Covid-19 Aşısı Bulundu!

0
525

Covid-19 Aşısı | Tüm dünyayı etkisi altına alan Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19)’a karşı aşı çalışmaları sonuç verdi.

Covid-19 aşı çalışmaları hızla sürerken sevindirici haberler Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’dan geldi. Bulunan aşıların Covid-19 virüsü üzerinde %90’dan fazla başarı oranı olduğu açıklandı. Aşı firmalarından özellikle kurucuları arasında Türkiye kökenli iki bilim insanının yer aldığı Alman kökenli BioNTech firması dikkat çekti. Covid-19 aşısı ile ilgili ilk haber Amerikan Pfizer firmasından geldi. Pfizer firması ile Alman BioNTech firması arasında ortaklık bulunmakta ve BioNTech firması Pfizer’a Covid-19 aşısı için imtiyaz vermektedir. BioNTech firmasının kurucuları arasında yer alan Türkiye kökenli iki bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci bulunan Covid-19 aşısının pandemi sürecinin sonu olabileceğini açıkladı.

Türk bilim insanları verdikleri röportajda Covid-19 salgının küresel bir soruna dönüşmeden önce bunun olabilitesini varsayarak 25 yıldır üzerinde çalışmış oldukları mRNA teknoloji ile hemen Covid-19 aşı çalışmalarına başladıklarını aktardılar. Bin 500’den fazla çalışana sahip olan BioNTech firması halihazırda mRNA teknolojisini kullanarak bir çok hastalığa çözüm bulmaya çalıştıklarını, Covid-19 için de bu teknolojiyi kullandıklarını aktarmakta. mRNA teknolojisi, geleneksel yöntemlere göre daha hızlı ve daha fazla aşı üretme imkanına sahip. Bu sebeple firma, yıl sonuna kadar 100 milyon dozdan fazla aşı üretmiş olmayı hedeflemekte.

Diğer yandan Rusya, Covid-19 aşısını tescilleyen ilk ülke oldu. Sputnik V ismini verdiği Covid-19 aşısının ilk sonuçlarını kamuoyu ile paylaşarak BioNTech’in %90 etkili aşısının yerine kendi geliştirdikleri aşının %92 etkili olduğunu duyurdular.

Rusya’daki Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen aşı, Ağustos ayında tescillenmiş ve bu alanda bir ilk olmuştu. Geliştirilen Sputnik V isimli aşı 16.000 gönüllünün dahil olduğu araştırmalarda %92 oranında başarı sağlamakta. RDIF Başkanı Kirill Dimitriev buldukları aşı ile ilgili “Size verilerimizi göstererek, etkili bir aşımız olduğunu göstermek istedik. Aşı ile ilgili incelemeler ve testler 6 ay daha devam edecek ve çalışmalarımızın sonuçları uluslararası hakemli tıp dergilerinde yayınlanacaktır” açıklamasında bulundu.

Bu aşı haberleri ile dünya çapında etkisi 1 yılı aşacak olan Covid-19 Pandemisinin sonuna gelindiğine inanılmakta ve sonuçlar önümüzdeki dönemlerde aşıların yapılmasıyla ortaya çıkacaktır.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here