Başarılı Mucitlerin Ortak Özellikleri

0
697
Başarılı Mucitlerin Ortak Özellikleri

Bir mesleğe hakim olmak kararlık gerektirir. Kısa yol maalesef yok. Hiç kimse ihtiyacın olan tüm bilgileri sana sunmaz.Başarı mucitlerin ortak özellikleri gibi sen içinde ki tutkuyu takip edip öğrenme ve kararlık isteğini keşfetmelisin.

Başarılı mucitlerin ortak özelliği gibi yol haritanı kendin oluşturup, planlarını aynen yerine getirdiğin taktirde başarılı olmamana imkan yok sana en güzel tavsiyemiz bu yolculuğun tadını çıkar ve önüne çıkan ilk engelde sakın pes etme!

Hayatımız boyunca bir çok mucitle tanıdık hepimiz. Kimi yer çekimini, kimi ilk iletişim aracını, kimi güneş sistemini bularak insanlığa armağan etti. Hala günümüzde taze mucitler de mevcut geçmişe paralel olarak bütün mucitleri bir araya topladığımda onlarda ki ışık neydi ? mucitlerin ortak özellikleri neydi ? soruları aklımı hep kurcalamıştır. Ve oturup sizlere ilham olabilecek başarılı mucitlerin ortak özelliklerini araştırıp sizinle paylaşmak istedim.

1) Mucitler Fikirlerine Aşık Olmazlar

Öncellikle mucitler fikirlerini çocuk gibi görmezler. Başarılı mucitler kendilerini fikirlerinden soyutlayıp ikinci ve ya üçüncü bir gözden bakarak analiz yaparlar. Kendi fikirlerini eleştirirler. Mucitin yarattığı fikir ne kadar faydalı ya da değil başarılı bir mucit bu durumu kendi içinde rahatlıkla ayırt edebilir. Buradan alacağımız en önemli ders fikirlerimizi eleştirel olarak değerlendiriyor olabilmemiz.

2) Mucitler Firiklerini Test Ederler

Fikriniz para kazanacak mı? Nasıl emin olabilirsin? Başarılı mucitler arz talep araştırmasına göre hareket ederler. Boşluğun olduğu yeri doldurma çabasıyla fikirlerini geliştirirler.

3) Fikirlerini Korumak İçin Fikri Mülkiyeti Nasıl Kullanacaklarını İyi Biliyorlar

Başarılı bir mucit olmak için, telif hakları, ticari markalar ve patentlerin nasıl alındığını öğrenmelisiniz. Bir avukat tutmanız ve tüm patent sürecini yürüteceğini varsaymanız yeterli değildir.

4) Patentleri Hemen Dosyalamazlar

Başarılı mucitler ilk olarak geçici patent başvurularını dosyalıyorlar. Sonuçta fikrin kârlı olup olmayacağını belirlemek için zamana ihtiyaçları var.

5) Bir Endüstriye Bağlılar

Bilinen başarılı mucitler, etrafta zıplamıyorlar. Bunun yerine, uzman olmaya ve bir endüstride karşılıklı olarak faydalı ilişkiler kurmaya odaklanıyorlar. Bu strateji inanılmaz derecede etkilidir. Güven derinleştikçe, şirketler onlara yaratıcı ihtiyaçları ile yaklaşmaya başlıyor . Kendinizi bir endüstriyi tanımak için adamanın asla zaman kaybı olduğunu düşünmeyin. Eğer bulunduğunuz endüstride gerçekten iyi işler çıkarabileceğinize inanıyorsanız sonuna kadar gidin.

6) Doğru Fuar ve Seminerlere Katılın

Fuarlar ve seminerler ufkunuzu geliştirir. Yeni bilgiler edinmenizi ya da bilgilerinizi tazelemenizi sağlar. Ayrıca fuar ve seminer alanları network ağınızı geliştirmeniz için eşişiz ortamlardır. Gidin ve biraz bakış açınızı genişletecek insanlarla tanışın.

7) Mucitler Dış Destek Kullanıyorlar

Başarılı bir mucit olmak için, birçok farklı şapkaya ihtiyacınız olacak. Her şeyde mükemmel olamazsın. Güçlü yanlarını değerlendir ve zamanı akıllıca kullan. Uygun fiyatlı bir freelancer bulmak oldukça kolaydır. Örneğin, grafik tasarım çalışması söz konusu olduğunda, bir profesyonelin işe alınması buna değer.

8) Başırılı Bir Mucitte Aciliyet Duygusu Vardır.

Ürün ve ya hizmet geliştirme çok uzun bir süre alır. Planlı ve disiplinli yürüdüğün bu yolda başarılı olacağını bilirsin. Ama unutma aciliyet duygusuna kapılmasın çünkü başlamak bitirmenin yarısıdır.

9) Duygularını Çok İyi Saklayabiliyorlar.

Şansın ve tutkuların olmasaydı bir mucit olmakla veya bir iş sahibi olmakla ilgilenmezdin. Ama üstünde kafa yorduğunuz bir iş bu bakımdan duygularınıza bir kenara bırakıp tamamen tarafsız ve objektif olarak yola etmelisin. Tam bir profosyonel gibi davranmayı öğrenmelisin.

10 ) Kalıcıdırlar

Bildiğim çoğu mucit sayısıız kere reddedildi. Ama onları öldürmeyen şey güçlendiriyot. Mucitlerin en sevdiğim ortak özelliği hayal kırıklığına uğramaktan ve pes etmekten ziyade, neyin yanlış gittiğini anlamaya çalışmak ve tekrar denemek için sürekli araştırmalar yapmaları.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here