marka adı olup olmadığını araştırın. Aksi takdirde başvurunuz detaylı bir şekilde incelendiğinde benzer bir marka adı bulunduğunda başvurunuz reddedilecektir. Bu durumda hem zamanınızdan hemde paranızdan kayıp yaşayacaksınız.

Daha sonra marka tescil işlemi aşağıdaki adımlarla gerçekleşmektedir;

 • Markanın başvuru süreci,
 • TürkPatent Uzmanları tarafından şekli inceleme,
 • Başvurunun mutlak ret nedenleri çerçevesinde değerlendirilmesi,
 • Karara ve/veya Yayıma İtiraz,
 • Üçüncü kişilerin görüş ve itirazlarının değerlendirilmesi,
 • Başvurunun tescil kararının çıkması,
 • Marka tescil harcının yatırılması ve belgenin düzenlenmesi aşamalarından oluşmaktadır.

Adınızı bir mağaza tabelasına veya çalışanların tişörtlerine koymak, marka adınızın başkaları tarafından kullanılmasını önlemek için yeterli değildir. İşletmenizin adı benzersizse ve bir başkası tarafından kullanılmamış veya kaydedilmemişse, tescilli marka yasaları kapsamında korunma hakkına sahip olabilir. Adınızı korumak için herhangi bir adım atmadıysanız, şimdi başlama zamanı.

Marka tescili hakkında daha fazla bilgi almak için : www.eforpatent.com.tr adresini ziyaret ederek alanında uzman çalışanlara danışabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Zengin Olma Sanatı
Devamını oku

Trending