Takip Edin

Girişim

2019 Yılında Pazarlama Stratejileri

Yayınlanma tarihi

-

2019 Pazarlama Stratejileri

2019 Yılında Pazarlama Stratejileri

Öncelikle bilmelisiniz ki pazarlama stratejileri, gelişen teknolojiler, yöntemler ve modeller ile şekillenmektedir.

Sürekli değişen pazarlama alanında hangi stratejilerin tüketicilerle en etkili şekilde bağlantı kuracağını tahmin etmek zor . Bu durumda devreye pazarlamacıların hedef kitlesini çok iyi tanıması ve anlaması girmektedir. Bununla birlikte, geçen yılın kalıplarında kalarak ve gelecek yılın başarısını etkileyebilecek artan trendlere dikkat etmek oldukça önemlidir.

İşte size, 2019’da ilerlemenizi sağlamak için akıllıca davranabileceğiniz 9 adımda 2019 yılında pazarlama stratejisi.

1) Markanızla İlgilenen İnsanlara Ulaşın

Markanızla ilgilenmesi daha muhtemel olan insanlara ulaşmak sadece daha düşük maliyetli değildir; Aynı zamanda daha sürdürülebilir ve daha az zaman almaktadır. 2019 yılında pazarlama stratejileriniz aranızda mutlaka asıl hedef kitlenize ulaşmak daimi bir amacınız olsun.

2) İçerik Herşeydir.

Mevcut iklimde, içerik her şeydir . Hedef kitlenizi harekete geçirmeniz gerektiğini zaten biliyorsunuz: onlara ilham verin, düşüncelerini kışkırtın, heyecanlandırın veya duygularına hitap edin.Amaç, içeriği basitçe insanların önüne koymak ve cevap vermelerini ummak değil, paylaşıma açık ve onlarla etkileşime geçmeye teşvik etmektir. İçerikler güven oluşturmak ve müşterilere işinizi takdir etmelerini sağlamak için iki yönlü iletişim için kapıyı açar.

3)Chatbotlar Hiçbir Yere Gitmiyor

Bir İşletme için müşteri hizmetleri oldukça önemlidir, ancak herkes telefonda canlı bir sohbetle sorularına daha kolay cevap bulabilir. Sohbetleri bu kadar uygun yapan da bu unsurdur. Bunlar, soruları cevaplayabilen ve talepleri hızlı bir şekilde yerine getirebilen web sitelerine entegre edilmiş sohbet kutucuklarıdır.

3) İnsanlar Güvenlik Konusunda Temkinlidir.

Her şirket güvenliğinin eksiksiz olduğundan emin olmalıdır. Müşteriler farketmese bile, gizlilik, veri ve finansal ayrıntılarına gelince azami saygıyı hak ediyorlar. Yine de her şirket bunu vaat etmiyor – müşteriler de fark etmeye başlıyor.

İlginizi Çekebilir:  Fikir Üreten Bir Kültür Oluşturmak İçin 5 Adım

Müşterilerinizle güvenliğiniz hakkında konuşun. Onu diğerlerinden daha iyi yapan nedir? İnsanların hack, sızıntı ve hırsızlık konusunda haklı olarak dikkatli oldukları bir ekonomide, en güvenli iş deneyimini vaat eden kurumları destekleyecektir.

4) Dijital Pazarlamada Sesli Arama Daha Çok Artıyor

Sesli arama akıllıca bir teknolojidir.Ve zaman ilerledikçe kullanım oranı oldukça artmaktadır. Ne de olsa, “Okul gereçleri için bir sipariş verin” demek için basitçe yüksek sesle söylemekten kim hoşlanmaz? Sesli arama yalnızca çevrimiçi bir bilgi bulmayı kolaylaştırmaz; insanlar sesli aramayı sever çünkü araştırma sürelerini en aza indirgemiş olurlar. 2019 yılında pazarlama stratejileriniz için sesli aramalarda optimize edilmiş olduğunuzdan emin olun.

5) Dikey Video Artıyor

Dikey video türünün 2019 yılı pazarlama stratejisi için vazgeçilmez olduğunu zaten biliyor olmalısınız. Pazarlama stratejinizin bir yönü vardı, ancak şimdi sadece videolarınız için tam bir stratejiye ihtiyacınız var! İnsanlar her gün sayısız video izliyor ve YouTube, kardeşi Google’dan sonra en büyük arama motorudur. Facebook, Instagram ya da başka bir platformda olsa da, videonun popülerliği hiç azalmıyor aksine artarak devam ediyor. Ancak, insanlar her zaman mobil cihazlarını yana çevirmekten hoşlanmazlar. Şu andaki en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Instagram , dikey modda video izlemek amacıyla Haziran ayında IGTV’yi başlattı . IGTV daha uzun içeriğe izin veriyor, böylece animasyonlu videolar, demolar, röportajlar, vaka çalışmaları, 360 derece sanal gerçeklik, canlı yayınlar ve daha fazlasını yayınlayabilirsiniz. Sosyal medya stratejinizin dikey formdaki IGTV videolarını akılda tutması gerekir.

