Takip Edin

Girişim

Başarılı Girişimcinin 7 Özelliği

Yayınlanma tarihi

-

Başarılı Girişimci

Çoğu başarılı girişimci yıllarını bugün sahip oldukları başarıya ulaşmak için uzun saatler geçirir. Acaba bunu sen nasıl yapabilirsin? hiç düşündün mü ? En iyi uygulamalarını, hatalarını ve anahtar karakter özelliklerini incele ve bunları özetleyerek kendi yolunuzu kısaltın.

Genellikle, başarılı girişimcinin özelliklerini anlamak için yıllarca denemek ve yanılmak gerekir.  Ancak tek gerçek sır, gerçek başarıyı teşvik eden bilgi değil eylemdir.

Başlamaya hazır mısın? İşte herhangi bir girişimcinin başarısı için hayati olduğunu düşündüğüm yedi başarılı girişimci özelliği :

1- Başarılı Girişimci – Doğru İnsanları Ekibinize Alın

Herkesin sınırlamaları var. Belki de tek bir şeye odaklanmakta zorlanırsınız, çok fazla şeye evet diyelim, bir sağlık sorununuz var ya da teknoloji hakkında fazla bir şey bilmiyorsunuz. Belki de fikirlerde harikasınız ama uygulamada kötüdür. Fark etmez. Doğru insanları ekibinize getirerek yine de başarılı olabilirsiniz.

2-Başarılı Girişimci – İhtiyacınız Olandan Daha Fazla Para Birikimi Yapın

Başarılı bir girişimci olamak istiyorusanız başarılı bir proje gerçekleştirmek zorundasınız. Başarılı bir proje için her ne kadar zeka gerekliyse aynı zamanda bu projenin ekonomik boyutuda oldukça önemlidir. Ne kadar büyük bir sermaye ile projenizi başlatırsanız gerçekleştireceğiniz adımlarda o kadar esnek olabilirsiniz. Bu yüzden para birikimi başarılı girişimin olmazsa olmazlarındandır.

3-Başarılı Girişimci – Sektörü Kapsamlı Olarak Araştırın

Başarısız girişimin 1 numaralı nedeni sektörü kapsamlı olarak araştırmamalarından kaynaklanır. Sektörün gereğini bilmeden projenizi başlattığınız zaman sektörle ilgili fırsatları göremezsiniz ve projeniz başarısız bir girişim olabilir sizin için. Müşterileriniz için sağlayabileceğiniz değeri, hızlı ve etkin bir şekilde nasıl ulaşacağınızı belirleyin.

Bir müşteriyi satın alma işlemini tetikleyen ilgi çekici bir değer teklifiniz mi yoksa kısa vadeli bir etkinliğiniz var mı? Piyasa zamanlamanız ince ayarlanmış mı? Sorunu çözdüğünüz kişi, başarınızı sürdürmek için yeterince büyük mü? 30 gün içinde ya da hiç kimseye ulaşmaya çalıştığınızı bilmiyorsanız ya da pazar sizin için hazırsa, başarıyı unutun.

İlginizi Çekebilir:  Zengin Olma Sanatı

4-Başarılı Girişimci – Müşteri Edinmek İçin Doğru Araçları Kullanın

Başarılı girişimciler , internette dolaşan yüzlerce ve birbiriyle çelişen incelemelere rağmen hangi araçların çalıştığını bilirler . Mevcut seçeneklerin düşüncesiyle boğulmaktan vazgeçme. Bunun yerine, başarılı işletme sahiplerinin neler söylediğine odaklanın.

Kişisel olarak e- posta pazarlama ile ayaklarınızı ıslatıyorsanız, web hazır videolar ve MailChimp oluşturmak için Wyzowl gibi birkaç aracı öneririm . Tavsiyemi veya başka birisinin tavsiyelerini takip ederseniz, kullandığınız araçların yatırımınıza sağlam bir getiri sağlayıp sağlamadığını anlamak için kendi testlerinizi yapın.

5-Başarılı Girişimci – Değişime Hazırlanın

Projenizin gerçekleşmesi ve projenize meydan okunması bir sürpriz değildir.  Belki bir rakibiniz, şu anda geliştirmekte olduğunuz ürünün beta sürümünü başlattı. Belki de tedarikçiniz siparişleri yerine getirme ve kaliteyi sağlama konusunda ciddi probleme sahiptir. Belki de partneriniz başka bir fikir peşinde koşmak istiyor ve bir satın alma istiyor. Durum ne olursa olsun, karşı karşıya kaldığınız zorluklardan bağımsız olarak değişimi hızlı bir şekilde pivot etmeye ve uygulamaya hazır olun.

