Alışkanlık ve 21 Gün Kuralı

0
1022
Başarıyı Geliştirmenin Yolları

Alışkanlık ve 21 Gün Kuralı

Yeni bir alışkanlık geliştirmek ne kadar sürer? Bir zaman aralığı vermek gerekirse, bir saniye ila birkaç yıl arasında değişebilir. Yeni alışkanlıkların gelişim hızı, büyük ölçüde belirli bir şekilde hareket etmeye başlama kararına eşlik eden duygu yoğunluğuna göre belirlenir.

Birçok insan kilo vermek ve fiziksel olarak formda kalmak için düşünür, konuşur ve bir çözüm yolu bulmaya çalışır. Bu konuşma yıllarca devam edebilir. Sonra bir gün doktor şöyle der: “Eğer kilonuzu azaltmıyor ve fiziksel durumunuzu iyileştiremiyorsanız, erken yaşta ölme tehlikesiyle karşı karşıyasınız.”

Aniden ölme düşüncesi kişinin diyetini hemen değiştirdiği, egzersiz yapmaya başladığı, sigara içmeyi bıraktığı ve sağlıklı, formda bir kişi haline geldiği kadar yoğun veya korkutucu olabilir. Psikologlar bunu “anlamlı bir duygusal deneyim”  olarak adlandırır. Bir davranışla birlikte yoğun bir neşe ya da acı deneyimi herhangi bir kişinin hayatının geri kalanına tahammül edebilecek yeni bir davranış modelini tetikleyebilir.Örneğin, elinizi bir sıcak soba üzerine koyarak ya da bir elektrik kablosuna dokunmak size şiddetli ve ani bir acı ya da şok verecektir. Tecrübe sadece iki saniyede olabilir. Fakat hayatınızın geri kalanında, elinizi sıcak sobalara ya da canlı elektrik kablolarına dokunmamanın alışkanlığına sahip olacaksınız. Alışkanlık anında oluşturulacak ve kalıcı olarak sürecektir.

Uzmanlara göre,  alışkanlıkların oluşturmak yaklaşık 21 gün sürer. Bu süreçte daha erken kalkmak, her sabah egzersiz yapmak, belirli bir saatte yatmak, randevular için dakik olmak, her gün önceden planlama yapmak, her gün en önemli görevleriniz veya başka bir şeye başlamadan önce bir görevi tamamlamak. Bunlar, uygulama ve tekrarlama yoluyla yaklaşık üç hafta içinde kolaylıkla geliştirilebilen alışkanlıklarıdır.

Yeni bir alışkanlık geliştirir misiniz? Yıllar boyunca yeni alışkanlık gelişimi için basit, güçlü ve kanıtlanmış bir metodoloji oluşturuldu. Bu mutfakta bir yemek hazırlamak için bir tarif gibi – istediğiniz herhangi bir alışkanlığı kazanmak için kullanabilirsiniz unutmayın 21 gün!. Zamanla, kişiliğinize dahil etmek istediğiniz alışkanlıkları geliştirmek daha kolay olacaktır.

Alışkanlık Edinmenin 7 Yollu

1- Bir Karar Ver

Hayatında bir inovasyon gerçekleştirmek istiyor musun ? Hayatının çoğu anında başarılı olmak için gerekli olan alışkanları edinecek misin ? Örneğin, erken kalkmaya ve her sabah egzersiz yapmaya karar verin, saatinizi ayarlayın ; alarm çaldığında hemen ayağa kalkarak, egzersiz giysilerinizi giyin ve egzersiz seansına başlayın.

2-İstisnaya Asla İzin Verme

Alışkanlıkları oturtma  aşamaları sırasında sakın istisnalara yer vermeyin. Bahaneler bulmayın. Kendinize bu alışkanlığı edineceğinizi anlatın. Her gün sabah saat 6’da kalkmaya karar verirseniz, otomatik hale gelene kadar her gün 6’da kalkmak için kendinizi disiplin altına alırsınız.

3-Başkalarını Haberdar Edin

Çevrenizdeki insanlara belli alışkanlıklar edinmeye başladığınıza ikna edin. Başkalarının, kararınızı takip etmek için irade gücünüzün olup olmadığını görmek için sizi izlediğini gördüğünüzde ne kadar disiplinli ve kararlı olacağınızı göreceksiniz.

4-Kendinize İyi Bakın

Zihninizin gözünde, istediğiniz davranışı gerçekleştirirken kendinize bakın. Kendinizi yeni alışkanlığa sahipmiş gibi hareket ettirdiğinizde, genellikle bu yeni davranış, bilinçaltı zihniniz tarafından kabul edilip otomatik hale gelecektir.

5-Bir Olumlama Oluşturun

Doğrulamayı tekrar tekrar kendiniz yapın. Bu tekrarlama, yeni alışkanlığı geliştirdiğiniz hızı önemli ölçüde artırır. Örneğin, “Her sabah altıda kalkıp hemen çıkıyorum!” Gibi bir şey söyleyebilirsiniz. Bu kelimeleri uykuya dalmadan hemen önce tekrarlayın. Çoğu sabah, alarm saatinden önce dakikalarca otomatik olarak uyanacaksınız ve yakında hiç alarm saatine ihtiyacınız olmayacak.

6- Devam Etmek İçin Çözün

Yeni davranışı pratik yapmaya devam edin, o kadar kolay ve rahat oluncaya kadar kendinizi rahatsız hissedersiniz.

8-Kendinizi Ödüllendirin

En önemlisi, yeni davranışları uygulamak için kendinize bir çeşit muamele yapın. Kendinizi her ödüllendirdiğinizde, davranışları tekrar doğrular ve güçlendirirsiniz. Kısa bir süre sonra, bilinçsiz bir seviyede, ödülün davranışla olan zevkini ilişkilendirmeye başlarsınız. Kendinize karar verdiğiniz davranışlarda bulunmanın sonucu olarak bilinçsizce ileriye baktığınız kendi olumlu etki alanlarınızı oluşturuyorsunuz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here