6) Z Kuşağına Odaklanma Zamanı Geldi

Z kuşağı yaşlanıyor, bu da işgücüne girmeye başladıklarını ve satın alma gücüne sahip olduklarını gösteriyor. İkinci genç kuşağın üyeleri hakkında yekpare açıklamalar yapmak imkansızdır, ancak birkaç şeyi hatırlamanız gerekir: özgünlük arayışı içindedirler ve sosyal açıdan sorumlu işletmeleri tercih ederler. Korkutucu bir dünyada ve mücadele eden bir ekonomide büyüyorlar, bu yüzden dünyayı daha iyi bir yer yapan şirketlere yönelmeleri daha olası.

İlginizi Çekebilir:  PATENT

7) Görsel Aramalar Artıyor

Sesli aramaların yanı sıra, yükseliş sırasında başka bir tür arama yöntemi de söyleyebilir misiniz? Görsel. Google, uzun zamandır ters görüntü aramaları etkinleştirmiştir, ancak yeni kamera teknolojisi, insanların gerçek dünyadaki bir şeyin fotoğrafını çekmelerini ve bu konuda bilgi bulmalarını sağlar.
Pinterest, Lens özelliğini Şubat ayında yeniden başlattı ve sosyal medya platformu, kullanıcılarının 600 milyondan fazla aylık arama yaptığını bildirdi. Görsel arama gücünden yararlanmak için Pinterest’i pazarlama çabalarınızda ihmal etmeyin ve site (ve sosyal) görsellerinizi SEO için optimize edin.

8) Etkileyenlerin Farklı Kimlikleri Vardır.

Etkileyici pazarlama aynı zamanda klasik bir sosyal medya stratejisidir ama sosyal medyanın dinamikleride zamanla değişmeye başladı. Şirketler daha önce insanları, ürünleri satın almaya değer olduğuna ikna etmek için ünlülere güveniyorlardı, ancak tüketiciler artık akranlarına yöneliyorlar.
Gelecek yıl, etkileyici pazarlama stratejinizi, hedef kitlenizin en çok yanıt vereceği kişiye göre ayarlayın.Pazarlama giderek daha karmaşık hale geliyor, bu nedenle pazarlamacıların gözlerini yeni gelişen teknolojilere, yöntemlere ve modellere karşı tutmaları daha önemlidir.

2018 yılının inovasyon örneklerini incelemek için tıklayın! 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişim

Özgün Marka İsmi Bulmanın 3 Yolu

Yayınlanma tarihi

-

Özgün Marka İsmi Belirleme

Özgün Marka İsmi Bulmanın 3 Yolu

İşletmenize uygun özgün marka ismi bulmak için size sunacağımız 3 yolu deneyin.

Bir şirket için harika bir fikrin var. İş planını oluşturdun. Şimdi zor kısmı geliyor. Fakat aklında hala yapacağın iş fikrini yansına bir marka adı yok. Ortaklarınızla uzun beyin fırtınası seansları yapabilirsiniz. Ya da ilham perinize rastlamayı bekleyebilirsiniz. Açıkcası işletmeniz için mükemmel bir isim oluşturmak için doğru bir yol yoktur. Belki benim hikayemden bir şeyler senin için bir fikir ortaya çıkarır.

1. Marka Tescilinin Önemi

Çoğu yapılan hatalardan yola çıkarak itiraf etmek gerekirse işletme sahipleri marka adının önemini çok sonradan anlıyorlar. İş fikrini çok beğendin ve sektörde niş bir alanı doldurduğuna inanıyorsan fakat unuttuğun önemli bir faktör var. Ya aynı sektörde sizin işletmenize benzer bir işletme aynı marka adıyla yola çıktıysa. Üstelik marka bilinirliliğinizde varsa bu sizin açınızdan hiç sağlıklı bir durum olmayabilir. Bütün bilinirliliğinizin yok olmasıyla birlikte marka tescil işleminizi geciktirerek markanızın bütün yasal haklarını rakibinize kaptırmak zorunda kalacaksınız.
En yakın örnek olarak herkesin mutlaka dinlemiş olduğu sosyal medya aracılığı ile fenomen olan Reynmen’in yaşadığı marka tescil şoku. Reynmen adıyla ünlenen youtuber’un adı maalesef başkası tarafından tescillendi. Ünlü YouTuber Yusuf Aktaş’ın takma adı ‘Reynmen’in kullanım hakkı, Ömer Duvaklı isimli kişi tarafından tescillendi. Bu durum sonrasında Aktaş, ‘R Reynmen’ markasını tescil etmek durumunda kaldı. Böylelikle marka tescil hakkını kaçırarak kendine özgün ürettiği, marka niteliği taşıyacak olan adını rakibine kaptırmış oldu.
Bu bakımdan marka oluşturmaktan daha önemli bir adım varsa oda marka tescilidir. O yüzden ilk adım olarak marka tescilinin öneminden sizlere bahsetmek istedik.

