Takip Edin

Girişim

2019 Yılında Pazarlama Stratejileri

Yayınlanma tarihi

-

2019 Pazarlama Stratejileri

2019 Yılında Pazarlama Stratejileri

Öncelikle bilmelisiniz ki pazarlama stratejileri, gelişen teknolojiler, yöntemler ve modeller ile şekillenmektedir.

Sürekli değişen pazarlama alanında hangi stratejilerin tüketicilerle en etkili şekilde bağlantı kuracağını tahmin etmek zor . Bu durumda devreye pazarlamacıların hedef kitlesini çok iyi tanıması ve anlaması girmektedir. Bununla birlikte, geçen yılın kalıplarında kalarak ve gelecek yılın başarısını etkileyebilecek artan trendlere dikkat etmek oldukça önemlidir.

İşte size, 2019’da ilerlemenizi sağlamak için akıllıca davranabileceğiniz 9 adımda 2019 yılında pazarlama stratejisi.

1) Markanızla İlgilenen İnsanlara Ulaşın

Markanızla ilgilenmesi daha muhtemel olan insanlara ulaşmak sadece daha düşük maliyetli değildir; Aynı zamanda daha sürdürülebilir ve daha az zaman almaktadır. 2019 yılında pazarlama stratejileriniz aranızda mutlaka asıl hedef kitlenize ulaşmak daimi bir amacınız olsun.

2) İçerik Herşeydir.

Mevcut iklimde, içerik her şeydir . Hedef kitlenizi harekete geçirmeniz gerektiğini zaten biliyorsunuz: onlara ilham verin, düşüncelerini kışkırtın, heyecanlandırın veya duygularına hitap edin.Amaç, içeriği basitçe insanların önüne koymak ve cevap vermelerini ummak değil, paylaşıma açık ve onlarla etkileşime geçmeye teşvik etmektir. İçerikler güven oluşturmak ve müşterilere işinizi takdir etmelerini sağlamak için iki yönlü iletişim için kapıyı açar.

3)Chatbotlar Hiçbir Yere Gitmiyor

Bir İşletme için müşteri hizmetleri oldukça önemlidir, ancak herkes telefonda canlı bir sohbetle sorularına daha kolay cevap bulabilir. Sohbetleri bu kadar uygun yapan da bu unsurdur. Bunlar, soruları cevaplayabilen ve talepleri hızlı bir şekilde yerine getirebilen web sitelerine entegre edilmiş sohbet kutucuklarıdır.

3) İnsanlar Güvenlik Konusunda Temkinlidir.

Her şirket güvenliğinin eksiksiz olduğundan emin olmalıdır. Müşteriler farketmese bile, gizlilik, veri ve finansal ayrıntılarına gelince azami saygıyı hak ediyorlar. Yine de her şirket bunu vaat etmiyor – müşteriler de fark etmeye başlıyor.

İlginizi Çekebilir:  Daha Yenilikçi Bir İşletme Yaratmanın 4 Yolu

Müşterilerinizle güvenliğiniz hakkında konuşun. Onu diğerlerinden daha iyi yapan nedir? İnsanların hack, sızıntı ve hırsızlık konusunda haklı olarak dikkatli oldukları bir ekonomide, en güvenli iş deneyimini vaat eden kurumları destekleyecektir.

4) Dijital Pazarlamada Sesli Arama Daha Çok Artıyor

Sesli arama akıllıca bir teknolojidir.Ve zaman ilerledikçe kullanım oranı oldukça artmaktadır. Ne de olsa, “Okul gereçleri için bir sipariş verin” demek için basitçe yüksek sesle söylemekten kim hoşlanmaz? Sesli arama yalnızca çevrimiçi bir bilgi bulmayı kolaylaştırmaz; insanlar sesli aramayı sever çünkü araştırma sürelerini en aza indirgemiş olurlar. 2019 yılında pazarlama stratejileriniz için sesli aramalarda optimize edilmiş olduğunuzdan emin olun.

5) Dikey Video Artıyor

Dikey video türünün 2019 yılı pazarlama stratejisi için vazgeçilmez olduğunu zaten biliyor olmalısınız. Pazarlama stratejinizin bir yönü vardı, ancak şimdi sadece videolarınız için tam bir stratejiye ihtiyacınız var! İnsanlar her gün sayısız video izliyor ve YouTube, kardeşi Google’dan sonra en büyük arama motorudur. Facebook, Instagram ya da başka bir platformda olsa da, videonun popülerliği hiç azalmıyor aksine artarak devam ediyor. Ancak, insanlar her zaman mobil cihazlarını yana çevirmekten hoşlanmazlar. Şu andaki en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Instagram , dikey modda video izlemek amacıyla Haziran ayında IGTV’yi başlattı . IGTV daha uzun içeriğe izin veriyor, böylece animasyonlu videolar, demolar, röportajlar, vaka çalışmaları, 360 derece sanal gerçeklik, canlı yayınlar ve daha fazlasını yayınlayabilirsiniz. Sosyal medya stratejinizin dikey formdaki IGTV videolarını akılda tutması gerekir.

