2019 Sosyal Medya Trendleri

0
876
2019 Sosyal Medya Trendi

2019 Sosyal Medya Trendleri

Kullanıcılar, sosyal medyadaki bilgiler hakkında giderek daha fazla bilgi sahibi oluyor.

Sosyal medya platformları tamamen gelişmiş iletişim kanallarına sahip olduğu için günümüzde çoğu marka hedef kitleslelerine ulaşmak için sosyal medyayı daha aktif bir şekilde kullanmaktadır.

Tüketici ilgisi çeşitli sosyal platfromlara dağılmış durumda, Tüketicilerin dikkatini çekmeyi ve müşteri hacmini genişletmeyi ümit eden markaların, izleyicilerin bu platformları nasıl kullandıkları ile bağlantıda kalmaları gerekiyor. Sonuç olarak, eğilimler sosyal medyada geliştikçe, pazarlama trendleri paralel olarak gelişmelidir.

Yeni bir yıll birlikte, sosyal medyada ortaya çıkan trendlere yakından bakmanın zamanı gelmedi mi sizce? . Sosyal medya kullanıcılarını ne etkileyecek? Bunun marka pazarlamasında için anlamı nedir? Ve 2019’da güncel ve aktif olmak için hangi unsurlara dikkat etmek gerekiyor ?

İşte yeni yılda dikkat edilmesi gereken en önemli 10 sosyal medya trendi

1. Sosyal medya platformlarında güveni yeniden oluşturmak.

Sosyal medya platformları yıllık olarak büyümeye devam ediyor – aslında, Facebook’un her ay 2 milyardan fazla aktif kullanıcısı var. Ancak, resim tamamen pembe değil. Sosyal medyada tüketici güveni sarsıntılı bir zeminde.

Kullanıcılar, sosyal medyada buldukları bilgilerin giderek daha fazla artmasına neden oluyor. Ve pazarlamacılar ücretli reklam yayınlarını düzgün bir şekilde etiketleyemediklerinde veya kullanıcıları rahatsız eden hedefli reklamlarla bir platformu bombaladıklarında duruma katkıda bulunabilirler. Tüm bunlar, kullanıcıların hem marka hem de platform konusunda güvensiz hissetmelerini sağlayabilir.

Genç nesiller pazarlamaya itiraz edilemez görünen hoşgörüsüzlüğe sahiptir. Markaların tüketici güveni oluşturmanın yollarını araması gerekecek. Bu, izleyicilere otantik olarak bağlanma yollarına ve insanlıklarını vurgulama yollarına odaklanmak anlamına gelir. Markaların hedef kitleleriyle anlamlı düzeyde bağlantı kurmaları gerekir. Hiç kimse sürekli olarak reklamlarla gömülmekten hoşlanmaz. Daha da kötüsü, pazarlandığınız zaman ve bunun farkında bile değilsiniz.

2. Sosyal medya hikaye anlatıcılığı ile ilgilidir.

Sosyal medyanın popülaritesi, yaşam deneyimlerimizi arkadaşlarımızla ve ailelerimizle paylaşmamıza izin vermesinden kaynaklanmaktadır. Biz almak hikayelerimizi anlatmak bizim yayınları aracılığıyla ve bizim haber yayınları aracılığıyla herkesin hayatının bir anlık görüntüsünü görmek için olsun. İlk başta, bu yazılı mesajlar ve fotoğraflar aracılığıyla oldu, ancak video içeriği giderek daha popüler.

Sosyal medya, insanların hikayelerini anlatmasına ve anlatılarını dünya ile paylaşmasına izin vermek için yeni yollar benimseyerek adapte oluyor. Instagram, Snapchat ve Facebook bu eğilimi benimsiyor ve sosyal medya içeriğini kullanma şeklimizi değiştiriyor.

Bu, markaların izleyicilere ürünlerini denemelerine ilham verecek kendi insan hikayelerini paylaşmalarının kapılarını açıyor. Öykü anlatma gerçek, anında ve kişiseldir, ancak aynı zamanda daha yoğun video, resim ve grafiklerin bir karışımını gerektirir ve markaların niyetinde daha yaratıcı ve düşünceli olmalarını gerektirir.