Projenize olumsuz yansıyabilecek sorunların envanterini alın, ardından  bu sorunları çözebilecek yeni fikirleri takip ederek kendinizi değişime hazırlayın!

6-Başarılı Girişimci – Eksiksiz Hizmet Sunun

Pek çok şirket potansiyellerine ulaşamamaktadır, çünkü satışa odaklanmış olmaları, olağanüstü bir müşteri hizmeti deneyimi sağlamayı unutmaktadırlar . Müşteri hizmetleri sadece şikayetleri ele almakla ilgili değildir. Ayrıca sadakat programları, yönlendirmeler için teşvikler ve diğer müşteri odaklı faaliyetler içerir.

“Hizmetsiz satışlar, delik bir cebe para koymaya benzer” diyebiliriz ve tüm kalbimle katılıyorum bu söze. Kilit büyüme alanına yatırım yapmıyorsanız,  kritik gereksinime daha fazla kaynak ayırmak zorunda olabilirsiniz yani boşa para harcayabilirsiniz. Sorunların ortaya çıktığı yeri görmek için müşteri hizmetleri ekibinizle birlikte çalışarak bir gün geçirmeniz yararlı olabilir veya karşılaştığınız en büyük zorluklarla ilgili olarak bu bölümde çalışanları sorgulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  İş Fikirleri

Bununla birlikte,eksik olduğunuz konuya yaklaşın, bulgularınız üzerinde harekete geçin. Sadece daha iyi hizmet vermeniz gerektiğini söylemeyin – bunu yapın. Takip edin ve işlemlerin etkisini ölçtüğünüzden emin olun. Hizmet metrikleriyle ilişkilendirdiğiniz temel performans göstergelerinde ölçülebilir bir iyileşme görmüyorsanız, kazanan konumuna gelene kadar işleminizi yinelemeye devam edin.

Kim olduğun ya da bir girişimci olarak yapmaya çalıştığın şey ne olursa olsun, teknik girişimcileri emeği kullanmadan önce ve kendi işiniz için kişiselleştirerek başarıyı bulabilirsiniz. Harekete geçmek için hazır mısınız?

Bu başarı sırlarından hangisini bugün yapacaksınız? Favorilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

 

 

 

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişim

Elektrikli Otomobiller için Powerbank Üretimi

Yayınlanma tarihi

-

Elektrikli Otomobiller için Powerbank Üretimi

Gelecekte taşıtların hemen hemen hepsinin elektrikli olacağına göre, Powerbank’lerin de üretilmesi kaçınılmaz bir durumdu. Fransa merkezli EP Tender girişimi bu konuya el attı ve elektrikli otomobillerin en büyük sorunu olan menzil ve pil konusu ile ilgili çözüm sundu.

Her geçen gün otomotiv dünyasının geleceği olarak görülen elektrikli otomobiller üzerine çözümler üreten girişimler karşımıza çıkıyor. Bugün karşımıza çıkan Fransa merkezli EP Tender girişimi ise elektrikli otomobillerin en büyük sorunu olan menzil ve pil mevzusu ile ilgili çözüm üretiyor.

Oldukça sıradan bir çözüm sunan EP Tender, temelde elektrikli otomobilleri için bir nevi Powerbank üretiyor diyebiliriz. Otomobilinizin arkasına bağlayabileceğiniz içinde pil olan küçük karavanlar üreten EP Tender, bu sayede menzilinizi artırmanıza olanak sağlıyor.

Söz mevzusu pil karavanlarını kiralamayı hedefleyen EP Tender, karavan başına 37 dolarlık bir kiralama ücreti talep edecek. Otomobilinizin pili bittiğinde devreye girecek olan pil karavanları otomobiline fazladan 60 kilowatt saatlik bir pil gücü sunacak. Şimdiden gelecekteki hedeflerini planlayan EP Tender, 2024 senesinde kara geçmeyi ve 60 bin kullanıcıya erişmeyi planlıyor.

