Takip Edin

inovasyon

2018 İnovasyon Örnekleri

Yayınlanma tarihi

-

2018 İnovasyon Örnekleri

2018 İnovasyon Örnekleri

2018 yılının sonuna doğru yaklaşırken bu yıl yapılan inovasyon girişimlerinden sizler için bir liste hazırlayalım dedik. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yatırım alanları gittikçe gelişmeye başladı. Yatırım alanlarındaki farklılıklar beraberinde yaratıcı işleri ve inovatif düşünce gerektiren işleride beraberinde getirmiştir. İnovasyon dünyamız için her daim en önemli konular arasında yer alıyor.Halihazırda piyasada bulunan birçok ürünün ve hizmetin tüketici için kolaylaştırılması, değiştirilmesi veya farklı bir fikir ile önemli bir alanda değişiklik yapılmasına veya bir sorunu ortadan kaldıracak yeni bir işletme yeniliğine İnovasyon deniliyor.Bu yazıda dünyadan yeni ve yaratıcı ürün inovasyon örnekleri sunacağız. Bu örnekler sizler için dünya trend eğilimlerini fark edebilmek ve girişimciliğin ne anlama geldiğini öğrenmek için büyük önem taşıyor.Kişisel markalaşmaya önem vererek ve  inovasyon kolay örneklerinden yola çıkarak ufkunuzu açabilirsiniz.

İnovasyonun başrolünde yer alan girişimci ve yatırımcılar genellikle üniversitelerden yeni çıkmış yada direkt üniversite öğrencileri olmasıyla da büyük dikkat çekiyor. Yani genç beyinler yaratıcı inovasyon örnekleri sunma konusunda kesinlikle daha başarılı.İnovasyon örnekleri resimlidir.

Hep birlikte en yaratıcı ve en yeni 2018 İnovasyon Örneklerine göz atalım.

1)USB İle Şarj Edilebilen Piller

USB İle Şarj Edilebilen Piller

Artık birden fazla teknoloji marketinde de görebileceğimiz yeni ve gayet kullanışlı buram buram inovasyon kokan bir ürün USB ile şarj edilebilen piller 2018 inovasyon örnekleri için 1. sıraya koyduk kendilerini. USB ile Şarj Edilebilir Piller’e yoğun ilgi var. Özellikle sık sık seyahat ediyorsanız, size bile birkaç tane lazım! 2 tanesini Amazon’da 8 Euro’ya satın alabilmek mümkün. Dikkat çekici harika bir inovasyon fikri.

2)Otoparkta Yer Bulma Çilesine Son

Otoparkta Yer Bulma Çilesine Son

Otoparkta yer bulma sorunu hemen hepimizin başına gelmiştir. 2018 yılının inovasyon örnekleri arasında olmasa da ısrarla bahsetmek istediğim bir ürün olduğu listemin arasına aldım. Uzun sürede Ülkemizde ki otoparklarda kullanılmaktadır bu ışıklar. Yeşil ve kırmızı ışıklar  otoparkta yer bulma sorununa büyük ölçüde çare bulmaktadır.Genel olarak bu sistemlerin adı otopark yönlendirme sistemleri olarak geçmektedir.

İlginizi Çekebilir:  İnovasyon Nedir ?

3)Havaalanı Temalı Restoran

havaalanı temalı restoran

Sadece 5-10 dakikada ne istersen alabileceğin harika havaalanı konseptli restoran kesinlikle dikkat çekici. Restoran Londra’da gayet popüler oldu ve son 2 yılda iş hacmini 14 kat artırmayı başardı. Umarım bu tarz inovasyon kokan ürünleri ülkemizde de görürüz.

4)Çocuklar İçin MR

Çocuklar İçin MR

 

Hastaneler çocuklar için hep itici ve korkunç gelmiştir. Çocuklar için MR aleti ise bu korkutucu sahnenin başrolünü oynabilir. Bu yüzden girişimci bir takım arkadaş toplanıp çocuklar için MR aletini sevimli bir hale dönüştürmeye çalışmışlar.