3. Bir marka anlatımı oluşturun.

İnsanların hikayelerini kazanmanın yanı sıra, işletmelerin de markalarının arkasında stratejik bir anlatı oluşturmaları gerekecek. Anlatılar, bir kullanıcı ile bir ürün arasında paylaşılan anları ve deneyimleri ele geçirir; Onlar, gerçekleşmekte olan konuşmalar ve çoğunlukla daha geniş ve daha olumlu bir değişim yaratmaya çalışıyorlar.

Bu anlatılar, sosyal medya ve dijital medya aracılığıyla dağıtılabilir ve bir markanın topluluğunun onlar hakkında söylediklerini yansıtır. Bir marka daha büyük bir hikaye oluşturabilirse, daha iyi bir başarı şansına sahip olacaktır.

Marka anlatılarının çekici olması ve izleyicileri bir eyleme yönlendirmesi gerekiyor. Marka hikayenizi değerlendirin ve diğer sosyal medya içeriğinin dağınıklığına ilham verdiğinden ve öne çıktığından emin olun.

4. Miktar üzerinden kalite ve yaratıcılık.

Pazarlamacılar, trend dalgasını sürdürebilmek umuduyla vasat ve sönümsüz içeriğe sahip platformlara su basmasıyla trendlere karşı diz çökmüş bir tepki yaşarlar. Müşteriler, subpar mesajlaşmalarını ayarlayarak ve hızlı bir şekilde reddederek tepki verir. Müşteri dikkatini ve güvenini kazanma eşiği katlanarak arttı. Tüketici değerlendirmesi yapmayı ümit eden pazarlamacıların ilgi çekici içerik oluştururken fazladan yol kat etmeye istekli olmaları gerekir.

Sonuç olarak, bir etkiye sahip olmak için markaların amaçlı ve yaratıcı olması gerekir. Daha az içerik, dikkatli bir şekilde oluşturulursa ve iyi konumlandırılmışsa, ilhamsız, ağır elli veya sığ veya donuk olarak görülen bol miktarda içerikten daha büyük etkiye sahip olacaktır.

5. Markanıza bir insan yüzü yerleştirin.

Kişisel marka sosyal medyada bir zorunluluktur. Markaya gerçek bir insan yüzü koymak, özellikle küçük ve nispeten bilinmeyen işletmeler için güven ve sadakat sağlamada anahtardır. Kişisel markalaşma, bir işletmeye müşterileri doğal olarak bağlayacak ve markayı daha çekici hale getirecek bir insan unsuru verir. İnsan unsurlarını geliştirmeyi öğrenen işletmeler, bir logonun arkasına saklananlara karşı gerçek bir avantaja sahip olacaklar.

Bir işletmeyi hümanize etme konusundaki popüler eğilim, işletme sahibinin kişisel markasını veya üst düzey bir lideri tanıtmaktır. Bu, misafir blogları, podcast’ler ve web seminerleri yoluyla yapılabilir. Kamuya şirket liderinin yakından bakılması marka itibarını güçlendirebilir.

6. Etkileyenler topluluklarını büyütmeye devam ediyor.

Etkileyici pazarlama, sosyal medya platformlarında gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Etkileyenler, kendi aralarında tanımlı bir topluluk toplayan sosyal medya figürleridir. Onların büyük takipleri (binlerce kişiden milyonlarca izleyiciye kadar değişebilen), diğerlerini etkilemelerini sağlıyor. Satış temsilcileri olarak inanılmaz derecede etkili olabilirler, çünkü sosyal medyada takip ettiğimiz insanlara doğal olarak güveniyoruz.

Kişisel markalaşmaya benzer şekilde, iyi etkileyici pazarlama yapıldığında markalara insan sesi çıkar. Etkileyici pazarlama, geleneksel reklamcılık biçimlerinden daha az doğrudandır, ancak etkili bir şekilde müşterilerle bağlantı kurmanın otantik yollarını oluşturabilir.

7. Selfie videoları ve markalaşma.

Özçekim kültürü, sosyal medyada gelişmeye devam ediyor, özçekim fotoğrafının popülaritesi, kendi kendine kaydedilmiş videoya dönüşüyor. Bu “selfie videoları” sosyal medyada yüksek ilgi görüyor. Özçekim fotoğrafı gibi, özçekim videosu da kullanıcıların zaman içinde bir anı yakalamalarına izin verir, ancak video formatı kullanıcıların fotoğraflarını çekebildiklerinden daha derin ve kişisel bir şekilde iletişim kurmalarını sağlar. Selfie videoları kısa olma ve fotoğraflı yazılı bir yazıdan daha anında hissetme eğilimindedir.