6) Z Kuşağına Odaklanma Zamanı Geldi

Z kuşağı yaşlanıyor, bu da işgücüne girmeye başladıklarını ve satın alma gücüne sahip olduklarını gösteriyor. İkinci genç kuşağın üyeleri hakkında yekpare açıklamalar yapmak imkansızdır, ancak birkaç şeyi hatırlamanız gerekir: özgünlük arayışı içindedirler ve sosyal açıdan sorumlu işletmeleri tercih ederler. Korkutucu bir dünyada ve mücadele eden bir ekonomide büyüyorlar, bu yüzden dünyayı daha iyi bir yer yapan şirketlere yönelmeleri daha olası.

İlginizi Çekebilir:  Google’da Çalışan Eski Mühendislerin Uygulamaya Koyduğu 12 Girişim

7) Görsel Aramalar Artıyor

Sesli aramaların yanı sıra, yükseliş sırasında başka bir tür arama yöntemi de söyleyebilir misiniz? Görsel. Google, uzun zamandır ters görüntü aramaları etkinleştirmiştir, ancak yeni kamera teknolojisi, insanların gerçek dünyadaki bir şeyin fotoğrafını çekmelerini ve bu konuda bilgi bulmalarını sağlar.
Pinterest, Lens özelliğini Şubat ayında yeniden başlattı ve sosyal medya platformu, kullanıcılarının 600 milyondan fazla aylık arama yaptığını bildirdi. Görsel arama gücünden yararlanmak için Pinterest’i pazarlama çabalarınızda ihmal etmeyin ve site (ve sosyal) görsellerinizi SEO için optimize edin.

8) Etkileyenlerin Farklı Kimlikleri Vardır.

Etkileyici pazarlama aynı zamanda klasik bir sosyal medya stratejisidir ama sosyal medyanın dinamikleride zamanla değişmeye başladı. Şirketler daha önce insanları, ürünleri satın almaya değer olduğuna ikna etmek için ünlülere güveniyorlardı, ancak tüketiciler artık akranlarına yöneliyorlar.
Gelecek yıl, etkileyici pazarlama stratejinizi, hedef kitlenizin en çok yanıt vereceği kişiye göre ayarlayın.Pazarlama giderek daha karmaşık hale geliyor, bu nedenle pazarlamacıların gözlerini yeni gelişen teknolojilere, yöntemlere ve modellere karşı tutmaları daha önemlidir.

2018 yılının inovasyon örneklerini incelemek için tıklayın! 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişim

Elektrikli Otomobiller için Powerbank Üretimi

Yayınlanma tarihi

-

Elektrikli Otomobiller için Powerbank Üretimi

Gelecekte taşıtların hemen hemen hepsinin elektrikli olacağına göre, Powerbank’lerin de üretilmesi kaçınılmaz bir durumdu. Fransa merkezli EP Tender girişimi bu konuya el attı ve elektrikli otomobillerin en büyük sorunu olan menzil ve pil konusu ile ilgili çözüm sundu.

Her geçen gün otomotiv dünyasının geleceği olarak görülen elektrikli otomobiller üzerine çözümler üreten girişimler karşımıza çıkıyor. Bugün karşımıza çıkan Fransa merkezli EP Tender girişimi ise elektrikli otomobillerin en büyük sorunu olan menzil ve pil mevzusu ile ilgili çözüm üretiyor.

Oldukça sıradan bir çözüm sunan EP Tender, temelde elektrikli otomobilleri için bir nevi Powerbank üretiyor diyebiliriz. Otomobilinizin arkasına bağlayabileceğiniz içinde pil olan küçük karavanlar üreten EP Tender, bu sayede menzilinizi artırmanıza olanak sağlıyor.

Söz mevzusu pil karavanlarını kiralamayı hedefleyen EP Tender, karavan başına 37 dolarlık bir kiralama ücreti talep edecek. Otomobilinizin pili bittiğinde devreye girecek olan pil karavanları otomobiline fazladan 60 kilowatt saatlik bir pil gücü sunacak. Şimdiden gelecekteki hedeflerini planlayan EP Tender, 2024 senesinde kara geçmeyi ve 60 bin kullanıcıya erişmeyi planlıyor.

