Beyin Dalgalarıyla Kripto Para Madenciliği

0
498

Microsoft, beyin dalgalarıyla bağlantılı kripto madenciliği yapacak bir teknolojinin patentini aldı.

Patenti alınan bu teknoloji beyin aktiviteleri ve kişisel biyometrik verileri kullanarak kripto para madenciliği yapmakta. Teknoloji, sinyal takibi için insan bedeninde bazı sensörler kullanacak. Bu sensörler arasında; MRI tarayıcıları, kalp atış hızı, ısı algılayıcı kameralar ve kızıl ötesi sensörler bulunmaktadır.

Bill Gates’in sahibi olduğu dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Microsoft tarafından alınan bu patent, kripto para sektöründeki hızlı yükselişin sonrasında popülerlik kazanan sanal madencilik yöntemlerine de farklı bir bakış açısı getirmiştir.

Patent, “Vücut Aktivite Verilerini Kullanan Kripto Para Sistemi” başlığı ile alınmıştır. Başlığından da anlaşıldığı üzere insan vücuduna yerleştirilecek bazı sensörler aracılığı ile kripto para madenciliği yapılmaktadır. En popüler kripto paralardan biri olan Bitcoin ve bazı mining işlemleri, bilgisayarların işlemci ve ekran kartı güçleri kullanılarak yapılmakta ancak bu işlem çok fazla enerji ve donanım gücü gerektirmektedir.

Microsoft’un aldığı bu patent ile bilgisayarların çok fazla enerji ve donanım gücüne gerek kalmadan, insan vücudundaki elektriksel aktivitenin biyometrik sensörlerle izlenerek, kripto para üretilmesi sağlamaktadır. Teknolojinin patent açıklama kısmında; kişiden yayılan beyin dalgası veya vücut ısısının, madencilik sürecinde kullanılabileceği de ifade ediliyor.

Günümüzde kullanılan bazı geleneksel yöntemlerle yapılan kripto para sistemleri için gerekli olan yüksek hesaplama kapasitesi yerine, kişinin vücut aktivitesine dayalı olarak üretilen sinyaller, vücuttaki çeşitli sensörlerin bir cihaza bağlanması ile oluşuyor. Patente göre vücut etkinliğini izlemek için kullanılması planlanan sensörler; MRI tarayıcıları, kalp atış hızı, ısı algılayıcı kameralar ve kızılötesi sensörler.

Patenti alınan teknolojinin hangi kripto para birimleri ile çalışacağı belirtilmediği gibi, Microsoftun söz konusu teknolojiyi geliştirmeyi planlayıp planlamadığı da şimdilik belli değil; ancak hayata geçmesi halinde ortaya blockchain’e dayanan tamamen yeni bir dijital ödeme ağı çıkabilir.

İnovasyonlar | Tüm İnovasyon haberleri için bizi takip edebilir, icat ve buluşlarınız için patent alabilirsiniz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here