İşletmeler not almalı: izleyiciler saatlerini arkadaşlarının videolarını Snapchat, Instagram ve Facebook’ta izleyerek geçiriyorlar. Markalar, birinci şahıs “selfie videosu” içeriğini pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak dahil etmenin yollarını aramayı akıllıca kullanır.

Geleneksel reklamcılık, satın alımlarında daha temkinli olan ve markalarıyla daha özgün bir deneyim isteyen genç izleyicilere kapalı olabilir. Özçekim videosu, bir markanın daha çekici ve güvenilir görünmesine yardımcı olabilir.

8. Sosyal izleyicilerinizi bölümlere ayırın.

Markalar müşterileri ve izleyicileri hakkında konuşsa da, gerçek şu ki çoğu işletme birden fazla izleyici kitlesine sahip olacak. Segmentasyon , kitlenizi yönetilebilir gruplar (veya segmentler) halinde organize etme sürecidir, böylece mesajlaşma ve iletişiminizi her grubun tercihlerine göre düzenleyebilirsiniz. Sosyal medya, izleyicilerinizi segmentlere ayırdığınızda en etkilidir, böylece doğru zamanda doğru insan grupları ile ilgili olabilirsiniz.

Hedef kitleniz hakkında varsayımlarda bulunmak ve hepsini bir araya getirmek, daha fazla insana ulaşma yeteneğinizi sınırlayabilir. İzleyicileriniz ve izleyicilerinizi oluşturan çeşitli gruplar hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, mesajlarınızı ve anlatılarınızı her bölüme uyacak şekilde daha iyi ayarlayabilirsiniz.

9. Hiper hedefli kişiselleştirme.

Müşteriler, markaların özel teklifleri ve indirimleri kendi istek ve ihtiyaçlarına göre uyarlamalarını beklemeye gelmişlerdir. Beklentilere ayak uydurmak için işletmelerin hedefli reklamcılık söz konusu olduğunda oyunlarını hızlandırmaları gerekir. Neredeyse her sosyal medya platformu, reklamcılık için ödeme yapmak istediğinizde, belirli düzeyde bir kitle filtreleme sunar. Bu seçenekler, basit coğrafi hedeflemeden kitleleri oldukça özel segmentlere rafine eden gelişmiş filtrelere kadar çeşitlilik gösterir.

Önümüzdeki yıl markalar, hedef kitlelerine ulaşmak için giderek daha fazla hedeflenen kişiselleştirmeye yönelecek. Bu genellikle reklamları yeniden hedefleme veya yeniden pazarlama yoluyla elde edilir. Daha önce alışveriş yaptığınız bir şey için neden sosyal medya sitenizde bir reklam gördüğünüzü hiç merak ettiniz mi? İşte hiper hedefli kişiselleştirme işte.

Çevrimiçi olarak gezinirken “çerezler” kullanarak pazarlamacılar, çevrimiçi alışkanlıklar, yaşadıkları alan ve ilgili diğer bilgiler gibi kullanıcılar hakkında veri toplar. Ancak pazarlamacıların fazla saldırgan olma ile müşterileri gerçekten ilgilendiren kişiselleştirilmiş reklamlar sunma arasında bir denge bulmaları gerekecektir.

10. Platformlarınızı bilin.

İşletmeler, her bir platform farklı gruplar tarafından kullanılmaya meyilli olduğu için hangi sosyal medya platformlarına odaklanılacağını dikkatlice düşünmelidir. Örneğin, Pinterest kullanıcılarının yüzde 80’inden fazlası kadındır ve kullanıcıların yüzde 50’den fazlası ABD’dendir. Bu nedenle, bir marka Amerikalı kadınları hedefliyorsa, Pinterest’te yayınlamak bu grubu izole etmeye yardımcı olabilir.

Bu arada, Snapchat kullanıcıları Facebook kullananlardan daha genç olma eğilimindedir. Kariyer odaklı profesyoneller zamanlarının çoğunu LinkedIn’e harcıyorlar. Birden fazla platform kullanan markalar, içeriğin nereye yayınlanacağına ve pazarlama çabalarının çoğuna odaklanılacak platformlara karar vermek için bu ayırt edici özellikleri kullanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here