Yapılan her icat, inovasyon beraberinde bunların koruma ve tescil işlemlerini de zorunlu kılmaktadır.  İcat, inovasyon ve ürün geliştirmeleri korumak için, Patent, Marka Tescili, Tasarım Tescili ve Faydalı Model Tescili gibi işlemlere başvurulması gerekmektedir. Tabi Tescil işlemlerinden önce Marka Sorgulama veya Patent Sorgulama yapılarak uygunluk durumu araştırmalı ve deneyimli vekillerden destek alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Yeni İş Fikirleri 2019
Devamını oku

Girişim

Türkiye’nin Otomobili TOGG Hakkında Herşey

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından gerçekleştirilen proje ile 2022 yılında seri üretime başlanacak olan yerli otomobilimiz TOGG, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla birlikte Gebze’de yer alan Bilişim Vadisi’nde büyük bir törenle tanıtıldı. Törene Cumhurbaşkanı ile birlikte TOGG projesi hissedarları, Cumhurbaşkanlığı Kabine üyeleri, TOBB başkanı ve yardımcıları, iş dünyası temsilcileri, otomotiv endüstrisi, medya temsilcileri ve TOGG çalışanlarının da yer aldığı 2 bin kişilik davetli katıldı.

27 Aralık 2019 günü “Yeniliğe Yolculuk Buluşması” programında lansmanı yapılan yerli otomobilimiz TOGG, Türkiye’nin ekonomisi ve üretim stratejisi bakımından büyük bir adım olarak görülmekte. Geleneksel ve Yeni Medya’da büyük yankı uyandıran, teknolojisi ve tasarımı oldukça beğenilen TOGG’un tanıtımı canlı yayınla televizyona verilirken, sosyal medyada da #TOGG, #TürkiyeninOtomobili, #DoğumYeriİstanbul #YeniliğeYolculuk hastagleri ve görselleri ile günün en çok paylaşılan ve beğeni alan gönderisi oldu.

Yerli Otomobil TOGG’un Özellikleri

Yerli otomobilin en önemli özellikleri arasında segmentinin en uzun aks mesafesine sahip olması bulunmakta. Yeni nesil “Elektrikli Otomobil” olarak üretilen TOGG, 30 dakikanın altında hızlı şarjı ile %80 doluluk oranına ulaşabilecek kapasiteye sahip. Elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ km menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, merkeze sürekli bağlı kalarak güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek.

Yeni nesil gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketine sahip olan TOGG, 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.

Otomobilin önemli özellikleri arasında araç menziline %20’ye kadar katkı sağlayan geri kazanımlı frenleme de bulunmakta. (AA)

Yeni nesil akıllı teknolojiler ile donatılmış olan yerli otomobil, bir otomobilden daha fazlasına sahip olup kullanıcılarına adeta bir yaşam alanı sunmakta. Altyapısı sayesinde sürekli internetin içinde olacak olan TOGG, internet bağlantısı için farklı bir cihaza ihtiyaç duymayacak. Bu özelliği ile yerli otomobil, akıllı şehir alt yapısı, elektrik şebekesi, cihazlar ve tüm akıllı yapılar ile iletişim halinde olarak hayatın pek çok alanında adeta kullanıcısının yerine düşünen bir asistan görevini görecek. (AA)

Yerli otomobile “Holografik Asistan” olarak tanımlanan 3 boyutlu ve artırılmış gerçekliğe sahip yeni bir teknoloji de eklenecek. Bu özellik 2023 yılında ilk kez Türkiye’nin Otomobili’nde kullanılacak. Otomobilin diğer özellikleri arasında; sessiz, keyifli ve sıfır emisyonla temiz bir sürüş vadediyor olması da bulunmakta.

İlginizi Çekebilir:  Patent Başvurusu Nasıl Yapılır ? 

Elektrikli Yerli Otomobil ile birlikte dönüşümde en çok yerini alacak olan akaryakıt istasyonları olarak görülüyor. Türkiye genelinde elektrikli şarj istasyonları altyapı çalışmaları ve istasyonlar, TOGG’un seri üretiminden önce büyük oranda tamamlanacağı öngörülmekte.