Yapılan her icat, inovasyon beraberinde bunların koruma ve tescil işlemlerini de zorunlu kılmaktadır.  İcat, inovasyon ve ürün geliştirmeleri korumak için, Patent, Marka Tescili, Tasarım Tescili ve Faydalı Model Tescili gibi işlemlere başvurulması gerekmektedir. Tabi Tescil işlemlerinden önce Marka Sorgulama veya Patent Sorgulama yapılarak uygunluk durumu araştırmalı ve deneyimli vekillerden destek alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Yeni İş Fikirleri 2019
Devamını oku

Girişim

Türkiye’nin Otomobili TOGG Hakkında Herşey

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından gerçekleştirilen proje ile 2022 yılında seri üretime başlanacak olan yerli otomobilimiz TOGG, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla birlikte Gebze’de yer alan Bilişim Vadisi’nde büyük bir törenle tanıtıldı. Törene Cumhurbaşkanı ile birlikte TOGG projesi hissedarları, Cumhurbaşkanlığı Kabine üyeleri, TOBB başkanı ve yardımcıları, iş dünyası temsilcileri, otomotiv endüstrisi, medya temsilcileri ve TOGG çalışanlarının da yer aldığı 2 bin kişilik davetli katıldı.

27 Aralık 2019 günü “Yeniliğe Yolculuk Buluşması” programında lansmanı yapılan yerli otomobilimiz TOGG, Türkiye’nin ekonomisi ve üretim stratejisi bakımından büyük bir adım olarak görülmekte. Geleneksel ve Yeni Medya’da büyük yankı uyandıran, teknolojisi ve tasarımı oldukça beğenilen TOGG’un tanıtımı canlı yayınla televizyona verilirken, sosyal medyada da #TOGG, #TürkiyeninOtomobili, #DoğumYeriİstanbul #YeniliğeYolculuk hastagleri ve görselleri ile günün en çok paylaşılan ve beğeni alan gönderisi oldu.

Yerli Otomobil TOGG’un Özellikleri

Yerli otomobilin en önemli özellikleri arasında segmentinin en uzun aks mesafesine sahip olması bulunmakta. Yeni nesil “Elektrikli Otomobil” olarak üretilen TOGG, 30 dakikanın altında hızlı şarjı ile %80 doluluk oranına ulaşabilecek kapasiteye sahip. Elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ km menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, merkeze sürekli bağlı kalarak güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek.

Yeni nesil gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketine sahip olan TOGG, 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.

Otomobilin önemli özellikleri arasında araç menziline %20’ye kadar katkı sağlayan geri kazanımlı frenleme de bulunmakta. (AA)

Yeni nesil akıllı teknolojiler ile donatılmış olan yerli otomobil, bir otomobilden daha fazlasına sahip olup kullanıcılarına adeta bir yaşam alanı sunmakta. Altyapısı sayesinde sürekli internetin içinde olacak olan TOGG, internet bağlantısı için farklı bir cihaza ihtiyaç duymayacak. Bu özelliği ile yerli otomobil, akıllı şehir alt yapısı, elektrik şebekesi, cihazlar ve tüm akıllı yapılar ile iletişim halinde olarak hayatın pek çok alanında adeta kullanıcısının yerine düşünen bir asistan görevini görecek. (AA)

Yerli otomobile “Holografik Asistan” olarak tanımlanan 3 boyutlu ve artırılmış gerçekliğe sahip yeni bir teknoloji de eklenecek. Bu özellik 2023 yılında ilk kez Türkiye’nin Otomobili’nde kullanılacak. Otomobilin diğer özellikleri arasında; sessiz, keyifli ve sıfır emisyonla temiz bir sürüş vadediyor olması da bulunmakta.

İlginizi Çekebilir:  Alışkanlık ve 21 Gün Kuralı

Elektrikli Yerli Otomobil ile birlikte dönüşümde en çok yerini alacak olan akaryakıt istasyonları olarak görülüyor. Türkiye genelinde elektrikli şarj istasyonları altyapı çalışmaları ve istasyonlar, TOGG’un seri üretiminden önce büyük oranda tamamlanacağı öngörülmekte.

Yerli Otomobil’in Logosu ve Lale Tasarımı

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)’un logosunda yer alan “T”, “C” ve “O” harflerinin “Türkiye Cumhuriyeti Otomobili” ne gönderme yaptığı düşünülmekte. Ayrıca 27 Aralık’taki tanıtımdan önce TOGG’un resmi Twitter hesabından paylaşımı yapılan fotoğrafta otomobilin panjur kısmında yer alan “Lale” motifleri dikkat çekmişti. Tarihimizde de önemli bir yere sahip olan “Lale” motifinin Yerli Otomobil’de kullanılması daha da dikkat çekmesini sağladı.