5)Düzenli Tuşlar

Düzenli Tuşlar

Dünyanın en büyük otomotiv devlerinden BMW’nin karmaşık ön konsol tuşları için Playstation’un oyun konsolunun patentini kullanması da önemli inovasyon örnekleri arasında yer alıyor. Bu sayede el alışkanlığını da kullanan BMW bir çok övgü de almayı başardı.

6)Soğuk Kahve Sevmeyenlere

 Soğuk Kahve Sevmeyenlere

Kahve veya çayınız sık sık soğuyor ve bunu ısıtmanızın imkanı yok mu? Küçük bir kit aracılığıyla cep telefonunuzun şarjı ile çay – kahvenizi ısıtmak çok kolay. Çok pratik bir yol olduğunu söylemek zor ancak inovasyon bir adımdır. Sonraki adımda geliştirilebilir.

Devamını oku
1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: 2019 Yılında Pazarlama Stratejileri

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

inovasyon

Whatsapp Para Gönderme Özelliği

Yayınlanma tarihi

-

Dünya çapında en çok kullanılan uygulamalardan biri olan Whatsapp uygulamasında para gönderme dönemi başlıyor.

Whatsapp uygulamasının deneme aşamasında olan para transfer özelliği Hindistan’daki test aşamasından sonra ilk olarak Brezilya’da kullanıma sunuldu. Facebook platformunun ödeme yöntemi olan Facebook Pay ile entegre edilerek çalışan Whatsapp para transfer özelliği sayesinde artık kişiler doğrudan uygulama üzerinden para transferi yapabileceklerdir.

“Sohbet ettiğiniz yere / kişiye para gönderin veya alın”  şeklinde tanımlanan para gönderme sistemi sayesinde Whatsapp artık sadece anlık mesajlaşma uygulaması özelliğinden bir adım öte gitmiştir. Para transfer özelliği sayesinde uygulama e-ticarete katkı sağlayacak ve havale/eft veya kapıda ödeme özelliği olan ürünlerin artık sadece whatsapp’tan ödeme yapılarak alınmasını sağlayacaktır.

Özellikle küçük ve orta ölçekli e-ticaret sitesine sahip olmayan internet satışı yapan firmaların ve girişimcilerin işini kolaylaştıran bu Whatsapp para gönderme özelliği para transferi yapacak kullanıcılardan da herhangi bir komisyon talep etmeyecektir. Kurumsal işletmelerin ise asgari bir oranda ücrete tabi tutulacağı konuşulan Whatsapp para transfer özelliği henüz netleşmemiştir. Tüm dünyanın kullanımına açıldıktan sonra kurumsal firmaların komisyonla çalışıp çalışmayacağı da netlik kazanacaktır.

Whatsapp Para Gönderme Özelliği Nasıl Çalışır

Kullanıcılar, Whatsapp’ın bu özelliğine kart ekle-doğrula-gönder şeklinde kullanabileceklerdir. Buradan da anlaşılabileceği gibi kullanıcılar öncelikle sisteme bir kredi kartı veya banka kartı tanımlayacaklardır. Sonrasında ise doğrulama adımı yapılacaktır.

Bu özelliğin herhangi bir güvenlik sorunu oluşturmaması için de biyometrik doğrulama, 6 haneli bir PIN kodu ve parmak izi doğrulaması gibi onaylamalar olacaktır.

Whatsapp’ın para transfer özelliğinin Türkiye’ye ne zaman geleceği bilinmemekle birlikte Efor Patent firması olarak konuyu yakından takip ederek, gelişmeler hakkında sizleri bilgilendiriyor olacağız.

 

İlginizi Çekebilir:  Günlük Hayatta Kullandığımız İcatlar
Devamını oku

Girişim

Covid-19’u Teşhis Eden Yapay Zeka

Yayınlanma tarihi

-

ODTÜ Teknokent’te hizmet veren bir firma yeni bir buluş yaptı! Günümüz teknolojilerinden Yapay Zeka ile yapılan bu buluş sayesinde Yapay Zeka Algoritması ile Covid-19 Teşhisi Konulabiliyor. 

