Verimli Bir Çalışma Planı Oluşturmak İçin 2 Basit İpucu

0
532
Çalışma Planı

Verimli Bir Çalışma Planı Oluşturmak İçin 2 Basit İpucu

Bazı günler enerjinizi yerinde hissedemezsiniz ve günlerin belli saatlerinde düşük tempoda çalışmaya devam edersiniz. Bunun en büyük nedenlerinden biri plansız çalışma olabilir.
Performansınızı yükseltmek ve kaygılarınızdan kurtulmuş huzur dolu bir şekilde çalışmak istiyorsanız öncelikle olarak planlı çalışma stilini ilke edinmelisiniz.
Bu gerçeğin ışığında, daha üretken olmanın anahtarı daha fazla çalışmak değil, daha akıllı çalışmaktır. Araştırmalara göre çalışanların 8 saatlik bir çalışma boyunca ortalama çalışanın sadece iki saat ve 53 dakika boyunca verimli olduğunu gösterdi.
Bu bilgiye göre daha verimli çalışmak için zamanınızı nasıl kullanmalısınız ? Planlı çalışmak için derlediğimiz ipuçları oldukça işinize yarayacaktır.
İşte verimli bir iş günü planlamanıza yardımcı olacak dört ipucu.

Çalışma Planınız Gerçekci ve Tutarlı Olsun

Kısa ve ya uzun vadede sizi yarı yolda bırakmayacak bir çalışma planı oluşturduğunuza emin olun. Çalışma planınızı oluşturduktan sonra bu plana sadık kalmanız en az çalışma planını oluşturmak kadar önemlidir. Aksi takdirde yapılacaklar listenizi günlük bir hata liste4si haline getirebilirsiniz.
Her bir görevi ayırın ve bu görevlerin ne kadar sürede bitebileceğini hesaplayın. Örneğin çalışma planınızda yer alan bu görevler günlük,haftalık,aylık ve ya yıllık olabilir.

Çalışma Planınızda Öncelikli Görevlerini Belirle

Öncelikle yapılacaklar listesindeki en kolay öğelerin üstesinden gelmek ve daha fazla zaman harcayan ve zorlu görevleri daha sonra saklamak cazip gelse de, bu strateji hızla ertelemeye yol açabilir. Bunun yerine, size en fazla yararı sağlayacak görevleri önceliklendirmeniz hayati önem taşımaktadır.
Yapılacaklar listenizi önceliklendirmek için bir başka etkili teknik ise ABCDE yöntemidir. Brian Tracy tarafından Eat That Frog adlı kitabında popüler olan bu yöntem, aşağıdaki gibi aciliyete göre yapılacaklar listesi öğelerini kategorilere ayırmanızı önerir:
• A, “çok önemli” anlamına gelir – yapmanız gereken bir şey. Görev tamamlanmadığında ciddi olumsuz sonuçlar doğar.
• B, “önemli” anlamına gelir – yapmanız gereken bir şey. Bu görev seviyesi, A görevleriniz kadar önemli değil; Tamamlanmamışsa, sadece küçük olumsuz sonuçlar doğacaktır.
• C, “başarmak güzel”, ancak A veya B görevleri kadar hayati olmayan görevleri ifade eder. Bu görev kategorisini tamamlamamanın olumsuz sonuçları yoktur.
• D, “temsilci” anlamına gelir. D görevlerinin başkasına devredilmesi gerekir. Yetkilendirildikten sonra, bu öğelerin yolunda olduğundan emin olmak için takip etmeyi unutmayın.
• E, “ortadan kaldır” anlamına gelir. Hiyerarşide daha yüksek olan görevlere odaklanmak için zamanınızı boşaltmak amacıyla, temel olmayan görevler yapılacaklar listesinden kaldırılmalıdır.
Görevlerinize öncelik vermek için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, daha kolay kritik görevleri bitirmek yerine önce en temel öğelere odaklanmaya çalışın çünkü daha kolay tamamlanırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here