Görme Engelliler İçin Biyonik Göz Geliştirildi

0
528

Monash Üniversitesi’nden bir ekip, görme engellilerin kaybettikleri görme yetisini tekrar kazanabilecekleri bir sistem geliştirdi.

Monash Üniversitesi’nden Profesör Arthur Lowery ve ekibi yaklaşık 10 yıldır biyonik göz projesi üzerinde çalışıyorlar ve ortaya koydukları bu buluş, dünyanın ilk biyonik gözü ve bu gözü “Gennaris bionic vision system” olarak adlandırılıyor.

Dünya çapında pek çok bilim insanı görme engelli kişiler için uzun yıllardır çözüm arayışı içindeydiler. Biyonik alanda bir çok çözüm geliştirilmiş ancak hiçbiri görme engellilerin sorununa çözüm olabilecek boyutta değildi. Ancak Monash Üniversitesi tarafından geliştirilen biyonik göz tüm bu sorunu ortadan kaldıran nitelikte.

Hasar görmüş optik sinirleri baypas ederek çalışan biyonik göz, sinyallerin retinadan beynin görme merkezine iletilmesini sağlıyor. Kullanıcının, içerisinde kamera ve kablosuz verici bulunan özel olarak tasarlanmış bir başlığı takması gerekiyor.

Monash Üniversitesi’nden Profesör Arthur Lowery, “Tasarımımız, 172’ye kadar fosfen birleşiminden görsel bir örüntü oluşturuyor. Bu da kişilerin iç ve dış mekanları seyretmesi, etrafındaki kişilerin ve nesnelerin varlığını tanıması için bilgi sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Profesör Lowery, başarılı olması halinde Monash Vision Group’un tedavi edilemeyecek görme sorunlarına sahip kişilere odaklanacak yeni ürünleri araştıracağını ifade etti. Bu sistem sayesinde görme engelli kişiler için bir umut doğabilir. Ayrıca araştırmacılar, koyunlarda yaptıkları testlerde oldukça az yan etkiler gördüler ve şimdi de ilk insanlı klinik testler için bir üst seviyeye çıkmaya hazırlanıyorlar.

İnovasyonlar | Tüm İnovasyon haberleri için bizi takip edebilir, icat ve buluşlarınız için patent alabilirsiniz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here