Yerli Otomobil’in Logosu ve Lale Tasarımı

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)’un logosunda yer alan “T”, “C” ve “O” harflerinin “Türkiye Cumhuriyeti Otomobili” ne gönderme yaptığı düşünülmekte. Ayrıca 27 Aralık’taki tanıtımdan önce TOGG’un resmi Twitter hesabından paylaşımı yapılan fotoğrafta otomobilin panjur kısmında yer alan “Lale” motifleri dikkat çekmişti. Tarihimizde de önemli bir yere sahip olan “Lale” motifinin Yerli Otomobil’de kullanılması daha da dikkat çekmesini sağladı.

 

Marka, Patent, Logo, Faydalı Model ve Tasarımlarınızı Efor Patent Güvencesi ile Tescilleyin. 

Devamını oku

Girişim

Marka Stratejileri Geliştirme

Yayınlanma tarihi

-

Marka Geliştirme Stratejileri

Marka oluşturma,marka stratejileri geliştirme kişisel ve iş geliştirmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Sadece bir markanın sesini ve tüketici bilincini artırmakla kalmaz, aynı zamanda bir kimlik ve değer verir. Katılımcı ve etkileşimli platformların ortaya çıkışı, birçok işletmeye marka bilinirliği ve eşitliği geliştirme şansı verir. Bir kişisel marka veya işletme markası oluşturmayı düşünüyorsanız, o zaman marka oluşturmanın çok zaman ve kaynak gerektirdiğini bilmek sizin  önemlidir . Takip eden bölümde marka inşasını tanımlayacağız ve farklı marka tiplerine ve başarılı bir marka yaratma adımlarına bakacağız.

Marka Nedir?

Genel olarak, bir ürün, fiziksel mallar, hizmetler, deneyimler, etkinlikler, kişiler, yerler, mülkler, organizasyonlar, bilgi ve fikirler dahil olmak üzere bir isteği veya ihtiyacı karşılamak için bir pazara sunulabilen herhangi bir şeydir. Marka adı, ayırt edici ürün, hizmet veya konseptin adıdır. Markalaşma, marka adını oluşturma ve yayma sürecidir. Marka, tüm kurumsal kimliğin yanı sıra bireysel ürün ve hizmet adlarına da uygulanabilir.

Marka İnşa Nedir?

Tamamıyla marka yapısının özünü yakalayan tek bir tanım yoktur . Birçok kişi, marka oluşturmanın tamamen markanızla iletişim kurmak ve onu tanıtmakla ilgili olduğunu düşünür . Bu sadece bir tarafı. Bunu tanımlamanın en iyi yolu , tüketicilere değer yaratma süreci olmasıdır . Tüketicilerin işletmenizle ilgili bildiği, hissettiği ve tecrübe ettiği her şeyi kapsar.

Marka oluşumunu tanımladıktan sonra, şimdi 3 popüler marka türüne ve bunların neye dayandıklarına bakacağız.

Hizmet markası – bu marka, hizmet veren kurum / şirket / kişilerle ilgili sahip olduğu bilgi, kültür ve deneyim üzerine kuruludur. Hizmet markasına örnek olarak bankalar verilebilir.
Perakende marka – bu marka bir ürün ve hizmet deneyimi karışımı üzerine kuruludur.  Perakende markasına örnek olarak getir.com gibi uygulamaları örnek gösterebiliriz.
Ürün markası – belirli bir üründe sahip olduğu deneyime dayanmaktadır . Nike, Ford veya Sony’yi düşünün.
Popüler markaların 3 tipine baktıktan sonra, şimdi marka oluşturmada yer alan adımlara bakmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:  Marka Stratejileri Geliştirme

Marka Yaratma Aşamaları

1) Markanızı Tanımlayın

Marka inşasında ilk aşama, markanızı tanımlamaktır. Bu aşama, markanızın gerçekte ne anlama geldiğini belirlediği için çok kritik bir adımdır. Markanızı tanımlarken, temel güçlü yönlerinin bir kontrol listesini oluşturmalısınız. Benzer şekilde, kişisel bir marka tanımlıyorsanız, özellikle öne çıkanlara sahip olduğunuz becerilere ve uzmanlığa bakmalısınız. Aynı şekilde, markanızın ne anlama geldiğini ve markanız için neyin önemli olduğunu da bilmeniz gerekir (marka değerleri). Değerleriniz, bir şekilde, tüketicilerin çevresel, sosyal ve ekonomik refahına katkıda bulunduğunuzu göstermelidir. Markalaşmanın bu önemli yönlerinden bazılarını objektif olarak bakana kadar derhal fark edemezsiniz.