 

Marka, Patent, Logo, Faydalı Model ve Tasarımlarınızı Efor Patent Güvencesi ile Tescilleyin. 

Devamını oku

Girişim

Marka Stratejileri Geliştirme

Yayınlanma tarihi

-

Marka Geliştirme Stratejileri

Marka oluşturma,marka stratejileri geliştirme kişisel ve iş geliştirmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Sadece bir markanın sesini ve tüketici bilincini artırmakla kalmaz, aynı zamanda bir kimlik ve değer verir. Katılımcı ve etkileşimli platformların ortaya çıkışı, birçok işletmeye marka bilinirliği ve eşitliği geliştirme şansı verir. Bir kişisel marka veya işletme markası oluşturmayı düşünüyorsanız, o zaman marka oluşturmanın çok zaman ve kaynak gerektirdiğini bilmek sizin  önemlidir . Takip eden bölümde marka inşasını tanımlayacağız ve farklı marka tiplerine ve başarılı bir marka yaratma adımlarına bakacağız.

Marka Nedir?

Genel olarak, bir ürün, fiziksel mallar, hizmetler, deneyimler, etkinlikler, kişiler, yerler, mülkler, organizasyonlar, bilgi ve fikirler dahil olmak üzere bir isteği veya ihtiyacı karşılamak için bir pazara sunulabilen herhangi bir şeydir. Marka adı, ayırt edici ürün, hizmet veya konseptin adıdır. Markalaşma, marka adını oluşturma ve yayma sürecidir. Marka, tüm kurumsal kimliğin yanı sıra bireysel ürün ve hizmet adlarına da uygulanabilir.

Marka İnşa Nedir?

Tamamıyla marka yapısının özünü yakalayan tek bir tanım yoktur . Birçok kişi, marka oluşturmanın tamamen markanızla iletişim kurmak ve onu tanıtmakla ilgili olduğunu düşünür . Bu sadece bir tarafı. Bunu tanımlamanın en iyi yolu , tüketicilere değer yaratma süreci olmasıdır . Tüketicilerin işletmenizle ilgili bildiği, hissettiği ve tecrübe ettiği her şeyi kapsar.

Marka oluşumunu tanımladıktan sonra, şimdi 3 popüler marka türüne ve bunların neye dayandıklarına bakacağız.

Hizmet markası – bu marka, hizmet veren kurum / şirket / kişilerle ilgili sahip olduğu bilgi, kültür ve deneyim üzerine kuruludur. Hizmet markasına örnek olarak bankalar verilebilir.
Perakende marka – bu marka bir ürün ve hizmet deneyimi karışımı üzerine kuruludur.  Perakende markasına örnek olarak getir.com gibi uygulamaları örnek gösterebiliriz.
Ürün markası – belirli bir üründe sahip olduğu deneyime dayanmaktadır . Nike, Ford veya Sony’yi düşünün.
Popüler markaların 3 tipine baktıktan sonra, şimdi marka oluşturmada yer alan adımlara bakmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:  Her Başarılı Girişim Planının 5 Özelliği

Marka Yaratma Aşamaları

1) Markanızı Tanımlayın

Marka inşasında ilk aşama, markanızı tanımlamaktır. Bu aşama, markanızın gerçekte ne anlama geldiğini belirlediği için çok kritik bir adımdır. Markanızı tanımlarken, temel güçlü yönlerinin bir kontrol listesini oluşturmalısınız. Benzer şekilde, kişisel bir marka tanımlıyorsanız, özellikle öne çıkanlara sahip olduğunuz becerilere ve uzmanlığa bakmalısınız. Aynı şekilde, markanızın ne anlama geldiğini ve markanız için neyin önemli olduğunu da bilmeniz gerekir (marka değerleri). Değerleriniz, bir şekilde, tüketicilerin çevresel, sosyal ve ekonomik refahına katkıda bulunduğunuzu göstermelidir. Markalaşmanın bu önemli yönlerinden bazılarını objektif olarak bakana kadar derhal fark edemezsiniz.