Geliştirilen bu yapay zeka algoritması ile sağlık çalışanlarının Covid-19 tanı ve tedavisinde işleri kolaylaştırılmaktadır. Yapay zeka modellerinin uygulanmaya konulması için çok farklı ve çeşitli büyük veriye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla sağlık uzmanları ile işbirliği yapılarak “COVID Veritabanı” projesinde akciğer röntgenleri ve bilgisayarlı tomografi görüntülerini detaylı üst verilerle birleştirerek özellikle COVID-19 hastalığı hakkında geniş bir veri tabanı oluşturulması amaçlanmaktadır.

COVID Veritabanı projeyle birlikte, doktorların yeni keşfedilen ve hakkında az şey bilinen Covid-19 virüsünün sebep olduğu COVID-19 hastalarının mevcut durumlarını daha iyi anlayabilmeleri için doktorlara örnek vakaları inceleme fırsatı sunacaktır. Hem yurt içinde hem de dünya çapında katılımlara açık olan veritabanı sistemi gönüllülerin hastaneden edindikleri anonim verileri paylaşmalarıyla veya literatürdeki çalışmalardan kaydedecekleri veriler ile büyüyecek ve bu konuda yüksek doğruluklu yapay zeka modelleri geliştirilmesine imkan tanıyacaktır.

Test kitlerinden farklı olarak yapay zeka ile teşhiste sadece hastanelerde bulunan röntgen cihazlarına ihtiyaç olduğundan, ekstra bir maliyet gerektirmeden ve anlık olarak yüksek doğruluklu sonuç elde etmeye dayanmaktadır. COVID Veritabanı algoritmasının geliştirilmesi için daha fazla veriye ihtiyaç duyulmakta ve ODTÜ Teknokent’te yer alan firma bu konuda çağrı yapmaktadır.

Yapılan her inovasyon, geliştirme, icat ve buluşlar patent tescili ile koruma altına alınmalıdır!

İlginizi Çekebilir:  İnovasyon Nedir ?
Devamını oku

inovasyon

Money Shower: Korona Virüsüne Karşı Bir İcat

Yayınlanma tarihi

-

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’de de her geçen gün vaka sayısı artan Korona Virüsünün yayılımına karşı pek çok önlem alınmakta. Maskeler ve dezenfektanların yanı sıra toplu olarak kullanılan mekanlar için de önlemler alınmaya başlandı. Bu önlemlerden biri de İTÜ ARI Teknokent tarafından icat edilen ATM’lerde kağıt paraların dezenfekte edilmesini sağlayan Money Shower oldu. 

İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent çalışanları Korona Virüsüne karşı paralar üzerindeki virüs ve bakterileri dezenfekte etmek için Money Shower adını verdikleri teknolojiyi icat ettiler. Bu icatta UVC ışınları kullanılmakta ve UVC ışınları paralar üzerindeki tüm bakteri ve virüsleri yok etmektedir. Money Shower ile mevcutta var olan tüm ATM’ler 15 dakika içinde hijyenik ve çevreci ATM’lere dönüşebiliyor. Kullanımda olan paralar bu modül ile sürekli dezenfekte oluyor ve ATM’lerden para çekmek isteyen kişiler %99 oranında dezenfekte edilmiş paraları çekmiş oluyorlar.

UVC ışığından verimli ve güçlü bir teknoloji geliştirmeyi başaran İTÜ ARI Teknokent firması bu yeni teknolojiyi ATM’ler üzerinde test ederek Patentlerini almışlardır.

Tarihte büyük salgın hastalıklar olduğunda dünyadaki pek çok ülke çözüm olarak kâğıt paraları toplayıp, yakma yöntemini uygulamışlar ve yerine yeni paralar basmışlardır. Fakat basılan yeni paralar da elden ele dolaşarak bakteri ve virüsün yayılımına engel olamamıştır. Patenti alınan ve marka tescili yapılan Money Shower icadı aslında Korona Virüsü vakalarından önce çalışmalarına başlanmış olsa bile Korona Virüsü ile önem kazanmıştır.

Money Shower icadı, Türkiye’nin önde gelen bankalarından birine ürün satışı gerçekleştirmiştir. Firma, pilot uygulamaların ardından 2023 yılına kadar öncü bankaların ATM’lerine entegre etmeyi planlamaktadırlar.

İlginizi Çekebilir:  Günlük Hayatta Kullandığımız İcatlar
Devamını oku

Trending