2. Marka İsminizin Çağrışımlarını Düşünün

İş fikrinizi yansıtan bir marka adı buldunuz. Ve bu marka adının marka tescilini alarak kullanmaya başladınız. Fakat belirlediğiniz marka adının çağırımlarını düşündünüz mü? Yada başka dillerde ne anlama geldiğini araştırdınız mı?
Mesela akıllıca adlandırılmış çok sayıda şirket var mesela selpak, orkid, uhu, pimapen, cif gibi bilinen marka adlarının ürün adına dönüşmesinin en bariz örneklerindendir. Bu markalar hangi ülkede satışa çıkarılırsa çıkarılsın bu şekilde bilinir ve yanlış anlaşılmaya çağrışımlara yol açmadığı için marka imajına zarar vermez.

İlginizi Çekebilir:  Daha Yenilikçi Bir İşletme Yaratmanın 4 Yolu

3.Marka Okunurluluğu ve Yazılışı

Belirlediğiniz marka adı okunurluluğu ve yazılışı oldukça önemli bir husustur. Kolay okunabilir bir marka hem akılda kalıcı olur ve farkındalık yaratır.

Devamını oku

Girişim

5 Adımda İş Planı Rehberi

Yayınlanma tarihi

-

Her işletmenin yazılı bir iş planı olması gerekir. Yön vermek veya yatırımcı çekmek olsun, kuruluşunuz için başarılı  bir iş planı çok önemlidir. Fakat bir başarılı bir iş planını nasıl oluşturacaksınız

İş planının aşağıdaki maddeleri içermesini öneririz:

Yönetici özeti – işletmenizin anlık görüntüsü
Şirket tanımı – ne yaptığınızı açıklar
Pazar analizi – endüstriniz, pazarınız ve rakipleriniz hakkında araştırma yapın
Organizasyon ve yönetim – iş ve yönetim yapınız
Servis veya ürün – sunduğunuz ürünler veya hizmetler
Pazarlama ve satış – işinizi ve satış stratejinizi nasıl pazarlayacaksınız
Fon talebi – gelecek 3 ila 5 yıl için ne kadar paraya ihtiyacınız olacak
Finansal tahminler – bilançolar gibi arz bilgileri
Ek – özgeçmiş ve izinleri içeren isteğe bağlı bir bölüm

Ancak, başlamanız zor olabilir.  işte size yardımcı olabilecek mükemmel bir iş planı yazmak için yedi adım .

1. Araştırma, araştırma, araştırma.

Ürününüzü, pazarınızı ve hedef uzmanlığınızı araştırın ve analiz edin. Mükemmel planı yazmak için şirketinizi, ürününüzü, rekabetinizi ve pazarınızı yakından tanımanız gerekir. Başka bir deyişle, işinizle ve girdiğiniz endüstriyle ilgili her şeyi bilmek sizin sorumluluğunuzdadır. Endüstriniz hakkında bulabileceğiniz her şeyi okuyun ve hedef kitlenizle bağ kurun.

2. Planınızın amacını belirleyin.

Tarafınızdan tanımlanan bir iş planı, işin doğası, satış ve pazarlama stratejisini ve finansal altyapıya anlatan ve yansıtılan bir kâr-zarar raporu içeren yazılı belgedir. Hedef kitlenizi çekmek istiyorsanız, planınızın farklı bir amacı olacaktır ve onları hedefleyen bir plan yazmanız gerekir, böylece mümkün olduğu kadar açık ve özlü olması gerekir. Planınızı tanımlarken, bu hedefleri kişisel olarak da tanımladığınızdan emin olun.

3. Bir şirket profili oluşturun.

Şirket profiliniz, kuruluşunuzun geçmişini, hangi ürünleri veya hizmetleri sunduğunuzu, hedef pazarınızı ve izleyicilerinizi, kaynaklarınızı, bir sorunu nasıl çözeceğinizi ve işinizi benzersiz kılan şeyleri içerir. Şirket profilini hazırladığınızda, bunu hakkında sayfanıza koydum .