2) Markanızı Farklılaştırın ve Konumlandırın

Marka oluşturmaya başlamadan önce, farklılaştırmak için zaman ayırmanız gerekiyor, böylece dikkat çekip rakiplerinizden sıyrılabilirsiniz. Farklılaşmak için , markanızı oluştururken kullanacağınız renkler, logolarla hedef kitlenizin aklında benzersiz bir avantaj yaratmalısınız. Benzersiz bir değer önerisi bulduğunuzda, tüketicilerin markanızın pazardaki rakiplerine göre daha fazla değer görmesini ve takdir etmesini sağlayacak şekilde konumlandırmak için iyi bir marka stratejisi oluşturmalısınız.

3) Markanızı Oluşturun ve Sergileyin

Daha önce de belirttiğimiz gibi marka yaratma aşaması tek düze bir süreçten oluşmaz markanıza değer katacak bir çok detayı düşünmelisiniz. Benzersiz ve güçlü bir oluşturmak zaman ve tutarlılık gerektirir. Kişisel markanızı geliştirmek için, size daha fazla poz verecek yeni roller ve ödevler alarak değerlerinizi ve becerilerinizi güçlendirmeye devam etmelisiniz. Alternatif olarak, kişisel veya ticari markanız için bir ses oluşturmak amacıyla tanıtım kanallarını, blogları, forumları ve sosyal medyayı (LinkedIn, Twitter,Facebook,Instagram vs.) kullanabilirsiniz.

Markanızı oluştururken, marka kişiliğini (insanların sizin hakkınızda ne bildiği, düşündüğü ve söylediği) geliştirmeye çalışmalısınız. İnsanları markanızla özdeşleşmeye ve onlarla ilişki kurmaya iten şey budur. Gerçek şu ki; marka oluşturma stratejilerinizi tutarlı bir şekilde uygularsanız , sonsuza dek marka adınızla ilişkilendirilecek bir model kolayca kurarsınız.

İlginizi Çekebilir:  İnstagramda Satış Yapmak

4) Markanızı Kişiselleştirin

Oluşturacağınız tanıtım kampanyaları ile hedef kitlenize göre markanızı kişiselleştirebilirsiniz.  Markanıza bir kimlik vermeniz önemlidir. Tüketicilerin markanızın kişiliğini bütünüyle görüp deneyimlemelerini sağlayın.

Marka oluşturma sürecine girerken, markanızı hedef kitlenizle bağdaştırmalısız. Markanızla ilgilenen her tüketici markanız da kendisinden bir parça görmeli. Bu durum paralel olarak marka sadakatini beraberinde getirecektir. En iyi markalar, tüketicilerin ihtiyaçlarını ve tercihlerini karşılamak için ürünleri kişiselleştirerek tüketici-marka etkileşimini teşvik eder. Markanızı kişiselleştirdiğiniz de, tüketicilere bir ömür boyu markanıza katılmaları  için bir  sebep inşa ediyorsunuz.

5) Markanızı İnceleyin

Markanız statik değil; yaşamı boyunca çeşitli hareketler yaşayacaktır. Marka stratejilerinize bağlı olarak, markanız güçlenecek ya da hareketsiz kalacaktır ya da zamanla gerileyecektir. Marka döngüsünde, yeni olaylar, değişiklikler ve koşullar markanızın değerini artırmak veya yeniden kurmak için zorluklar ve fırsatlar getirir. Tüm bu olanaklar, marka oluşturma faaliyetlerinizin sorumluluğunu üstlenmenize ivme kazandırmalıdır.

Markanız büyüdükçe, marka oluşturmaya devam etmenin sorumlulukları ve beklentileri de artar. Marka büyümesini sağlamanın en iyi yolu, faaliyetlerinizi gözden geçirmek ve başarılarınızı marka bilinirliği düzeyleri ve katılım seviyeleri gibi ölçütler aracılığıyla değerlendirmektir. Düzenli incelemeler, vizyonunuza ve marka stratejinize sadık kalmaya olan bağlılığınızı sürdürürken yeni fırsatları yakalamanıza ve yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, markanızı doğru yöne yönlendirmenizi sağlayacaktır.

Gördüğünüz gibi, marka oluşturma tek düze bir süreç değildir. Markanızı tanımlamanız, ayırt etmeniz, sunmanız ve markanızın zaman zaman ne anlama geldiğini gözden geçirmeniz gerekir. Marka stratejileriniz ve bunları nasıl uygulayacağınız konusunda net olmak çok önemlidir. Ayrıca, tüketicilerinize değer katacak marka stratejileri benimsemeli ve şirketinizin gerçekte neyi temsil ettiği konusunda oluşan izlenimlerinizi doğru bir şekilde uygulamalısınız.

Devamını oku

Trending