5G Teknolojisinin İş Hayatına Etkileri Neler Olacak?

0
602

5G Teknolojisi

Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele ettiğimiz bugünlerde 5G teknolojisi ve getireceği yenilikler de sık sık konuşulur oldu. Peki Beşinci Nesil Mobil İnternet Bağlantısı 5G teknolojisi nedir?

Günümüzde mevcutta 4,5G teknolojisi kullanılmakta ve 4,5G sayesinde hızlı bir şekilde internet ortamında istediğimiz veriye ulaşmaktayız. Ancak her teknolojinin bir üst sürümü çıktığı gibi 4,5G teknolojisinin de gelecek yıllarda yetersiz kalacağı düşünülmekte ve bu yüzden 5G teknolojisi ile bu yetersizliği ortadan kaldırma hedeflenmektedir. 5G teknolojisi ile internet hızının bugünkünden yaklaşık 20 katı hızına çıkacağı düşünülmekte.

Önceki yıllarda kullandığımız 3G teknolojisi, 4G’ye geçtiğinde internet kullanımında hız konusundan başka bir değişiklik getirmedi. Ancak bu durum 5G için geçerli olmayacağa benziyor ve dünyanın bu teknolojiye geçmesiyle internetin tamamıyla hayatımızın merkezinde yer alacağı düşünülmektedir.

5G ile internet hızının çok yüksek olması nedeniyle ev ve işyerlerimizdeki her şeyin internetle yönetileceği, yapay zeka çalışmalarının aktif bir şekilde hayatımızda yer alacağı, sürücüsüz araçların yaygınlaşacağı ve hatta uzaktan cerrahi operasyonların yapılabileceği gibi pek çok değişim hayatımıza dahil olacaktır.

5G Teknolojisinin İş Hayatına Etkileri

5G teknolojisinin gelmesiyle birlikte dünyada iş süreçlerinde pek çok değişim meydana gelecektir. 5G’nin hızı sayesinde sürücüsüz araçlar, artırılmış gerçeklik, uzaktan ameliyat, nesnelerin interneti ve sanal gerçeklik alanları iş süreçlerine de entegre olacaktır.

Dünyada birçok ülkede 5G teknolojisinin pilot uygulamalar ile kullanımı başlamışken bu teknolojinin 2021 yılından itibaren yaygınlaşacağı düşünülmekte. 5G teknolojisinde Türkiye’nin durumu ise gerek pilot denemeler gerekse kullanımının yaygınlaşması aşamasında dünyanın hızına ayak uydurabileceği yönündedir.

Türkiyede 5g teknolojisi konusunda yürütülen çalışmalar içinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Altyapı Bakanlığının destekleri ile TÜBİTAK tarafından fonlanarak Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi tarafından 2018 başında başlatılan Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G projesinde 16 üreticimiz ve 3 mobil işletmecimiz birlikte çalışarak, baz istasyonu, çekirdek şebeke, anahtarlama, radyolink gibi 5G şebekesinin temel altyapısını oluşturan ürünleri geliştiriyor.

***Yapılan her icat, inovasyon beraberinde bunların koruma ve tescil işlemlerini de zorunlu kılmaktadır.  İcat, inovasyon ve ürün geliştirmeleri korumak için, Patent, Marka Tescili, Tasarım Tescili ve Faydalı Model Tescili gibi işlemlere başvurulması gerekmektedir. Tabi Tescil işlemlerinden önce Marka Sorgulama veya Patent Sorgulama yapılarak uygunluk durumu araştırmalı ve deneyimli vekillerden destek alınmalıdır.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here