İlginizi Çekebilir:  Küçük İşletmeler ve Girişimcilikte Başarıya Giden 7 yol

Şirket profilleri genellikle şirketin resmi web sitesinde bulunur ve olası müşterileri ve yetenekleri çekmek için kullanılır. Ancak, profiliniz, şirketinizi iş planınızda tanımlamak için kullanılabilir. İş planınızın sadece temel bir bileşeni değil; Aynı zamanda planın ilk yazılı bölümlerinden biridir.

4. Stratejik bir pazarlama planını hazırlayın.

Harika bir iş planı her zaman stratejik ve agresif bir pazarlama planı içerecektir. Bu genellikle aşağıdaki gibi pazarlama hedeflerine ulaşılmasını içerir:

 • Yeni ürünlerin tanıtılması
 • Mevcut ürünler için pazarın genişletilmesi veya yeniden kazanılması
 • Şirket için yeni bölgeler girme
 • Belirli bir ürün, pazar veya fiyat aralığında satışları artırmak. Bu iş nereden gelecek? Açık ol.
 • Bir ürünün diğerine çapraz satılması (veya paketlenmesi)
 • İstenilen müşterilerle uzun vadeli sözleşmelere girmek
 • Satış rakamlarını düşürmeden fiyatları yükseltmek
 • Bir ürünün rafine edilmesi
 • İçerik pazarlama stratejisine sahip olmak
 • İmalat / ürün teslimatını arttırmak

5. Neden umursadığını açıkla.

Planınızı bir yatırımcı, müşteri veya ekip üyesiyle paylaşıyor olsanız da, planınızın tutkulu ve özverili olduğunuzu göstermesi ve işinizi ve planınızı gerçekten umursamanız gerekir. Öğrendiğiniz hataları tartışabilir, çözmeyi umduğunuz sorunları listeleyebilir, değerlerinizi tanımlayabilir ve sizi rakiplerden ayıran şeyleri belirleyebilirsiniz.

İşletmenize neden önem verdiğinizi açıklayarak, kuruluşunuzun ilerleyişini destekleyebilmeleri için başkalarıyla duygusal bir bağ kurmalısınız.

Devamını oku

Girişim

Marka Koruma

Yayınlanma tarihi

-

Marka Koruma

Marka Adınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Başka bir işletme tarafından marka adınızın çalınmasını istemiyorsanız. Nasıl koruyacağınızı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 

İşletmeniz için benzersiz bir marka adı  bulmak için ciddi bir zaman ve çaba harcadınız ve onu korumak için elinizden gelen her şeyi yaptığınızdan emin olmak istiyorsunuz. Fakat bunun için atmanız gereken yasal adımlar var mı?

Kesinlikle. belirlediğiniz marka adını kullanan ilk işletmeyseniz marka adınızı başkasının kullanmaması için marka tescil işlemi yaparak markanızı korumay alabilirsiniz.Bir işletme adını başkaları tarafından kullanılmasını önlemenin doğru yolu, marka tescil işlemi yapmaktır. Bu durumda markanız bütün yasak haklarıyla size ait durumda olacaktır.

Genel olarak, işletme adınızı markalaştırmak için atmanız gereken adımlar şunlardır:

Öncelikle seçtiğiniz marka adına benzer başka bir marka adı olup olmadığını araştırın. Aksi takdirde başvurunuz detaylı bir şekilde incelendiğinde benzer bir marka adı bulunduğunda başvurunuz reddedilecektir. Bu durumda hem zamanınızdan hemde paranızdan kayıp yaşayacaksınız.

Daha sonra marka tescil işlemi aşağıdaki adımlarla gerçekleşmektedir;

 • Markanın başvuru süreci,
 • TürkPatent Uzmanları tarafından şekli inceleme,
 • Başvurunun mutlak ret nedenleri çerçevesinde değerlendirilmesi,
 • Karara ve/veya Yayıma İtiraz,
 • Üçüncü kişilerin görüş ve itirazlarının değerlendirilmesi,
 • Başvurunun tescil kararının çıkması,
 • Marka tescil harcının yatırılması ve belgenin düzenlenmesi aşamalarından oluşmaktadır.

Adınızı bir mağaza tabelasına veya çalışanların tişörtlerine koymak, marka adınızın başkaları tarafından kullanılmasını önlemek için yeterli değildir. İşletmenizin adı benzersizse ve bir başkası tarafından kullanılmamış veya kaydedilmemişse, tescilli marka yasaları kapsamında korunma hakkına sahip olabilir. Adınızı korumak için herhangi bir adım atmadıysanız, şimdi başlama zamanı.

Marka tescili hakkında daha fazla bilgi almak için : www.eforpatent.com.tr adresini ziyaret ederek alanında uzman çalışanlara danışabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Daha Yenilikçi Bir İşletme Yaratmanın 4 Yolu
Devamını oku

Trending