2) Markanızı Farklılaştırın ve Konumlandırın

Marka oluşturmaya başlamadan önce, farklılaştırmak için zaman ayırmanız gerekiyor, böylece dikkat çekip rakiplerinizden sıyrılabilirsiniz. Farklılaşmak için , markanızı oluştururken kullanacağınız renkler, logolarla hedef kitlenizin aklında benzersiz bir avantaj yaratmalısınız. Benzersiz bir değer önerisi bulduğunuzda, tüketicilerin markanızın pazardaki rakiplerine göre daha fazla değer görmesini ve takdir etmesini sağlayacak şekilde konumlandırmak için iyi bir marka stratejisi oluşturmalısınız.

3) Markanızı Oluşturun ve Sergileyin

Daha önce de belirttiğimiz gibi marka yaratma aşaması tek düze bir süreçten oluşmaz markanıza değer katacak bir çok detayı düşünmelisiniz. Benzersiz ve güçlü bir oluşturmak zaman ve tutarlılık gerektirir. Kişisel markanızı geliştirmek için, size daha fazla poz verecek yeni roller ve ödevler alarak değerlerinizi ve becerilerinizi güçlendirmeye devam etmelisiniz. Alternatif olarak, kişisel veya ticari markanız için bir ses oluşturmak amacıyla tanıtım kanallarını, blogları, forumları ve sosyal medyayı (LinkedIn, Twitter,Facebook,Instagram vs.) kullanabilirsiniz.

Markanızı oluştururken, marka kişiliğini (insanların sizin hakkınızda ne bildiği, düşündüğü ve söylediği) geliştirmeye çalışmalısınız. İnsanları markanızla özdeşleşmeye ve onlarla ilişki kurmaya iten şey budur. Gerçek şu ki; marka oluşturma stratejilerinizi tutarlı bir şekilde uygularsanız , sonsuza dek marka adınızla ilişkilendirilecek bir model kolayca kurarsınız.

İlginizi Çekebilir:  Sermayesiz İş Fikirleri 2018

4) Markanızı Kişiselleştirin

Oluşturacağınız tanıtım kampanyaları ile hedef kitlenize göre markanızı kişiselleştirebilirsiniz.  Markanıza bir kimlik vermeniz önemlidir. Tüketicilerin markanızın kişiliğini bütünüyle görüp deneyimlemelerini sağlayın.

Marka oluşturma sürecine girerken, markanızı hedef kitlenizle bağdaştırmalısız. Markanızla ilgilenen her tüketici markanız da kendisinden bir parça görmeli. Bu durum paralel olarak marka sadakatini beraberinde getirecektir. En iyi markalar, tüketicilerin ihtiyaçlarını ve tercihlerini karşılamak için ürünleri kişiselleştirerek tüketici-marka etkileşimini teşvik eder. Markanızı kişiselleştirdiğiniz de, tüketicilere bir ömür boyu markanıza katılmaları  için bir  sebep inşa ediyorsunuz.

5) Markanızı İnceleyin

Markanız statik değil; yaşamı boyunca çeşitli hareketler yaşayacaktır. Marka stratejilerinize bağlı olarak, markanız güçlenecek ya da hareketsiz kalacaktır ya da zamanla gerileyecektir. Marka döngüsünde, yeni olaylar, değişiklikler ve koşullar markanızın değerini artırmak veya yeniden kurmak için zorluklar ve fırsatlar getirir. Tüm bu olanaklar, marka oluşturma faaliyetlerinizin sorumluluğunu üstlenmenize ivme kazandırmalıdır.

Markanız büyüdükçe, marka oluşturmaya devam etmenin sorumlulukları ve beklentileri de artar. Marka büyümesini sağlamanın en iyi yolu, faaliyetlerinizi gözden geçirmek ve başarılarınızı marka bilinirliği düzeyleri ve katılım seviyeleri gibi ölçütler aracılığıyla değerlendirmektir. Düzenli incelemeler, vizyonunuza ve marka stratejinize sadık kalmaya olan bağlılığınızı sürdürürken yeni fırsatları yakalamanıza ve yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, markanızı doğru yöne yönlendirmenizi sağlayacaktır.

Gördüğünüz gibi, marka oluşturma tek düze bir süreç değildir. Markanızı tanımlamanız, ayırt etmeniz, sunmanız ve markanızın zaman zaman ne anlama geldiğini gözden geçirmeniz gerekir. Marka stratejileriniz ve bunları nasıl uygulayacağınız konusunda net olmak çok önemlidir. Ayrıca, tüketicilerinize değer katacak marka stratejileri benimsemeli ve şirketinizin gerçekte neyi temsil ettiği konusunda oluşan izlenimlerinizi doğru bir şekilde uygulamalısınız.

Devamını oku

Trending