21. Yüzyılın En Önemli İcatlarından Birkaçı

0
718

21. yüzyıl mucitleri sadece hayatımızı kolaylaştırmakla kalmayıp aynı zamanda daha sağlıklı hale getirecek bazı dikkat çekici yeni ürünler ve icatlar geliştirdiler.  21. Yüzyılın bir kaç önemli icatları için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kanseri Teşhis Edebilen Bir İğne

Tüm tıbbi yenilikler gibi, bu icat için de denemeler uzun zaman alacak ve doktorunuz muhtemelen 2020’de bunlardan birini almayacaktır. Ancak, bu cihaz ilk testlerde onay almış ve kanıtlanmıştır. Günümüzde kanserler tipik olarak laboratuvar testleri, BT taramaları, MRI’lar ve biyopsileri içerebilen bir dizi testle teşhis edilmektedir. Ayrıca bu testlerin çoğunun işlenmesi günler hatta haftalar alır, bu nedenle hastalar endişeyle sonuçları beklerken kalır.

Yeni icat edilen bu kanseri teşhis eden akıllı iğne, düşük ve güçlü bir lazerden gelen ışığın doku tarafından nasıl saçıldığını ölçer ve bu dokunun sağlıklı mı yoksa kanserli mi olduğunu belirlemek için verileri kullanır. Sonuçlar saniyeler içinde alınır, bu da uzun endişeli beklemeyi ortadan kaldırır ve hastaları tedaviye daha hızlı götürür.

Non-İnvaziv Diyabet Testi

Yakın zamanda bir şirket tarafından kullanıcının cildindeki ve nefesindeki kimyasal değişiklikleri tespit edebilen, invazif olmayan, giyilebilir bir diyabet monitörü tasarlandı. Non-invaziv, giyilebilir diyabet monitörü sayesinde testler artık ağrılı veya can sıkıcı olmayacak.

Yapay İnsanlar

Neredeyse hiç kimse bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz kıyamet günü senaryoları hakkında endişeli değil. Yapay insanların olacağından endişe etmiyoruz çünkü şimdiye kadar yapay insanlar yaratma girişimlerimiz tamamen başarısız oldu. En iyileri bile tüyler ürpertici kuklalara benziyor ve içlerinden birinin insan toplumuna fark edilmeden sızması ve bizi içten dışa yok etmesi kesinlikle mümkün değil.

Yine de Samsung tarafından yapılan Neon tam olarak bir android değil, gerçek dünyadaki insanlarla etkileşime girmeyen bir video chatbot olsa bile, robot kıyametine giden yolda başladığımız bir yıl olabilir. Neonlar ürkütücü bir şekilde gerçeğe benziyorlar. Öğrenme yetisine sahipler, zekice konuşmalar yapabiliyorlar ve soruları cevaplayabiliyorlar. Ayrıca, Neonun, Alexa’nızın aksine, size verdikleri cevapların çoğu “Üzgünüm, bunu bilmiyorum” dışında bir şey olacaktır. Neyse ki, Neonlar çoğunlukla bilgisayar ekranlarında mahsur kaldılar, bu yüzden yakın zamanda robot kıyametine katılmayacaklar.

Sentetik Cilt

Sanal gerçeklik harikadır, ancak aynı zamanda alnınıza bağladığınız bir video oyunudur. Sanki sanal bir dünyada dolaşıyor gibisinizdir, ancak bir gün sanal bir dünyada dolaştığınızı unutacak, öğle yemeği için durmayı başaramayacak ve sonra açlıktan ölüme gidecek kadar sürükleyici bir oyunda kalacaksınız.

İsviçreli araştırmacılar, yalnızca 500 nanometre kalınlığında ve sanal bir dünyada bir şeyleri gerçekten hissetmenizi sağlayacak sensörlerle dolu yapay bir cilt geliştirdiler. Yani teorik olarak, yüzünüzde bir esinti hissedebilir, birinin elini sıkma hissini veya sevdiğiniz yapay kedinin yumuşak kürkünü deneyimleyebilirsiniz. Tabii ki, rakibiniz tarafından patlatılma hissini de deneyimleyebilirsiniz. Ki bu gerçek dünyada yapabileceğiniz bir şey değildir.

İnovasyonlar | Tüm İnovasyon haberleri için bizi takip edebilir, icat ve buluşlarınız için patent alabilirsiniz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here